Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Περαστικα Νωντα!!!!!!!!!!!

    Comment


      Σευχαριστω πολυ alex-gva..!
      3 μερες ξεκουραση μου εδωσε ο γιατρος..
      Ολοι οι γνωστοι μου ελληνες μου ειπαν οτι μπορει να με διωξουν που βγηκα krank στη δουλεια επειδη ειμαι καινουριος (2μηνες) εκει...
      Και επειδη με παραζαλισανε λεω καλυτερα να με διωξουν παρα να σακατευτω εκει...

      Comment


        αυτο δεν εινια κανονας.
        Αν ειναι στριμμενος ο εργοδοτης μπορει. Αλλιως οχι.
        Κλασικη παραφιλολογια.
        Και εγω 1 Απριλιου ειχα ξεκινησει, σε δοκιμστικη περιοδο ημουνα, και μια βδομαδα καπου ιουνιο ημουνα off με το ποδι μπανταρισμενο.

        Επειδη αρρωστησες-χτυπησες μια φορα δεν σημαινει κατι.

        αν το κανεις καθε 2μηνο τοτε οκ....

        Προφανως αυτοι που στα λενε , σκεφτονται ετσι, και θα κανουνε ετσι σαν εργοδοτες. Δεν σημαινιε οτι ΟΛΟΙ στην Γερμανια ή αλλου σκεφτονται ετσι.
        Ισα ισα...αν εισαι αρρωστος ή τραυματιστεις κατευθειαν σε στελνουν στον γιατρο.

        Εμενα τα δυο δαχτυλα του ποδιου ηταν μαυρα...μελανιασμενα.
        Τους ειπα : ας κατσω να βγαλω την μερα και θα παω το απογευμα στον γιατρο..και με κοιταξαν λες και ημουνα εξωγηινος....
        Αν μπορουσαν να με διακτινισουν στον ορθοπεδικο θα το κανανε....

        Comment


          Ετσι όπως τα λεει o Turms είναι. Και εγώ επιασα δουλειά 23 Οκτ. στις 26 εσπασα τα δαχτυλα του ποδιού μου,εκτος δουλειας κιολας, και εκανα εγχειρηση και..και..και και ξαναπήγα στην δουλεια την τρίτη που μας πέρασε. κοντα 2,5 μηνες αναρρωτική και δεν ειχα κανένα πρόβλημα, με επαιρναν τηλ, να δουν αν ειμαι καλά και τα σχετικά και οπως είπε και ο φιλος παραπάνω, και εγώ πήγα την αλλή μερα σην δουλειά αφου είχα χτυπήσει μιας και ειμαι οδηγός και μπορουσα να οδηγήσω και όλοι εμειναν με το στόμα ανοιχτό. Με φόρτωσαν με πήγαν στο νοσοκομείο και μου ευχήθηκαν καλή ανάρρωση. Και οταν πήγα στην δουλεια αφου χύπησα το πρώτο πράγμα που ρώτησα(μαθημένος απο την Ελλάδα) <Θα με απολύσετε?>... και μου λενε οχι... αυτα ειναι ανθρώπινα και συμβαίνουν. Ο Γερμανος η κοροιδία ειναι που τον πειράζει και οχι τα πραγματικά γεγονότα.

          Comment


            ok, υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα...οπως παντου...αλλα κατα γενικες γραμμες...

            Ειδικα αν κατι παθεις στην δουλεια δινουν πολυ σημασια γιατι αν σου μεινει κουσουρι μετα πρεπει να πληρωνουν κλπ κλπ
            Πριν καιρο, σε εναν συναδελφο τον χτυπησε το ποδι με το κλαρκ και εσπασε ο αστραγαλος....2 μηνες εκτος ηταν....το λιγοτερο....
            και μετα μαλιστα ηρθε στην αρχη και δουλευε 4ωρο για να κανει πιο ηπια προσαρμογη.

            Comment


              Ζητείται μεταφραστής στο Αμβούργο για 5 ημέρες

              Γειά σε όλους,

              Είμαστε μία ελληνική εταιρία και θα συμμετάσχουμε ως εκθέτες σε εμπορική έκθεση που διοργανώνεται στο Αμβούργο 14 με 19 Μαρτίου 2014. Θέλουμε ένα άτομο για διερμηνέα στο περίπτερό μας για όλη την διάρκεια της έκθεσης (8ωρη απασχόληση 10:00 ως 18:00 για 6 ημέρες). Απαιτείται πολύ καλή γνώση Γερμανικής και βέβαια Ελληνικής γλώσσας. Επιπλέον γλώσσες είναι επιθυμητές. Δεν χρειάζονται άλλες εξειδικευμένες γνώσεις. Αμοιβή συζητήσιμη.

              'Oποιος ενδιαφέρεται ή γνωρίζει κάποιον που να ενδιαφέρεται, παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου στο alex@niki-inox.gr

              Αλέξανδρος

              Comment


                ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2014

                Δημιουργησα αυτο το θεμα για να συλλεξουμε πληροφοριες που αφορουν το τελευταιο 6μηνο του 2013 αλλα και το πρωτο (σχεδον) 15ημερο του ιανουαριου...θα ηθελα να μαθω περιπου στο ποσο ανερχοντε οι μισθοι (αν μπορει να δωθει μεσος ορος) ,αν υπαρχουν ακομα προοπτηκες να ζησει καποιος σαν ανθρωπος ,και αν εχει εφαρμοστει τελικα ο κατωτατος μισθος σε 8€/ωρα!

                Ευχαριστω προκαταβολικα για ολες τις απαντησεις σας πατριωτακια !

                Comment


                  Ναι οντος ,για Μοναχο ειναι πολυ δυσκολο απ οτι βλεπω.(εχω ξεσκονισει ολο το patriotaki.net)σκεφτομαι να ψαξω προς την Βαδη-Βυττενβεργη οπου ζουσα πιο παλια...πρεπει να ειναι καλυτερα ,συγκρητικα παντα με την Βαβαρια και συγκεκριμενα το Μοναχο!Μηπως θα μπορουσες να μου πεις (αμα ξερεις φυσικα) πως κυμμενοντε οι μισθοι?

                  Comment


                    Originally posted by prodromos1994 View Post
                    Ναι οντος ,για Μοναχο ειναι πολυ δυσκολο απ οτι βλεπω.(εχω ξεσκονισει ολο το patriotaki.net)σκεφτομαι να ψαξω προς την Βαδη-Βυττενβεργη οπου ζουσα πιο παλια...πρεπει να ειναι καλυτερα ,συγκρητικα παντα με την Βαβαρια και συγκεκριμενα το Μοναχο!Μηπως θα μπορουσες να μου πεις (αμα ξερεις φυσικα) πως κυμμενοντε οι μισθοι?
                    Τα ίδια χάλια ειναι και εδώ...σπίτι δεν παίζει με τίποτα ειδικά σαν νεοφερμένος σε κανα μπουντρουμι ισως με 500 ευρώ τον μήνα..ειμαι 2 μήνες στο ψάξιμο και τα μόνα που βρίσκω ειναι κάτι 20-30τμ με 600-700 ευρώ που ειναι εκμετάλευση. Δυστηχώς και η BW εχει μεγάλο προβλημα...
                    Απορώ μια τόσο εξελιγμένη χώρα πως δεν πρόβλεψε γιαυτά...
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      Originally posted by prodromos1994 View Post
                      Ναι οντος ,για Μοναχο ειναι πολυ δυσκολο απ οτι βλεπω.(εχω ξεσκονισει ολο το patriotaki.net)σκεφτομαι να ψαξω προς την Βαδη-Βυττενβεργη οπου ζουσα πιο παλια...πρεπει να ειναι καλυτερα ,συγκρητικα παντα με την Βαβαρια και συγκεκριμενα το Μοναχο!Μηπως θα μπορουσες να μου πεις (αμα ξερεις φυσικα) πως κυμμενοντε οι μισθοι?
                      Να σου πω και εγώ και την δικιά μου άποψη για την ζωή εδώ stuttgart σε σχέση με το Μόναχο.
                      Στο Μόναχο σπίτι είναι ποιο δύσκολο να βρεις από την άποψη ότι έχει λίγα για ενοικίαση.
                      Stuttgart έχει ποιο πολλά σπίτια διαθέσιμα για ενοικίαση ποιο φτηνά σε σχέση με το Μόναχο.
                      Ένα απλό παράδειγμα για 2άρι στο Μόναχο ζεστό θέλεις κοντά στα 1000 για το ίδιο Stuttgart θέλεις 600-700 ζεστό.
                      Τα μεροκάματα είναι το ίδιο πάνω κάτω αν είσαι σε Leihfirma. Από 8,20 μικτά την ώρα μέχρι 9,50 για τον τομέα που δεν θέλει και τόσες γνώσεις για να σε πάρουν. Έχει και Leihfirma που δίνουν 17 την ώρα αλλά εκεί θέλεις πτυχία που να αναγνωρίζονται και να μιλάς την Γερμανική γλώσσα.
                      Το που θα βρεις δουλειά είναι γενικό το κακό έχει πολλούς μετανάστες που έρχονται κάθε μέρα και φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε πλέον εργοστάσια γεμάτα μουσουλμάνους. Υπέυθηνη πρωσοπικού σε εργοστάσια πολλές φορές είναι Τούρκοι και δίνουν πρωτερεότητα στα δικά τους άτομα.

                      Comment


                        Originally posted by Cj Georgio View Post
                        Να σου πω και εγώ και την δικιά μου άποψη για την ζωή εδώ stuttgart σε σχέση με το Μόναχο.
                        Στο Μόναχο σπίτι είναι ποιο δύσκολο να βρεις από την άποψη ότι έχει λίγα για ενοικίαση.
                        Stuttgart έχει ποιο πολλά σπίτια διαθέσιμα για ενοικίαση ποιο φτηνά σε σχέση με το Μόναχο.
                        Ένα απλό παράδειγμα για 2άρι στο Μόναχο ζεστό θέλεις κοντά στα 1000 για το ίδιο Stuttgart θέλεις 600-700 ζεστό.
                        Τα μεροκάματα είναι το ίδιο πάνω κάτω αν είσαι σε Leihfirma. Από 8,20 μικτά την ώρα μέχρι 9,50 για τον τομέα που δεν θέλει και τόσες γνώσεις για να σε πάρουν. Έχει και Leihfirma που δίνουν 17 την ώρα αλλά εκεί θέλεις πτυχία που να αναγνωρίζονται και να μιλάς την Γερμανική γλώσσα.
                        Το που θα βρεις δουλειά είναι γενικό το κακό έχει πολλούς μετανάστες που έρχονται κάθε μέρα και φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε πλέον εργοστάσια γεμάτα μουσουλμάνους. Υπέυθηνη πρωσοπικού σε εργοστάσια πολλές φορές είναι Τούρκοι και δίνουν πρωτερεότητα στα δικά τους άτομα.
                        Αυτό φίλε μου θυμίζει διάλογο που είχε Έλληνας γείτονας ενός φίλου μου Γερμανού. "Στη Γερμανία παλιότερα ήταν καλύτερα, τώρα έχει πολλούς ξένους..."

                        Comment


                          Vermittlungsgutschein

                          τη ειναι το κουπόνι αυτό?το ζητάνε παντού σε αγγελίες

                          Comment


                            Originally posted by salvatore4 View Post
                            Αυτό φίλε μου θυμίζει διάλογο που είχε Έλληνας γείτονας ενός φίλου μου Γερμανού. "Στη Γερμανία παλιότερα ήταν καλύτερα, τώρα έχει πολλούς ξένους..."
                            Παλιότερα ήταν πολύ καλύτερα. Δεν είχε όλη την Ινδία εδώ. Από Ασία είχε μόνο Τούρκους. Τώρα........Άστο

                            Comment


                              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥΣΤΗ ΦΡΑΚΦΟΥΡΤΗ.Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑΧΥΡΥΘΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ 14(Β’ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ)ΚΑΙ 10 (Δ’ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ).ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΟΛΥΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΤΟΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑΞΕΙΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

                              Comment


                                Κλησπερα, γνωριζει καποιος να μας πει, αν καποιος που περνει ταμειο ανεργιας στην Ελλαδα 440 ευρω και το συνεχισει στην Γερμανια, πωσα θα του δινουν?

                                Comment

                                Working...
                                X