Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ κι εγώ!!!! Η βοήθειά σας πάντα πολύτιμη!

    Comment


      οδηγος φορτηγου και λεωφοριου εχει τεραστια ζητηση.αν ταξιδεψεις 1 φορα σε εθνικο δρομο θα καταλαβεις το γιατι

      Comment


        Originally posted by DiD666 View Post
        Την περιουσια δεν την εκανες απο παχυλο μισθο, αλλα απο το συναλλαγμα. Ετσι φτιαχτηκαν οι Ελληνες τοτε, κακα τα ψεμματα. Απο τα επιδοματα μονο βγαζανε μισο μισθο επιπλεον. Δηλωναν παππουδες και γιαγιαδες σε τραπεζικους λογαριασμους στην Ελλαδα συνδικαιουχους για να βγαζουν χρημα αφορολογητο με την αιτιολογια πως συντηρουν μελη οικογενειας στο εξωτερικο. Πολλα τετοια παραδειγματα γνωριζω. Σε ποσες οικογενειες δουλευε μονο ο αντρας και η γυναικα στο σπιτι χωρις να τους λειπει τιποτα; Για να εκανες οικογενεια στην Ελλαδα με 2 παιδια και τη γυναικα σπιτι....
        Την περιουσία την κάναν οι έλληνες μετανάστες πρώτης γενιάς κατά κύριο λόγο από τους δύο με τρεις μισθούς που έπαιρνε ένα ζευγάρι και στη συνέχεια μέσω αιματηρών οικονομιών, κυρίως τα πρώτα 10 με 15 χρόνια. Στη διαδικασία αυτή βοήθησε κατά πολύ βέβαια το γεγονός, ότι η σχέση μεταξύ μισθού και εξόδων διαβίωσης ήταν ιδιαίτερα ευνοική για τους αποταμιευτές εκέινα τα έτη. Το επιχείρημα με τον παππού και με τα γιαγιά δεν στέκει και τόσο, υπήρχαν κάποιες φοροαπαλλαγές, αλλά όχι τόσο μεγάλες που να δικαιολογούν δημιουργία περιουσιών. Αυτό που βοήθησε κατά πολύ ήταν ότι οι ελληνικές τραπέζεις που είχαν μυρισθεί ψητό, ανέβηκαν στη Γερμανία και έδιναν τέλη της δεκαετίας 70 και τη δεκαετία 80 πολύ υψηλά επιτόκια, της τάξεως του 14-16%. Με άλλα λόγια, είχαν ήδη δημιουργήσει κεφάλαια οι μετανάστες, και με τέτοια επιτόκια διπλασίαζαν το κεφάλαιο σε μια πενταετία. Εκεί ήταν τα λεφτά. Από επιδόματα βγάζαν μισό μισθό επιπλεόν; Δεν το καταλαβαίνω αυτό, ποιά επιδόματα που ισούνται με μισό μισθό; Αυτό με τον παππού και τη γιαγιά ήταν για λόγους μιας μικρής φοροαπαλλαγής, και κατά τα λοιπά και γενικώτερα δεν υπήρξε θέμα αφορολόγητων χρημάτων με αυτή τη γενιά της φάμπρικας.

        Comment


          Φίλε Turms, θα σου το κάνω συγκεκριμένο, διότι οι γονείς μου είναι οι κλασσικοί αντιπρόσωποι της πρώτης γενιάς των μεταναστών, της φάμπρικας, μιλάμε για το 1960. Έχεις δίκιο, ο όρος περιουσία είναι λίγο αόριστος.

          Αυτό το νεαρό και νιόπαντρο ζευγάρι λοιπόν, με μορφώση δημοτικού, 13 χρόνια αργώτερα, το 1973, έχτισε σε μια επαρχιακή πόλη της Βορείου Ελλάδος πολυκατοικία με πέντε διαμερίσματα των 90 τμ και ένα μαγαζί 90 τμ. Στη συνέχεια κόψαν τις αιματηρές οικονομίες, άρχισαν να αλλάζουν λίγο της ζωή τους, παράγγειλαν καινούργιο αυτοκίνητο, κάναν ταξιδάκια και λοιπά. Αρχές της δεκαετίας 80 (πρέπει να ήταν το 1983) αγόρασαν στην ίδια πόλη δύο γραφεία κεντρικώτατα και κανουργιόχτιστα.

          Το 1987 ακολούθησε μαιζονέτα στη Χαλκιδική.

          Τη δεκαετία του 90 ακολούθησε αγορά ακινήτου στη Γερμανία, και αγορά ακινήτου στη Θεσσααλονίκη. Γύρισαν όλη την Ευρώπη και ο πατέρας μου άλλαξε συνολικά 4 καινούργια αυτοκίνητα.

          Και όλα αυτά, δίχως να έχουν πάρει ποτέ ούτε ένα μάρκο ή ευρώ δάνειο στη Γερμανία ή οπουδήποτε αλλού. Όλα τα ανωτέρω στοιχεία απλά για λόγους συγκεκριμενοποίησης του μεγέθους των περιουσιακών στοιχείων που θεωρητικά και πρακτικά ένα ζευγάρι της Φάμπρικας μπορούσε να δημιουργήσει τις δεκαετίες 60 με 90. Και το τονίζω, τουλάχιστον οι δικοί μου γονείς κάναν αιματηρές οικονομίες μόνο τα πρώτα 13-14 έτη. Στη συνέχεια ήξεραν να δημιουργούν αλλά και να απολαμβάνουν τη ζωή.

          Επέτρεψε με να σε διορθώσω και λίγο ως προς το ύψος του μισθού πριν την έλευση του ευρώ. Τη δεκαετία του 80-90 π.χ. με προυπηρεσία 20 ετών, παντρεμένος και δουλεύωντας κανονικό ωράριο, έπαιρνες 2.000 με 2.400 μάρκα. Εάν μάλιστα δούλευες βάρδιες (πολλοί έλληνες δούλευαν βάρδιες) ξεπερνούσες άνετα τα 3.000,00 μάρκα.
          Τέλος, οι περισσότεροι θείοι και γνωστοί μου αυτής της γενιάς, πάνω κάτω τέτοιου μεγέθους περιουσίες δημιούργησαν.

          Comment


            ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗ-ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

            Καλησπέρα
            Ήθελα να ρωτήσω τι δυνατότητες υπάρχουν για εργασία στην Γερμανία για ειδικότητα Τ.Ε. Ενεργειακής Τεχνικής. Ο τομέας στον οποίο εργάζομαι είναι βασικά - Συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων.
            Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2 χωρίς όμως πιστοποιημένη γνώση αγγλικών.
            Είμαι 46 ετών και σημειωτέον, έχω και μια κόρη στην Δ΄ Δημοτικού, η δε γυναίκα μου είναι νηπιαγωγός, χωρίς όμως γνώση γερμανικών.
            Υπάρχουν διαθέσιμες πηγές πληροφόρησης ή/και αντίστοιχη εμπειρία για εργασία-διαμονή ή είναι αδύνατον κάτι τέτοιο?
            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

            Φιλικά Μάρκος Κ.

            Comment


              Originally posted by markos1967 View Post
              Καλησπέρα
              Ήθελα να ρωτήσω τι δυνατότητες υπάρχουν για εργασία στην Γερμανία για ειδικότητα Τ.Ε. Ενεργειακής Τεχνικής. Ο τομέας στον οποίο εργάζομαι είναι βασικά - Συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων.
              Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2 χωρίς όμως πιστοποιημένη γνώση αγγλικών.
              Είμαι 46 ετών και σημειωτέον, έχω και μια κόρη στην Δ΄ Δημοτικού, η δε γυναίκα μου είναι νηπιαγωγός, χωρίς όμως γνώση γερμανικών.
              Υπάρχουν διαθέσιμες πηγές πληροφόρησης ή/και αντίστοιχη εμπειρία για εργασία-διαμονή ή είναι αδύνατον κάτι τέτοιο?
              Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

              Φιλικά Μάρκος Κ.
              Μάρκο σε γενικές γραμμές ότι έχει να κάνει με Ενεργειακές Τεχνικές έχει αυτήν την στιγμή μεγάλη ζήτηση στην Γερμανία. Νομίζω ότι εσύ σαν μηχανικός αν μιλούσες καλά γερμανικά δεν θα είχες πρόβλημα. Αν μιλάς καλά αγγλικά θα μπορούσες να κοιτάξεις στις πολυεθνικές. Σε πολλές από αυτές φθάνουν (αναλόγως βέβαια τον κλάδο) για αρχή μόνο τα αγγλικά. Σχετικά με την πιστοποίηση των αγγγλικών μην ανησυχείς πολύ. Μιας και εδώ στα σχολεία γίνεται δουλειά, όταν κάποιος έχει τελειώσει το Γυμνάσιο και έκανε ως ξένη γλώσσα αγγλικά, τότε έχει και ένα συγκεκριμένο επίπεδο... αλλιώς απλώς δεν θα είχε καταφέρει να τελειώσει το σχολείο. Έτσι οι Γερμανοί δεν αναγκάζονται να τρέχουν τα παιδιά τους σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών και να πληρώνουν μια περιουσία. Ούτε αναγκάζονται να δίνουνε εξετάσεις για αγγλικά διπλώματα και να πληρώνουν και εκεί άλλα λεφτά, παρά μόνο αν το χρειαστούν για κάποιο συγκεκριμένο λόγο π.χ. σπουδές στο εξωτερικό. Και το απολυτήριο του σχολείου έτσι έχει αξία και αντίκρισμα στην εγχώρια αγορά! Αν μιλάς λοιπόν καλά αγγλικά και σε ακούσουν, δεν νομίζω ότι κάποιος θα σου ζητήσει οπωσδήποτε δίπλωμα αγγλικών. Σου στέλνω κάποια link με αγγελίες για να πάρεις μια ιδέα για το τι ζητάνε. Δεν χάνεις τίποτα να στείλεις μερικά βιογραφικά από Ελλάδα για να δεις τις αντιδράσεις!

              Ergebnisse Ihrer Jobsuche



              Stellenangebote energietechnik Jobs lokal, regional, deutschland- und europaweit - Aktuelle Jobs bei Stellenmarkt.de

              Τώρα για την γυναίκα σου ξέρω ότι και η ειδικότητα της νηπαγωγού έχει μεγάλη ζήτηση......αλλά χωρίς να μιλάει γερμανικά, το βλέπω δύσκολο. Στην Γερμανία εργάζονται πολλές νηπιαγωγοί από ανατολικές χώρες και τα γερμανικά τους πραγματικά δεν είναι τέλεια. Αλλά πρέπει να μπορεί να συνεννοηθεί τουλάχιστον... Μια εναλλακτική περίπτωση θα ήταν να κοιτάξει σε δίγλωσσα νηπιαγωγεία, π.χ. αγγλικά/γερμανικά ή (είναι όμως λίγα) ελληνικά/γερμανικά.

              Για την κόρη σου υπάρχουν (ακόμη τουλάχιστον) ελληνικά σχολεία, αν και από ότι ακούω καταργήθηκαν τα λύκεια. Όμως μέχρι τότε το παιδί θα μιλάει απταιστα γερμανικά ώστε να μπορέσει κάποια στιγμή να ενταχθεί στο γερμανικό σύστημα εκπαίδευσης.

              Comment


                Originally posted by markos1967 View Post
                Καλησπέρα
                Ήθελα να ρωτήσω τι δυνατότητες υπάρχουν για εργασία στην Γερμανία για ειδικότητα Τ.Ε. Ενεργειακής Τεχνικής. Ο τομέας στον οποίο εργάζομαι είναι βασικά - Συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων.
                Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2 χωρίς όμως πιστοποιημένη γνώση αγγλικών.
                Είμαι 46 ετών και σημειωτέον, έχω και μια κόρη στην Δ΄ Δημοτικού, η δε γυναίκα μου είναι νηπιαγωγός, χωρίς όμως γνώση γερμανικών.
                Υπάρχουν διαθέσιμες πηγές πληροφόρησης ή/και αντίστοιχη εμπειρία για εργασία-διαμονή ή είναι αδύνατον κάτι τέτοιο?
                Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

                Φιλικά Μάρκος Κ.
                Γεια σου Μάρκο !
                Είναι πολύ ειδικός ο τομέας της δουλειάς σου και απαιτείται άριστη γνώση Γερμανικών στο ανώτερο επίπεδο, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.
                Τα Αγγλικά δεν νομίζω να σε βοηθήσουν ουσιαστικά στην Γερμανία.
                Αγγλικά στην Γερμανία ξέρουν μόνο 35-40%, ποσοστό χαμηλό για τόσο ανεπτυγμένη χώρα !Τα Γερμανικά σου επιπέδου Β2 θα σε βοηθήσουν. Για αρχή αν σκέφτεστε την μετανάστευση θα κάνεις άλλες δουλειές μέχρι να μάθεις καλά την γλώσσα και να κατατοπιστείς στον τομέα της κανονικής σου δουλειάς, η ηλικία σου δεν είναι πρόβλημα. Αντίθετα η γυναίκα σου εφόσον είναι νηπιαγωγός με προϋπηρεσία θα συμβούλευα να αρχίσει να μαθαίνει Γερμανικά άμεσα.Δουλεύοντας και οι δύο σε απλές δουλειές θα μπορείτε να ζείτε αξιοπρεπέστατα.
                Όσο για το παιδί ΔΕΝ πρέπει να ανησυχείς καθόλου το αντίθετο μάλιστα η διαπαιδαγώγηση και το σύστημα παιδείας στην Γερμανία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο ότι καλύτερο για τα παιδιά. Κάνε έρευνα σε ποια πόλη στην Γερμανία θέλεις να πας σε σχέση (για την εύρεση σπιτιού σε μερικές πόλεις είναι πολύ δύσκολα να βρεις σπίτι)και για μελλοντικά για την κανονική σου δουλειά.
                Διάβασε καλά το φόρουμ στο θέμα της Γερμανίας, πολλά πατριωτάκια έχουν γράψει και γράφουν ανταποκρίσεις από την ζωή τους στην Γερμανία, οικογενειάρχες με παιδιά, θα κατατοπιστείς απόλυτα.

                Καλώς ρισες !
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  δεν διαφωνω πουθενα....
                  επισης μιλας για επαρχιακή πόλη της Βορείου Ελλάδος. Εκει ηταν σιγουρα πιο ευκολο μιας και το κοστος ητνα μικροτερο.
                  Στην θεσσαλονικη ή Αθηνα ηταν καπως πιο περιορισμενα τα πραγματα...
                  Αλλα και παλι ξερω ανθρωπους που δεν φυγαν εξωτερικο και με σκληρη δουλεια καναν μια τετοια περιουσια....
                  Καποιοι για παραδειγμα αγορασαν πριν 25 χρονια οικοπεδα για ενα κομματι ψωμι σε περιοχες της Θεσνικης που τοτε ητνα χωραφια και σημερα ειναι περιζητητες (τουλαχιστον πριν την κριση)

                  Θελω να πω γενικα οτι οταν οπως λες επαιρναν 3.000 / μηνα μαρκα εκεινη την εποχη, να αγορασεις στην ελλαδα το 70 ή να χτισεις κατι, ητνα πιο πιο ευκολο απο σημερα....ειτε πολλα διαμερισματα σπιτια κλπ σε επαρχια ειτε κατι λιγοτερο σε μεγαλες πολεις.

                  Αν αυτο θεωρειται περιουσια , τοτε ναι πολλοι κανανε...οπως κανανε και αρκετοι που ηταν εδω πισω...

                  Σημερα ομως περιουσια δεν κανεις ουτε εκει, ουτε εδω.


                  ΥΓ προσωπικα οταν ακουω περιουσια το μυαλο μου παει σε αλλα δεδομενα....οχι οτι αυτα ειναι λιγα...αλλα....επειδη οι πιο πολλοι ελληνες εχουν ενα δυο σπιτια , ειτε κληρονομια ειτε οπως λες εσυ ειτε με διαφορους τροπους, οταν ακουω περιουσια το μυαλο μου παει σε πιο μεγαλα μεγεθη....

                  Comment


                    Originally posted by turms View Post
                    δεν διαφωνω πουθενα....
                    επισης μιλας για επαρχιακή πόλη της Βορείου Ελλάδος. Εκει ηταν σιγουρα πιο ευκολο μιας και το κοστος ητνα μικροτερο.
                    Στην θεσσαλονικη ή Αθηνα ηταν καπως πιο περιορισμενα τα πραγματα...
                    Αλλα και παλι ξερω ανθρωπους που δεν φυγαν εξωτερικο και με σκληρη δουλεια καναν μια τετοια περιουσια....
                    Καποιοι για παραδειγμα αγορασαν πριν 25 χρονια οικοπεδα για ενα κομματι ψωμι σε περιοχες της Θεσνικης που τοτε ητνα χωραφια και σημερα ειναι περιζητητες (τουλαχιστον πριν την κριση)

                    Θελω να πω γενικα οτι οταν οπως λες επαιρναν 3.000 / μηνα μαρκα εκεινη την εποχη, να αγορασεις στην ελλαδα το 70 ή να χτισεις κατι, ητνα πιο πιο ευκολο απο σημερα....ειτε πολλα διαμερισματα σπιτια κλπ σε επαρχια ειτε κατι λιγοτερο σε μεγαλες πολεις.

                    Αν αυτο θεωρειται περιουσια , τοτε ναι πολλοι κανανε...οπως κανανε και αρκετοι που ηταν εδω πισω...

                    Σημερα ομως περιουσια δεν κανεις ουτε εκει, ουτε εδω.


                    ΥΓ προσωπικα οταν ακουω περιουσια το μυαλο μου παει σε αλλα δεδομενα....οχι οτι αυτα ειναι λιγα...αλλα....επειδη οι πιο πολλοι ελληνες εχουν ενα δυο σπιτια , ειτε κληρονομια ειτε οπως λες εσυ ειτε με διαφορους τροπους, οταν ακουω περιουσια το μυαλο μου παει σε πιο μεγαλα μεγεθη....
                    To κακό δυστυχώς είναι, ότι σήμερα πλέον ένα αντίστοιχο ζευγάρι με μισθούς ανιδείκευτου ή χαμηλού ιεραρχικά υπάλλήλου και με τα έξοδα διαβίωσης που παίζουν, δεν μπορεί ούτε θεωρητικά, ούτε πρακτικά να δημιουργήσει τα ανωτέρω. Το πολύ πολύ να αγοράσουν ένα ακίνητο στη Γερμανία, να το ξεπληρώνουν 20 με 25 χρόνια για να τους μείνει στοτέλος.
                    Αν και Βόρεια Ελλάδα, από ότι θυμάμαι τα συνολικά έξοδα ανέγερσης και ολοκλήρωσης ανήρθαν γύρω στα 3.000.000,00 δρχ. (το 1973). Και μην πάμε πάλι στο θέμα των συναλλαγματικών ισοτιμιών, ενδεχομένως να επέφερε ένα πλεονέκτημα, αλλά πρώτα έπρεπε να μαζέψεις ένα κάρο μάρκα για να σε ευνοήσει η συναλλαγματική ισοτιμία.
                    Όσον αφόρά τα οικόπεδα πριν από 25 έτη, εδώ , εδώ μιλάμε για απλή σπέκουλα ή απλή τύχη, δεν νομίζω να είναι αυτό το θέμα της συζήτησής μας.
                    Αντίστοιχη περιουσία κάναν σαφώς και στην Ελλάδα το ίδο χρονικό διάστημα, αλλά όχι οπωσδήποτε οι μισθωτοί, αλλά οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Φαντάσου όμως πόσους φόρους δεν πλήρωσαν οι περισσότεροι (αν όχι όλλοι) σε διάστημα 25-30 ετών, άθροισέ το και θα εκπλαγείς. Και πάρε σαν παράδειγμα μόνο έναν απλό ηλεκτρολόγο, υδραυλικό, η πλακά.
                    Εγώ για παράδειγμα που είμαι εδώ και 10 χρόνια αυτοαπασχολούμενος στη Γερμανία, έδω αποδώσει ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος συνολικά πολύ πάνω των 100.000,00 ευρώ. Μια Cayenne με όλα τα Extra την κάνουν άνετα, συμφωνείς;
                    Τώρα, ως προς το ύψος της περιουσίας, δεν υπάρχουν όρια και ταβάνι. Το μόνο που μπορεί να πει κανείς, είναι ότι ο τάδε με τις Χ δυνατότητές του κατάφερε αυτά. Δεν είπε κανείς ότι τα ζευγάρια της δεκαετίας 60 έγιναν εκατομμυριούχοι. Αλλά εκ του μηδενός δημιούργησαν περιουσία ισάξια περίπου με 6 έως 8 διαμερίσματα. Kαι όχι με σπεκουλαδόρικο τρόπο.
                    Και να σου πω και το άλλο. Εάν δεν έκαναν το λάθος να τα επενδύσουν σχεδόν όλα στην Ελλάδα (ζούσαν βλέπεις το όνειρο της επιστροφής) εμείς της δεύτερης γενιάς θα είμασταν πέραν του επαγγέλματος που ασκούμε οικοινομικά ανεξάρτητοι.
                    Και για να πάω σέ αυτό που εσύ φαντάζεσαι όταν ακούς περιουσία, εδώ μάλλον το θέμα αφορά πολλούς εστίάτορες. Τις δεκαετίες 80 και 90 πολλοί από αυτούς, και ειδικά αυτοί που είχαν μαγαζιά μεγάλης χωρητικότητας ή και με μια σάλα για διάφορες διοργανώσεις, μπορώ να σου πω ότι έβγαζαν 20 με 30.000 μάρκα καθαρά τον μήνα (δίχως υπερβολές).

                    Comment


                      Η ευκαιρία για να κάνει κάποιος περιουσία στην Ελλάδα είναι από εδώ και πέρα !


                      Porsche Cayenne S TIPTRONIC FULL EXTRA - € 8.999 !



                      Πουλάνε διαμερίσματα ακόμη και για 5.000 ευρώ !




                      Πουλάνε διαμερίσματα ακόμη και για 5.000 ευρώ !
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες
                        Η αληθεια ειναι οτι τις βρισκω αισιοδοξες
                        Εδω ο Θειος μου (προσφατα συνταξιουχος) που μενει στο Μοναχο (και ειναι Γερμανος απο την πλευρα της μητερας μου) ουσιαστικα δεν μπορω να πω οτι με συμβουλεψε να κανω το βημα. Μαλλον να με απαοτρεψει παει θα ελεγα βλεποντας τα αντικειμενικα και ουδετερα
                        Οψομεθα τι να πω...

                        Comment


                          Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ στην Γερμανία

                          Καλησπέρα παιδιά και απο εμενα.Ειμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός ,πτυχιούχος ΤΕΙ Πειραιά με 5 έτη εμπειρία σε ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες και 10 έτη σε ηλεκτρολογικες εγκαταστάσεις.Η γνώση των γερμανικών μου δεν είναι σε πολύ καλό επίπεδο και κάνω μαθήματα γερμανικων.Απο το Σεπτέμβρη σκέφτομαι να να την κάνω για Γερμανία με την γυναίκα και την κόρη μου 3 ετών .Αυτό που θα ηθελα να ρωτήσω είναι αν είναι εύκολο να βρω δουλεία στο επάγγελμα μου στη Γερμανία και ως τι αναγνωρίζεται το πτυχίο μου εκεί.Χρειάζεται να γίνει αναγνώριση του πτυχίου η απλός μετάφραση απο το υπουργείο εξωτερικών ?

                          Comment


                            Διάφορα

                            Comment


                              γνωριζει καποιος για οικοδομικες εργασιες???

                              καλημερα σε ολους!οπως ανεφερα σε αλλο θεμα ενα φιλικο ζευγαρι μας εχει βρει σπιτι σ'ενα χωριουδακι της κολωνιας!μονο η δουλεια μας ''ταλαιπωρει''!!γι'αυτο λοιπον ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει ακουσει για οικοδομικες εργασιες καπου εκει γυρω!ακουσα οτι καποιες κατασκευαστικες εταιρειες στην γερμανια περνανε το πρωι με αυτοκινητο κ παιρνουν τους οικοδομους απο τα σπιτια τους αν μενουν μακρια!!δεν ξερω αν ισχυει,αλλα αν ισχυει λογικα θα μπορουσαμε να ψαξουμε για κατασκευαστικες κ πιο μακρια απο εκει που θα μεινουμε!
                              αν καποιος ακουσει κατι κ με ενημερωσει θα ειμαι ευγνωμων!να σας πω πανω κατω τι ξερει ο αντρας μου μηπως ειμαστε τυχεροι κ βρεθει κατι!
                              εχει ειδικοτητα σε χτισιματα τουβλου κ πετρας κ τζακιων!επισης ξερει απο καλουπια,μπετα,σοβατισματα,βαψιματα,κεραμοσκεπες κ σιδηροπλισμο!
                              επισης (σας ζαλισα) ξερει καποια ξυλουργικα οπως κουφωματα,πορτες,κουζινες,ντουλαπες κ μικροεπιπλα!κ τελος συντηρηση πισινων κ λιγες γνωσεις σε ηλεκτρολογικα κ υδραυλικα!!!αυταααα!!!
                              μονο να αναφερω οτι δεν ξερει γερμανικα!!μονο πολυ καλα αγγλικα!
                              ουφ...σας ευχαριστω εκ των προτερων!!
                              ''να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

                              Comment


                                Αντιστοιχία πτυχίου?

                                Αντιστοιχία πτυχίου?
                                Καλησπέρα πατριωτάκια
                                Γνωρίζεται ποια είναι η αντιστοιχία πτυχίου στην Γερμανία για απόφοιτο ΤΕΙ?
                                Ισχύει το Fachhochschule?
                                Έχω ξεκινήσει έναν αρχικό έλεγχο, σε διάφορες ιστοσελίδες
                                Ενδεικτικά αναφέρω ( Startseite | Löhne für Deutschland, Schweiz, Österreich JOBB κτλ. ) όμως δεν έχω αναφορά για το πτυχίο.

                                Comment

                                Working...
                                X