Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δύσκολα σε μικρά....θα χρειαστώ επέκταση. Ωχ παναγίτσα μου! Είμαι και θρήσκος παιδιά! Πέρασα και στην Γεωπονική και τα παράτησα ο χαζός, δεν πήρα πτυχίο. Δεν γινόταν βέβαια έπρεπε να δουλέψω για να ζήσω, δεν ήμουν και απο πλούσια οικογένια. Μεροκαματιάρηδες ήταν οι γονείς μου. Από κηπουρούς; Υπάρχει ζήτηση; Το λέω διότι τα σπίτια τους απο ότι έχω δει είναι μονοκατοικίες όμορφες με σκεπούλα, κήπο και backyard σαν τα αμερικάνικα. Το έχω δεί σε τηλεόραση, δεν έχω ταξιδέψει. Θα ήθελα να μπορούσα να ερχόμουν ως τουρίστας αλλά δεν γίνεται επι του παρόντος.

    Comment


      Mε λένε Σταύρο, δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά. Δούλευα στην Ελλάδα στον κατασκευαστικό τομέα, σαν πωλητής τσιμέντου και ααφού απολύθηκα φτιάξαμε ένα μαγαζί με εένα φίλο και κάναμε κατασκευές και συντηρήσεις κήπων. Το κλείσαμε και δεν μας έμεινε τίποτα,χρεος και απογοήτευση. Πήγα γεωπονική αλλα τα παράτησα γιατί φτωχαδάκι ήμουν έπρεπε να δουλέψω τοτε και πάνε οι σπουδές. Είμαι 39 και το μόνο που έχω σαν εξειδίκευση είναι ενα δίπλωμα οδήγησης τύπου C.
      Υποθετικά τώρα, λέμε οτι αρχίζω γερμανικά σε κάποιο φροντηστήριο με την πληρωμή των διδάκτρων να γίνεται με την ψυχή στο στόμα. Και εχω ακούσει απο άλλους που έφυγαν -χωρίς να μιλούν γερμανικά - να την πατάνε απο εταιρείες δανεισμού εργατών σε εργοστάσια της γερμανίας, να τους πηγαίνουν αλλού για αλλού, να μην τους πληρώνουν και να βρίσκοντε στο τέλος στο έλεος να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Απο Έλληνες μετανάστες πρώτης γενιάς ''φιρμάνια'' που πιαστήκανε την δεκαετία του 60 απο τους ταλάιπωρους τότε γονείς τους και να ξεπετάγοντε τώρα οι σπόροι τους με επιχειρηματικό μυαλό για να εκμεταλευτούν την απόγνωση των νεομεταναστών.
      Ξέφυγα λίγο απο το θέμα μου αλλά είναι τόσες οι περιπτώσεις ανθρώπων που εξαπατήθηκαν απο αγγελίες και θύμωσα. Ακόμη κι αν ανοίξει κάποιος εφημερίδες με αγγελίες που υπόσχοντε εργασία στη Γερμανία εν έτη 2014 θα βρεί αρκετές. Εγώ δεν θα ήθελα να την πατήσω και γι αυτό απευθύνομαι σε εσας. Είπαμε να μάθω να μιλώ και να γράφω επιπέδου Β1 την Γερμανική. Θα πρέπει να πάρω το Π.Ε.Ι και το ADR για να εργαστώ ώς οδηγός. Ίσως θα ήταν καλύτερα να κάνω επέκταση το δίπλωμα μου σε CE για να έχω περισσότερες ευκαιρίες πάνω σε αυτό;
      Ξέρει κάποιος απο εσας που ζήτε στην Γερμανία Leihfirma που να είναι νόμιμες για αρχή; Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Δεν έχω συγγενείς ούτε φίλους και γνωστους για να με βοηθήσουν στα πρώτα βήματα μου. Εξάλου μια επέκταση του διπλώματος μου μαζί με τα πιστοποιήτικα θα μου πάει γύρω στα 1500 ευρώ εδώ στην ελλάδα και εδω πάλι μόνοε έιμαι, ορφανός χωρίς συγγενείς. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ευελπιστώ σε κάποια πληροφόρηση.

      Comment


        Ακόμη μια φορά έχετε δίκιο κ.Νίκο. Και εμένα ο πατέρας μου αυτό έκαμε, δούλεψε σκληρά για να αφήσει στο παιδί του - εμένα- ένα σπίτι που πρίν την κρίση κόστιζε 300.000 ευρώ και με την δουλειά που είχα τα έβγαζα άνετα πέρα. Τώρα έχει χάσει τα 2/3 της αξίας του και αφού έχασα και την δουλειά μου με φορολογούν χωρίς να μου δίνει τίποτα το σπίτι. Το ελληνικό κράτος το βλέπει σαν εισόδημα ''τεκμαρτό εισόδημα'' λέγεται και φορολογήται βάση αυτού, άσχετα αν αυτό το σπίτι είναι ένα και μοναδικό και δεν παράγει πλούτο ή εισόδημα. Εκ τούτου αυτή η κατάσταση χειροτέρεψε τα τρία τελευταία χρόνια και με κοπανανε με φόρο Χ2 λόγω του ''χαρατσιού'' αν έχεις ακούσει.
        Όλοι μας είχαμε άγνοια της κατάστασης της χώρας μας και εγω πιτσιρικάς το 1995 άρχισα να εργάζομαι και να βάζω και λιγα χρήματα στην άκρη. Αυτά που είχα μαζέψει τόσα χρόνια έκανα μια ανακαίνηση το 2007 και οταν έχασα την δουλειά μου έπρεπε να πληρώσω 17.000 ευρώ σε νέους φόρους απο το 2011-2013. Για φέτος ούτε κουβέντα, δεν έχω. Ψάχνω να βρώ ένα σοβαρό γραφείο leihfirma να έρθω να εργαστώ σε κάποιο εργοστάσιο της γερμανίας, σε περίπτωση που δεν προλαβαίνω να μαθω την γλώσσα ή να πάρω τα πιστοποιήτικά για οδηγός κι ας εχω δίπλωμα C.Άντε να προλάβω να πάρω το ΠΕΙ και το adr. Πραγματικά βρίσκομαι στο έλεος της μοίρας των πολιτικών αρχόντων του τόπου μου που γνώριζαν αλλά με κορόϊδευαν επι πολλά χρόνια.

        Comment


          Κι εγώ που είδα...έχασα την μπάλα. Εχω δίπλωμα C. Θα πρέπει να μάθω και γερμανικά να πάρω Π.Ε.Ι. ADR για επέκταση΄σε CE το βλέπω δύσκολα αλλά πές με τα παραπάνω θα βρω δουλειά κάπου;

          Comment


            Όπως και έγινε. Ιερέας μαζί με φίλο του δικηγόρο είχαν συστήσει στη Θεσσαλονική γραφείο ευρεσεως εργασίας και τελικά κατάφεράν να εξαπατήσουν απελπισμένους ανθρώπους πουλώντας υπηρεσίες ψεύτικης ελπίδας - μαλλον σε αυτή την θρησκεία πίστευε ο ιερέας- με εργασία στο εξωτερικό. Τους επιασάν, αλλά ειναι πολλοι.

            Comment


              Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ φίρμας και γραφείου ευρέσεως εργασίας, δεν μπορώ να το κατανοήσω κυρίες και κύριοι. Το γραφείο ευρέσεως εργασίας μου φαίνεται λογικό. Λειτουργεί ως μεσίτης, προσφέροντας τις υπηρεσίες του και στον εργοδότη και στον εργαζόμενο. Το άλλο, η φίρμα τι είδους φρούτο είναι; Είναι απο αυτά τα νέα τα γερμανικά της τρόικας που μας έφερε η τρόϊκα στην ελλάδα; Δεν μας εφταναν τα δικά μας φρούτα έχουμε και εισαγώμενα. Εμένα μου φαίνεται σαν σκλαβοπάζαρο. Σε νοικιάζει σε εταιρεία και σου κρατά απο τον μισθό προμήθεια για όσο διαρκεί το συμβόλαιο; Δηλαδή εγω που δεν έχω πανεπιστημικό προφίλ, αν και πέρασα απο αμφιθέτρα και τα παράτησα ,ας είναι καλά η φτώχεια μου σαν φοιτητής...θέλω να δουλέψω σε εργοστάσιο της γερμανίας ή ως επαγγελματίας οδηγός θα πρέπει να πάω σε φίρμα ή σε γραφείο ευρέσεως εργασίας; ΥΓ :Δεν έχω μάθει ακόμη γερμανικά, τωρα άρχισα και να δούμε έτσι όπως μας πάνε στην ελλάδα.

              Comment


                Originally posted by timos76 View Post
                είχα και Γ' κατηγοριας αλλα εχει ληξει πριν τρεις μήνες
                Ανανέωσε το με στο υπουργείο με κόστος 118€ μόνος σου για να μην σε πιάσουν κορόιδο !!
                και μετά για ΠΕΙ. (θα σου χρειαστεί)
                Think before you driving@world.......

                Comment


                  Stuttgart - Εργασία

                  Αν ειναι κανείς Στουτγάρδη και ψάχνει δουλειά 8ωρη ας μου πει .
                  Απαραίτητο να μιλάει ελάχιστα Γερμανικα...
                  Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                  Comment


                    Mπράβο σου Chrisgr, αυτό που κάνεις ειναι ο ορισμός και η κατα κυριλεξία ματάφραση της λέξης φιλότιμο. Πραγματικά είναι οτι καλύτερο θα μπορούσες να προσφέρεις.

                    Comment


                      Zuegniss και Vertrieb

                      Παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Κοιτούσα κάποιες αγγελίες εργασίας και κάποιες αναφερόταν σε θέση Vertrieb? Ποια θέση ακριβώς εννοούν? Επιπλέον όταν ζητούν με την αίτηση εργασίας Zeugniss τι εννοούν? Συστατικές επιστολές από πρωην εργοδότες, πτυχία, απολυτήριο λυκείου? Δηλαδή πρέπει να στέλνω μαζί με την αίτηση και αντίγραφα που πιστοποιούν αυτά που αναφέρω στο βιογραφικό μου?

                      Comment


                        Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει μαθήματα SAP στην Ελλάδα ως εφόδιο για Γερμανία?

                        Καλησπέρα!Ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει μαθήματα SAP στην Ελλάδα ως εφόδιο για δουλεια στη Γερμανια γιατι βλεπω οτι ειναι (ψιλο)απαραιτητο!πηρα τηλεφωνο στη Sap και μου στειλαν τα διαφορα προγραμματα εξ αποστασεως.απλα ενα πιο ειδικο προγραμμα που σου παρεχει και πιστοποιηση κυμαινεται γυρω στα 2700!..πχ διαχειριση αποθηκης που εχω δει οτι χρειαζεται για καποιες δουλειες στη Γερμανια.ψαχνομαι γενικα,κανω γερμανικα εδω και καποιους μηνες..και επειδη εχω τελειωσει οικονομικο και ασχολουμαι με λογιστικα ψαχνω για παραπανω εφοδια.Οποτε αν εχει/ηδη κανει καποιος τετοια μαθηματα να μου πει αν κανω λαθος στις τιμες,αν αξιζουν..ή πχ αν εχουν καποιο γνωστο που εκανε και τους βοηθησε.ευχαριστω!!

                        Comment


                          Αν δεν κάνω λάθος το τμήμα vertrieb είναι το τμήμα των πωλήσεων, σε εμας τουλάχιστονς απο ότι καταλαβα έτσι λέγετε, και τα zeugnis είναι τα πτυχία σου, και συνήθως στέλνεις πτυχία που είναι τα ανώτερα

                          Comment


                            Άρα από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να στείλω τις συστατικές επιστολές, μόνο εφόσον ζητηθούν αργότερα.
                            Σε ευχαριστώ πολύ georget...

                            Comment


                              Αναζήτηση Εργασίας στην Κολωνία

                              Γεια σας
                              η κοπέλα μου είναι στην Κολωνία και ψάχνει δουλειά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει

                              Comment


                                Φιλε γραψε καποια πραγματα σχετικα με τις ικανοτητες της φιλης σου, ισως καποιος ενδιαφερθει ετσι.

                                Comment

                                Working...
                                X