Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by fendy View Post
    Ο πατερας μου δεν ζει,η μητερα μου ειναι 70 και ακομα δουλευει.Το λεω και σε Αυστριακους συναδελφους,γιατι με εχουν ρωτησει για τις συνταξεις στην Ελλαδα.Τους απανταω οτι ειναι λιγες εξαιρεσεις οι συνταξεις των 45ρηδων και των πεθαμενων στην Ελλαδα,γιατι εχουν γραφτει αυτα στον τυπο.
    Υπαρχουν και ανθρωποι που παιρνουν συνταξη αναπηριας.
    Υπαρχουν πολλοι λογοι για να βγει καποιος στη συνταξη στα 50
    Οπως κ να εχει εισαι πισω απο μια οθονη κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!

    Comment


      Σταματηστε να επαναλαμβανεται για μπαμπαδες και παπουδες που ειχαν παει στην Γερμανια παλια,χωρις να ξερουν λεξη.Αλλες εποχες,τωρα θελουν να ξερεις γερμανικα ακομα και για να μαζευεις σκουπιδια.Υπαρχουν και αλλοι μεταναστες απο Ασια-Αφρικη και αλλου,που μιλανε καλυτερα γερμανικα,παιρνουν και επιδομα ανεργιας και θα τους δωσουν αυτονων την δουλεια.

      Comment


        Originally posted by vaso31 View Post
        Ειχα πει δεν θα σου απαντησω ξανα αλλα εχεις χασει καθε οριο!
        Καλα κανει ο ανθρωπος και ρωταει!Ποιος εισαι εσυ που θα προσβαλεις τους παντες εδω μεσα??
        Παλια θυμαμαι ειχε πει ενας ανθρωπος οτι ειναι συνταξιουχος κ του ειχες επιτεθει πολυ ασχημα λεγοντας οτι κατι τετοιοι χρεοκοπησαν την Ελλαδα!
        Και ερχεσαι τωρα παλι να προσβαλεις τον αλλο επειδη ρωτησε πως γραφεται ο χασαπης!
        Ποσο μυαλο μπορει να κουβαλας??
        Προσεχε παρα πολυ καλα προς εκφραζεσαι!
        Δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις!Και εχει καθε δικαιωμα να ρωταει ο καθενας οτι του γουσταρει!
        Μα καλα που ειναι ο αντμιν ρε παιδια??Εχει τοσες μερες που εχει ξεφυγει ο τυπος κ κανεις δεν κανει τιποτα ελεος!!
        Πραγματικα μιλαμε εχει ξεφυγει τελειως ο τυπος .....τα εβαλε τωρα με την κοπελα που ρωτησε πως ειναι η λεξη χασαπης στα γερμανικα.....δεν ξερω κατι πρεπει να γινει γιατι μαλλον το κανει επιτηδες για να μας χαλασει το φορουμ . Δεν εξηγειται διαφορετικα αυτη η επιμονη . Τον εχουν κραξει ολοι και ακομα επιμενει......μαλλον νομιζω οτι δεν πρεπει να του ξανααπαντησει κανεις οτι και να γραφει. εε καποια στιγμη θα μας αφησει ησυχους επιτελους.
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by vaso31 View Post
          Υπαρχουν και ανθρωποι που παιρνουν συνταξη αναπηριας.
          Υπαρχουν πολλοι λογοι για να βγει καποιος στη συνταξη στα 50
          Οπως κ να εχει εισαι πισω απο μια οθονη κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!
          Δυσκολο να βρει αναπηρος δουλεια στην Γερμανια.Αν η συνταξη αναπηριας ειναι μαιμου και θελετε να τον βοηθησετε,τι να πω?
          Για μενα,αυτα κι αυτα καταστρεψανε την Ελλαδα και μαλιστα ειναι οι εξαιρεσεις οχι ο κανενας οπως γραφετε εδω μεσα.

          Comment


            Originally posted by ευανθια View Post
            ....μαλλον νομιζω οτι δεν πρεπει να του ξανααπαντησει κανεις οτι και να γραφει. εε καποια στιγμη θα μας αφησει ησυχους επιτελους.
            αυτο ακριβως!

            Comment


              Originally posted by fendy View Post
              Σταματηστε να επαναλαμβανεται για μπαμπαδες και παπουδες που ειχαν παει στην Γερμανια παλια,χωρις να ξερουν λεξη.Αλλες εποχες,τωρα θελουν να ξερεις γερμανικα ακομα και για να μαζευεις σκουπιδια.Υπαρχουν και αλλοι μεταναστες απο Ασια-Αφρικη και αλλου,που μιλανε καλυτερα γερμανικα,παιρνουν και επιδομα ανεργιας και θα τους δωσουν αυτονων την δουλεια.
              Θα επαναλαβω οτι θελω δεν θα σου παρω και αδεια!
              Υπαρχουν αμετρητα παραδειγματα ανθρωπων που εμαθαν γλωσσα αφου μεταναστευσαν!
              Ο καθενας θα ρωταει οτι θελει.Οποια λεξη κ αν γουσταρει
              Και αν εισαι μαγκας να τα πεις εκει που ρωτησε ο ανθρωπος να το ξερει
              Οχι να κακολογεις σε εμας
              Πραγματικα εισαι απαραδεκτος

              Comment


                Ποιοι ολοι με εχουν κραξει?Παντα για 3-4 μιλαμε.

                Comment


                  Originally posted by synnefaki View Post
                  αυτο ακριβως!
                  Πραγματικα το προσπαθησα αλλα οσο παει αποθρασυνεται.
                  Γιατι κανεις δεν κανει κατι?
                  Σε αλλα φορουμ αφου σε μπαναρουν δεν επιτρεπεται να κανεις διπλο λογαρισμο
                  Αυτος εχει κανει ανω κατω το φορουμ κ κανεις δεν κανει τιποτα
                  Προσβαλει ολο τον κοσμο ακομα κ αυτους που απλα ρωτανε
                  Τι να πω..

                  Comment


                    Originally posted by fendy View Post
                    Ποιοι ολοι με εχουν κραξει?Παντα για 3-4 μιλαμε.
                    Οι 3-4 εχουν γινει 14 και χαμπαρι δεν πηρες!

                    Comment


                      Originally posted by vaso31 View Post
                      Πραγματικα το προσπαθησα αλλα οσο παει αποθρασυνεται.
                      Γιατι κανεις δεν κανει κατι?
                      Σε αλλα φορουμ αφου σε μπαναρουν δεν επιτρεπεται να κανεις διπλο λογαρισμο
                      Αυτος εχει κανει ανω κατω το φορουμ κ κανεις δεν κανει τιποτα
                      Προσβαλει ολο τον κοσμο ακομα κ αυτους που απλα ρωτανε
                      Τι να πω..
                      και εγω..το παλευω
                      αλλα δεν μπορω να μην απαντησω οχι για να βρω το δικιο μου
                      αλλα γιατι μου στελνουν μηνυματα και με ρωτανε κατατρομαγμενοι αν αληθευει οτι ειναι τοσο χαλια στην Γερμανια και τοσο εχθρικοι ως προς εμας τους Ελληνες κτλ..

                      αντμιν εδω και τωρα
                      και να βαλει και λιγους μοντερατορ υπευθυνους να υπαρχει μια ταξη εδω μεσα

                      Comment


                        Originally posted by vaso31 View Post
                        Υπαρχουν και ανθρωποι που παιρνουν συνταξη αναπηριας.
                        Υπαρχουν πολλοι λογοι για να βγει καποιος στη συνταξη στα 50
                        Οπως κ να εχει εισαι πισω απο μια οθονη κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!
                        Βασω να σου πω οτι σαν νοοτροπια κιεγω δεν συμφωνω και δεν μου αρεσει να παιρνει καποιος συνταξη απο τα 40 45 50 χρονια του. Ποτε ομως δεν θα προσβαλλω προσωπικα κανεναν. Στο κατω κατω αυτα τα συστηματα μας σερβιρανε οι πολιτικοι μας ετσι μας μαθανε ετσι καναμε. Το θεμα δεν ειναι αυτο..Το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο ατομο και μερικα ακομα προσβαλλουν οποιον βρουν μπροστα τους ασυστολα ....αλλο διαφωνια και διαλογος , αλλο προσβολλες βρισιες ειρωνιες κατηγοριες ......εδω ρε βασω εγραψα μια μερα κατι για τους γερμανους οτι δεν μου αρεσουν σαν λαος και το συννεφακι μου απαντησε με τετοια ευγενεια με τετοιο τροπο ,δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να διαφωνεις ευγενικα και με σεβασμο προς τον συνομιλητη σου ? Μας εχουν βγαλει ψευτες οτι λεμε παραμυθια , οτι παραπληροφορουμε , οποιος ρωτησει κατι και το θεωρησει το συγκεκριμενο ατομο κατα την γνωμη του βλακεια , αμεσως θα προσβαλλει και θα ειρωνευτει .....εγραψα κατι για τα τυροπιτακια και το ldl και το εκανε ολοκληρο σηριαλ . σοβαρα εχω αρχισει να πιστευω οτι το κανει επιτηδες..
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by vaso31 View Post
                          Ειπαμε να δικαιολογουμε καποια πραγματα αλλα οχι κ ετσι
                          Ηταν αγενεια.Δεν μπορεις να γνωριζεις το μορφωτικο επιπεδο του καθενος εδω μεσα.Ολοι απο καπου ξεκινανε.Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηθελε να μαθει αυτο και μαλιστα πηρε κ την απαντηση που ηθελε.Μπορει να μη γνωριζε για τη δυνατοτητα μεταφρασης.Μπορει μολις τωρα να ξεκινησε να τα μαθει.Και τι με αυτο?
                          Εμενα ο πατερας μου οταν πηγε Γερμανια δεν ηξερε ουτε μια λεξη στα Γερμανικα.
                          Παει να πει πως δεν ειχε παρει στα σοβαρα το θεμα της μεταναστευσης?
                          Μηπως εχει κανονες το φορουμ στο επιπεδο των ερωτησεων?
                          Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να τον δικαιολογεις
                          Και εγω μπορει να συμφωνω σε πολλα με εναν ανθρωπο αλλα αν κανει βλακεια θα το πω
                          Μα ο συγκεκριμένος άνθρωπος αναφέρθηκε ως παράδειγμα, υπάρχουν και άλλα παρόμοια παραδείγματα στο Forum, μην τα παίρνετε όλα προσωπικά.

                          Όντως, παλιά ο ανταγωνισμός δεν ήταν ο ίδιος και υπήρχαν δουλειές για όσους δεν μιλούσαν τη γλώσσα. Δεν υπήρχαν τα εκατομμύρια των μορφωμένων Ινδών, Κινέζων κ.α. που μαθαίνουν περισσότερα σε λιγότερο χρόνο. Δεν υπήρχε internet, η τεχνολογία ήταν διαφορετική. Τώρα και οι καθαρίστριες έχουν πτυχία (αναφέρω το επάγγελμα ως παράδειγμα επαγγέλματος που γίνεται και χωρίς πτυχίο και όχι υποτιμητικά, για να μην παρεξηγηθώ πάλι).

                          Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρουμε προσωπικά παραδείγματα, κι εγώ μπορώ να σου πω τα δικά μου, αλλά δεν θα οφελήσουν κάπου. Δεν σε γνωρίζω και ούτε το παράδειγμά σου ανταποκρίνεται σε όλους τους μετανάστες (όπως ούτε και τα δικά μου εξίσου).

                          Μην κάνετε την τρίχα τριχιά για να 'κερδίσετε' την τελευταία λέξη σε ένα thread. Δεν ενδιαφέρει κανέναν...

                          Comment


                            Παιδιά εγώ πάω τώρα να μαγειρέψω μια φασουλάδα, και θα πάρω ένα λεξικό στα χέρια για να μάθω ιταλικά για να γίνω πιο αντικειμενικώς όταν ΘΑ ΠΑΩ ΤΕΛΙΚΑ ΙΤΑΛΙΑ μιας και δεν θα βρω απάντηση σε κανένα φορουμ το τη να κάνω ΩΤΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ.


                            ΟΥΥΥΦΦΦ

                            Εχω χαση το μπαλακι ... ΒΟΗΘΕΙΑ

                            Comment


                              Originally posted by bettle View Post
                              Μα ο συγκεκριμένος άνθρωπος αναφέρθηκε ως παράδειγμα, υπάρχουν και άλλα παρόμοια παραδείγματα στο Forum, μην τα παίρνετε όλα προσωπικά.

                              Όντως, παλιά ο ανταγωνισμός δεν ήταν ο ίδιος και υπήρχαν δουλειές για όσους δεν μιλούσαν τη γλώσσα. Δεν υπήρχαν τα εκατομμύρια των μορφωμένων Ινδών, Κινέζων κ.α. που μαθαίνουν περισσότερα σε λιγότερο χρόνο. Δεν υπήρχε internet, η τεχνολογία ήταν διαφορετική. Τώρα και οι καθαρίστριες έχουν πτυχία (αναφέρω το επάγγελμα ως παράδειγμα επαγγέλματος που γίνεται και χωρίς πτυχίο και όχι υποτιμητικά, για να μην παρεξηγηθώ πάλι).

                              Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρουμε προσωπικά παραδείγματα, κι εγώ μπορώ να σου πω τα δικά μου, αλλά δεν θα οφελήσουν κάπου. Δεν σε γνωρίζω και ούτε το παράδειγμά σου ανταποκρίνεται σε όλους τους μετανάστες (όπως ούτε και τα δικά μου εξίσου).

                              Μην κάνετε την τρίχα τριχιά για να 'κερδίσετε' την τελευταία λέξη σε ένα thread. Δεν ενδιαφέρει κανέναν...
                              Δεν κανω την τριχα τριχια αγαπητη μου.Μηπως εχεις την εντυπωση οτι μιλας σε κανενα κοριτσακι που κανει αγωνα για να κερδισει τις εντυπωσεις?
                              Για να τελειωνει εδω το θεμα αν ηθελε να κανει επισημανση στον συγκεκριμενο ανθρωπο επρεπε να το κανει εκει.Επρεπε να του πει τη γνωμη του πως ειναι απαραιτητη η γλωσσα.Ετσι να του δωσει κ το δικαιωμα να πει γιατι το ρωτησε.Ο ανθρωπος μπορει τωρα να εχει ξεκινησει την επαφη του με το ιντερνετ!
                              Αντιθετα σαν κατινουλα πεταξε προσβλητικη σποντα εδω.
                              Εχει καποιο νοημα??Βοηθαει καπου?
                              Και δεν καταλαβα αφου ηταν προσβλητικο δεν εχω δικαιωμα να το σχολιασω?
                              Εχετε μια απιστευτη ικανοτητα να βαφτιζετε το παραλογο λογικο.
                              Μη μπερδευεσαι.Να υποστηριζεις καποιον αλλα να εχεις και την ικανοτητα να αντιληφθεις ποτε κανει πατατα και ποτε οχι
                              Αλλιως ωριμος διαλογος δεν υπαρχει
                              Αν εσυ το βλεπεις σαν διαγωνισμο και προσβαλαν τον συμμαχο σου ειναι δικο σου θεμα.

                              Comment


                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Βασω να σου πω οτι σαν νοοτροπια κιεγω δεν συμφωνω και δεν μου αρεσει να παιρνει καποιος συνταξη απο τα 40 45 50 χρονια του. Ποτε ομως δεν θα προσβαλλω προσωπικα κανεναν. Στο κατω κατω αυτα τα συστηματα μας σερβιρανε οι πολιτικοι μας ετσι μας μαθανε ετσι καναμε. Το θεμα δεν ειναι αυτο..Το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο ατομο και μερικα ακομα προσβαλλουν οποιον βρουν μπροστα τους ασυστολα ....αλλο διαφωνια και διαλογος , αλλο προσβολλες βρισιες ειρωνιες κατηγοριες ......εδω ρε βασω εγραψα μια μερα κατι για τους γερμανους οτι δεν μου αρεσουν σαν λαος και το συννεφακι μου απαντησε με τετοια ευγενεια με τετοιο τροπο ,δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να διαφωνεις ευγενικα και με σεβασμο προς τον συνομιλητη σου ? Μας εχουν βγαλει ψευτες οτι λεμε παραμυθια , οτι παραπληροφορουμε , οποιος ρωτησει κατι και το θεωρησει το συγκεκριμενο ατομο κατα την γνωμη του βλακεια , αμεσως θα προσβαλλει και θα ειρωνευτει .....εγραψα κατι για τα τυροπιτακια και το ldl και το εκανε ολοκληρο σηριαλ . σοβαρα εχω αρχισει να πιστευω οτι το κανει επιτηδες..
                                Οχι φυσικα.Ουτε εγω ειπα πως ειναι σωστο αυτο.Αλλα χωρις να ξερω την κατασταση του αλλου δεν ειναι δυνατον να τον κατηγορησω οτι αυτος φταιει που η Ελλαδα βουλιαξε!Γνωριζει ο Φεντυ αν αυτος ο ανθρωπος αξιζε τη συνταξη του?Με ποιο δικαιωμα μιλαει ετσι?
                                Με αυτη τη συμπεριφορα ποιος θα ρωτησει μετα για τα προβληματα του οταν εχεις ενα φεντυ να προσβαλει ετσι?Συμφωνω με ολα οσα γραφεις

                                Comment

                                Working...
                                X