Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ SITE ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ.

    Comment


      Originally posted by marinaki30 View Post
      που μπορώ να ενημέρωθω σχετικά
      Ίδρυση εταιρείας ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ

      Comment


        Originally posted by milu View Post
        Ίδρυση εταιρείας ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ
        Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
        Μηπως μπορείς να με ενημερώσεις και σχετικά με την ενοικίαση κατοικίας? Διαβαζω σε σχετικές συζητήσεις ότι για την ενοικίαση κατοικίας συνήθως ο ιδιοκτήτης σητά κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί οτι εργάζεσαι. Σε αυτή την περίπτωση πιστεύεις ή γνωρίζεις αν θα υπάρξει πρόβλημα?

        Comment


          Οι άνεργη εκατομμυριούχοι τη θα κάνανε? ... ok just a joke..
          Η πιστοποίηση εργασίας είναι ίσον με σταθερό εισόδημα, αυτό ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη, να αποδεικνύουν επαρκής μέσα διαβίωσης και όχι αν εργάζεται κάποιος.

          Comment


            Αν είμασταν εκατομμυριούχοι δεν θα κοιτάζαμε αυτη τη λύση. Μια καλύτερη ζωή ψαχνουμε όλοι. Μάλλον επειδή έχουμε απογοητευτεί τόσο απο τη μαμα πατρίδα. Αρα μου λες ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε θέμα με αυτό?

            Comment


              Originally posted by milu View Post
              Οι άνεργη εκατομμυριούχοι τη θα κάνανε? ... ok just a joke..
              Η πιστοποίηση εργασίας είναι ίσον με σταθερό εισόδημα, αυτό ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη, να αποδεικνύουν επαρκής μέσα διαβίωσης και όχι αν εργάζεται κάποιος.
              Αν είμασταν εκατομμυριούχοι δεν θα κοιτάζαμε αυτη τη λύση. Μια καλύτερη ζωή ψαχνουμε όλοι. Μάλλον επειδή έχουμε απογοητευτεί τόσο απο τη μαμα πατρίδα. Αρα μου λες ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε θέμα με αυτό?

              Comment


                file kalhmera mpes sto carrerjet exei aggelia gia hlektrosugolites mhxanourgous theloun 5 atoma gia germania to thl einai 2392 110534 kai kin= 6986 600466 kos basilhs ton lene.......kalh tuxh

                Comment


                  xreiazomai tis gnwsis sas

                  Sti germania otan ergazesai san eleytheros epaggelmatias ti ginetai??? Thetika arnitika sxolia? Exei kapoios kamia empiria??
                  . Na .mi ksexnas na xamogelas

                  Comment


                    ρε πατριωτακια,καλησπερα και συγνωμη που πετιεμαι ετσι και διακοπτω,δηλαδη,ειμαι και ψιλοαγραμματος.ερωτηση:ψαχνω ,εδω 1 χρονο περιπου,να βρω εργασια σαν εργατησ(δεν σπουδασα τιποτα,γερμανικα δεν ξερω,αλλα εχω ακουσει οτι μπορω να τα μαθω εκει)-οδηγος-διανομεας-χαμαλης-οικοδομη-οτιδηποτε....εχω μπει στα σαιτ που αναφερετε και δεν εχω βρει ακρη απο την αποψη,οτι ολοι ζητουν καποια εξειδικευση(;)(σαν βοηθος παραγωγης;σαν χαμαλης;αφου στις δουλειες που εχω κανει στην ελλαδα,αυτα εννοειται οτι τα εχω κανει,αλλα σαν παραπλευρες απωλειες της τιμης που σου κανουν να εισαι οδηγος σε μια εταιρεια και να καααααααααααααααααθεσαι).τα ενσημα μου ομως,μονο σαν οδηγο με πιστοποιουν.λαθσ ειναι οι γερμανοι εργοδοτες ,που μου ζητουν πραγματα που σαφως εχω κανει,αλλα δεν μπορω να αποδειξω εγγραφως;λαθος ειναι οι ελληνες εργοδοτες,που δεν διευκρινιζουν οτι αν καποιος εργαστει σαν οδηγος στις εταιρειες τους,σε λιγο καιρο στραβωνει ετσι κι αλλιως και οχι απο μαγκια;η εγω ειμαι ο μαλακας που ανεχτηκα να καλυπτω 5 θεσεις μια ζωη.οπου κι αν δουλεψα,αμοιβομενος ομως για μια;τελος παντων,συγνωμη για το ντελιριο αληθειας,η απορια μου ειναι:μπορει καποιος να βρει(απο ελλαδα)μια δουλεια ως εργατης η οδηγος η σε αποθηκη χαμαλης η οτιδηποτε αλλο αυτου του επιπεδου,και αν ναι,πωσ γινεται αυτο;ευχαριστω

                    Comment


                      καλησπερα pkthess κατα την δικη γνωμη δουλειες υπαρχουν ομως λιγο δυσκολο να τις βρεις απο ελλαδα, την στιγμη μαλιστα που δεν μιλας και την γλωσσα για να μπορεσεις να συννενοηθεις... σαν εργατης οπως λες εχεις πολλες πιθανοτητες μεσω λαιτ φιρμας ομως και παλι θα πρεπει να εισαι εδω, πως θα σε προσλαβουνε μεσω τηλεφωνου? την στιγμη που εδω ειναι τοσοι και ψαχνουν η εστω μιλανε ελαχιστα (μιλαω για ανειδικευτος εργατης)θα πρεπει να κανεις μια αιτηση, η θα πρεπει να δειξεις καποιο βιογραφικο, οτι και να ειναι αυτο (εννοειτε στα γερμανικα) στις λαιτ φιρμες θα πρεπει να πας ο ιδιος και οχι μεσω σαιτ, δεν καταλαβα κατι που εγραψες τι δεν μπορεις να αποδειξεις εγγραφως οτι εισαι οδηγος? π.χ. αλλα ακομα και χαμαλης σε αποθηκη να πας δεν σου λεω οτι πρεπει να ξερεις τα γερμανικα, ομως ελαχιστα σιγουρα θα πρεπει να ξερεις, (γνωμη μου ολα ξεκιναν απο την γλωσσα αυτο εχω καταλαβει... )αλλιως γιατι να προτιμησουν εσενα που εισαι απο ελλαδα και ψαχνεις και οχι καποιον αλλον που μπορει να συννενοηθει... την στιγμη που η δουλεια τους τους ενδιαφερει να γινει... τα υπολοιπα γερμανικα σαφως μεσω σχολειων εδω μπορεις να τα μαθεις, λιγο και η καθημερινη τριβη, για αρχη ομως θελεις λιγα... μπορει καποιος άλλος να τα βλεπει αλλιως τα πραγματα σου μιλαω απο προσωπικες εμπειριες! καλη δυναμη...

                      Comment


                        Απληρωτος από Zeitfirma στη Νυρεμβεργη

                        Παιδιά καλησπέρα! Δουλεύω σε εργοστάσιο μετάλλου μέσω zeitfirma στη Νυρεμβέργη εδώ και 3 μήνες και είμαι απλήρωτοςτον τελευταίο μήνα. Το συμβόλαιό μου είναι ορισμένου χρόνου και λήγει αύριο Παρασκευή. Στο συμβόλαιο μέσα γράφει ότι πληρώνομαι για το μήνα που δούλεψα τον επόμενο μέχρι το αργότερο στις 21 του μηνός. Δουλεύω 3 μήνες και έχω πληρωθεί μόνοτον Μάρτιο. Έπρεπε να με πληρώσουν τον Απρίλιο μέχρι 21 Μαϊου και ως τώρα είμαι απλήρωτος. Πήγα στο zeitfirma και η γραμματέας μουείπε ότι ο υπεύθυνος είναι άρρωστος και τέτοιες δικαολογίες καιδεν γνωρίζουν πότε θα με πληρώσουν. Τους απείλησα ότι θα τους καταγγείλω. Να προσθέσω ότι στο εργοστάσιο που δουλεύω υπάρχει άλλος ένας εργαζόμενος από το συγκεκριμένο γραφείο ενοικίασης και μου είπε ότι είναι και αυτός απλήρωτος ενα μήνα. Ενημέρωσα τη διοίκηση του εργοστασίου για το πρόβλημα και μου είπανε ότι είναι και για αυτούς πρόβλημα διότι έχουν πληρώσει κανονικά το zeitfirma και έπρεπε κανονικά να με πληρώσει. Αύριο το πρωί η ιδιοκτήτρια του εργοστασίου που δουλεύω θα επικοινωνήσει με το zeitfirma τι συμβαίνει και θα ενημερώσει προσωπικά.
                        Τί μπορώ να κάνω για να πάρω τα χρήματά μου πίσω; Τί γίνετε σε ανάλογες περιπτώσεις; Μπορώ να τους καταγγείλω σε κάποια αρμόδια διεύθυνση και αν υπάρχει ποια είναι αυτή; Κάποια παλιά Ελληνίδα μου είπε ότι και να κλείσει το zeitfirma θα πάρω τα χρήματά μου από τον γερμανικό ΟΑΕΔ. Ισχύει αυτό;

                        Comment


                          πρεπει να κανεις καταγγελια στο arbeitzamt , ειχε παει παλια ο αντρας μου και μεσα σε δυο μερες λυθηκε το προβλημα...

                          Comment


                            Σ' ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω αύριο κιόλας.

                            Comment


                              Εμένα από μία φιρμα, μου κάνανε συμβόλαιο για ΜΙΑ ΜΕΡΑ!! παρακαλώ... Μετά μου είπαν, ότι δεν υπάρχει δουλειά για εμένα. Βρήκα γρήγορα δουλειά από άλλη φίρμα, αλλά η πρώτη, πέρασαν 2 μήνες σχεδόν και δεν με πλήρωναν, για τη μέρα αυτή. Έπαιρνα τηλέφωνο και μου έλεγαν και εμένα ένα σωρό δικαιολογίες. Πήγα και ξαναπήγα από εκεί. Με τα πολλά, με πληρώσανε στο χέρι παρακαλώ, για μία μέρα 8ωρης δουλειάς, 35 ολόκληρα ευρώ! Δυστυχώς, υπάρχει πληθώρα ζήτησης και αυτό το εκμεταλλεύονται όλες οι φίρμες!
                              Στην υγειά μας ρε παιδιά!

                              Comment


                                Εδώ δεν μιλάμε για μέρα αλλά για ένα μήνα. Και στο λογαριασμό δεν έχω ενα ευρώ και ζω με δανεικά. Και το έχουν κάνει και σε άλλους εργαζόμενους αλλά εγώ το κατήγγειλα πρώτος. Προφανώς πάνε για κλείσιμο αλλά την καταγγελία θα την φάνε αύριο και ήδη έβαλα ένα φίλο δικηγόρο να τους στείλει εξώδικο. Έπεσα σε αλήτες. Υπάρχουν φίρμες και φίρμες. Το θέμα είναι ότι είμαι απλήρωτος,πρέπει να βρω δουλειά σε άλλο γραφείο και να πληρωθώ 1,5 μήνα μετά πάλι...

                                Comment

                                Working...
                                X