Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Είμαι μαθηματικός και μου προσφέρουν σχετική εργασία στο Μόναχο με αμοιβή 1400 € αλλά χωρίς ασφάλιση. Δεν ξέρω αν είναι καλά τα λεφτά δηλ. αν αρκούν δηλαδή για την επιβίωση μου. Επίσης με προβληματίζει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολή η ευρεση κατοικίας στο Μόναχο απ' ότι με πληροφόρησαν. Θα ήθελα αν γίνεται μια γνωμη γιατί δεν ξέρω τι να κάνω

    Comment


      1400€ μισθός, μείον η ασφάλισή σου, μείον το κόστος κατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κλπ ΑΝ και όποτε βρεις σπίτι), μείον το κόστος διαβίωσης (σούπερ μάρκετ κ.α.), μείον το κόστος της μηνιαίας κάρτας για τα μέσα μεταφοράς, μείον κάτι "ψιλοέξοδα" (τέλος ραδιοφωνίας, ασφάλιση αστικής ευθύνης κλπ), μείον δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μάλλον σου λείπει ένα σεβαστό ακόμα ποσό.

      Comment


        Τα χρήματα είναι σχετικά λίγα. Απο όσο ξέρω τα ενοίκια στο Μοναχο ειναι πολή υψηλα οπότε το πιθανότερο είναι να μήν σου φτάνουν .Δες οταν λένε Μοναχο που εννοούν ίσως να είναι στα περίχωρα και να μπορείς να βρείς σπιτι σχετικά φθηνα πίο έξω. Βεβαια εφόσον μου λές μαθηματικός και χωρίς ασφάλιση μαλλον μιλάμε για ελεύθερος επαγγελματίας οπότε τα 1400 είναι μικτά στην ουσία (θα πρέπει να τα δηλώνεις όλα και να ασφαλιστής) οπότε καθαρά 1036 (ατεκνος και ανύπαντρος) αρα πολλή δύσκολα. Δες τί επιδώματα και βοηθήματα δικαιούσε. Αξίζει να το κάνεις μόνο με το εξής σκεπτικο , υπομόνη, πολλές στερίσεις, μπαίνεις μεσα για κανα δύο χρόνια με σκοπό ο χρόνος σου εδω να είναι επένδυση για κάτι καλύτερο στο μέλλον. Οι περισσότεροι έτσι ξεκίνησαν από όσο γνωρίζω. Αλλά να είσαι προετοιμασμένος για πολλές πίκρες τον πρώτο καιρό.

        Comment


          Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις- μάλλον δεν θα δεχτώ την θέση προς το παρόν. Θέλω όμως να πάω στην Γερμανία, αλλά αφού προετοιμαστώ πρώτα (να μαζέψω καποιά λεφτά για τον πρώτο καιρό). Η συγκεκριμένη δουλειά ήταν σε ελληνικό φροντιστήριο. Αν μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει γενικότερα τι ζήτηση έχει το επαγγελμα του μαθηματικού στην Γερμανία είτε στην εκπαίδευση είτε σε εταιρείες.

          Comment


            Καταρχην 1400 ευρώ οκ..Αλλα μαθηματικός να διδάσκει χωρις ΑΣΦΑΛΙΣΗ ? ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ? χα χα χα χα...οχι ρε..ελεος....τι αλλο θα ακουσουμε ( απο "Ελληνογερμανούς" ) ...και εκει φοροδιαφυγη...
            Το καλυτερο ειναι αν θες να ερθεις ελα εδω και ξεκινα κανε αιτησεις...αν δεν ξερεις Γερμανικα τοτε μην περιμενεις να δουλεψεις ευκολα σαν Μαθηματικος ( και λογικο ειναι ) ...
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              Μεταξοτύπης Κοντά στην Νυρεμβέργη.

              Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να βρω δουλειά σαν μεταξοτύπης. Ψάχνω μέσα από το ίντερνετ αλλά έχω πρόβλημα να βρω ποιος ακριβώς κλάδος είναι εδώ; Να εξηγήσω τι εννοώ. Στην Ελλάδα κάναμε τυπώματα σε μπλουζάκια, αναπτήρες,στύλους κτλ. (διαφημιστικά) εδώ στην γερμάνια υπάρχουν αυτά; Και αν γνωρίζεις κάποιος ας βοηθήσει πως μπορώ να το ψάξω.
              Ευχαριστώ.

              Comment


                Καλημέρα,
                Δε γνωρίζω το αντικείμενο, αλλά μπορείς να κάνεις αναζήτηση της δουλειάς στο Jobboerse https://jobboerse.arbeitsagentur.de/, το οποίο αυτή τη στιγμή δε λειτουργεί, δοκίμασε αργότερα. Επίσης, κάνε αναζήτηση στο google την ονομασία Siebdruck Stellenangebote. Απο αυτά που θα βγάλει μπορείς να δεις τι είδους εταιρείες είναι, αν είναι π.χ. βιομηχανία ή στον τομέα που λες εσύ (διαφημιστικό) κι αναλόγως ό,τι σ' ενδιαφέρει επιλέγεις ή δοκίμασε Siebdruck werbung Stellenangebote, εδώ έκανα μόλις μία αναζήτηση κι έβγαλε αρκετά αποτελέσματα, περιορισέ το στην περιοχή που σ' ενδιαφέρει
                Siebdruck Stellenangebote Siebdruck Jobs Siebdruck Stellenmarkt Siebdruck

                Comment


                  Καλησπερα σας διαβασα την αγγελια σας και ενδιαφερομαι για εργασια εκει ..μενω στην Ελλαδα ειμαι Κερκυραια ..ειμαι παντρεμενη και η κορη μου σπουδαζει εκει στην Γερμανια.Στις 3 φεβρουαριου θα ερθουμε με τον συζυγο μου Κολωνια πολυ θα ηθελα να σας γνωρισω και να εργαστω για εσας εαν δεν εχετε βρει το καταλληλο ατομο...εαν θελετε παρακαλω απαντηστε μου η στειλτε μου μηνυμα. Σας ευχαριστω πολυ

                  Comment


                    ΨΑΧΝΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΚΑΜΑΡΙΕΡΑ

                    Ψαχνω εργασια σε ξενοδοχειο καμαριερα ΠΑΡΑΚΑΛΩ οποιος γνωριζει που να απευθυνθω μιλαω λιγα γερμανικα ημουν παλια στην Γερμανια εργαζομουνα σε εστιατοριο ..κουζινα.. σερβιτορα..ολα μαζι..ευχαριστω!!
                    ( richtung Hotelzimmer her, kümmern sich um die Wäsche und helfer in der Küche aus)

                    Comment


                      καλησπέρα dora1
                      ευχαρίστως να έρθεις αλλα τι θα κανεις με την οικογένεια σου ?
                      σου έστειλα και πριβέ μήνυμα αν θες "απαντισεμου" πως το σκέφτεσαι.

                      Comment


                        Σας εστειλα προσωπικο μυνημα ,ενδιαφερομαι για εργασια .ειμαι ελευθερη υποχρεωσεων.

                        Comment


                          Εργασία για ζευγάρι σε εστιατόρια

                          Εργασία σε εστιατόρια σε Αυστρία, Γερμανία και Ολλανδία ζητείται από ζευγάρι, η γυναίκα έχει εμπειρία σε κουζίνα, και οι δύο είμαστε ικανοί και πολύ γρήγοροι σε όλες τις βοηθητικές εργασίες, λάντσα, καθαριότητες κλπ.
                          παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για περαιτέρω συνεννόηση

                          mixalis779@hotmail.com
                          +306938956779

                          Comment


                            αναζητήσει εργασίας σε ελληνες σιδεραδες

                            καλησπέρα και χαιρετώ τους απανταχού έλληνες και φυσικά ευχαριστώ που με δεχτήκατε στην σελίδα . θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς κανέναν έλληνα σίδερα καπιο τηλ . είμαι είδη γερμανία περιοχή μönchengladbach γερμανικά γνωρίζω λίγα αλλά μαθενο γρήγορα έχω ξεκινείς σχόλιο εδώ άμμα ξέρει κανείς κανα τηλ παρακαλώ ας γράψει

                            σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

                            Comment


                              Teilzeit

                              Παιδιά γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαφορά μεταξύ Teilzeit και Minijob? Στην Teilzeit έχεις ιατροφαρμακευτική ασφάλιση ή πρέπει να ασφαλιστείς μόνος σου όπως στο Minijob?

                              Comment


                                Πού να ψάξεις στο διαδίκτυο για δουλειά στη Γερμανία

                                Το βρήκα και νομίζω ότι είναι αρκετά χρήσιμο για όσους ενδιαφέρονται για δουλειά στη Γερμανία

                                JOB GR: Γερμανία: Σε ποια σάϊτ να ψάξεις για εργασία

                                Comment

                                Working...
                                X