Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    το jobboerse ειναι οντως καπως δυσχρηστο...τελος παντων...

    το πτυχιο δεν φτανει μονο
    εγω πηρα μαζι μου μεταφρασμενα με σφραγιδα της χαγης
    πτυχιο + αναλ. βαθμολογια
    πιστοποιητικο γεννησης
    αντιγραφο ποινικου μητρωου
    πιστοποιητικο γαμου

    επισης μετφρασμενα πηρα (χωρις σφρ. Χαγης) ολα οσα εχουν να κανουνε με επαγ. εμπειρια...δηλαδη βεβιωσεις εργοδοτων κλπ

    και φυσικα οτι πτυχια ξενων γλωσσων, σεμιναρια κλπ (αυτα δεν τα μετεφρασα)

    ενα αλλο site ισως καλυτερο ειναι το meinestadt.de

    oσον αφορα τους φιλους που ρωτανε ποιο πανω για οδηγοι η μαγικη λεξη ειναι Berufskraftfahrer
    καντε αυτο που ειπε ο leonidas1973
    δουλειες για οδηγους υπαρχουν πολλες...και γνωρισα ανθρωπους που δουλευουν οδηγοι με γερμανικα σχεδον ανυπαρκτα...λιγο αγγλικα, λιγο γερμανικα βγαινει μια ακρη....αλλα καλο ειναι να ξερεις λιγα γερμανικα...σιγουρα βοηθαει.

    Comment


      Originally posted by turms View Post
      το jobboerse ειναι οντως καπως δυσχρηστο...τελος παντων...

      το πτυχιο δεν φτανει μονο
      εγω πηρα μαζι μου μεταφρασμενα με σφραγιδα της χαγης
      πτυχιο + αναλ. βαθμολογια
      πιστοποιητικο γεννησης
      αντιγραφο ποινικου μητρωου
      πιστοποιητικο γαμου

      επισης μετφρασμενα πηρα (χωρις σφρ. Χαγης) ολα οσα εχουν να κανουνε με επαγ. εμπειρια...δηλαδη βεβιωσεις εργοδοτων κλπ

      και φυσικα οτι πτυχια ξενων γλωσσων, σεμιναρια κλπ (αυτα δεν τα μετεφρασα)

      ενα αλλο site ισως καλυτερο ειναι το meinestadt.de

      oσον αφορα τους φιλους που ρωτανε ποιο πανω για οδηγοι η μαγικη λεξη ειναι Berufskraftfahrer
      καντε αυτο που ειπε ο leonidas1973
      δουλειες για οδηγους υπαρχουν πολλες...και γνωρισα ανθρωπους που δουλευουν οδηγοι με γερμανικα σχεδον ανυπαρκτα...λιγο αγγλικα, λιγο γερμανικα βγαινει μια ακρη....αλλα καλο ειναι να ξερεις λιγα γερμανικα...σιγουρα βοηθαει.
      Ο συζυγός μου μετάφρασε μόνο το πτυχίο του και τις συστατικές επιστολές. Όχι με την σφραγίδα της Χάγης αλλά σε μεταφραστικό κέντρο. Τα υπόλοιπα χαρτιά ληξιαρχική πράξη γάμου και πιστοποιητικά, του τα ζητήσανε σε υπηρεσίες στα Ελληνικά. Πιθανόν να έχουν άτομα που τα μεταφράζουν.

      Comment


        Εργασια στη Γερμανια

        Καλησπερα σας! Ψαχνοντας πληροφοριες για εργασια στη γερμανια βρηκα το φορουμ σας και αποφασισα να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα μιας και δεν ξερω πολλα σχετικα.
        Ονομαζομαι Ματινα και ειμαι 24 ετων. Εχω τελειωσει το τμημα Γερμανικης Γλωσσας και Φιλολογιας στη Φιλοσοφικη Σχολη Αθηνων.
        Με το φιλο μου σκεφτομαστε να φυγουμε για να ζησουμε στη Γερμανια, αυτος για να κανει μεταπτυχιακο και εχω για να δουλεψω.
        Γνωριζεται αν με το πτυχιο που εχω μπορω να δουλεψω σε καποιο ελληνικο σχολειο?
        Επισης σε ποιες ιστοσελιδες μπορω να απευθυνθω για αγγελιες ευρεσεως εργασιας στη Γερμανια?
        Σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα απλα οι αποριες μου ειναι πολλες γιατι ειναι ενα δυσκολο και μεγαλο βημα. Αυτες οι αποριες για αρχη:

        Comment


          Originally posted by Matina! View Post
          ...Γνωριζεται αν με το πτυχιο που εχω μπορω να δουλεψω σε καποιο ελληνικο σχολειο?...
          Όχι, επειδή οι καθηγητές στα ελληνικά σχολεία είναι ήδη υπηρετούντες εκπαιδευτικοί που παίρνουν απόσπαση για εκεί.
          Originally posted by Matina! View Post
          ...Επισης σε ποιες ιστοσελιδες μπορω να απευθυνθω για αγγελιες ευρεσεως εργασιας στη Γερμανια?...
          jobboerse.arbeitsagentur.de

          Comment


            Καλος ηρθες Ματινα στην παρεα μας,
            να ρωτησω κι εγω κατι, εφοσων εχεις τελειωσει γερμανικη φιλολογια σημαινει οτι ξερεις απταιστα γερμανικα σωστα?
            Δεν θα μπορουσες να δουλεψεις και σε γερμανικο σχολειο?
            Η προτιμωνται Γερμανοι υπηκοοι?
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              Φωτιε και Μαρια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Απο βδομαδα θα παω στη γερμανικη πρεσβεια να παρω κι αλλες πληροφοριες. Ξερω πολυ καλα γερμανικα αλλα πιστευω η διαμονη στη Γερμανια θα βελτιωσει πολυ και το προφορικο κομματι μιας και θα ειναι μερος της καθημερινοτητας μας.
              Αν δεν μπορω να δουλεψω σε σχολειο θα ψαξω για αλλη δουλεια.
              Ακομα μια ερωτηση..Υπαρχει χρονικο περιθωριο που μπορεις να εισαι στη Γερμανια και να ψαχνεις δουλεια? Εχω ακουσει οτι μονο τρεις μηνες μπορεις να εισαι ανεργος και να μενεις εκει. Ισχυει κατι τετοιο η πρεπει να παρεις καποιο εγγραφο π.χ. απο τον ΟΑΕΔ της Γερμανιας οτι εισαι σε κατασταση ευρεσης εργασιας? Ευχαριστω και παλι!

              Comment


                αν δεν κανω λαθος, αν εισια ανεργη και παιρνεις επιδομα παιρνεις ενα εγγραφο απο εδω και το πας στον εκει ΟΑΕΔ

                το ποσο θα κατσεις στην γερμανια χωρις δουλεια ειναι δικο σου θεμα. Δεν υπαρχει περιορισμος.
                Μπορεις να κατσεις ως τρεις μηνες χωρις να δηλωθεις...δηλαδη να εισια τουριστας
                Αλλα μπορεις να κατσεις και παραπανω αν θες αρκει να τα βγαζεις περα κια να εχεις υγειονομικη ασφαλιση (πχ ιδιωτικη)

                αν κανω λαθος θα με διορθωσουν τα παιδια....

                παντως με απταιστα γερμανικα και με διαθεση να βρεις μια οποιαδηποτε δουλεια δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις πολυ.
                αυτα τα δυο ειναι το σημαντικοτερο --- γερμανικα + διαθεση

                Comment


                  όποιος παίρνει ήδη επίδομα ανεργίας στην Ελλάδα μπορεί να το μεταφέρει στη Γερμανία με ένα έγγραφο που παίρνει από την Ελλάδα, το U2. Αυτό το χαρτί πρέπει να το πάει σε προθεσμία 7 ημερολογιακών ημερών αυστηρά στο Arbeitsamt της πόλης που θα μείνει. Αυτό ισχύει μόνο για 3 μήνες όχι παραπάνω. Πχ αν υπολείπεσαι 4 μήνες στην Ελλάδα και παραπάνω στη Γερμανία θα πάρεις επίδομα 3 μόνο μήνες. Το επίδομα εξακολουθεί και το χορηγεί η χώρα που προέρχεσαι, δηλαδή η Ελλάδα. Η μεταφορά επιδόματος ανεργίας δεν είναι υποχρεωτική αν θες το κάνεις αλλιώς όχι. (αυτα που γράφω τα έχω ρωτήσει στον ΟΑΕΔ και είναι τσεκαρισμένα)

                  Comment


                    Originally posted by turms View Post
                    αν δεν κανω λαθος, αν εισια ανεργη και παιρνεις επιδομα παιρνεις ενα εγγραφο απο εδω και το πας στον εκει ΟΑΕΔ

                    το ποσο θα κατσεις στην γερμανια χωρις δουλεια ειναι δικο σου θεμα. Δεν υπαρχει περιορισμος.
                    Μπορεις να κατσεις ως τρεις μηνες χωρις να δηλωθεις...δηλαδη να εισια τουριστας
                    Αλλα μπορεις να κατσεις και παραπανω αν θες αρκει να τα βγαζεις περα κια να εχεις υγειονομικη ασφαλιση (πχ ιδιωτικη)

                    αν κανω λαθος θα με διορθωσουν τα παιδια....

                    παντως με απταιστα γερμανικα και με διαθεση να βρεις μια οποιαδηποτε δουλεια δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις πολυ.
                    αυτα τα δυο ειναι το σημαντικοτερο --- γερμανικα + διαθεση
                    Σωστά φίλε. Το πόσο θα κάτσει ο καθένας στη Γερμανία δεν υπάρχει περιορισμός. Μετά τους 3 μήνες που είμαστε σαν τουρίστες μετά αν δεν έχεις βρεί ήδη δουλειά θα πρέπει να καλύπτεις μόνος σου την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Δηλαδή είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αυτασφάλιση σε κάποιο ιδιωτικό φορέα υγείας. Φυσικά αυτό προϋποθέτει να έχεις πίσω σου καβάντζα...

                    Comment


                      Εχω καρτα ανεργιας εδω και πεντε μηνες και ασφαλιση ΙΚΑ μεσω του ΟΑΕΔ. Το γνωριζω για το εγγραφο U2 αλλα εμενα δεν μου χρειαζεται γιατι δεν παιρνω καποιο επιδομα. Το ειχα ρωτησει και εγω στον ΟΑΕΔ. Οταν φυγω και ληξει η καρτα στους τρεις μηνες θα ληξει και η αφαλιση μου σωστα? Στο Ικα δεν ηξεραν να με διαφωτισουν ακριβως αλλα ετσι θα ειναι λογικα.
                      Σας ευχαριστω πολυ ειστε ολοι πολυ κατατοπιστικοι και ετοιμοι να βοηθησετε. Πιστευω πως θα βρω μια δουλεια εκει απλα ολο το αγχος ειναι πως θα τη βρω γιατι δεν εχω παει ποτε στη Γερμανια και ολο αυτο μου φανταζει βουνο. Αλλα τη διαθεση για να πετυχω την εχω

                      Comment


                        Γεια σε όλους!!
                        Εδώ και λίγες μέρες ανακάλυψα το φόρουμ και έχω διαβάσει αρκετά πραγματάκια. Καταρχήν συγχαρητήρια στα παιδιά που αφιερώνουν τόσο χρόνο να απαντούν στις κάθε είδους ερωτήσεις. Εγώ είμαι στη φάση που έχω αποφασίσει να φύγω από εδώ( ύστερα από ένα χρόνο άνεργη) αλλά δεν ξέρω για πού ακριβώς και είμαι στο ψάξιμο των υπέρ και κατά της κάθε χώρας. Για να μην μακρηγορώ έχω κάποιες ερωτησουλες(ελπίζω να είναι το σωστό ποστ)
                        1) Υπάρχει κανείς που πραγματικά κατάφερε να μάθει γερμανικά μονός του μέσω διαδικτύου?
                        2) Διαβάζω ότι κάποιοι κάνατε μαθήματα γερμανικών κάθε μέρα. Πόσα λεφτά σας κόστισε η διαδικασία?
                        3) έχω πτυχίο στον τομέα των πολιτικών επιστημών οπότε δεν πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμεύσει κάπου. Γνωρίζω όμως πολύ καλά 3 γλώσσες, πέραν των ελληνικών φυσικά. στην θεωρία τις γνωρίζω άπταιστα αφού έχω πτυχία C2 αλλά βαλε τα χρόνια που δεν τις μιλώ…. Τεσπα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτά τα προσόντα +ΕCDL μπορούν να βοηθήσουν στο να βρω δουλεία(σκαφτόμουν κάτι σε ξενοδοχεία ας πούμε αλλά και οτιδήποτε αλλο εκτός ελληνικών εστιατορίων)και σε τι επίπεδο πρέπει να φτάσω τα γερμανικά μου? Ένα Β1 θα ήταν καλό? Τέλος, γιατί πολύ σας κούρασα, με αυτά τα προσόντα ποια περιοχή θα ήταν καλή?
                        Δεν θα ήθελα να κουραστείτε να μου στείλετε λινκς καθώς ακόμα είμαι στο ψάξιμο αλλά περισσότερο προσωπικές απόψεις/εμπειρίες

                        Σορρυ για το κατεβατό και ευχαριστώ προκαταβολικά

                        Comment


                          sportbilly79 ευχαριστώ για απάντηση! το σύστημα δεν μου επιτρέπει να στείλω ΠΜ ακόμα. Μάλλον δεν τα εξήγησα καλά τα πράγματα. Οι γλώσσες που μιλαω είναι άλλες, όχι γερμανικά, και γι’αυτό αναρωτιέμαι μέχρι ποιο επίπεδο θα έπρεπε να φτάσω τα γερμανικά. Τώρα πάντως πήρα μια ιδέα για το τι γίνεται.
                          Ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι όλα καλά να σου πάνε

                          Comment


                            Originally posted by estrella View Post
                            Γεια σε όλους!!
                            Εδώ και λίγες μέρες ανακάλυψα το φόρουμ και έχω διαβάσει αρκετά πραγματάκια. Καταρχήν συγχαρητήρια στα παιδιά που αφιερώνουν τόσο χρόνο να απαντούν στις κάθε είδους ερωτήσεις. Εγώ είμαι στη φάση που έχω αποφασίσει να φύγω από εδώ( ύστερα από ένα χρόνο άνεργη) αλλά δεν ξέρω για πού ακριβώς και είμαι στο ψάξιμο των υπέρ και κατά της κάθε χώρας. Για να μην μακρηγορώ έχω κάποιες ερωτησουλες(ελπίζω να είναι το σωστό ποστ)
                            1) Υπάρχει κανείς που πραγματικά κατάφερε να μάθει γερμανικά μονός του μέσω διαδικτύου?
                            2) Διαβάζω ότι κάποιοι κάνατε μαθήματα γερμανικών κάθε μέρα. Πόσα λεφτά σας κόστισε η διαδικασία?
                            3) έχω πτυχίο στον τομέα των πολιτικών επιστημών οπότε δεν πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμεύσει κάπου. Γνωρίζω όμως πολύ καλά 3 γλώσσες, πέραν των ελληνικών φυσικά. στην θεωρία τις γνωρίζω άπταιστα αφού έχω πτυχία C2 αλλά βαλε τα χρόνια που δεν τις μιλώ…. Τεσπα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτά τα προσόντα +ΕCDL μπορούν να βοηθήσουν στο να βρω δουλεία(σκαφτόμουν κάτι σε ξενοδοχεία ας πούμε αλλά και οτιδήποτε αλλο εκτός ελληνικών εστιατορίων)και σε τι επίπεδο πρέπει να φτάσω τα γερμανικά μου? Ένα Β1 θα ήταν καλό? Τέλος, γιατί πολύ σας κούρασα, με αυτά τα προσόντα ποια περιοχή θα ήταν καλή?
                            Δεν θα ήθελα να κουραστείτε να μου στείλετε λινκς καθώς ακόμα είμαι στο ψάξιμο αλλά περισσότερο προσωπικές απόψεις/εμπειρίες

                            Σορρυ για το κατεβατό και ευχαριστώ προκαταβολικά
                            για μαθημα γερμανικων ιδιατερα εγω πληρωνα 30 ευρω την μιαμιση ωρα αλλα κοντα μου εκανε και η γυναικα μου σε 6 μηνε ευτασα Α2 ....

                            Comment


                              Originally posted by leonidas1973 View Post
                              για μαθημα γερμανικων ιδιατερα εγω πληρωνα 30 ευρω την μιαμιση ωρα αλλα κοντα μου εκανε και η γυναικα μου σε 6 μηνε ευτασα Α2 ....
                              Λεωνίδα πολλά πλήρωνες! εγώ τη μιαμιση ώρα 20 ευρώ ιδιαίτερα τα οποία και συνεχίζω μέχρι να ανέβω Αύγουστο πάνω...

                              Comment


                                Originally posted by sportbilly79 View Post
                                Λεωνίδα πολλά πλήρωνες! εγώ τη μιαμιση ώρα 20 ευρώ ιδιαίτερα τα οποία και συνεχίζω μέχρι να ανέβω Αύγουστο πάνω...
                                30 ευρω για 2 ατομα ομως......

                                Comment

                                Working...
                                X