Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    δεν χρειαζεσαι δικηγορο με το που θα πας αρμπαιτσαμτ ξεμπερδευεις και θα σε παρακαλανε για να πας να παρεις τα λεφτα σου...το δικιο σου δεν θα το χασεις...

    Comment


      Μην εμπιστεύεστε τα Zeitfirmen της Γερμανίας, και αναξιόπιστα είναι και σε έχουν απλήρωτο συχνά και σε πάνε από τη μία δουλειά στην άλλη όπως και τα Leihfirmen me to Leiharbeit......εκμετάλλευση στο φούλ. Βρείτε αλλιώς δουλειά, μέσω γερμανικού ΟΑΕΔ ας πούμε ή από συγκεκριμένα γραφεία.

      Comment


        Η εικόνα των εταιρειών προσωρινής απασχόλησης για αρκετό καιρό δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή. Ως εκ τούτου, οι αξιόπιστες εταιρείες έχουν οργανώσει τον κλάδο και είναι μέλη στα σωματεία της εθνικής ένωσης των εταιρειών προσωρινής απασχόλησης (ΒΖΑ) που πρόσφατα ενσωματώθηκε με την (BAP) και της (iGZ). Πληρώνουν τα μισθολόγια, (DGB/BZA) η (DGB/iGZ) σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση εργασίας με τους κανονιστικούς όρους από την Γερμανική Συνομοσπονδία Συνδικάτων (DGB).
        Εδώ θα βρείτε αξιόπιστα Γραφεία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης ανά περιοχή που είναι μέλη στο BZA, BAP και iGZ.
        Όπως έγραψε και ο Μάρκος, πρώτη διεύθυνση είναι το γερμανικό ΟΑΕΔ εδώ στην μάσκα αναζήτησης, σε κάθε περίπτωση πάντα με ένα αναλυτικό βιογραφικό, και εδώ θα βρείτε Συχνότητα χρήσης και ποιότητας σε πύλες αναζήτησης εργασίας
        Δώστε μεγάλη έμφαση στα βιογραφικά! Στον οδηγό θα βρείτε λεπτομέρειες και για τα παραπάνω. 10 και 20 Βιογραφικά δεν είναι μεγάλο ποσό π.χ. έστειλα πάνω από 200 ώσπου να βρω την κατάλληλη εργασία με πήρε γύρω στους 8 μήνες, ωστόσο ασχολούμουν με 400 € Jobs's.

        Comment


          Και κάτι ακόμα, την εργασία μου την βρήκα εδώ Jobs & Stellenangebote – jobs.meinestadt.de και αυτή η ιστοσελίδα συνεργάζεται με το Γερμ. ΟΑΕΔ αλλά προσφέρει και θέσεις εργασίας από τοπικές εφημερίδες / ιστοσελίδες, λίγο πιο κάτω έχει και αναζήτηση ανά πόλη.

          Comment


            Παιδιά εγώ το ακούω πολύ γενικόλογο, αυτό το μην εμπιστεύεστε τα Zeitfirmen της Γερμανίας! Μιλάμε για έναν ολόκληρο κλάδο. Εμένα με βρήκαν, λόγω του πτυχίου μου, των γλωσσών που μιλάω και της εμπειρίας μου, και μου προσφέρουν πολύ καλά χρήματα. TEMPTON λέγεται η εταιρία εάν την ξέρετε είναι στην Nürnberg. Τέτοιο συμβόλαιο ούτε σε 2-3 χρόνια δεν ονειρευόμουν να κλείσω... Τώρα περιμένουν απάντηση.... Για ποιόν λόγο να τους πω όχι???
            Versucht macht Glück

            Comment


              Τελικά με τα πολλά πολλά και αφού τους πήρε τηλέφωνο η ιδιοκτήτρια της εταιρείας μουτα έβαλαν σήμερα 31.5 για τον Απρίλιο! Όσον αφορά τα zeitfirmen είναι πάρα πολλά τα γραφεία και μέσα σε αυτά υπάρχουν και κακοπληρωτές και απατεώνες. Λίγα είναι τα αξιόπιστα και σωστά. Σε εκμεταλλεύονται στην ανάγκη για εργασία και ιδίως τους μετανάστες. Είναι το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο. Αυτή είναι η αλήθεια.

              Comment


                Ό λόγος που ψάχνουμε για εργασία σ΄αυτά τα γραφεία οι νέοι μετανάστες στη Γερμανία είναι γιατί πολύ δύσκολο να σε πάρει μια εταιρεία μόνο σου χωρίς τη μεσολάβηση μεσίτη. Πρέπει να έχεις ισχυρό βιογραφικό και εμπειεία και πολλή τύχη για να υπογράψεις μόνος σου συμβόλαιο σε εταιρεία. Βέβαια προσπαθώ έχω στείλει πολλά βιογραφικά αλλά τίποτα και βολεύομαι με τα zeitfirma έχοντας τις παραπάνω συνέπειες δηλαδή την κακοπληρωμή.

                Comment


                  Το θέμα Μάρκος είναι ότι δυστυχώς, ακόμα και μέσα από τον γερμανικό ΟΑΕΔ, οι δουλειές που βρίσκεις, είναι ΜΟΝΟ από Φίρμες! Εγώ είμαι από την καινούρια γενιά μεταναστών στο Μόναχο (σχεδόν 9 μήνες είμαι εδώ) και δουλεύοντας σε μία μεγάλη φίρμα, με 8μηνη σύμβαση, 10 μέρες πριν τελειώσει το Probearbeit, (6 δοκιμαστικοί μήνες...), με απολύσανε γιατι δεν μου βρίσκαν λέει δουλειά. Πήγα στον ΟΑΕΔ, γράφτηκα, δεν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας (γιατί πρέπει να κλείσεις 1 χρόνο δουλειάς), ούτε δωρεάν μαθήματα, ούτε τίποτα, ούτε ασφάλεια εννοείται και έκανα ένα σωρό αιτήσεις μέσα από τα γραφεία τους για δουλειά, και ήταν όλα μα όλα από φίρμες. Πουθενά πια δεν βρίσκεις απ ευθείας δουλειά!!!! Έτσι, με τον τόοοοοοοοοσο κόσμο που έχει μαζευτεί τελευταία (κυρίως Πολωνία, Ρουμανία, Βουλγαρία και εννοείται Μεσογειακές χώρες), τα γραφεία το εκμεταλλεύονται στο κάργα! Και έχουν πέσει και τα μεροκάματα σχεδόν στα 4 η 5 ή 6 ευρώ την ώρα!!!!Πιστεύω η Γερμανία ήταν καλά για τους παλιούς που ήρθαν εδώ πριν αρκετά χρόνια. Τώρα, για εμάς, τους καινούριους, πολύ δύσκολα τα πράγματα!
                  Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                  Comment


                    Πληροφοριες για εστιατορια στην γερμανια.

                    Καλημερα,καλησπερα σε ολους .
                    Εχει μπλοκαρει το mail μου και γραφτηκα με νεο ονομα ,το παλιο μου paschalisf.
                    Διαβασα και επισης εχω ακουσει για το καθεστως που επικρατει στα ελληνικα καταστηματα,θερμη παρακληση οποιος γνωριζει η εχει εμπειρια ,θα το εκτιμουσα αν μου εστελνε μηνυμα μιας και φανταζομαι οτι δεν ειναι εφικτο να γραψει καποιος ονομα καταστηματος κ.λ.π
                    Στο τσακ την γλιτωσα και εγω διαβαζωντας την αναρτηση του λουφα,και οταν μιλησα μαζι με τους πρωην ιδιοκτητες του καταστηματος που εργαζοταν,ζητησα λεπτομερη πληροφοριες και διαφορες εγγυησεις οπου ποτε βεβαια δεν ηταν διατεθιμενος να τις παρεχει.
                    Εντωμεταξυ κατα διαβολικη συμπτωση? τι να πω ολοι οσοι με εχουν καλεσει στο κινητο μου ειναι απο τα τρικαλα,χαχαχα,το εχει η πολη? η ο ελληνας οταν εχει ξεχασει την πεινα του?

                    Comment


                      Επιτελους αρχιζεται και γραφονται αληθειες εδω μεσα.Παντως να ξερετε,αν θελετε να μεινετε Γερμανια,αν νομιζετε οτι αξιζει τον κοπο δηλαδη....δεν παιρνουν ευκολα ατομα σε δουλειες,που δεν εχουν δουλεψει πριν πουθενα στην Γερμανια.Σε λαιφιρμα ειναι πιο ευκολα.Πρεπει λοιπον να δουλεψεις κανα-δυο χρονια σε λαιφιρμα και μετα να αρχιζεις να ψαχνεις για κατι καλυτερο.Τοτε και μονο τοτε,αν παρουσιασεις χαρτια που εχεις δουλεψεις πριν καπου αλλου,μονο τοτε υπαρχουν πιθανοτητες να σε παρουν σε καμια δουλεια εκτος λαιφιρμα,αλλα και παλι εφοσον μιλας καλα γερμανικα.

                      Comment


                        Έχει δίκιο ο milu, καλύτερα να πηγαίνετε σε γραφεία και ιστοσελίδες που έχουν σχέση με τον γερμανικό ΟΑΕΔ και συνεργάζονται, διότο ο ΟΑΕΔ δεν επιλέγει ποτέ να συνεργαστεί με αναξιόπιστες εταιρίες/επιχειρήσεις ενώ και αυτά που ανήκουν στην εθνική ένωση ελέγχονται από το κράτος επομένως είνα καλύτερα εκεί.

                        AlexBez, ξέρω ακούγεται έτσι αλλά έτσι είναι κιόλας. Εσύ τώρα έτυχε να έπεσες πάνω σε καλή εταιρία. Οι εταιρίες όμως γενικότερα που δεν ανήκουν κάπου οργανωμένα κάνουν ότι γουστάρουν. Σε μία μέση γερμανική πόλη εάν υπάρχουν ας πούμε 5 τέτοιες εταιρίες, συνήθως καλές είναι οι 2 άντε και βαριά 3 απο αυτές.

                        Comment


                          Καταλαβαίνω, δεν παρεξηγώ καθόλου και χαίρομε που τα λέτε έτσι....
                          Είμαι σε διαπραγμάτευση, μακάρι να είναι καλή η εταιρία, ακόμη δεν ξέρω τίποτα, απλά μιλήσαμε στο τηλέφωνο.... Τους είπα πόσα θέλω, μου είπε πόσα δίνει, θα μιλήσει με αυτούς που εκπροσωπεί, και θα τα ξαναπούμε....
                          Ακόμη και 1 στις 5 να είναι σωστή, σημαίνει ότι δεν πρέπει να απορρίπτει κάποιος, μόνο και μόνο επειδή είναι Zeitarbeit φίρμα....
                          Versucht macht Glück

                          Comment


                            Δεν είναι λίγα τα αξιόπιστα, ούτε είναι “ΜΟΝΟ από Φίρμες στο ΟΑΕΔ”, πως σας ήρθε αυτό? Αν είναι να γενικεύουμε έτσι, τότες όλος ο καπιταλισμός είναι σκλαβοπάζαρο. Ο ίδιος το έγραψες, χωρίς ισχυρό βιογραφικό και γλώσσα... ακόμη και για λάντζα ζητούν γλώσσα.. Πόσες φόρες το γράψε με: πατριώτες, χωρίς την Γερμανική γλώσσα(!!) τα πράματα θα είναι πιο δύσκολα από ότι φαντάζεστε!! Μια επιτυχημένη μετανάστευση θέλει καλή προετοιμασία! Αυτή η αλήθεια δηλ. αγαπητέ Χαράλαμπε για ποιων ισχύει, για αυτούς που πήραν την μετανάστευση “αέρα πάτερα”?

                            Αδέρφια, από τότες που κατάλαβα ότι δεν μου φταιει ο ντουνιας για της αποτυχιες μου, αλα ο ξεροκεφαλος μου, ε, απο τοτες ειμαι επιτυχημενος. Ο νοων...νοειτω.

                            Comment


                              jobcender

                              Καλησπέρα σας,

                              θα ήθελα κάποιες πληροφορίες αν κάποιος ξέρει να μου πει.Βρισκόμαστε στο Neuss(κοντά στο Düsseldorf) με το αγόρι μου εδω και 3 μήνες και μένουμε προσωρινά στο θείο του ,ο οποίος λείπει. Πληρώνουμε για να μένουμε εδώ 750 ευρώ!!! και όπως καταλαβαίνετε καιγόμαστε να βρούμε ένα σπίτι γιατί υπάρχει τρομερή εκμετάλλευση.. Το αγόρο μου δουλέυει σε ενα εστιατόριο 15 μέρες τώρα και θα τον ασφαλίσουν 1 Ιουνίου για 800 ευρώ bruto.Εγω ξεκίνησα 2 μέρες τώρα ένα mini job αλλα τα χρήματα είναι ελάχιστα μιας και θα δουλεύω 2-3 ώρες τη μέρα(επειδή είναι minijob δεν εχω κάλυψει ιατρική κτλ αλλά προσ το παρόν δε με απασχολεί γιατί εχω την ευρωπαικη καρτα).Επιπρόσθετα το αγόρι μοθ είναι δηλωμένο στο Neuss αλλά εγώ επειδη δεν μπορούσα να δηλωθώ εδώ, με δήώσε ένας άλλος θείος του στο Krefeld.Χτες ένα ζευγάρι ηλικιωμενων με άκουσε απελπισμένη να μιλάω με μια γνωστή μου σε μια καφετέρια για τη δυσκολία μας να βρούμε σπίτι κ για την εκμετάλλευση απο συγγενείς και μου είπαν πως μπορουμε να πάμε στο jobcenter του Νeuss, να πουμε πως έτσι κ έτσι με τις δουλειές και δε μας φτάνουν τα χρήματα και πως αυτοί θα μας πληρώσουν ενα μέρος του ενοικίου του σπιτιου μαζι με kaution . Γνωρίζετε εσείς στην περιπτωσή μας αν μπορούμε να διεκδικήσουμε κάποιο βοήθημα?
                              Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                              Comment


                                καλησπερα afrodel μεχρι τρεις μηνες θεωρεισαι τουριστας, και δεν δικαιουσαι σχεδον τιποτα, απο τους τρεις μηνες και μετα (τρεις μηνες δηλωμενη)ναι δικαιουσαι μερος χρηματων για το ενοικιο σου, (δεν σημαινει οτι επειδη εσυ νοικιαζεις π.χ σπιτι 800ευρω θα σου πληρωνουν 800 ευρω ενοικιο)καθως και τοτε δικαιουσαι να πας σε σχολειο για την γλωσσα χωρις να πληρωσεις τιποτα.

                                Comment

                                Working...
                                X