Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    να συμπληρωσω οτι εχω ταυτοτητα ελληνικη κανονικα. και αναρωτιεμαι γιατι τοτε χρειαζομαι βιζα???

    Comment


      αν εχεις ελληνικη ταυτοτητα αρα ελληνικη υποκοοτητα δεν ξερω γιατι να χρειαζεται βιζα κλπ...
      εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται...αλλα δεν ειμια 100% σιγουρος

      Comment


        οσον αφορα το διπλωμα μιας και ειμαστε ΕΕ (οσο ειμαστε ακομα) δεν χρειαζεται να το κανεις γερμανικο...

        Comment


          ξεχασα να αναφερω στο προξενιο οτι εχω ελληνικη ταυτοτητα γιατι μου κοψανε τα φτερα με οσα ειπαν και το θυμηθηκα μετα....

          Comment


            Γεια σου Ευα κι απο μενα, εφοσων εχεις ελληνικη υπηκοοτητα αρα εισαι "ελληνιδα" ,δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι βιζα.
            Για κοιτα λιγο εδω ΕΕ - Δικαίωμα διαμονής, σύζυγοι / παιδιά από χώρες εκτός ΕΕ υπηκόων της ΕΕ που ζουν στο εξωτερικό - Η Ευρώπη σου
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              να ρωτησω κατι. συγνωμη αν η ερωτηση μου ακουστει καπως χαζη.
              η ελληνικη υποκοοτητα ειναι αλλο απο την ελληνικη ιθαγενεια?
              δηλαδη το οτι εχω ελληνικη ταυτοτητα σημαινει οτι εχω ελληνικη υποκοοτητα και οχι ιθαγενεια?
              γιατι εγω ειπα στο προξενειο οτι εχω ελληνικη ιθαγενεια....

              σε ευχαριστω για το σαιτ μαρια θα το δω τωρα!

              Comment


                Originally posted by evanaki View Post
                να ρωτησω κατι. συγνωμη αν η ερωτηση μου ακουστει καπως χαζη.
                η ελληνικη υποκοοτητα ειναι αλλο απο την ελληνικη ιθαγενεια?
                δηλαδη το οτι εχω ελληνικη ταυτοτητα σημαινει οτι εχω ελληνικη υποκοοτητα και οχι ιθαγενεια?
                γιατι εγω ειπα στο προξενειο οτι εχω ελληνικη ιθαγενεια....

                σε ευχαριστω για το σαιτ μαρια θα το δω τωρα!

                Αποκλειεται να εχεις ελληνικη ταυτοτητα χωρις να εχεις ελληνικη υπηκοοτητα.
                Μαλλον δεν καταλαβαν καλα η βιαζονταν και δεν σε ακουσαν προσεχτικα.
                Ρωτα οτι θες ,ολα τα παιδια εδω ειναι παααρα πολυ καλα και πααααρα πολυ υπομονετικα ,και εγω τους εχω ζαλισει η βοηθεια τους ανεκτιμητη, ολοι μας πρεπει βοηθαμε ο ενας τον αλλον αν ξερουμε κατι παραπανω
                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                Comment


                  και κατι ακομα.τωρα που διαβασα το σαιτ της μαριας.
                  ο πατερας μου δηλαδη αν καταλαβα καλα μπορει να μεινει στη γερμανια?εχω ενα χαρτι που λεει οτι ειμαι η επιμελητρια του πατερα μου διοτι αυτος δεν μπορει να παιρνει αποφασεις και ειμαι υπευθυνη εγω σαν κηδεμονας του δηλαδη.μπορω πχ να υπογραφω γιαυτον κλπ.
                  προφανως εγινε παρεξηγηση με το προξενειο που πηρα τηλ...και δεν τα ειπα καλα...
                  αυτο που θελω να ρωτησω ειναι.
                  για να μεινει ο μπαμπας μου στη γερμανια τι χρειαζεται ?
                  μπορει να μεινει μαζι μου με τη δικιολογια οτι ειναι ανημπορος να φροντισει τον εαυτο του ?εχει 85% αναπηρια δεν περπαταει καν...
                  μαρια μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

                  Comment


                    Ναι Ευακι αν αποδειξης οτι τον συντηρεις εσυ και οτι εξαρταται απο σενα που αποδυκνυεται απο οτι καταλαβα γιατι ο ανθρωπος εχει σοβαρο προβλημα, τοτε τον παιρνετε μαζι σας και φυγατε
                    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                    Comment


                      σε ευχαριστω παρα πολυ!
                      απορω γιατι με ξεπεταξανε ετσι στο προξενιο...και μου ειχαν πει καποιοι γνωστοι να παρω και οτι ειναι λεει πολυ ευγενικοι δεν ξερω μαζι μου ηταν πολυ βιαστικη η κυρια στο τηλεφωνο...και παρα πολυ αρνητικη...
                      με γειωσε αμεσως πριν προλαβω να ολοκληρωσω την προταση μου!

                      Comment


                        Παντως θα σου προτεινα να μην μπλεξεις με προξενια, επειδη κι εγω ετοιμαζομαι για Σουηδια ενας γνωστος ελληνας που ειναι εκει 40 χρονια μου ειπε να μην παω καθολου στο προξενιο,πρεσβεια κτλ γιατι μπορει να σε αποθαρρυνουν στο να φυγεις , μου ειπε να παω εκει να πιασω δουλεια και μετα σε δεχονται ετσι κι αλλιως σαν πολιτη της Ε.Ε
                        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                        Comment


                          να ρωτησω κατι?
                          γνωριζει καποιος αν ο πατερας μου σε περιπτωση που παμε μονιμα γερμανια θα δικαιουται την αλβανικη η την ελληνικη συνταξη που παιρνει?
                          να σημειωσω οτι δεν ειναι ελληνας υπηκοος...
                          συνολικα και οι 2 συνταξεις ειναι περιπου 800 ευρω το μηνα

                          Comment


                            η συνταξη θα συνεχιστει κανονικα.οσο για σενα 1000 τις εκατο δεν χρειαζεσαι βιζα ουτε τιποτα.αν θελεις την γνωμη μου επειδη οπως ειπες ο πατερας σου ειναι σε ασχημη κατασταση ισως θα ηταν καλυτερα στην αρχη να ανεβεις μονη σου αφου μπορει ο αδελφος σου να τον φροντιζει και οταν τακτοποιηθεις να ανεβουν κ οι υπολοιποι γιατι απ οτι καταλαβαινω ο πατερας σου δεν ειναι για ταλαιπωρια κ η αρχη ειναι δυσκολη οπως και να ναι

                            Comment


                              Originally posted by paravatis View Post
                              η συνταξη θα συνεχιστει κανονικα.οσο για σενα 1000 τις εκατο δεν χρειαζεσαι βιζα ουτε τιποτα.αν θελεις την γνωμη μου επειδη οπως ειπες ο πατερας σου ειναι σε ασχημη κατασταση ισως θα ηταν καλυτερα στην αρχη να ανεβεις μονη σου αφου μπορει ο αδελφος σου να τον φροντιζει και οταν τακτοποιηθεις να ανεβουν κ οι υπολοιποι γιατι απ οτι καταλαβαινω ο πατερας σου δεν ειναι για ταλαιπωρια κ η αρχη ειναι δυσκολη οπως και να ναι
                              σε ευχαριστω πολυ πολυτιμη η βοηθεια σου!!
                              μαρια μπηκα και στο σαιτ που μου εδωσες και μιλησα στο ιντερνετ με εναν υπευθυνο και με διαβεβαιωσε οτι μπορω να παω χωρις βιζα!και οτι μπορει να ερθει και ο πατερας μου μαζι!
                              τι να πω...μου ερχεται να παρω στο προξενιο και να τους τα συρω που με αποπειραν ετσι...μονο στα μουτρα που δεν μου το εκλεισε!ετοιμη να με βρισει ηταν..!!

                              και εγω καπως ετσι το σκεφτομαι εχεις δικιο για τον μπαμπα μου.
                              σκεφτομαι να ανεβω εγω πρωτα και μετα απο 1-2 μηνες μολις τακτοποιηθω να παρω και τον μπαμπα μου.
                              απλα αραγε πως να ειναι οι παροχες εκει?εννοω σε οτι αφορα τον τομεα υγειας.για την περιπτωση του μπαμπα μου μιλαω...γιατι σιγουρα θα χρειαστω καποιο ατομο να τον προσεχει τις ωρες που λειπω η να μενει καπου τελος παντων μεχρι να σχολαω απο τη δουλεια...αραγε θα μπορω να τον αφηνω σε κατι σαν ιδρυμα για τις ωρες που θα εργαζομαι η να ερχεται καποια βοηθεια στο σπιτι?θα θελει και ο αδερφος μου να εργαστει...δεν μπορει αλλο μεσα στο σπιτι...

                              Comment


                                εχει βιβλιαριο υγειας απ το ικα στην ελλαδα?

                                Comment

                                Working...
                                X