Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εφη και Γιωργο καλησπερα, ... (ο μονος λογος που ισως καποιος δεν θα μπορει να φιλοξενησει ενα η δυο ατομα για μεγαλο χρονικο διαστημα σιγουρα εχει να κανει με τον ιδιοκτητη και αν του επιτρεπει να δηλωσει και καποιους αλλους στο σπιτι που ηδη νοικιαζει, γιατι σιγουρα για να δουλεψετε και να κανετε και καποιο συμβολαιο εργασιας θα πρεπει να δηλωθειτε στο δημαρχειο, οποτε αν δεν του επιτρεπει ο ιδιοκτητης να πραξει ετσι υπαρχει προβλημα)...
    Λες οτι θα ανεβεις και θα βρεις δουλεια σε καποιο ελληνικο εστιατορειο, (σιγουρα σου δινουν στεγη αλλα μην νομισεις οτι θα εισαι μονη σου στο δωματιο ...υπαρχουν πολλα εστιατορεια τα οποια το δωματιο που εχουν το μοιραζονται δυο και τρια ατομα.... λαβε υποψιν σου και οσα ακουμε συνεχεια για τα ελληνικα εστιατορεια...Ο οδηγος με επαγγελματικο διπλωμα εχει ζητηση, ομως ζητανε και εμπειρια, πιστευεις οτι θα μπορουσε ο συζυγος σου να ανταπεξελθει σε καιρικες καταστασεις τετοιες ωστε να μην εχει προβλημα ως προς τον εργοδοτη του, πχ παγετος, χιονια, εμπειρια στους ευρωπαικους δρομους...δεν σου λεω για την γλωσσα γιατι αν σε δει ο εργοδοτης οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στην δουλεια μπορει να κανει και λιγο τα στραβα ματια (οχι να μην ξερεις καθολου, να βλεπει πως μπορει να συνεννοηθει μαζι σου)δεν θελω να σε απογοητευω... απλα θελω να σε κανω να δεις ολες τις παραμετρους που μπορει να υπαρχουν και δεν τις ανεφερα ολες...(ο συζυγος μου ειναι οδηγος νταλικας) η μεταναστευση σε μια ξενη χωρα, δεν ειναι αθηνα-κορινθος...
    Γνωμη μου εγω αυτο που θα εκανα στην θεση σας, και πιστεψε με ανεβηκα πανω μαζι με τρια παιδια...εφοσον εχετε παρει την αποφαση να ερθετε μαζεψτε καποια λεφτα ωστε να μπορεσετε να βρειτε ενα δωματιο να νοικιασετε και οι δυο μαζι μεσω μια λαι φιρμας θα μπορουσατε να βρειτε μια δουλεια στο μοναχο υπαρχουν απειρες φιρμες οπου με τα γερμανικα που ηδη ξερετε θα ειναι μια αρχη, για εσας, δυο μισθοι ειναι γυρω στα 2000 με 2.200 (οσο και να τις βριζουν καποιοι τις φιρμες για μενα θα πω πως ειναι μια αρχη...εχεις συμβολιαο να νοικιασεις σπιτι, και κατευθειαν ασφαλεια...)μαθαινεις και την γλωσσα στα σχολεια για τους μεταναστες, και αργοτερα εχοντας φτασει σε ενα σημειο που δεν θα εχεις κανενα προβλημα συννενοησης βρισκετε κατι στο αντικειμενο σας!!! δεν θελω να χασεις την αισιοδοξια σου απλα βαλε τα πραγματα κατω και ζυγισετα σωστα!!!ευχομαι ολα μα ολα να σας πανε δεξια και να μπορεσετε να κανετε την ερχη που επιθυμειτε!!!

    Comment


      Originally posted by Blacktulip View Post
      Εφη και Γιωργο καλησπερα, ... (ο μονος λογος που ισως καποιος δεν θα μπορει να φιλοξενησει ενα η δυο ατομα για μεγαλο χρονικο διαστημα σιγουρα εχει να κανει με τον ιδιοκτητη και αν του επιτρεπει να δηλωσει και καποιους αλλους στο σπιτι που ηδη νοικιαζει, γιατι σιγουρα για να δουλεψετε και να κανετε και καποιο συμβολαιο εργασιας θα πρεπει να δηλωθειτε στο δημαρχειο, οποτε αν δεν του επιτρεπει ο ιδιοκτητης να πραξει ετσι υπαρχει προβλημα)...
      Λες οτι θα ανεβεις και θα βρεις δουλεια σε καποιο ελληνικο εστιατορειο, (σιγουρα σου δινουν στεγη αλλα μην νομισεις οτι θα εισαι μονη σου στο δωματιο ...υπαρχουν πολλα εστιατορεια τα οποια το δωματιο που εχουν το μοιραζονται δυο και τρια ατομα.... λαβε υποψιν σου και οσα ακουμε συνεχεια για τα ελληνικα εστιατορεια...Ο οδηγος με επαγγελματικο διπλωμα εχει ζητηση, ομως ζητανε και εμπειρια, πιστευεις οτι θα μπορουσε ο συζυγος σου να ανταπεξελθει σε καιρικες καταστασεις τετοιες ωστε να μην εχει προβλημα ως προς τον εργοδοτη του, πχ παγετος, χιονια, εμπειρια στους ευρωπαικους δρομους...δεν σου λεω για την γλωσσα γιατι αν σε δει ο εργοδοτης οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στην δουλεια μπορει να κανει και λιγο τα στραβα ματια (οχι να μην ξερεις καθολου, να βλεπει πως μπορει να συνεννοηθει μαζι σου)δεν θελω να σε απογοητευω... απλα θελω να σε κανω να δεις ολες τις παραμετρους που μπορει να υπαρχουν και δεν τις ανεφερα ολες...(ο συζυγος μου ειναι οδηγος νταλικας) η μεταναστευση σε μια ξενη χωρα, δεν ειναι αθηνα-κορινθος...
      Γνωμη μου εγω αυτο που θα εκανα στην θεση σας, και πιστεψε με ανεβηκα πανω μαζι με τρια παιδια...εφοσον εχετε παρει την αποφαση να ερθετε μαζεψτε καποια λεφτα ωστε να μπορεσετε να βρειτε ενα δωματιο να νοικιασετε και οι δυο μαζι μεσω μια λαι φιρμας θα μπορουσατε να βρειτε μια δουλεια στο μοναχο υπαρχουν απειρες φιρμες οπου με τα γερμανικα που ηδη ξερετε θα ειναι μια αρχη, για εσας, δυο μισθοι ειναι γυρω στα 2000 με 2.200 (οσο και να τις βριζουν καποιοι τις φιρμες για μενα θα πω πως ειναι μια αρχη...εχεις συμβολιαο να νοικιασεις σπιτι, και κατευθειαν ασφαλεια...)μαθαινεις και την γλωσσα στα σχολεια για τους μεταναστες, και αργοτερα εχοντας φτασει σε ενα σημειο που δεν θα εχεις κανενα προβλημα συννενοησης βρισκετε κατι στο αντικειμενο σας!!! δεν θελω να χασεις την αισιοδοξια σου απλα βαλε τα πραγματα κατω και ζυγισετα σωστα!!!ευχομαι ολα μα ολα να σας πανε δεξια και να μπορεσετε να κανετε την ερχη που επιθυμειτε!!!
      σε ευχαριστω παρα πολυ για της συμβουλες σου το προσωπο που θα με φιλοξενουσε ειναι πολυ στενο ειναι μεγαλη ιστορια ....δηλαδη προτεινεις να πηγαιναμε κατευθειαν σε φιρμα εγω το προτειμω κ ο αντρας μου δεν εχει προβλημα απλα ειπαμε για το διπλωμα σαν ενναλακτικη..ειμαστε σε μια οικονομικη κατασταση που δεν μπορουμε να μεινουμε ουτε μια μερα σε ξενοδοχειο αλλιως ευχαριστως απο το να πηγαινα στα εστιατορια..ελεγα να το κανω για λιγους μηνες κ να φυγω μετα..να σε ρωτησω πρεπει να ειμαστε εκει για την λαι φιρμα η μπορουμε να στηλουμε απο εδω βιογραφικα?

      Comment


        για οδηγος λεγαμε μηπως βρει για αρχη μεσα στην πολη εχει μια μικρη εμπειρια αλλα σιγουρα δεν αρκει ...εσεις που σε ποια πολη ειστε?κ κατι αλλο θεωρεις οτι η στουτγκαρδη εχει περισσοτερες ευκαιριες?σορρυ για της πολλες ερωτησεις

        Comment


          το πως θα κινηθει ο καθενας ειναι κατι πολυ προσωπικο, δουλειες υπαρχουν παντου... καποιες λαι φιρμες δεν θελουν γερμανικα καποιες αλλες θελουν εστω και λιγο... ψαξτε καταρχας και καντε ερευνα ενοικιων στις διαφορες πολεις που ενδιαφερεστε, πχ το μοναχο ξερω ειναι απλησιαστο... ομως δεν ειναι μονο το μοναχο Γερμανια... υπαρχουν και αλλες πολεις, φρανκφουρτη με ενα τεραστιο αεροδρομια οπου θα μπορουσατε να πιασετε δουλεια μεσω καποιας φιρμας εκει...στουτγγαρδη, κολωνια...ολη η γερμανια εχει δουλειες, επικεντρωθειτε καπου και ξεκινειστε απο εκει...μεσα απο το ιντερνετ θα μπορεις να δεις τι ενοικια υπαρχουν τι δουλειες, ...
          θα προτιμουσα να δανειστω απο συγγενεις και φιλους να μαζεψω εστω καποια λεφτα ωστε να μπορω να ανταπεξελθω σε πανσιον, και για τους 2,η 3 πρωτους μηνες μεχρι να βρεθει καποια δουλεια, μακαρι να ειστε τυχεροι και να βρειετ απο τον πρωτο μηνα, καλο ειναι ομως να εχεις μια καβατζα ωστε να μπορεις να εισαι ησυχος μεχρι να βρεις δουλεια και να πεσει ο πρωτος μισθος... το να εισαι σε μια ξενη χωρα χωρις λεφτα ειναι λογος γυρισμου.. πολλοι την εχουν πατησει ετσι...
          εξαρταται την φιρμα αλλες σε θελουν εκει απο την πρωτη μερα να σε δουν αλλες σου κλεινουν ραντεβου μετα απο 1 η 2 εβδομαδες... γενικα καλο θα ηταν να εισαι εδω οταν ειναι να κανεις τετοιες κινησεις!!
          Αν πιστευεις οτι τα νευρα σου και οι αντοχες σου η υπομονη σου ειναι ενταξει ωστε να ανταπεξελθεις στα εστιατορεια αυτο εσυ το ξερεις... στο εστιατορειο σου εγγυαται οτι θα σε κρατησει? και αν καποια στιγμη σου πει ξερεις κατι δεν σε χρειαζομαι αλλο φευγεις τι θα κανεις μονη σου σε μια ξενη χωρα... που θα πας να μεινεις...μπορει να εισαι στο μαγαζι μια εβδομαδα και τα λεφτα που θα σου δωσει να μην φτανουν ουτε για το μισο εισητηριο επιστροφης,(γιατι εχουν γινει και αυτα)εγω διπλα απο την λεξεη των εστιατορειων εχω καταταξει την λεξη κατεργα!!!!
          μελετησε πολυ προσεκτικα ολες τι κινησεις σου και να κοιταξεις να εχεις και εναλλακτικες λυσεις σε περιπτωση που κατι δεν θα σου κατσει καλα!!! Η μεταναστευση οταν την ξεκινας με τσιμα τσιμα λεφτα ειναι ενα τεραστιο ρισκο, που σε μερικους μπορει να εκατσε, αλλα δεν θα μετρησεις οτι καθεται ετσι σε ολους...(γνωμη μου)λυπαμαι αν λεω και καποια πραγματα που μπορει να σε λυπουν αλλα καλυτερα να εχεις να σκεφτεις και τα αρνητικα παρα να μεινεις ξεκρεμαστη !!!

          Comment


            ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

            γεια σας!σκεφτομαι να μεταναστευσω στη γερμανια με την οικογενεια μου,εγω ειμαι κομμωτρια με 12 χρονια προυπηρεσια με καλες γνωσεις σε ολα τα αντικειμενα τις κομμωτικης.εχω ακουσει οτι το επαγγελμα μου δεν πληρωνετε καλα.τι μισθο(καθαρο) περνουν οι κομμωτριες?ποσες ωρες την βδομαδα δουλευουν?Ο αντρας μου ειναι ψυκτικος με πολυ καλη προυπηρεσια και γνωσεις,ποιος ειναι ο μισθος του?ξερω οτι ζητανε γνωσεις γερμανικων και γιαυτο εχουμε ξεκινησει ιδιαιτερα μαθηματα.ευχαριστω!

            Comment


              καλημερα marina16, κανεςνας δεν μπορει να σου πει ποσο παιρνει καθε κομμωτρια η καθε ψυκτικος, αυτο εχει να κανει με την διευθυνση της καθε εταιρειας με το πσοα θα σου δινει μικτα τι κλιμακα εφοριας εισαι κλπ. εφοσον θελετε να δουλεψετε στο επαγγελμα σας καλες ειναι οι γνωσεις που εχετε στο αντικειμενο σας αλλα χρειαζονται και πολυ καλα γερμανικα,
              φανταζεσαι να σου λεει κατι η πελατισσα και εσυ να μην την καταλαβαινεις οσο και καλη στην δουλεια σου να εισαι καποια στιγμη θα στην πουν!!

              Comment


                καλησπερα μαρινα κ εγω κομμωτρια ειμαι αλλα το προβλημα ειναι αυτο η γλωσσα ,απο οσο ξερω χωρις να ειναι σιγουρο π.χ στο μοναχο ειναι 1200 καθαρα τωρα εξαρταται τον εργοδοτη..για αρχη ολοι δουλευουν απου βρουν μεχρι να μαθουν καλα τα γερμανικα απο οσα εχω διαβασει εδω μετα ολα ειναι πολυ πιο ευκολα...

                Comment


                  Blacktulip εισαι φοβερη!μου εχεις λυσει ολες τις αποριες οσο διαβαζω ποστ σου εδω στο φορουμ! Ανεργη κ εγω!Η αρχικη σκεψη για την γερμανια ηταν για μεταχπτυχιακο αλλα τα οινομικα δεν βγαινουν οποτε κ θα ψαξω για μια δουλιτσα! Εχω τελειωσει στην αθηνα γερμανικη φιλολογια!Το γερμανικο το εχω αλλα οχι αριστο. Λαθακια κανω αλλα μπορω μιλησω αρκετα καλα. Με γερμανους που μιλησα μου ειπαν οτι ειναι λιγο χλωμο να βρω κατι παω στο αντικειμενο μιας κ ο ανταγωσισμος με τουσ γερμανους συναδελφους ειναι μεγαλος. Ομως εγω αρχικα ψαχνω ακομα κ κατι ασχετο ετσι ωστε να προσαρμοστω. Πιστευεις θα μπορεσω να βρω κατι? Επισης πρωτη μου δουλεια οταν φτασω γερμανια ειναι να πας στα γραφεια ευρεσεως εργασιας σωστα??
                  Ευχαριστω εκ των προτερων!

                  Comment


                    καλημερα gg nefeli γνωριζοντας γερμανικα σιγουρα εχεις καλυτερες και περισσοτερες επιλογες για δουλειες ειτε μεσα σε λαι φιρμα ειτε να κοιταξεις σε καποιες σελ. πχ αν ξερεις που θα μεινεις μπορεις να αναζητησεις μεσω καποιων σελ. πχ η μια που γνωριζω καλα και εχει πολλες θεσεις ειναι meine stadt.de οπου βαζεις την πολη που σε ενδιαφερει και βλεπεις τις θεσεις εργασιας... ειναι λυπηρο αλλα κατανοητο το οτι καποιος ειναι δυσκολο να ασχοληθει με το αντικειμενο που εχει σπουδασει...
                    θα μπορουσες να ακολουθησεις και εδω μια σχολη οπου θα μπορεις αργοτερα να αποροφηθεις...
                    κοιταξε πρωτα απο την ελλαδα την σελιδα που σου εγραψα και στελνε το βιογραφικο σου μεσω εμαιλ να εισαι ετοιμη αν τυχον σου πουν να σε δουν δηλ στο οτι θα πρεπει να ερθεις εδω... εχεις κανονισει διαμονη κλπ
                    και βεβαια πιστευω οτι θα βρεις κατι... εδω βρισκουν ανθρωποι που δεν ξερουν καθολου γερμανικα...
                    η προσαρμογη για ολους ειναι δυσκολη νεφελη, αλλα σιγα σιγα μερα με την μερα συνηθιζεις οταν βλεπεις την ζωη σου να μπαινει σε ενα ρυθμο και να αρχιζεις να να ξανακανεις ονειρα,οι δυσκολιες πανε πισω...θεληση και πεισμα χρειαζεται επιμονη και υπομονη...σου ευχομαι ολοψυχα ολες σου οι ευχες να πραγματοποιηθουν!!!

                    Comment


                      Blacktulip σε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου! Μου δινεις ελπιδες για κατι καλυτερο στο μελλον! Αρχικα ειχα σκεφτει να κανω για δυο η τρεις μηνες περιπου αυτο το προγραμμα με τις οικογενειες (φυλας τα παιδακια μιας γερμανικης οικογενειας κ αυτοι σ πληρωνουν στεγη κ φαγητο. Τα πρωινα κ το ΣΚ ειναι ελευθερα) ετσι ωστε για καποιο καιρο να εξασφαλισω στεγη αλλα να μιλησω κ γερμανικα για αρκετο καιρο. Τον τελευταιο μηνα θα ψαξω για δουλεια κ ο θεος βοηθος! Πως σου φαινεται αυτη η ιδεα;
                      Επισης, το ειδα το σαιτ που μ εστειλες και πραγματικα φαινεται πολυ καλο! Ομως στο was δεν ξερω τι να βαλω. Μιας και θελω μια οποιαδηποτε δουλεια. Προτινεις κατι;

                      Comment


                        το οτι θελουν καλα γερμανικα το ξερω,το εζησα και απο κοντα,πηγα ταξιδι αρχες οκτωμβρη για να δω πως ειναι τα πραγματα απο κοντα,μιλανε μονο γερμανικα παντου!γιαυτο ξεκινησα και αμεσως ιδιαιτερα για να εχω την δυνατοτητα να κανω βιογραφικο να δω τι εχουν να προτεινουν,αλλιως ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και λογικο ειναι....ομως επειδη εχω οικογενεια θελω πανω κατω να ξερω τι παιζεται για να δω αν μπορεσω να ανταπεξελθω οικονομικα εκει.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

                        Comment


                          το προγραμμα αυτο που αναφερεις δεν το γνωριζω καθολου αν και το θεωρω ρισκο μεγαλο να μενεις σε ενα σπιτι το οποιο δεν γνωριζεις, πως θα κοινομουν εγω: καταρχας δεν θα ανεβαινα στην γερμανια με τσιμα τσιμα λεφτα...
                          θα εβρισκα πρωτα απο ολα στην ευρυτερη περιοχη της επιλογης μου και θα εκλεινα απο την ελλαδα ενα δωματιο σε μια πανσιον η μεσα απο το scout24 υπαρχουν πολλα δωματια με τον χρονο επιπλωμενα και με πολες καλες τιμες...με αυτο τον τροπο μπορεις να δηλωθεις απο την αρχη στο δημαρχειο, αμεσως μετα θα πηγαινα στο arbeitsamt θα εδειχνα τα πτυχια μου και οτι ζηταω δουλεια και αυτοι (να εισαι σιγουροι βλεποντας πως γνωριζεις θα αρχισουν να σου βρισκουν δουλειες (το εχουν ηδη κανει δυο γνωστοι)ταυτοχρονα στην περιοχη εκεινη θα εψαχνα οποιαδηποτε δουλεια μεσω της σελ. που σου εγραψα, σιγουρα υπαρχουν και αλλες σελ. αλλα εγω αυτην χειριζομαι πιο πολυ! εχει δουλειες γραφειου παραπολλες, βοηθιτικες δουλειες, απλα οτι κανεις καλο θα ειναι να το κανεις απο εδω... και βεβαια μην ερθεις με τσιμα τσιμα λεφτα γιατι την πατησες, υπολογισε να βγαλεις ενα τριμηνο (το πολυ πολυ σου λεω) με το οποιο να μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα διαμονη, φαγητο, και μεχρι να παρεις τον πρωτο μισθο σου)εφοσον εχεις σκοπο να ερθεις και να ξεκινησεις την ζωη σου εδω θα πρεπει να κινηθεις με προγραμμα, οργανωση, επιμονη και υπομονη!!!

                          Comment


                            Blacktulip, εισαι φοβερη! Σε ευχαριστω πολυ πολυ για ολα αυτα ! Ηδη μεταφραζω τα πτυχια μου κ κανω τις απαραιτητες κινησεις! Θα επιστρεψω με νεα( ευχαριστα ελπιζω!)! Μεχρι τοτε πολλα φιλια απο Ελλαδα!

                            Comment


                              Καλησπέρα, εγώ απο την εμπειρία μου θα πω οτι ο κλάδος μας έχει μεγάλο θέμα στη Γερμανία. Το SAP και το DATEV ειναι απαραίτητα και η γλώσσα σε άριστο επίπεδο. Εγώ δυστυχώς ενα χρόνο εδώ και ακόμα παλεύω.

                              Comment


                                Viele griechische Ärzte kommen nach Baden-Württemberg - SWR Fernsehen :: Landesschau Baden-Württemberg | SWR.de
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X