Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εννοειτε πως θα βρεις δουλεια αρκει να ξερεις την γερμανικη αλλα ακομα και τιποτα να μην θες να ακολουθησεις απο ολα αυτα που ξερεις μπορεις με επιπεδο Β2 να σπουδασεις οτι αλλο θελεις πανω σε τομεα που σε ενδιαφερει, πολλα ατομα γνωριζω που με το Β2 πηγαν σε σχολη νοσηλευτικης, σε σχολη για γηροκομους (και ειχαν αποροφηθει αμεσως, ουτε η ηλικια ηταν προβλημα στις σπουδες τους) ορεξη και θετικη σκεψη χρειαζεται!!!

    Comment


      Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αυτό είναι πολύ καλό!!!
      Απλά επειδή προέχει η επιβίωση μιας και έχουμε 2 μικρά παιδάκια και έναν παππού μαζί μας, λέμε να ξεκινήσουμε με δουλειά και μετά με το Β2 να κάνουμε κάτι παραπάνω.

      Ισχύει για τον άντρα μου που έχει το Proficiency ότι μπορεί να σπουδάσει σε όποιο πανεπιστήμιο θέλει ή όχι;
      Οι σπουδές του νοσηλευτή είναι δωρεάν ;

      Comment


        μπορεις να πας σε οποια σχολη θελεις και να σπουδασεις αρκει να εχεις πτυχιο στην γλωσσα για πανεπιστημιο νομιζω οτι ειναι τρομερα δυσκολα αλλα οχι ακατορθωτο! νοσηλευτριες γηροκομοι και βρεφονηπιοκομους ξερω που με το επιπεδο β2 πηγαν στην σχολη και σπουδαζαν μαζι με νεα παιδια (γιατι ηταν μεγαλες στην ηλικα) χωρις να εχουν κανενα προβλημα και δωρεαν!!!

        Comment


          Οταν λεμε οτι ο μισθος στην Γερμανια ειναι 1800 ευρω μικτα , ποσες ειναι οι κρατησεις(καθαρα δλδ);

          Comment


            Πάντως μου φαίνεται περίεργο, δεν μπορώ να δικαιολογήσω αυτην την τεράστια διαφορά στους μισθούς ξυλουργού.. Πχ ammerndorf 480e ενώ kranenburg 4.400e. Μήπως δεν εχω καταλάβει κάτι?

            Comment


              Ναι φιλε μου,makhs εχουνε διαφορα μεγαλη απο κρατιδιο σε κρατιδιο,το εχω ρωτησει...

              Comment


                Originally posted by sakisg View Post
                Οταν λεμε οτι ο μισθος στην Γερμανια ειναι 1800 ευρω μικτα , ποσες ειναι οι κρατησεις(καθαρα δλδ);
                Ποιος είναι είναι ο φόρος εισοδήματος στην Γερμανία ?
                Για όλους τους πολίτες στη Γερμανία, ένα βασικό  επίδομα ισχύει.
                Μέχρι αυτό το ποσό να πέσει στο φορολογητέο εισόδημά σας με τους φόρους.
                Το βασικό επίδομα αυτό ανέρχεται σε € 8.130 το 2013,αν δεν είστε παντρεμένοι .
                Από το 2014, το βασικό ποσό είναι προσωπική € 8.354.
                Για παντρεμένος το 2013 είναι € 16.260 και το 2014 θα ανέρχεται σε € 16.708.
                Όσον αφορά το φορολογητέο εισόδημα είναι υψηλότερο από τα αναφερόμενα ποσά, θα πληρώσει φόρο εισοδήματος για αυτό.
                Τα ποσοστά είναι 14-45 %.
                Όσο υψηλότερο το φορολογητέο σας εισόδημα, τόσο υψηλότερο είναι το ποσοστό φόρου.
                Ο ανώτατος φορολογικός συντελεστής του 45 % θα πληρώσει, αλλά μόνο για ένα φορολογητέο εισόδημα άνω των 250.730 ευρώ ανά έτος, εάν δεν είστε παντρεμένοι .
                Για έγγαμους ο μέγιστος φορολογικός συντελεστής ισχύει από εισόδημα άνω των 501.460 ευρώ.
                Για περισσότερα διάβασε το λίνκ .

                Steuern in Deutschland !
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Originally posted by makhs View Post
                  Πάντως μου φαίνεται περίεργο, δεν μπορώ να δικαιολογήσω αυτην την τεράστια διαφορά στους μισθούς ξυλουργού.. Πχ ammerndorf 480e ενώ kranenburg 4.400e. Μήπως δεν εχω καταλάβει κάτι?
                  makhs θέλει προσοχή και ψάξιμο.
                  Στη Γερμανία κατώτατος μισθός δεν υπάρχει.
                  Ο εργοδότης μπορεί να σου δώσει όσο θέλει.
                  Ακόμα και αν το επάγγελμα που θα ασκήσετε ανήκει σε κάποια συλλογική σύμβαση εργασίας.
                  Σήμερα στη Γερμανία υπάρχουν ημερομίσθια με 5 και 6 ευρώ την ώρα μεικτά .
                  Με το τρόπο αυτό η Γερμανία καταφέρνει να είναι ανταγωνιστική και να είναι η πρώτη χώρα σε εξαγωγές.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Θέλει πολύ ψάξιμο πριν πας για κάπου, έτσι αποκαλύπτεται από πολλές απόψεις!

                    Τώρα βεβαια έχει ακουστεί κάτι πρόσφατα για κατώτατο μισθό στα 8,5 ευρώ/ΩΡΑ,

                    είδωμεν!

                    Comment


                      Εγω Μακη ειμαι 22 χρονια τεχνιτης ξυλουργος με δικο μου μαγαζι και αναγκαστηκα να το κλεισω πριν 2 χρονια γιατι δεν ειχε δουλεια καθολου...και τωρα ξενιτευομαστε ολη η οικογενεια με 2 παιδια.Δουλευα απο δω και απο εκει για να συντηρισω την οιογενεια,τι να κανω,πιστευω να βρω κατι τον ΜΑΙΟ που θα ανεβω...!

                      Comment


                        Για τους τεχνίτες έχουν ακουστεί λόγια ότι χρειάζονται αλλά και πληρώνονται σωστά Γερμανία. Τώρα όλα αυτά είναι λόγια μιας και δεν έχω πάει ποτέ και γενικά δεν ξέρω σχεδόν τίποτε.. Αλλά Σάκη μήπως πρέπει ν'ανέβεις μόνος σου πρώτα, και μετά η οικογένεια?

                        Comment


                          Originally posted by makhs View Post
                          Για τους τεχνίτες έχουν ακουστεί λόγια ότι χρειάζονται αλλά και πληρώνονται σωστά Γερμανία. Τώρα όλα αυτά είναι λόγια μιας και δεν έχω πάει ποτέ και γενικά δεν ξέρω σχεδόν τίποτε.. Αλλά Σάκη μήπως πρέπει ν'ανέβεις μόνος σου πρώτα, και μετά η οικογένεια?
                          Ναι στην αρχη μονος μου θα παω και μετα η οικογενεια κατα τον ιουλιο με αυγουστο θα ερθουν μεχρι να βρω σπιτι και δουλεια,οποτε εχω και βοηθεια απο εναν θειο που μενει εκει.Εξαλου τωρα μαθαινω Γερμανικα μεχρι τα τελη Απριλιου θα ειμαι στο επιπεδο Β1.

                          Comment


                            Καλησπέρα.
                            Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν μπορεί να δηλωθεί ο άντρας μου δηλώνοντας την διεύθυνση του ξαδέρφου του που θα τον φιλοξενήσει τους πρώτους μήνες ακόμη και αν δεν έχει βρει δουλειά; Ή πρέπει οπωσδήποτε να βρει πρώτα δουλειά;

                            Comment


                              μπορει να δηλωθει αμεσως στην διευθυνση που μενει, (αρκει να ειναι συμφωνος βεβαια και αυτος που τον φιλοξενει) το οτι ειχε ξαναδηλωθει δεν παιζει ρολο, αυτοι στο δημαρχειο θα δουν οτι ειχε ξαναδηλωσει την ιδια διευθυνση, ακομα και σε πανσιον να μεινεις μπορεις να δηλωθεις την επομενη μερα!Η διαδικασια ειναι δηλωνεσαι, βγαζεις ΑΦΜ, τον οποιο θα στο ζητησουν στην δουλεια που θα βρεις για τις κρατησεις, και μετα αφου θα εχεις παρει και το συμβολαιο της δουλειας σου θα βρεις σπιτι!

                              Comment


                                Γεια σου φιλε aronios

                                Σχετικα με την αναγνωριση...
                                Οταν πηγα στο Agentur für Arbeit και στο Jobcenter (φανταζομαι κατι σαν τον αντιστοιχο ΟΑΕΔ μας) μου ζητησαν να γινει αναγνωριση (ΑΠΘ)..Οπως και εσυ ειχα επισημειωση και μεταφραση στα γερμανικα απο Ελλαδα..Το κακο ειναι οτι στη σελιδα τους λεει οτι αυτη η αναγνωριση μπορει να παρει μεχρι και 3 μηνες (ασε που μπορει να μας κανουν καμια πλακα και να μας πουν οτι δεν μας αναγνωριζουν καποιο μαθημα..)Εγω τα εστειλα για αναγνωριση..Μου εχουν πει ομως οτι αν ψαχνεσαι μονος σου και στελνεις αιτησεις σε φιρμες, αυτες δεν λαμβανουν υποψιν τετοια πραγματα..Τωρα αν θελεις να πας μεσω των κρατικων υπηρεσιων μαλλον ειναι απαραιτητο..Τωρα δεν ξερω αν τα πραματα ειναι διαφορετικα στο Μοναχο (ειμαι Στουτγκαρδη)..Ειμαι δεκα μερες Γερμανια και ισως να σου απαντησει καλυτερα καποιος που ειναι περισσοτερο καιρο..
                                Καλη δυναμη..

                                Comment

                                Working...
                                X