Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημερα σε ολα τα ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ,εντος και εκτος ΕΛΛΑΔΑΣ.
    Ειχα αρκετο καιρο να γραψω γιατι ημουν στην διαδικασια εγκαταστασης στην νεα μου ζωη..
    Τελος παντων ,ολα πηγανε καλα απο τις 7 Νοεμβριου 2011 που πρωτοπατησα το ποδι μου στην Γερμανια εως και τις 15 Δεκεμβριου ,,καταφερα βρηκα δουλεια για εμενα και για την γυναικα μου ,,,βρηκα σπιτι ,,εφερα την οικογενεια ,,τα παιδια πανε σχολειο ,,,ολα καλα ,,,ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ...θα αναφερθω με λεπτομερειες καποια αλλη στιγμη...

    ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    Εκανα την αιτηση για τα Κιndergeld kαι μου ειρθε χαρτι στο οποιο μου ζητανε :
    τα γραφω οπως ακριβως τα γραφει και οποιος γνωριζει τι ακριβως θελει και τι πρεπει να κανω παρακαλω πολυ ας απαντησει .

    noch die Vorlage Folgender Unterlagen erforderlich ist:
    -Erklarung zum Aufenthalt in Deutschland
    -Kopie von der Anmeldung von der ganzen Familie in Deutschland
    -Nachweis uder den Wegfall der Familienbeihilfe in Griechenland

    Comment


      Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
      1 -Erklarung zum Aufenthalt in Deutschland
      2 -Kopie von der Anmeldung von der ganzen Familie in Deutschland
      3 -Nachweis uder den Wegfall der Familienbeihilfe in Griechenland
      1 -Λόγος / Εξήγηση για την παραμονή στη Γερμανία? -> Ήρθες Γερμανία λόγου εργασίας, ως πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είσαι εργαζόμενος.
      Απάντησης: “Ich bin erwerbstätig in Deutschland”

      2 -Αντίγραφο της αίτησης (Anmeldung) από ολόκληρη την οικογένεια στη Γερμανία -> Όλα τα ονόματα στο “Anmeldung” δλδ θα δηλώσεις στο Rathaus / Einwohnermeldeamt ότι κατοικούν στο σπίτι / νοικιασμένο διαμέρισμα

      3 -Βεβαίωση / απόδειξη καταργήσεις / απώλειας των οικογενειακών παροχών / επιδοτήσεων στην Ελλάδα

      Comment


        Originally posted by milu View Post
        1 -Λόγος / Εξήγηση για την παραμονή στη Γερμανία? -> Ήρθες Γερμανία λόγου εργασίας, ως πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είσαι εργαζόμενος.
        Απάντησης: “Ich bin erwerbstätig in Deutschland”

        2 -Αντίγραφο της αίτησης (Anmeldung) από ολόκληρη την οικογένεια στη Γερμανία -> Όλα τα ονόματα στο “Anmeldung” δλδ θα δηλώσεις στο Rathaus / Einwohnermeldeamt ότι κατοικούν στο σπίτι / νοικιασμένο διαμέρισμα

        3 -Βεβαίωση / απόδειξη καταργήσεις / απώλειας των οικογενειακών παροχών / επιδοτήσεων στην Ελλάδα
        Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ MILU..
        Για το 3 που λες Βεβαιωση μιλησα με Ελλαδα με μια φιλη στο ΙΚΑ και μου ειπε πως πρεπει να στειλω απο εδω ενα εντυπο Ε 411 στο ΟΑΕΔ στην Ελλαδα να μου το συμπληρωσουνε και να μου το στειλουνε πισω....Ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο;

        Comment


          Originally posted by Efi1
          Πάντως προσοχή γτ λειτουργούν πολλά παρανομα που εχουν κοροιδέψει πολύ κοσμο.....!!!!!!! Όπως και καποιους δικούς μου! Όπου ακούσετε το όνομα Λευτέρης **delete by admin** μακρία.
          Ειναι απατεώνας ο τύπος!!!!!!!!!!!
          Εφη μην τα γράφεις αυτα γιατι μπορεί ο κύριος να σου κοπανήσει καμιά μήνυση και να πάρεις στο λαιμό σου και τους διαχειριστές του φόρουμ.. Μην νομίζεις ότι δεν μπορεί να σε βρεί..

          Comment


            Γνωριζει καποιος απο εσας ποια ειναι η διαδικασια που χρειαζεται για να βγαλει καποιος στην Γερμανια αδεια για κλαρκ;

            Ευχαριστω.

            Comment


              Κιndergeld

              Γεια σας , οποιος ξερει ασ με << φωτησει >> καποιος , περνουμε επιδομα για τριτεκνους στην ελλαδα ,οταν κανουμε δηλωση για Κιndergeld ( επιδομα παιδιων ) στην γερμανια Donauworth πρεπει να δηλωσουμε για την ελλαδα ή αυτοματος ειδοποιουν την ελλαδα και μας το κοβουν ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ . ? Πως γινετε ?. Φοβαμαι μην μου πουνε στην γερμανια οτι -<< Αφου παιρνεις επιδομα στην ελλαδα και εισαι ελληνιδα να παιρνεις απο εκει.>> Και μας το κοψουν στην γερμανια . Και τι χαρτια χρειαζομαστε ? Ευχαριστω .

              Comment


                Το Γερμανικό ΟΑΕΔ προσφέρει στους κύκλους επαγγελματικής εκπαίδευσης μαθήματα για το δίπλωμα οδήγησης. Αυτά τα μαθήματα πραγματοποιούντε στο Dekra η στο T&#220;V (ΚΤΕΟ).

                Εδώ θα βρεις πληροφορίες από το Γερμανικό ΟΑΕΔ και διευθύνσεις ανά πόλη, η και εδώ συν αναγνωρισμένα ιδιωτικά σχολεία ανά πόλη η τ.κ.
                Αρχάριοι - Διάρκεια: 1,5 ημέρες - Οι οδηγοί με προηγούμενη γνώση - Διάρκεια: 1 ημέρα με τέλη από 120 έως 220 eu

                Στην Γερμανία δεν Ονομάζονται Clark (κατασκευαστική εταιρία) αλά Gabelstapler (Περονοφόρο ανυψωτικό όχημα) και το δίπλωμα το λένε Gabelstaplerf&#252;hrerschein η απλα Staplerschein

                Εδώ έχω γράψει και άλλα για δίπλωμα οδήγησης για χωματουργικά μηχανήματα και τον αντίστοιχο σύλλογο που υπάγεται το επάγγελμα.

                Comment


                  Originally posted by mikael View Post
                  zussamen


                  μπορειτε να στα,ατησετε να γραφετε γερμανικα?
                  λιγος σεβασμος στους υπολοιπους δεν βλαπτει..
                  το καταλαβαμε ξερετε να μιλατε κι να γραφετε..

                  Comment


                    lora, διακρίνω οτι δεν διάβασες ό, τι έχει γραφτεί παραπάνω !

                    Comment


                      milu....παω στοιχημα,οτι στην Ελλαδα ησουν δημοσιος υπαλληλος

                      Comment


                        Πολλά είμαι, αλλά ακόμη πολύ πιο πολλά δεν είμαι.
                        Τα στοιχήματα; Τ` χεις χαμένα.

                        Comment


                          Ναι milu εχεις δικιο! Το εψαξα και το ειδα πως λεγεται Gabelstaple και ηρθα να το διορθωσω αλλα ειχες ηδη απαντησει!!
                          Σε υπερευχαριστω!!!!!!!!!

                          Comment


                            Milu ο αντρας μου γνωριζει χειρισμο Gabelstapler και Schubmaststapler αλλα δεν εχει αδεια για την οδηγηση τους.
                            Γι αυτο ρωτησα πως γινεται να βγαλει αδεια η διπλωμα στην Γερμανια.
                            Δεν εβγαλα ακρη απο τα λινκς..Ειναι και ασχετοσυνη με την γλωσσα φανταζομαι..

                            Διαβασα σε καποια σημεια και αλλου(χθες μονη μου) πως ο εργοδοτης σου βαζει τεστ ειτε γραπτα ειτε πρακτικα δηλ οδηγωντας ενα μηχανημα και απο κει βλεπει ποσο καλος εισαι στον χειρισμο τους κτλ...
                            Διαβασα σωστα;

                            Comment


                              Γεια να φτάσει η ώρα η καλή και να γίνει τεστ χειρισμού, θα πει ότι τον κάλεσε (για μελλοντικά μιλάμε) σε συνέντευξη αφού πρώτα διάβασε το βιογραφικό του το οποίο θα είχε και συστατική επιστολή από τους παλιούς εργοδότες του, που αποδεικνύουν την εμπειρία του κλπ.

                              Βεβαίως θα δει με μια “ματιά” και μόνο αν μπορεί να χειρίζεται Clark.

                              Εάν έχει “καλό” βιογραφικό υπάρχει πιθανότητα να τον καλέσουν και χωρίς δίπλωμα το οποίο θα αναλάβει ο εργοδότης τα έξοδα. Όχι για τυπικούς λόγους αλά ζητείται από το νόμο μια εξειδικευμένη επιμόρφωση σύμφωνα με την απαίτηση από τους κανονισμούς πρόληψης ατυχημάτων (UVV). Και εδώ τώρα “κολλάει”, εάν ο εργοδότης δεν είναι αναγνωρισμένος εμπειρογνώμονας δεν μπορεί να τον βγάλει επικυρωμένο δίπλωμα. Γιαυτό, θελουν δεν θέλουν, το δίπλωμα πρέπει να υπάρχει. Γνωρίζω εταιρίες που καλούν αναγνωρισμένους εμπειρογνώμονες στο ίδρυμα τους και βγάζουν τα διπλώματα στο “τζαφ τζουφ” για όλους τους συνεργάτες ταυτοχρόνως.

                              Ως συνήθως όμως απαιτούν δίπλωμα στης αγγελίες τον εργοδοτών.

                              Στα “λινκ” που έγραψα βρίσκεις απλά διευθύνσεις από εκπαιδευτικά ιδρύματα ανά πόλη, που μπορεί να βγάλει το δίπλωμα.
                              Το δίπλωμα βγαίνει εύκολα μ` ες μια μέρα, θέλει απλά λίγο προετοιμασία για τα θεωρητικά (γραπτά)

                              Συγνώμη για το κατέβατω, με λίγα λόγια, το παν είναι η συστατική επιστολή!!

                              Comment

                              Working...
                              X