Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Adam64 View Post
    Κ μενα με "φοβιζουν" γμτ, γι'αυτο κ το ψαχνω οσο γινεται περισσοτερο.... Αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει τιποτα.... Μα να σου επιδοτουν κ τα γερμανικα????
    οπως θα σου πουν και πολλα παιδια που ξερουν πιο πολλα για το θεμα εδω μεσα απο εμενα, υπαρχουν καποια προγραμματα που αφορουν ατομα που δεν ξερουν την γλωσσα και μετα απο 3 μηνες μονιμης διαμονης αποκτας καποια δικαιωματα για να μαθεις την γλωσσα και πληρωνεις μια συμμετοχη καπου 1,20 την ωρα

    για αυτο και ειπα για μερικα σημεια που τα λεει ''θολα και ανακατα'' ο κυριος αυτος αλλα δεν ειναι υποχρεωτικα και εκ του πονηρου μια και που αντε να κατσει να εξηγει πως εχει το θεμα

    μια φορα ειναι δυνατον αυτο για την γλωσσα, μπορει να ειναι αληθεια δηλαδη

    οτι γραφω για το θεμα ειναι με καθε επιφυλαξη μια και που ουτε τον ξερω τον κυριο αλλα και ουτε για ποια πολη εχει την αγγελια αλλα και τι ειδους εταιρια ειναι

    Comment


      Originally posted by kosofos View Post
      Καλησπέρα Adam64,

      Καλώς ήρθες. Την συγκεκριμένη εταιρεία δεν την έχω ξανακούσει, αλλά δεν έχω βρεί και κάτι αρνητικό (τουλάχιστον αναρτημένο στο internet). Το μόνο που γράαφουν αρκετοί οδηγοί εδώ της Γερμανίας είναι ότι πληρώνει κάτι λιγότερο από τον μέσο όρο και ότι έχει ξεκινήσει μια καμπάνια ώστε να φέρει ισπανούς και Έλληνες οδηγούς ώστε να καλύψει μελλοντικά κενά αλλά και να κρατάει χαμηλά μισθούς. Επίσης προσωπικά δεν μου αρέσουν οι αγγελίες που λένε π.χ 1700€ καθαρά. Τα καθαρά δεν μπορεί κανείς να τα ξέρει γιατί δεν ξέρει την οικογενειακή κατάσταση που μπορεί να είναι +/- 200€. Τα συμβόλαια και οι διαπραγματεύσεις στην Γερμανία είναι μεικτός το χρόνο π.χ 35000€. Ακόμα δεν αναφέρει σε ποιά περιοχή θα είναι ο τόπος εργασίας. Τελος πάντον όλα αυτά θα μπορούσαν και να συζητηθούν σε μια συνέντευξη αλλά γενικά με τις εταιρίες ενοικίασεις προσωπικού λίγο περισσότερη προσοχή, χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχουν και σωστ'ες.

      Spanische & griechische Busfahrer für Deutschland | Daxxa Fahrerteam

      Neue Lösung für die Gewinnung von Busfahrern | Daxxa bildet Busfahrer für deutsche Busunternehmen aus | Omnibus-News / Touristik-Nachrichten | Busfahrer,Daxxa-Fahrerteam,Fahrermangel,Gastfahrer,Niederlande,Per sonalservice,Spanien,Unternehmen | Das Fa
      ολοσωστα τα ειπες kosofos

      Comment


        Originally posted by Adam64 View Post
        Είχα βρεθεί με τον αντιπρόσωπο της daxxa στη θεσσαλονίκη και μου διευκρίνησε ότι ειναι 1700 χωρίς τα επιδόματα. Δλδ αν είσαι ελεύθερος και δουλεύεις 8ωρο μόνο καθημερινές. Ο τόπος εργασίας εξαρτάται από το πού υπάρχουν ανάγκες τη χρονική στιγμή που είναι να σου γίνει πρόσληψη. Απλά μου φαίνεται πολύ ιδανικό για μένα, για να μη μου κινήσει υποψίες...
        οταν λες επιδοματα τι εννοεις??

        Comment


          Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
          οταν λες επιδοματα τι εννοεις??
          Μάλλον εννοεί χωρίς νυχτερινά κτλ (το επίδομα για τα παιδιά το δίνει ο εργοδότης; )

          Εσύ αν επιτρέπεται πόσα βγάζεις καθαρά;Και μερικές ακόμη ερωτήσεις αν μπορείς για το πως λειτουργεί το σύστημα
          Σχετικά με τη φορολογία, γίνεται δήλωση και εκκαθάριση μια φορά το χρόνο όπως και στην Ελλάδα;
          Ο μισθός ανεβαίνει με βάση κάποια κλίμακα αναλόγως τα χρόνια εργασίας η κάτι τέτοιο;

          Και αν ξέρει τι προσόντα πρέπει να έχεις για να δουλέψεις μηχανοδηγός στα s/u bahn

          Comment


            Originally posted by Dealer View Post
            Μάλλον εννοεί χωρίς νυχτερινά κτλ (το επίδομα για τα παιδιά το δίνει ο εργοδότης; )

            Εσύ αν επιτρέπεται πόσα βγάζεις καθαρά;Και μερικές ακόμη ερωτήσεις αν μπορείς για το πως λειτουργεί το σύστημα
            Σχετικά με τη φορολογία, γίνεται δήλωση και εκκαθάριση μια φορά το χρόνο όπως και στην Ελλάδα;
            Ο μισθός ανεβαίνει με βάση κάποια κλίμακα αναλόγως τα χρόνια εργασίας η κάτι τέτοιο;

            Και αν ξέρει τι προσόντα πρέπει να έχεις για να δουλέψεις μηχανοδηγός στα s/u bahn
            ρε Dealer τα ελληνικα σου πως ειναι??? δεν διαβασες πως χαρακτηρισα την ερωτηση που μου κανουν οι φιλοι μου??

            πληρωνομαι περι τα 11,50 ευρω την ωρα......αλλα εχει αλλα 12 ευρω για καθε ημερα που πας για δουλεια ....υπολογισε λοιπον 170 εως 180 ωρες τον μηνα και απο εκει βγαινουν τα μικτα

            το να σου πω οτι περνω 2000 ευρω θα ειναι ψεματα γιατι δεν μπορεις να υπολογισεις με ακριβεια μια και εχει πολλες παραμετρους (ας πουμε εγω δουλευω 4 ημερες και εχω μια ημερα ρεπο και μετα 5 ημερες και εχω 2 μερες ρεπο....και μετα παλι απο την αρχη.....δηλαδη αυτο που σαν εννοια εχουμε στην ελλαδα 5 ημερες εργασια και μετα 2 ημερες ξαπλα δεν ισχυει στα λεωφορεια, τουλαχιστων στην εταιρια που ειμαι εγω )..............αν ομως νομιζεις οτι θα σε κανει χαρουμενο το να σου πω ενα στανταρ νουμερο τοτε τα 1900 ευρω ειναι ας πουμε μια μεση τιμη

            να ξερεις οτι μπορεις να δουλεψεις και υπερωριες απο τα ρεπο που εχεις, αλλα και εκει εχει να κανει για το ποιον δουλευεις....δηλαδη υπαρχη και θυγατρικη της εταιριας που την δουλευεις με ορους μινι τζομπ, και εκει δεν εχεις καθολου κρατησεις...μεχρι το ποσο των 450 ευρω τον μηνα......σε φωτισα???/ μαλλον οχι .........κατανοητο, το γιατι οχι,... αλλα οπως ειπα και πιο πανω........Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΝΟΣ ΜΙΣΘΟΥ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

            αν διαβασεις προσεκτικα στο φορουμ θα δεις οτι εχουν ποσταρει σχετικα με το τι ισχυει για τις μινι τζομπ

            ακομα Dealer εαν εισαι σιγουρος για το τι ρωτω τον Adam64 να σου πω οτι τα οικογενειακα επιδοματα τα δινει η προνοια και οχι ο εργοδοτης......περιμενω τον Adam64 να μου διευκρινησει τι εννοει

            Comment


              Originally posted by Dealer View Post
              Μάλλον εννοεί χωρίς νυχτερινά κτλ (το επίδομα για τα παιδιά το δίνει ο εργοδότης; )
              Σχετικά με τη φορολογία, γίνεται δήλωση και εκκαθάριση μια φορά το χρόνο όπως και στην Ελλάδα;
              Ο μισθός ανεβαίνει με βάση κάποια κλίμακα αναλόγως τα χρόνια εργασίας η κάτι τέτοιο;

              Και αν ξέρει τι προσόντα πρέπει να έχεις για να δουλέψεις μηχανοδηγός στα s/u bahn
              για την φορολογια υποβαλεις δηλωση μια φορα τον χρονο οπως στην ελλαδα, και απο εκει βλεπουν εαν εχεις επιστροφη φορου η οχι....να ξερεις οτι οι φοροι για τον μισθο σου τον κρατουν προκαταβολικα απο τον μισθο σου......δηλαδη δεν σε ψαχνουν να τους πληρωσεις τον φορο σου....τους ψαχνεις εσυ για να δεις εαν ειναι να περνεις τιποτε πισω.

              ο μισθος ειναι σταθερος και ανα την εταιρια κανουν αυξησεις η δεν κανουν καθολου.....δηλαδη το ελληνικο συστημα φετος ποσα θα παρουμε αυξηση?? ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ.......οι γερμανοι ειχαν να δουν αυξηση 10-12 χρονια!!!!!!!....ακομα και εαν υπαρχει η προοπτικη να παρεις αυξηση ειναι ανα διετια και με μαξιμουμ τις 5 διετιες στην ιδια εταιρια......αν φυγεις και πας σε αλλη ξανα ξεκινας απο τον βασικο που δινουν.......οι αυξησεις ειναι εαν δεν κανω λαθος κανα 60αρια ευρω τον μηνα.

              για στρασε μπαν που εχουμε εδω στην εταιρια, θα πρεπει να γερμανικα σου να ειναι ΣΟΥΠΕΡ και ισως αυτο να μην ειναι αρκετο......γιατι σε περνανε σχολειο κανα 3μηνο για να παρεις το διπλωμα και το διπλωμα αυτο εχει ισχυει ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ....δηλαδη εαν το παρεις στο βερολινο μονο εκει μπορεις να δουλεψεις.....εαν πας στην στουτγκαρδη να ζητησεις δουλεια στα στρασσε μπαν, τοτε θα πρεπει να ξανα κανεις σχολειο και να παρεις το διπλωμα εκει....να σου πω οτι ειναι δυσκολο στην πολη που ειμαι γιατι εκτος του οτι τα γερμανικα σου πρεπει να ειναι ΤΕΛΕΙΑ δεν νομιζω οτι θα προτιμισουν εναν ξενο μια και που σαν δουλεια εχει βαθμο δυσκολιας για ηλιθιους.....αρα μπορουν ευκολα να βρουν δικους τους......τα λεωφορια εχουν αναγκες και οι γηγενεις δεν μπορουν να τις καλυψουν.

              Comment


                Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Μου τα ανέφερε χοντρικα ως "επιδόματα" εννοώντας ότι ο "βασικος" μισθος είναι τα 1700, όντας άτεκνος, άγαμος, χωρίς καμιά υπερωρία, χωρίς νυκτερινά, αργίες. Δηλαδή τα καθαρά χρήματα που θα παίρνω στα χέρια. Περί μαθημάτων γερμανικών να αναφέρω ότι τα επιδοτεί η ίδια η daxxa και τα έχει αναλάβει ένα πολύ διάσημο στον ελληνικό χώρο φροντιστήριο, όπου κιόλας κάλεσα για να το διασταυρώσω και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει. Στο συμβόλαιο εργασίας θα αναφέρεται μεταξύ άλλων ότι δε μπορώ να φύγω σε λιγότερο από 6 μήνες, κάτι τέτοιο χοντρικά.

                Comment


                  @adam για πες ρε φίλε τι έχεις μάθει; πόσο διαρκούν τα μαθήματα κτλ
                  δεν νομίζω να είναι πρόβλημα να αναφέρεις και το όνομα απτο φροντιστήριο

                  Comment


                    Originally posted by Adam64 View Post
                    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Μου τα ανέφερε χοντρικα ως "επιδόματα" εννοώντας ότι ο "βασικος" μισθος είναι τα 1700, όντας άτεκνος, άγαμος, χωρίς καμιά υπερωρία, χωρίς νυκτερινά, αργίες. Δηλαδή τα καθαρά χρήματα που θα παίρνω στα χέρια. Περί μαθημάτων γερμανικών να αναφέρω ότι τα επιδοτεί η ίδια η daxxa και τα έχει αναλάβει ένα πολύ διάσημο στον ελληνικό χώρο φροντιστήριο, όπου κιόλας κάλεσα για να το διασταυρώσω και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει. Στο συμβόλαιο εργασίας θα αναφέρεται μεταξύ άλλων ότι δε μπορώ να φύγω σε λιγότερο από 6 μήνες, κάτι τέτοιο χοντρικά.

                    νομιζω οτι ειναι σουπερ η περιπτωση και να το δεις σοβαρα παντα βασιζομενος σε αυτα που εχεις πει φιλε

                    να πω οτι κατι τετοιο το κανει και η εταιρια που δουλευω αλλα με ατομα απο την τσεχια

                    θα μου πεις γιατι τσεχια?? απο οτι κυκλοφορη σαν φημη εκει εχει ο ''τσιφ'' τις ακρες του, γιατι ας πουμε απο τους πρωτους 10 που εφεραν πριν απο κανα 1,5 χρονο εφυγαν οι 6 γιατι δεν τους αρεσε καθολου το συστημα δουλειας, και ειχαν σοβαρο θεμα με την γλωσσα.....ρε τι σχολειο τους εστειλαν, αλλα αυτοι δεν επερναν χαμπαρι .....καμια προοδο

                    Comment


                      Τα μαθηματα θα γινουν στο αξον. Συνολο 100ωρων, απο το 0 ως το Β1, το οποιο βγαινει σε κανα 6μηνο....

                      Comment


                        Μοιάζει καλή περίπτωση, αποτι έψαξα αναφέρουν κιόλας πως δεν πρόκειται να ζητήσουν λεφτά πέρα απο μία "συμβολική συμμετοχή στο κόστος των μαθημάτων".

                        Θέλουν 3+ χρόνια εμπειρία, μακάρι να είχα

                        Comment


                          Καλημερα παιδια, μιλησε και ο αντρας μου με τον κυριο στη Θεσ/κη και ηταν πολυ ευγενικος και του εξηγησε οτι ψαχνουν 10 οδηγους μεχρι αρχες Σεπτεμβρη, μετα γυριζει Γερμανια, αλλα καταφερε να βρει μονο 3!!!! ειπε οτι πρεπει να ξερεις τη γλωσσα και οτι δεν ειναι ακριβως γραφειο ευρεσεως εργασιας αλλα ομιλος που αναμεσα στις επιχειρησης που κατεχει ειναι και αστικα λεωφορεια σε διαφορες πολεις της Γερμανιας. Δεν εχουν καμια οικονομικη απαιτηση, αυτο το τονισε. Τωρα οσον αφορα το θεμα της γλωσσας ειναι το βασικοτερο δηλ αν πας λεει και του πεις γνωριζω γερμανικα αλλα δεν εχω καθολου καθολου προυπηρεσια ειναι μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να σε προσλαβουν παρα αν τους πεις εχω 10 χρονια προυπηρεσια αλλα οχι γλωσσα!!!! οσο για τα σεμιναρια το ειπε και στον αντρα μου οτι σε 4 μηνες και με πολυ διαβασμα ταυτοχρονα μπορει να παει απο Α2 σε Β1 με Β2 αλλα τον αντρα μου δεν τον συμφερει να πηγαινοερχεται Θεσ/κη κοζανη. Αυτα μαθαμε...

                          Comment


                            SOS

                            Είμαι ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης και συντηρητής ηλεκτολογικών εγκαταστασεων είμαι άνεργος εδώ και ένα μισι χρόνο και ψάχνω δουλειά στην Γερμανία δυστυχώς ξέρω μόνο αγγλικά χρειάζομαι οπωσδήποτε δουλειά γιατί τίθεται θέμα επιβιώσεις έχω 2 παιδιά και η γυναίκα μου έχει σπουδάσει νοσηλευτική...ευχάριστο

                            Comment


                              geia sou re Gianni,

                              Des ligo edo kai kane mia prospatheia afou leei gia Agglika http://www.patriotaki.net/εργασία-78...html#post72150

                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Καλησπέρα Γιάννη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                                Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά αν δεν ξέρεις την γλώσσα σε όποια χώρα κ να πας

                                Εύχομαι υγεία κ ότι καλύτερο σε σένα κ την οικογένειά σου...!!!
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X