Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλημερα, γνωριζει καποιος αν με την αδεια security μπορω να δουλεψω Γερμανια? φευγω σε δεκα μερες

    Comment


      Μια απορία: Εμένα με έχει δηλώσει ένας ελληνας με λιγότερα, έχω ασφάλεια, περιμένω την κάρτα από την ΑΟΚ αλλά δεν έχω υπογράψει χαρτί για πρόσληψη κτλ. Μόνο ένα που λέει Meldebescheinigung zur sozialversicherung. Μπορείτε να μου πείτε μερικά πράγματα ή να με παραπέμψετε σε κάποια σελίδα εδώ; Δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω.
      είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που έχω ασφάλεια. Με όλη αυτή τη χαρτούρα που έχω μαζέψει έχω πελαγώσει. Καμιά βοήθεια;;;

      Comment


        χμ...καλο ερωτημα...ισως γινεται. Για να δουλεψεις εδω security θελει να εχεις βγαλει καποια σχολη, κατι τετοιο...
        ισως θα πρεπει να ρωτ. κατευθειαν σε εταιρεια security ... και ισως αν εχεις καποια αδεια η πιστοποιηση οτι εχεις την αδεια, να το κανεις μια μεταφραση να το δειξεις.

        Comment


          Originally posted by turms View Post
          εξαρταται απο την πολη...
          εγω εβαλα στο google stuttgart saplerschein και μου εβγαλε 3-4 σχολες (για παραδειγμα μια ηταν η DEKRA)
          Στουτγκαρδη ειναι ο άντρας μου.
          Να σαι καλα Turms ,ευχαριστώ !

          Comment


            Γεια σας αγαπητα πατριωτακια!!!! σας διαβαζω παααρα πολυ καιρο....και ο λογος ειναι γιατι ο φιλος μου εχει την αδερφη του στην γερμανια που πηγε πριν μερικους μηνες....και δουλευει εκει..και σκεφτεται να παει και ο ιδιος και μολις τελειωσω με την σχολη μου να τον ακολουθησω κ εγω! αυτο που θελω να σας ρωτησω..επειδη ειδα οτι πολλοι απο σας ξερετε πως δουλευουν τα πραγματα στην γερμανια ειναι το εξης..! η αδερφη του δουλευει σε ενα ελληνικο εστιατοριο. δουλευει απο τις 10.30 τ πρωι μεχρι τις 12 το βραδυ. καθε μερα χωρις κανενα ρεπο. και παιρνει 800 ευρω/μηνα. της εχουνε παραχωρησει σπιτι βεβαια κ ολα πληρωμενα σε σχεση με αυτο. ομως αναρωτιεμαι...δεν ειναι παααρα πολλες οι ωρες που δουλευει;;; χωρις ρεπο..και τα λεφτα για τοσες ωρες δεν ειναι σχετικα λίγα;; ενταξει σε σχεση με την ελλαδα που δεν υπαρχουν δουλειες απο το τιποτα αμα το σκεφτεις ειναι ενταξει...απλα παραξενευτηκα..και επειδη δεν ξερω αν ετσι λειτουργουν στην γερμανια ειπα να ρωτησω.Ειπε οτι μπορει να πιασει εκει δουλεια μαζι της...αλλα οι ωρες ειναι πολλες κ αυτος δεν θα προλαβαινει να πηγαινει για να μαθει την γλωσσα με τετοιο ωραριο.Λετε να παει να ψαξει αλλη δουλεια;; θελω πολυ την γνωμη σας. συγνωμη αν σας κουρασα!!! ευχαριστω για ολες σας τις απαντησεις!!!

            Comment


              Originally posted by nikol53 View Post
              ομως αναρωτιεμαι...δεν ειναι παααρα πολλες οι ωρες που δουλευει;;; χωρις ρεπο..και τα λεφτα για τοσες ωρες δεν ειναι σχετικα λίγα;; ενταξει σε σχεση με την ελλαδα που δεν υπαρχουν δουλειες απο το τιποτα αμα το σκεφτεις ειναι ενταξει...απλα παραξενευτηκα..και επειδη δεν ξερω αν ετσι λειτουργουν στην γερμανια ειπα να ρωτησω.
              Κάθε αρχή και δύσκολη... Για τις ώρες και τις αποδοχές είναι υποκειμενικό το ζήτημα και αφορά τη δυσκολία της κάθε δουλειάς. Από κει και πέρα σπίτι/φαϊ/πιοτό και 800 "παντελόνι" για αρχάριους είναι σε (σχετικά) λογικά πλαίσια. Αυτό που ξεφεύγει από τα προσωπικά μου κριτήρια και δεδομένα είναι η έλλειψη ρεπώ. Το θεωρώ απάνθρωπο.

              Το ελληνικό εστιατόριο έτσι όπως λειτουργεί εργοδοτικά, αποτελεί απλά ένα "σκάλωμα" για να επιβιώσουν οι αρχάριοι στη Γερμανία. Όπως τα ΤΑΧΙ στην Αυστραλία...Μετά όμως πρέπει να εκμεταλλευθούν δεξιότητες και ικανότητες ώστε να αναβαθμίσουν τις αποδοχές τους και το επίπεδο ζωής. Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι οι πολλές ώρες εργασίας που δεν αφήνουν περιθώριο κοινωνικών επαφών και διαπροσωπικών σχέσεων για να μπορέσει κάποιος να "αποδράσει" κάποια στιγμή...

              Comment


                Ακόμα και στο εστιατόριο, μπορείς να ζήσεις και να δουλέψεις σωστά. Είναι θέμα διαπραγμάτευσης και συμφωνίας. Κανένας επαγγελματίας δεν θέλει να εκπαιδεύει κάθε λίγο και λιγάκι νέους εργαζόμενους. Η απόκτηση εμπειριών και δεξιοτήτων είναι μέσα στο κόστος που ο εργαζόμενος δεν το αντιλαμβάνεται αλλά επιβαρύνει τον εργοδότη.

                Ο εργαζόμενος λοιπόν πάντα πρέπει να κρατάει μια "πόρτα ανοιχτή" στη διαπραγμάτευση. Ένα δίαυλο επικοινωνίας του τύπου "...και ποια θα είναι η εξέλιξή μου", "...τι προοπτικές υπάρχουν?" κλπ. με αυτόν τον τρόπο ίσως αποσπάσει κάποιες υποσχέσεις (που μπορεί να τις χρησιμοποιήσει αργότερα για οποιοδήποτε σκοπό) αλλά ούτως ή άλλως θα έχει δημιουργήσει ένα ποιοτικό υπόβαθρο επικοινωνίας με τον εργοδότη. Ο οποίος θα γνωρίζει οτι ο εργαζόμενος δεν μασάει σανό...

                Comment


                  Originally posted by nakos View Post
                  καλημερα, γνωριζει καποιος αν με την αδεια security μπορω να δουλεψω Γερμανια? φευγω σε δεκα μερες
                  Πρεπει να εχεις 12 μηνες τουλαχιστον στην Γερμανια για να δουλεψεις security.
                  Καναμε αιτηση για μια δουλεια security και μας ειπαν πως ισχυει αυτος ο νόμος

                  Comment


                    Αν ξερει κανεις δουλειες για οδηγους ας στειλει..εχω ολα τα επαγγελματικα....απο τις αγγελιες δεν βρισκω ακρη...
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      Originally posted by Chrisgr View Post
                      Αν ξερει κανεις δουλειες για οδηγους ας στειλει..εχω ολα τα επαγγελματικα....απο τις αγγελιες δεν βρισκω ακρη...
                      θα βαλεις στην αναζητηση Berufskraftfahrer και τον τοπο που ψαχνεις...π.χ.Berufskraftfahrer dortmund

                      Comment


                        Ξερει κανεις πως ειναι τα πραγματα για μηχανικους πολυτεχνειου γερμανια;

                        Τι επιπεδο γλωσσας θελουν οι εταιρειες;;

                        οποιαδηποτε εμπειρια, πληροφορια καλοδεχουμενη !!!!!!!!!!

                        Comment


                          καλησπερα.ψαχνω οποιαδηποτε εργασια στην γερμανια ειμαι ο ακισ 45 χρονων απο πατρα εχω επαγγελματικο διπλωμα γ'κατηγοριασ και χειριζομαι γερανο εκφορτωσησ,γνωριζω αγγλικα και ρουμανικα..σασ παρακαλω οποιοσ μπορει η ξερει κατι να στειλη μνμ στο akiszervakis@yahoo.com kai to kiνιτo moy 6973 921 540 η καποιο σιτε με αγγελιεσ.συγνωμη αν μπαινω σε λαθοσ θεση αλλα δε γνωριζω πολλα στο σιτε..σασ ευχαριστω για οποια πληροφορια εκ των προτερων..

                          Comment


                            Καλησπερά στο forum.
                            Έχουμε πάρει μαζί με την φίλη μου την μεγάλη απόφαση και λέμε να ανηφορίσουμε προς το Μόναχο.Είμαστε και οι δυο πυχιούχοι γεωπόνοι και θα ήθελα την βοήθειά σας για το αν μπορούμε να βρούμε κάτι πάνω στο αντικείμενο.Στο Μόναχο ζεί ένα φιλικό ζευγάρι όποτε θα έχουμε μια άνεση χρόνου στην αρχή για να ορθοποδήσουμε και να κινηθούμε κάπως άνετα.
                            Ευχαριστώ πολυ!

                            Comment


                              Καλος ηρθες στην παρεα μας biliou καλη τυχη στο μεγαλο βημα που θα κανεις κι εσυ, πολυ καλο που εχεται καποιον για βοηθεια στην αρχη.
                              Ευχομαι να σας πανε ολα καλα
                              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                              Comment


                                Για να μην χάσω χρόνο εκεί κάνοντας πράγματα που θα μπορούσα να κάνω από εδώ πέρα είναι κάτι πού μπορείτε να μου υποδείξετε?Δλδ πρέπει να μεταφράσω το πτυχίο μου σίγουρα και έπειτα τι....?????
                                Ψάχνω στο jobboerse ό,τι έχει να κάνει με Landwirt?
                                Την γλώσσα την ξέρω κάπως (έχω το Grund) αλλά μου φαίνεται το site κάπως δυσνόητο.
                                Υπάρχει και κάποιο άλλο που μπορώ να ασχοληθώ?
                                Ευχαριστω!!!

                                Comment

                                Working...
                                X