Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά καλησπέρα...
    Εγώ τελείωσα Πολυτεχνείο (Χημικός Μηχανικός) και Ετοιμάζομαι από Σεπτέμβριο ν ανηφορήσω προς Βόννη για δουλειά σ ελληνικό εστιατόριο.
    Δεν ξέρω όμως καθόλου γλώσσα αν και αυτός που θα πάω ειναι γνωστός...
    Ξέρετε περίπου τι να περιμένω από λεφτά και ζωή εκεί??

    Comment


      το οτι ειναι γνωστος δεν σημαινει οτι δεν θα χρειαστεις την γερμανικη στην καθημερινοτητα σου... ως προς τι θα εργαστεις, ακομα και ανειδικευτος εργατης μεσω γραφειων ενοικιασεως θα πρεπει να γνωριζεις λιγο την γλωσσα, ....

      Comment


        Μου είπε πως θα ειμαι στον μπουφέ και στο μπαρ..
        δεν πάω μέσω γραφείων Η κάτι άλλο..
        Απλά με στέλνει συγκεκριμένος άνθρωπος.
        Με καθημερινή τριβή δεν θα μπορέσω να συννενοούμε μεσα σε 4 μηνες?

        Comment


          Αναζητω εργασια Γερμανια με γνωσεις γλωσσας κλπ

          Καλησπερα. Με προυπηρεσια κουζινα και μπαρ στη Γερμανια, εχοντας γνωσεις πληροφορικης και μηχανηματων συνεργειου αυτοκινητων (τεχνικες κ πωλησεις) αλλα και καθαρισμου, αναζητω πλεον κατι σχετικο με ανθρωπινο κ οχι στα εστιατορια. Οποιος εχει την ευγενη καλοσυνη να ακουσει κατι σχετικο, ας στειλει ενα μυνημα. Σας ευχαριστω θερμα. υ.γ Σε λιγες μερες δεν θα εχω κατοικια καθως θα φυγω απο το εστιατοριο που δουλευω, οποτε θα γυρισω Ελλαδα αλλα ο σκοπος παραμενει ο ιδιος.

          Comment


            kpapareg ο μπουφες και το μπαρ ειναι το ιδιο πραγμα. Μεσα σε λιγοτερο απο 4 μηνες θα συνεννοεισαι και θα μιλας κιολας, αρκει να το θελεις. Καθε μερα θα βλεπεις κ θα διαβαζεις τη γλωσσα απο τα ποτα που δεν ειναι πολλα ουτε δυσκολα, απλα ιδιοτροπα. Λιγο συγκεντρωση θελει το μπαρ και το παλευεις. Εξαρταται ομως τι αλλο θα σε βαλουν να κανεις. Εγω απο προσωπικη εμπειρια δεν εκανα μονο μπουφετζης, ημουν ταυτοχρονο και καθαριστης και σερβιτορος...χωρις τα φιλοδωρηματα να μοιραζονται...φυσικα. Αλλα αυτες οι πληροφοριες βρισκονται κ εδω μεσα αρκει να ψαξεις λιγο. Αν σου δινουν σπιτι παντως για αρχη ειναι καλα γιατι τα χρηματα δεν ξοδευονται. Καλη ευκολια και καλο ξεκινημα. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα και να πεσεις σε....ανθρωπους.

            Comment


              Νομίζω για να πάρεις απαντήσεις θα χρειαστεί να αναφέρεις αν γνωρίζεις τη γλώσσα και σε τι επίπεδο. Καλή τύχη στην αναζήτησή σου

              Comment


                συγνωμη αλλα δεν νομιζω οτι ακομα και με καθημερινη τριβη μεσα σε 4 μηνες θα καταλαβαινεις και θα μιλας την γερμανικη με σωστο συντακτικο, οση τηλεοραση και οσα ποτα να διαβαζεις δεν μιλιεται ετσι μια γλωσσα, κατα τα αλλα χωρις να θελω να σε απογοητευσω (δεν εχω κανεναν λογο εξαλου) κρατα και μια πισινη, γιατι πολλα ακουμε τον τελευταιο καιρο απο εστιατορεια και ειδικα ανθρωπους που σου εχουν βρει την εργασια, ευχομαι ειλικρινα να σου πανε ολα δεξια, και στρωτα στον δυσκολο δρομο σου!!! το να πεσεις σε καλους ανθρωπους προθυμους να βοηθησουν ειναι η μιση αρχη...

                Comment


                  μπες μεσα στην σελ. meinestadt.de γραψε διπλα την πολη που σε ενδιαφερει στο stellenagebote θα βρεις πολλα μα πολλα επαγγελματα που μπορει να ζητουν κοσμο με την μεταφραση απο το google θα καταλαβεις πανω κατω τι ζηταν...μετα θα σου ελλεγα να πας στο νοσοκομειο της περιοχης σου, να ρωτησεις ποια φιρμα ασχολειται με τους καθαρισμους εκει... ισως σου δωσουν καποια τηλ η την επωνυμια της φιρμας ψαχνοντας στο ιντερνετ παλι μπορεις να κανεις μια αιτηση εκει...νομιζ ομς ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις κατι απο ελλαδα γιατι και η διαμονη ειναι ενα βασικο θεμα...ειλικρινα καλη τυχη!!!

                  Comment


                    υπαρχει μια διαθεσιμη δουλεια κοντα στο μοναχο δεν εχει σχεση με εστιατοριο η με ελληνα, απαιτουντε ελαχιστα γερμανικα. οποιος ενδιαφερεται πμ.

                    Comment


                      ευχαριστω για την πληροφορια aneltzo εχεις πμ.

                      Comment


                        Να προσθεσω μονο σ αυτο που λεεη Blacktulip οτι ακομα κ για καθαριοτητα σε νοσοκομειο χρειαζεται να ξερεις τη γλωσσα! Εγω ειχα παει στην Uniklinikum στο Μünster για καθαριστρια ( ηταν αρχη και εψαχνα το οτιδηποτε απο δουλεια) και εκτος οτι μου μιλουσαν ΜΟΝΟ γερμανικα στη συνεντευξη (ελεος!) μου εβαλαν και γραπτο τεστ!!! Με ερωτησεις και να πρεπεις να γραψεις την απαντηση στα γερμανικα, καθως και λιγο λεξιλογιο κ λιγη γραμματικη! κ με πηραν τηλεφωνο γιατι τα πηγα καλα ( δεν ξερω πώς εγινε αυτο!) και στο τηλεφωνο δεν καταλαβαινα καλα ( ειχα ουτε ενα μηνα εδω) και μου ειπαν σορρυ, ψαχνουμε καποιοιν με γερμανικα!!
                        Απλα το λεω, χωρις να θελω να απογοητευσω, μπορει να επεσα κ στην περιπτωση!

                        Comment


                          Εργασία στη Γερμανία, σύνταξη στην πατρίδα

                          Εργασία στη Γερμανία, σύνταξη στην πατρίδα | Οικονομία | DW.DE | 07.08.2013

                          Comment


                            Ο αριθμός των ξένων που εργάζονται στη Γερμανία και συμβάλλουν στα συνταξιοδοτικά ταμεία αυξάνεται. Οι περισσότεροι θέλουν αργότερα να επιστρέψουν στις πατρίδες τους και να λαμβάνουν εκεί τη σύνταξή τους.
                            Εργασία στη Γερμανία και σύνταξη πίσω στη πατρίδα, είναι η επιθυμία πολλών ξένων που ζουν και εργάζονται στη Γερμανία. Το 2011 σχεδόν 4,2 εκ. αλλοδαποί κατέβαλαν εισφορές στα συνταξιοδοτικά ταμεία. Περίπου 230.000 περισσότεροι από ό,τι το 2010. Τα γερμανικά συνταξιοδοτικά ταμεία εκτιμούν ότι ο αριθμός θα συνεχίσει να αυξάνεται, επειδή η γερμανική αγορά εργασίας έχει ανοίξει για τις ανατολικοευρωπαϊκές χώρες-μέλη της ΕΕ, αλλά και επειδή όλο και περισσότεροι νοτιοευρωπαίοι έρχονται, λόγω της κρίσης, στη Γερμανία για να εργαστούν. Σύμφωνα με τη γερμανική στατιστική υπηρεσία μόνο πέρυσι περισσότεροι από 1 εκ. άνθρωποι ήρθαν από το εξωτερικό στη Γερμανία. Το ποσοστό αύξησης των ξένων από χώρες της ΕΕ έφθασε το 18%, ενώ μόνο οι μετανάστες από την Ισπανία αυξήθηκαν κατά 50%.
                            Οι εργαζόμενοι σε γερμανικές επιχειρήσεις πληρώνουν κατά κανόνα 18,9% του μισθού τους στο συνταξιοδοτικό ταμείο και 2,05% για την ασφάλεια περίθαλψης και διαμονής σε οίκους ευγηρίας. Ας σημειωθεί ότι ο εργοδότης αναλαμβάνει συνήθως το 50% των δαπανών αυτών.
                            Έχουν όμως όλοι οι εργαζόμενοι το δικαίωμα να λαμβάνουν τη σύνταξή τους με έμβασμα στην πατρίδα τους; Για τους πολίτες της ΕΕ δεν υπάρχει συνήθως πρόβλημα διότι έναντι του γερμανικού νόμου όλοι οι πολίτες της ΕΕ είναι ίσοι. Ο καθηγητής Οικονομικών στο Πανεπιστήμιο Ντούσμπεργκ Ράινχολντ Σνάμπελ εξηγεί:
                            «Γίνεται ένας βασικός διαχωρισμός, αν πρόκειται για πολίτες εντός ή εκτός ΕΕ. Μετά είναι οι χώρες εκτός ΕΕ που έχουν υπογράψει διμερή σύμβαση είτε με τις Βρυξέλλες, είτε με τη Γερμανία. Κλασικό παράδειγμα είναι η Τουρκία. Και μετά είναι οι χώρες που δεν ανήκουν στην ΕΕ, ούτε έχουν υπογράψει σύμβαση».
                            Δικαίωμα εφάπαξ καταβολής
                            Εκείνοι που εργάστηκαν για λιγότερα από 5 χρόνια στη Γερμανία έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν εφάπαξ καταβολή της σύνταξης που δικαιούνται. Ο γερμανός καθηγητής όμως θεωρεί ότι η επιλογή αυτή έχει μειονεκτήματα: «Δεν νομίζω ότι αυτό συμφέρει έναν συνταξιούχο, διότι του καταβάλλεται μόνο το μερίδιο του εργαζομένου και όχι του εργοδότου. Το ιδανικό θα ήταν λοιπόν, αν υπάρχει δυνατότητα, να διασφαλίσει σύνταξη από τη Γερμανία ακόμα κι αν δεν έχει καταβάλει εισφορές για μεγάλο χρονικό διάστημα».
                            Stephanos Höppner / Στέφανος Γεωργακόπουλος
                            Υπεύθυνος σύνταξης: Άρης Καλτιριμτζής
                            Πηγη:Deutsche Welle

                            Comment


                              NRW wirbt Ärzte im Ausland an - NRW - Politik - Home - Westdeutsche Zeitung
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Καλησπέρα!Γνωρίζετε αν έχει καλύφθεί η θέση του δάσκαλου;

                                Comment

                                Working...
                                X