Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σ' αυτό το γραφείο απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι. Αλλά μπορείς να δεις και σε αυτό εδώ: για IT & Communications Grecruitment και για Engineering & Technical Grecruitment. Αυτό το γραφείο συνεργάζεται και με άλλες χώρες, όχι μόνο με τη Γερμανία.

    Comment


      καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια

      Καλησπέρα σας από Ελλάδα!!! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος από εσάς είναι από αυτή την περιοχή Villingen-Schwenningen. Διότι στις 22 Φεβρουαρίου θα ανέβω Γερμανία και θα βρίσκομαι σε αυτή την περιοχή, για ένα νέο ξεκίνημα. Είμαι 33 ετών και το επάγγελμά μου είναι σχεδιάστρια μέσω συστημάτων, Computer Aided Designer (civil/architectural) - Bauzeichnerin. Έχω 14 χρόνια εμπειρία πάνω σε αυτόν τον τομέα. Δυστυχώς όμως οι γερμανικές μου γνώσεις είναι οι βασικές … οπότε αναζητώ μια οποιανδήποτε θέση εργασίας… εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ή μπορεί να μου δώσει οποιανδήποτε πληροφορία θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

      Comment


        καλη αρχη στο νεο σου ξεκινημα! οπλισου με υπομονη και επιμονη!!!

        Comment


          η γλωσσα ειναι καθοριστικος αλλα οχι μοναδικος παραγοντας.καντε ραντεβου (τερμιν) και πατε.εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτιτες.περισσοτερες απο την σημερινη ελλαδα και ας μιλας την γλωσσα σου.
          εκανα 2 ραντεβου και με προσελαβαν και οι 2.γερμανικα και πτυχεια 0.καλη επυτιχεια.

          Comment


            παιδια σαν οδηγος φορτηγου υπαρχει περιπτωση να βρω τιποτα

            Comment


              Ηλεκτρολόγοι Τ.Ε. και Σουηδία

              Καλησπέρα σ'όλους σ'αυτό το φόρουμ και να είστε καλά!

              Ονομάζομαι Γιώργης και είμαι ηλεκτρολόγος από το ΤΕΙ Ηρακλείου Κρήτης και επειδή είδα και απόειδα, μου πρότεινε ένας φίλος μου το συγκεκριμένο σάιτ για να πάρω πληροφορίες. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (και ελπίζω να μην ρωτήσω καμιά μπαρούφα) υπάρχει γενικά μεγάλη ζήτηση για ηλεκτρολόγους του πτυχίου μου; Ή πιθανόν να προσπαθήσω σε δουλειά άλλου τομέα ώσπου να δω τι θα κάνω με το δικό μου επάγγελμα;
              Ακόμα είμαι κάτοχος Β2 Cambridge πτυχίου αγγλικών και φυσικά, σίγουρα θα χρειαστεί να μάθω Σουηδικά. Διάβασα σ'ένα σάιτ ότι μπορώ να τα ξεκινήσω εκεί, αλλά θα μου κοστίσει σε χρόνο αυτό; Δηλαδή θα μπορέσω να βρω δουλειά με τα αγγλικά μου μόνο και το επίπεδο που έχω είναι αρκετό ώσπου να μάθω Σουηδικά, ή πρέπει να μάθω πρώτα τα Σουηδικά και μετά να βρω δουλειά;

              Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

              Comment


                Πρέπει να ξέρεις Σουηδικά με πιστοποίηση.

                Originally posted by rastrikal View Post
                Καλησπέρα σ'όλους σ'αυτό το φόρουμ και να είστε καλά!

                Ονομάζομαι Γιώργης και είμαι ηλεκτρολόγος από το ΤΕΙ Ηρακλείου Κρήτης και επειδή είδα και απόειδα, μου πρότεινε ένας φίλος μου το συγκεκριμένο σάιτ για να πάρω πληροφορίες. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (και ελπίζω να μην ρωτήσω καμιά μπαρούφα) υπάρχει γενικά μεγάλη ζήτηση για ηλεκτρολόγους του πτυχίου μου; Ή πιθανόν να προσπαθήσω σε δουλειά άλλου τομέα ώσπου να δω τι θα κάνω με το δικό μου επάγγελμα;
                Ακόμα είμαι κάτοχος Β2 Cambridge πτυχίου αγγλικών και φυσικά, σίγουρα θα χρειαστεί να μάθω Σουηδικά. Διάβασα σ'ένα σάιτ ότι μπορώ να τα ξεκινήσω εκεί, αλλά θα μου κοστίσει σε χρόνο αυτό; Δηλαδή θα μπορέσω να βρω δουλειά με τα αγγλικά μου μόνο και το επίπεδο που έχω είναι αρκετό ώσπου να μάθω Σουηδικά, ή πρέπει να μάθω πρώτα τα Σουηδικά και μετά να βρω δουλειά;

                Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
                Πρέπει να ξέρεις Σουηδικά με πιστοποίηση από Σουηδικό φορέα.
                Μετά θα σου δώσουν κατευθύνσεις οι αρμόδιοι φορείς για το τι πρέπει να κάνεις για να αξιοποιήσεις το πτυχίο σου σαν ηλεκτρολόγος δεν είναι κάτι απλό.

                Καλώς ρισες !
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

                  Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες! Το είχα καταλάβει μέσες άκρες ότι θα πρέπει να μάθω τα Σουηδικά τα οποία μάλλον είναι το κλειδί για επιτύχω εκεί. Επομένως, μάλλον θα χρειαστεί να δουλέψω σε βασικές δουλειές εκτός του τομέα μου, έτσι; Σίγουρα είμαι διατεθειμένος να το προσπαθήσω με κάθε τρόπο και δεν με νοιάζει να το κάνω αυτό.

                  Ευχαριστώ πολύ!

                  Comment


                    Originally posted by rastrikal View Post
                    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

                    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες! Το είχα καταλάβει μέσες άκρες ότι θα πρέπει να μάθω τα Σουηδικά τα οποία μάλλον είναι το κλειδί για επιτύχω εκεί. Επομένως, μάλλον θα χρειαστεί να δουλέψω σε βασικές δουλειές εκτός του τομέα μου, έτσι; Σίγουρα είμαι διατεθειμένος να το προσπαθήσω με κάθε τρόπο και δεν με νοιάζει να το κάνω αυτό.

                    Ευχαριστώ πολύ!
                    Αξίζει τον κόπο γιατί η συγκεκριμένη δουλειά έχει πολύ καλά λεφτά και πολύ καλές προοπτικές !

                    Elektriker Lönestatistik med bruttolöner per månad !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Originally posted by patrioten View Post
                      Αξίζει τον κόπο γιατί η συγκεκριμένη δουλειά έχει πολύ καλά λεφτά και πολύ καλές προοπτικές !

                      Elektriker Lönestatistik med bruttolöner per månad !

                      Σε ευχαριστώ και πάλι, καμιά φορά η ενθάρρυνση είναι κάτι παραπάνω από σημαντική σαν βοήθεια!

                      Την καλησπέρα μου!

                      Comment


                        Απόλυση απο την εργασία - Αποζημίωση / Abfindung

                        Καλησπέρα σας,

                        θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικά με το θέμα της αποζημίωσης στην Βαυαρία.Εφόσον κάποιος δουλεύει 1 χρόνο και 2 μήνες και απολυθεί(γιατί;Γιατί ζήτησε κάποια χρήματα που δεν δόθηκαν ποτέ) δικαιούται αποζημίωση;και πως μπορεί καποιος να υπολογίσει πόσο ακριβώς είναι αυτή; Πόσο χρόνο πρέπει βάσει νόμου να σου δώσει ο εργοδότης πριν την απόλυση; Πρέπει να προσέξουμε κάτι πριν υπογραφεί το χαρτί της απόλυσης;

                        Ελπίζω να έχω σύντομα νέα σας, σας ευχαριστώ πολύ.
                        "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

                        Comment


                          ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ...!!

                          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΤΡΙΟΤΑΚΙΑ.. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΟΣ. ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΤΙΣ 25 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΟΝΑΧΟ ΜΕ ΟΝΕΙΡΟ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΔΗΓΟΣ. ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ Γ+Ε ΜΕ Π.Ε.Ι ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΟΥΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.. ΞΕΡΩ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΤΥΧΗ.. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΠΕΙΤΕ ΤΟ.. ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΠΕΙΡΑ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

                          Comment


                            τι εννοεις βοηθεια να σου πουμε που μπορεις να κοιταξεις για δουλεια η για διαμονη?

                            Comment


                              φιλε μου οπου και να μεινεις θα υπαρχει καποιο φροντηστηριο να κανεις ταχυρυθμα μαθηματα.Εχεις διπλωμα με το οποιο θα βρεις δουλεια 100% αλλα για να ειναι και καλή η γλώσσα είναι απαραίτητη.Εγω εχω το ιδιο διπλωμα με εσένα αλλα δεν εχω εμπειρία και δεν ξερω και την γλώσσα,οπότε ξεκίνησα σε 12 τονο με περίπου 1500 ευρώ.Μια χαρά είναι για μενα,αλλα όταν μαθω την γλώσσα θα κοιταξω για κάτι καλύτερο σιγουρα. Καλη δύναμη

                              Comment


                                Originally posted by Blacktulip View Post
                                τι εννοεις βοηθεια να σου πουμε που μπορεις να κοιταξεις για δουλεια η για διαμονη?
                                blacktulip και για τα δυο που είπες χρειάζομαι συμβουλές. Οτιδήποτε πιστέυεις πως θα μου είναι χρήσιμο πες το. Ειδικά για το που θα πρέπει να κοιτάξω για δουλειά. Και ας μένω και στον δρόμο που λέει ο λόγος. Η δουλεία είναι που με καίει..

                                Comment

                                Working...
                                X