Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Υπάρχει προοπτική για καθηγήτρια στη Γερμανία;

    Καλημέρα από Ελλάδα. Ειμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά σας παρακολουθώ αρκετό καιρό. Ειμαι Μαθηματικός με μεταπτυχιακό και ο άντρας μου μηχανολόγος ΤΕΙ. Δούλευα με ιδιαίτερα όλα αυτά τα χρόνια έχω ανοίξει βιβλία στο ΤΕΒΕ αφού η δυνατότητα του δημοσίου ήταν απαγορευτική. Προφανώς λόγω κρίσης τα ιδιαίτερα μειώθηκαν και φέτος έχω μόνο ένα προς το παρόν από δέκα που είχα πέρσυ. Ο άντρας μου δουλεύει σωφρονιστικός υπάλληλος αλλά ο μισθός είναι ήδη μειωμένος αρκετά. Εχουμε δύο παιδιά 3 και 1,5 ετών. Καταλαβαίνετε ότι με μέλλον ανύπαρκτο Ελλάδα μου περνά πολύ έντονα το τελευταίο καιρό η φυγή προς το εξωτερικό. Υπάρχει προοπτική για μένα έστω και μελλοντικά στη Γερμανία;Υπάρχει κάποιος με συναφή επαγγελμα;
    Ευχαριστώ

    Comment


      ...δηλαδη....τραβανε και μια ασθενεια ετσι για κανα 10αρια μερες και το θεωρουν και δικαιωμα τους για να μην πω υποχρεωση τους να παρουν και μερικες ημερες αδεια για ασθενεια.....οι ξενοι -κατα την αποψη μου- το αποφευγουν για να μην δινουν δικαιωματα, και εαν κανεις την δουλεια σου καλα δεν εχουν θεμα με το απο που εισαι

      *δεν ξερω γιατι αλλα δεν το πηρε το ποστ ολοκληρο και ετσι ποσταρο την συνεχεια μια και που το ειχα σωσει

      Comment


        Φιρμες στην Νυρεμβεργη.

        Παιδια οποιος γωριζει καποια εργοστασια φιρμες στην περιοχη της νυρεμβεργης ας δωσει πληροφοριες.

        Επισεις εαν γνωριζετε μισθους κτλ.

        ευχαριστω εκ τον πρωτερον!

        Comment


          Κατανοητα.

          Αυτοι οι μισθοι ειναι μικτοι οι καθαροι?

          Και με τον ορο 'Φιρμα' τι εννουμε?
          You Can Have Whatever You Like...

          Comment


            τα ποσα που ανεφερα ειναι καθαρα, στο χερι

            φιρμα?? δεν ξερω τι μπορει να εννοει ο καθε ενας οταν το γραφει αυτο.....φιρμα ειναι η εταιρια.......αλλα εικαζω οτι εννοουν εταιριες που προσλαμβανουν εργαζομενους και τους στελνουν στην συνεχεια για δουλεια σε διαφορες αλλες εταιριες για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα....δηλαδη ενοικιαση εργαζομενων


            ο εργαζομενος ετσι δεν εχει απαιτησεις απο την εταιρια που εχει την αναγκη απο εργαζομενους για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και εχει συμβολαιο με την πρωτη εταιρια που τον εχει προσλαβει και με την συμβαση εργασιας που εχει δεν απορρεουν δικαιωματα οπως διακοπες, επιδομα αδειας,κ.α

            προσωπικα δεν τους γουσταρω γιατι μου θυμιζει σκλαβοπαζαρο συγχρονο .......τις ονομαζουν και zeitarbeit firmen αλλα οι ιδιοι αυτοπροβαλονται με ονοματα που δεν θυμιζουν αυτον τον ορο Π.χ Triolog Personaldienstleistungen e.K. - Ihr professioneller Partner f και αλλα πιο χαριτωμενα ονοματα

            Comment


              Δηλαδη το ιδιο λεμε.. γιατι οταν ειπα οτι μεσος ορος των μισθων ειναι περιπου 2 χιλιαδες ευρο, εννουσα μικτα.

              Α τωρα καταλαβα τι εννοειτε.. το ειχα ξανακουσει αυτο το θεμα.

              ευχαριστω
              You Can Have Whatever You Like...

              Comment


                Συμφωνω και εγω, ετσι πρεπει να λειτουργουν. Γιατι πρεπει να ξερουν και που πανε τα λεφτα και να αποθαρρυνουν οσους απλα θελουν να επωφεληθουν απο τα γερμανικα επιδοματα. Γιατι εχω ακουσει ουκ ολιγους πριν καν πατησουν το ποδι τους στη γερμανια να σκεφτονται τα επιδοματα. ελεος..

                Comment


                  αλλη μια επιβεβαιωση του τι ειμαστε και τουτι μας αξιζει.............................

                  Comment


                    σιγουρα δεν αμφισβητω οτι υπαρχουν πολλα λαμογια, ομως πιστευω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις ολα τα δαχτυλα του χεριου δεν ειναι ιδια, και μια μεριδα παλαιων μεταναστων που πλεον δεν εχουν συμπονια παρα μονο για τα αντερα τους δεν σημαινει οτι αντιπροσωπευουν ανθρωπους με ευαισθησιες,η αντιπροσωπευουν στην πλειοψηφεια ενα λαο...ανθρωπους που θελουν να βοηθησουν χωρις κανενα ανταλαγμα... οι βορειοι λαοι μηπως δεν ειναι στεγνοι στις διαπραγματευσεις τους? δεν τους υποστηριζω και εμενα ο συζυγος μου την εχει πατησει απο ελληνα, ομως την εχει πατησει και απο γερμανο, που ειχε επιχειρηση στην ελλαδα, με λιγα λογια αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να γενικευουμε, με ελληνα εμπλεξες την πατησες...πως θα το κανουμε βγαινει βρωμα για εμας χωρις αυτο να ειναι γενικο...και εμπας περιπτωση πρεπει να κοιταξουμε και λιγο μεσα μας μηπως φταιμε και εμεις για κατι? ουτε αυτο ειναι γενικο...θελω να πω οπως ο εκαστοτε εργοδοτης ελληνας τουρκος, γερμανος, κοιταει την επιχειρηση του, και σου ξεκαθαριζεται απο την αρχη, τοτε μηπως και ο εκαστοτε υπαλληλος να σκεφτει αν τα δεχεται η οχι τι μπορει και τι οχι, και αν τον κανει η αναγκη να τα δεχτει, μετα δεν εχει λογο κανενας να πει κατι, γιατι συμφωνησε σε αυτο...δηλ αν πιασεις δουλεια σε γερμανο και σε εχει στην τσιτα, εκει δεν θα μιλησεις γιατι ειναι γερμανος...η αν μιλησεις θα σου πει φευγεις?θα ψαξεις να βρεις το δικιο σου ακομα και στην αρμπαιτσαμτ αν θα πας... το ιδιο θα κανεις και αν εχεις ελληνα εργοδοτη, δηλ τι παραπανω μπορει να εχει ο ελληνας απο τον οποιοδηποτε αλλο απλα βρισκουν και τα κανουν... και εσυ απο μεριας σου θα λειτουργησεις κανονικα, (γενικα μιλαω παντα)οσο πιο πολυ δεχεται καποιος χωρις να μιλαει, η γινεται καποιος δουλοπρεπης τοσο πιο πολυ ο απεναντι του θα τον εκμεταλευεται ...

                    Comment


                      Γραφείο ευρέσεως εργασίας "Διόνυσος"

                      Καλησπέρα σε όλους,
                      είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε το γραφείο ευρέσεως εργασίας "Διόνυσος" στη Θεσσαλονίκη και να μου πείτε κατά πόσο είναι αξιόπιστο, μιας και μου ζητάει 400 ευρώ προμήθεια εκ των οποίων τα 200 προκαταβολή προκειμένου να μου βρει δουλειά στη Γερμανία.
                      Έχετε ακούσει κάτι;

                      Comment


                        Καλησπέρα vintage κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                        Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αλλά κ δεν θα έδινα καμία προκαταβολή.

                        Τα σωστά γραφεία μόλις ξεκινήσεις στην δουλειά που θα σου βρούνε παίρνουνε την προμήθειά τους με τον πρώτο μισθό απ'ότι ξέρω.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by vintage View Post
                          Καλησπέρα σε όλους,
                          είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε το γραφείο ευρέσεως εργασίας "Διόνυσος" στη Θεσσαλονίκη και να μου πείτε κατά πόσο είναι αξιόπιστο, μιας και μου ζητάει 400 ευρώ προμήθεια εκ των οποίων τα 200 προκαταβολή προκειμένου να μου βρει δουλειά στη Γερμανία.
                          Έχετε ακούσει κάτι;
                          γεια σου,στειλε συγκεκριμενα στοιχεια πχ το σαιτ τους για να το ψαξουμε στο ιντερεντ το γραφειο που λες,διοτι εμενα δεν μου βγαζει τιποτα.
                          να ξερεις παντως οτι αν ειναι γραφειο ευρεσεως εργασιας και οχι εταιρια συμβούλων ισχυει συμφωνα με το νομο το εξης:
                          "για τα γραφεια ευρεσεως εργασιας ισχυει συμφωνα με τη νομοθεσια το εξης:ΠΔ 160/1999 ΦΕΚ Α` 157/3.8.1999 ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ` ΑΡ. 160 Άρθρο 2 Γ) Η διαμεσολάβηση των I.Γ.Σ.Ε. θα γίνεται χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τον εργαζόμενο."

                          Comment


                            Originally posted by Blacktulip View Post
                            σιγουρα δεν αμφισβητω οτι υπαρχουν πολλα λαμογια, ομως πιστευω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις ολα τα δαχτυλα του χεριου δεν ειναι ιδια, και μια μεριδα παλαιων μεταναστων που πλεον δεν εχουν συμπονια παρα μονο για τα αντερα τους δεν σημαινει οτι αντιπροσωπευουν ανθρωπους με ευαισθησιες,η αντιπροσωπευουν στην πλειοψηφεια ενα λαο...ανθρωπους που θελουν να βοηθησουν χωρις κανενα ανταλαγμα... οι βορειοι λαοι μηπως δεν ειναι στεγνοι στις διαπραγματευσεις τους? δεν τους υποστηριζω και εμενα ο συζυγος μου την εχει πατησει απο ελληνα, ομως την εχει πατησει και απο γερμανο, που ειχε επιχειρηση στην ελλαδα, με λιγα λογια αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να γενικευουμε, με ελληνα εμπλεξες την πατησες...πως θα το κανουμε βγαινει βρωμα για εμας χωρις αυτο να ειναι γενικο...και εμπας περιπτωση πρεπει να κοιταξουμε και λιγο μεσα μας μηπως φταιμε και εμεις για κατι? ουτε αυτο ειναι γενικο...θελω να πω οπως ο εκαστοτε εργοδοτης ελληνας τουρκος, γερμανος, κοιταει την επιχειρηση του, και σου ξεκαθαριζεται απο την αρχη, τοτε μηπως και ο εκαστοτε υπαλληλος να σκεφτει αν τα δεχεται η οχι τι μπορει και τι οχι, και αν τον κανει η αναγκη να τα δεχτει, μετα δεν εχει λογο κανενας να πει κατι, γιατι συμφωνησε σε αυτο...δηλ αν πιασεις δουλεια σε γερμανο και σε εχει στην τσιτα, εκει δεν θα μιλησεις γιατι ειναι γερμανος...η αν μιλησεις θα σου πει φευγεις?θα ψαξεις να βρεις το δικιο σου ακομα και στην αρμπαιτσαμτ αν θα πας... το ιδιο θα κανεις και αν εχεις ελληνα εργοδοτη, δηλ τι παραπανω μπορει να εχει ο ελληνας απο τον οποιοδηποτε αλλο απλα βρισκουν και τα κανουν... και εσυ απο μεριας σου θα λειτουργησεις κανονικα, (γενικα μιλαω παντα)οσο πιο πολυ δεχεται καποιος χωρις να μιλαει, η γινεται καποιος δουλοπρεπης τοσο πιο πολυ ο απεναντι του θα τον εκμεταλευεται ...
                            Blacktulip αν υπήρχαν σοβαρά παράπονα από τους Γερμανούς εργοδότες δεν θα έβγαιναν στην φόρα;
                            Τόσα άτομα δούλεψαν και δουλεύουν σε ξένους εργοδότες, τόσο εδώ στο σαιτ όσο και στον έξω κόσμο (συγγενεί, φίλοι, γνωστοί, κλπ) και τα παράπονα που έχουν φτάσει τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ εώς ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ. Για να μη σου πω ότι ακούω και επευφημίες για κάποιους, για το πόσο κύριοι και εντάξει είναι ακόμα και στη μία ώρα παραπάνω που θα δουλέψεις το μήνα. Ξέρω άτομα που δουλέψαν σε ξένους εργοδότες πριν πολλά χρόνια και θυμούνται εκείνα τα χρόνια με νοσταλγία. Ηλικιωμένους ανθρώπους που μιλάνε ώρες για εκείνες τις εποχές στα ξένα, αλλά δεν ακούς ούτε ένα παράπονο για τα αφεντικά τους.

                            Εδώ από τις 20 περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί σε έλληνες εργοδότες οι 15 είναι προβληματικές: Δεν ασφαλίζουν, δεν πληρώνουν ικανοποιητικά 9μισθοί χαρτζιλίκι), δεν πληρώνουν στην ώρα τους, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ, δεν πληρώνουν υπερωρίες οι οποίες πολλές φορές είναι άλλο ένα οκτάωρο, δεν δίνουν ρεπό, δεν διασφαλίζουν τις στοιχειώδεις συνθήκες διαμονής εκεί που βάζουν τους υπαλλήλους να κοιμούνται, υπόσχονται ψέματα, δίνουν ραντεβού και δεν πατάνε, κλπ, κλπ, κλπ

                            ατέλειωτη λίστα με πουστιές και εκμετάλλευση

                            Αν τα πράματα ήταν αντίθετα (Γερμανοί εκμεταλλευτές, Έλληνες ντόμπροι) πίστεψέ με θα έλεγα ακριβώς τα ίδια για τους Γερμανούς.
                            Όταν όμως τα ποσοστά παραπόνων είναι 1/100 για τους ξένους και 70/100 για τους Έλληνες, δεν μπορείς να το αγνοήσεις...

                            Comment


                              Επίσης μια μεγάλη διαφορά που έχει ο ξένος εργοδότης με τον Έλληνα είναι ότι ο ξένος σε θέλει μόνο για τη δουλειά του. Για να κουβαλήσεις τα κιβώτια, να οδηγήσεις το φορτηγάκι, να σερβίρεις τους πελάτες, κλπ

                              Την έκανες ήσυχα, δε θα σε ενοχλήσει, θα σε πληρώσει και άντε γεια.

                              Ο Έλληνας θα προσπαθήσει να κάνει ψυχικό εμετό επάνω σου και να σου αφήσει σημάδια να έχεις να τον θυμάσαι μέχρι τα βαθιά γεράματά σου, πόσο πούστης ήτανε, θαρρείς και έχει βάλει σκοπό να δοξαστεί για την πουστιά του. Όσοι το ζήσανε καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ...

                              Comment


                                Καλησπέρα!

                                Από την ελάχιστη, μα συνάμα δυσάρεστη εμπειρία πού είχα στο παρελθόν με την γυναίκα μου -στην πρώτη σοβαρή απόπειρα πού κάναμε να μείνουμε στην χώρα- μπορώ να σου πώ πώς γενικότερα δεν θα εμπιστευόμουν ξανά οποιονδήποτε πού διατηρεί ένα "γραφείο ευρέσεως εργασίας", το οποίο τυχαίνει πάντα να είναι στην Θεσσαλονίκη. Σαφώς ήταν αναγκαίο κακό, μας βοήθησε ώς εκεί πού επιτρέπουν τα χρήματα πού δώσαμε, αλλά ώς εκεί! Και τυχεροί ήμασταν, γιατί έχω ακούσει διάφορα περίεργα να συμβαίνουν... απ'όσο γνωρίζω αφορούν αποκλειστικά εύρεση εργασίας σε ελληνικά εστιατόρια, οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις μόνη σου την αναζήτηση μέσω διαδικτύου: βρές διευθύνσεις και τηλέφωνα εστιατορίων πού υπάρχουν ανεβασμένα και πάρε η ίδια να μάθεις αν ζητούν κόσμο. Έτσι θα γλιτώσεις την προμήθεια και τυχόν έξτρα παρεξηγήσεις, πού μπορεί να προκύψουν από την διαμεσολάβηση τρίτου!! Επεδίωξε σε κάθε περίπτωση και σε άμεση επαφή να αποσαφηνίσεις πλήρως την εργασιακή σχέση με τις κατάλληλες ερωτήσεις!!! Ελπίζω να βοήθησα λίγο...
                                Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

                                Comment

                                Working...
                                X