Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sakisg View Post
    Γεια σας, μπορει να μου καποιος ποιος ειναι ο μισθος ενος τεχνιτη ξυλουργου με 22 χρονια πειρα και γλωσσα γερμανικων σε επιπεδο Β1;
    Μισθός ξυλουργού (schreiner) στην Γερμανία σε όλες τις πόλεις .

    Schreiner
    gehälter in verschiedenen städten !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Originally posted by patrioten View Post
      Μισθός ξυλουργού (schreiner) στην Γερμανία σε όλες τις πόλεις .

      Schreiner
      gehälter in verschiedenen städten !
      Ευχαριστω πολυ Patrioten!!!

      Comment


        Karlsruhe

        Aπο Karlsruhe κανείς παιδιά,S.O.S.!!!!

        Comment


          Χρειάζεται αναγνώριση το πτυχίο ηλεκ/γου μηχανικού στη Γερμανία?

          Καλησπέρα σας,

          έχω τελειώσει το ΕΜΠ (ηλεκ/γος μηχανικός), για να εργαστώ στη Γερμανία, πέρα από τη σφραγίδα της Χάγης και τη μετάφραση του πτυχίου στην Ελλάδα, χρειάζεται να κάνω κάτι στη Γερμανία(Μόναχο) για να "αναγνωριστεί" το πτυχίο μου και στη συνέχεια να μπορώ να βρω δουλειά?

          Σας ευχαριστώ πολύ!

          Comment


            Εργασία στο Αμβούργο και στα περίχωρα

            Γεια σας,
            θα μετακομίσω στο Αμβούργο αρχές Φεβρουαρίου και θέλω να βρω δουλειά στον τομέα μου που έχω πολυετή εμπειρία σαν μηχανικός μοτοσυκλετών.Βέβαια και σαν μηχανικός αυτοκινήτων δεν θα πω όχι.Θα έχω τελειώσει μέχρι τότε την Α1 και Α2 γερμανικών αλλά δεν το λες ότι μιλάω κιόλας καλά.Υπάρχει κάποιος που να έχει σχέση με το αντικείμενο ώστε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες;;; Είμαι παντρεμένος με ένα παιδί και έχω ήδη σπίτι στο Winsen σε συγγενείς.


            Ευχαριστώ,
            Νίκος

            Comment


              Αυτά τα επαγγέλματα γνωρίζουμε, θα βρούμε δουλειά στην Γερμανία άραγε;

              Θα θέλαμε την βοήθειά σας.
              Γνωρίζουμε τα παρακάτω επαγγέλματα. Σας τα γράφω αναλυτικά. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν έχουμε πιθανότητες εύρεσης εργασίας στην Γερμανία ή χρειαζόμαστε επιπλέον προσόντα;
              Ο σύζυγος
              1. Πρώην στρατιωτικός
              2. Αποθηκάριος σε εργοστάσιο (3 χρόνια)
              3. Μεταφραστής και γραμματέας (αγγλοελληνικά κείμενα) 1 χρόνο
              4. Πωλητής αναλωσίμων υπολογιστών (7 χρόνια)
              5. Πωλητής (και διάγνωση-τοποθέτηση) ακουστικών βαρηκοΐας ( 6μήνες)
              6. έχει ECDL
              7. έχει Proficiency Cambridge
              8. έχει άδεια διδασκαλίας Αγγλικής γλώσσας - κάνει ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών
              9. Επιτυχία σε εξετάσεις ασφαλιστικών συμβούλων και συντονιστή ασφαλιστικών συμβούλων
              10. γνωρίζει τέλεια από αναγόμωση μελανιών και τόνερ, λόγω του δικού μου μαγαζιού
              11. το καλοκαίρι θα γνωρίζει γερμανικά σε επίπεδο Β1

              Εγώ
              1. Βοηθός βρεφονηπιοκόμου -δούλεψα στο Βέλγιο για 2 χρόνια.
              2. Αγγλικά επίπεδο Β2 αν και ξέρω πολύ καλύτερα, σχεδόν άριστα.
              3. κάτοχος ECDL
              4. Αποθηκάριος σε εργοστάσιο για 2 χρόνια
              5. Κατάστημα με αναγόμωση μελανιών και τόνερ για 6 χρόνια
              6. Γραμματέας σε διάφορες επιχειρήσεις και γνώση ERP
              7. Επιτυχία σε εξετάσεις ασφαλιστικών συμβούλων και συντονιστή ασφαλιστικών συμβούλων
              8. το καλοκαίρι θα γνωρίζω γερμανικά σε επίπεδο Β1

              Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν για τα παραπάνω επαγγέλματα υπάρχει ζήτηση στην Γερμανία;
              Η γνώση της γλώσσας σε επίπεδο Β1 είναι αρκετή για αρχή και μετά εννοείται ότι θα συνεχίσουμε μαθήματα;
              Το βιογραφικό αρκεί; Γιατί δεν έχουμε συστατικές επιστολές για όλες τις δουλειές και σε κάποιες ούτε πολλά ένσημα...

              Comment


                Θα βρείτε δουλειά αλλα σιγουρα οχι σαν πωλητές καθώς θέλει να μιλάτε fluent γερμανικά ...αποθηκαριοι κτλπ σιγουρα θα βρείτε υπαρχουν απειρες δουλειες..τα αγγλικα δεν βοηθανε και πολυ καθώς δεν ζητάνε σχεδον πουθενά αγγλικα αν δεν το απαιτει το επαγγελμα και οσο για να διδασκεις φανταζομαι οτι θα πρεπει να μιλας πολυ καλα γερμανικα καθως θα διδασκεις γερμανους επι το πληστον . Επίσης να ξέρεις Βρεφονηπιοκομοι υπαρχει ζήτηση αλλα χρειάζεσε καποιο χαρτί . και φυσικά να κανεις καποιες εξετάσεις εδώ...
                Βιογραφικό αρκεί επι το πλήστον
                Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                Comment


                  Αχ αλήθεια; Αποθηκάριοι θέλουμε κυρίως και εγώ να δουλέψω ως βοηθός βρεφονηπιοκόμου!!!! Χαρτί εγώ έχω, γιατί είχα δώσει εξετάσεις και είχα πάρει πιστοποίηση αμερικάνικη. Λογικά κάτι θα γίνεται!!!
                  Ξέχασα να συμπληρώσω ότι έχω σπουδάσει και σε ιδιωτική σχολή διοικητικός υπάλληλος. Αλλά φαντάζομαι ότι και σε αυτή την περίπτωση θέλει άπταιστα γερμανικά...

                  Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

                  edit: έχω ακούσει ότι δεν έχει πολλά εργοστάσια πλέον...σαν αποθηκάριοι τι δουλειές υπάρχουν; Σε βιοτεχνίες, σε χονδρέμπορους;

                  Comment


                    Originally posted by xainti View Post
                    Αχ αλήθεια; Αποθηκάριοι θέλουμε κυρίως και εγώ να δουλέψω ως βοηθός βρεφονηπιοκόμου!!!! Χαρτί εγώ έχω, γιατί είχα δώσει εξετάσεις και είχα πάρει πιστοποίηση αμερικάνικη. Λογικά κάτι θα γίνεται!!!
                    Ξέχασα να συμπληρώσω ότι έχω σπουδάσει και σε ιδιωτική σχολή διοικητικός υπάλληλος. Αλλά φαντάζομαι ότι και σε αυτή την περίπτωση θέλει άπταιστα γερμανικά...

                    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

                    edit: έχω ακούσει ότι δεν έχει πολλά εργοστάσια πλέον...σαν αποθηκάριοι τι δουλειές υπάρχουν; Σε βιοτεχνίες, σε χονδρέμπορους;
                    xainti ψάξε εδώ : Stellenanzeigen

                    Ihr neuer Job wartet schon ...

                    Handwerk in Köln

                    Jobs & Stellenangebote Köln !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Ευχαριστώ πολύ!!!
                      Θα τα δω όλα!!!

                      Comment


                        Originally posted by xainti View Post
                        Ευχαριστώ πολύ!!!
                        Θα τα δω όλα!!!


                        Μισθοί για όλα τα επαγγέλματα σε όλες τις πόλεις στην Γερμανία ! Μισθός αποθηκάριος σε διάφορες πόλεις !

                        Θέσεις εργασίας οδηγός φορτηγού στην Κολωνία !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι έχει τόσες μα τόσες πολλές αγγελίες εργασίας.....
                          Εδώ έχω απελπιστεί να περιμένω να δω και μόνο νέες αγγελίες....
                          Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε!!!

                          Comment


                            Originally posted by patrioten View Post


                            Μισθοί για όλα τα επαγγέλματα σε όλες τις πόλεις στην Γερμανία ! Μισθός αποθηκάριος σε διάφορες πόλεις !

                            xainti Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι έχει τόσες μα τόσες πολλές αγγελίες εργασίας.....
                            Εδώ έχω απελπιστεί να περιμένω να δω και μόνο νέες αγγελίες....
                            Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε!!!
                            Θέσεις εργασίας οδηγός φορτηγού στην Κολωνία !

                            Με τόσα προσόντα ,σίγουρα !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Originally posted by patrioten View Post

                              Με τόσα προσόντα ,σίγουρα !

                              Ευχαριστώ για το θάρρος που μας δίνεις, γιατί είμαστε στα χαμένα τον τελευταίο καιρό....
                              Δεν ψάχνουμε για "διευθυντικές θέσεις"....δουλειά για να επιβιώσουμε θέλουμε, μιας και η Ελλάδα μας το έκοψε αυτό το δικαίωμα...

                              Comment


                                Originally posted by xainti View Post
                                Ευχαριστώ για το θάρρος που μας δίνεις, γιατί είμαστε στα χαμένα τον τελευταίο καιρό....
                                Δεν ψάχνουμε για "διευθυντικές θέσεις"....δουλειά για να επιβιώσουμε θέλουμε, μιας και η Ελλάδα μας το έκοψε αυτό το δικαίωμα...
                                Διάβασε καλά το φόρουμ και θα μπουν οι σκέψεις σου σε μια σειρά,ότι απορία έχεις γράψε ερώτηση !
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X