Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας ειμαι απο Αθηνα και σκεφτομαι να φυγω Γερμανια αν θελετε επικοινωνηστε για να ανταλλαξουμε πληροφοριες

    Comment


      Τη Γλωσσα την μαθαινουμε και στην Γερμανια οι ελληνικοι συλλογοι βοηθουν σε αυτην την κατευθυνση

      Comment


        Rettungsschwimmer,ναυαγωσωστες

        καποιος φιλος ειναι πτυχιουχος ναυαγωσωστης,πτυχιο και εποπτεια πισινας, απο αναγνωρισμενη ελληνικη σχολη, με γερμανικα επιπεδου α1 περιπου
        αλλα κανει μαθηματα λετε να μπορεσει να εξασκησει το επαγγελμα του ναυαγωσωστη πισινας στη Γερμανια? ζητουν ναυαγωσωστες?μισθολογικα?
        να ειστε καλα

        Comment


          Originally posted by khrgianhs View Post
          Δεν καταλαβαινω γιατι παλι βριζετε και προσβαλετε.
          Το δημοσιευμα αυτο,ειναι γραμμα Ελληνα μεταναστη απο την Γερμανια και το δημοσιευσε το ''tvxs''.
          Δεν μπορω να βαλω το λινκ,γιατι δεν εχω γραψει ακομα 15 σχολια.

          Ειναι πολυ χαμηλο το επιπεδο του φορουμ για να συμετεχει κανεις,αλλα το θεμα ειναι οτι ο κοσμος στην απελπισια του ψαχνει να παρει πληροφοριες απο παντου και κανετε μεγαλη ζημια που τους ξεσηκωνετε να πανε να δουλεψουν χαμαλιλικι και λαντζα για 1000 ευρω και να δινουν τα 700 για νοικι σε ενα δυαρακι.

          Δεν το λεω εγω που τα ζω,γιατι εγω ειμαι κακος,αλλα ειναι δημοσιευμενο στο ''tvxs''.

          Οπως κατάλαβες όταν λέγονται αλήθειες σπάνε τα συννεφάκια των παραδείσων που έχει ο μετά από 450 χρόνια τουρκοποίησης-ανατολικοποίησης νεοέλληνας!! Βλέπεις στην ελλάδα δεν είχαν παιδικά τραγούδια για το sparen kai billig ή για την εργατικότητα, αλλα ελληνικές ταινίες με πλούσιους θείους στην αμερική, γερμανία, αυστραλία, που γαλουχήσαν γενεες μας με την ιδέα: πάω εξωτερικό και γίνομαι πλούσιος ('ετσι απλά) ή
          Έξω δουλεύουνε όλοι - στην ελλάδα όλοι λαμόγια!! κ.λ.π και όταν τους σπάσεις τη φούσκα, τους σβήσεις την ελπίδα, τον μεσσία, σου λένε φουσκωμένοι ως σαν να λένε το καλύτερο επιχείρημα του κόσμου αλλά ταυτόχρονα με την ηλιθιότητα να διακατέχει όλα τα κύτταρα του εγκεφάλου τους: ε τότε γιατί ήρθες στη γερμανία;. λές και η γερμανία τους ανήκει λές και οι καπιταλιστικές κοινωνίες της γερμανίας ή αμερικής έχουν συναίσθημα και αγάπη...

          Ρωτήστε εσείς οι γερμανόφιλοι εναν ΓΕΡΜΑΝΟ πόσο δουλεύει ένας δημόσιος υπάλληλος γερμανίας, και άμα έχεται γνωστό κανα ΓΕΡΜΑΝΟ σεφ πόσο δουλεύουν οι υπάλληλοί τους. π.χ. τι κάνουν όταν είναι ωρα για Pause ή για Feierabend.(αυτό για την εργατικότητα τους και αυτήν που διαφημίζουν οι λάζογερμανοί)

          και μετα ρωτήστε και αυτούς που δουλεύουν μέσω Leasingfirmen (μεσάζοντες-νταβατζήδες που εσύ δουλεύεις και αυτοί κερδίζουν από εσένα τα μισά από όσα παράγεις. ετσι απλά). πρωινες, απογευματινες και μεταμεσονύχτιες βαρδιες εναλλάξ στη καλύτερη 10ωρες....κ.λ.π.

          Comment


            Ο μετά από 450 χρόνια τουρκοποίησης-ανατολικοποίησης νεοέλληνας έχει επίσης την έντονη τάση να μπαίνει πρώτη φορά σε διάφορα forums για να καταδικάζει με απίστευτο φθόνο και μανία τους "άλλο άκρο" ονειροπολους που φαντάζονται μια ζωή ονειρική και μαμάτη χωρίς πολύ προεργασία (άλλωστε είπαμε οποιαδήποτε εργασία κάτω των 18 ωρών καθημερινά θεωρείται τεμπελιά!). Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: από πότε οι τελευταίοι κλέβουν χρόνο, χρήμα ή αγαθά από τους πρώτους για να δικαιολογείται μια τέτοια αντιμετώπιση; Δικιά τους η ζωή, δικός τους ο χρόνος, δικές τους οι σκέψεις ή φαντασιώσεις, δικά τους τα λάθη (ανάλογα την περίπτωση ίσως έχουν πλάγιες επιπτώσεις) και στη τελική έχουν τα ίδια δικαιώματα με την πλειοψηφία του πλυθησμού. Αλλά όταν κάποιος προσδοκεί κάτι καλύτερο από την οικονομική δουλεία της ελλάδας για τον εαυτό του και τα παιδιά του δεν είναι αρκετά άνδρας ε;

            Comment


              Originally posted by Chr2010 View Post
              Ρωτήστε εσείς οι γερμανόφιλοι εναν ΓΕΡΜΑΝΟ πόσο δουλεύει ....
              Ενώ η Ελλάδα ε μέσα στα όνειρα!!!!



              Θα μπορούσα να σου απαντήσω....αλλά έχω κουραστεί να συνομιλώ με ανθρώπους που δεν αναφέρουν ποιοί είναι και τι κάνουν. Το πρώτο τους μήνυμα είναι...να μην το χαρακτηρίσω. Η κρίση στους αναγνώστες
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                Δεν εμποδίζω κανέναν να ονειροπολεί όσο θέλει! Η γερμανια δε μου ανηκει! μπορεί όποιος θέλει να έρθει να δοκιμάσει!
                γράφω ίσως με θυμό γιατί όταν αποφάσισα να έρθω σαν ονειροπόλος ραγιάς στη γερμανία με απόψεις περίπου σαν και αυτές που κυριαρχούν στο φόρυμ, δεν άκουσα από κάποιον ότι τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Π.χ. πολλοί μου έλεγαν πόσο ωραία περνάνε και πόσα πολλά λεφτά βγάζουνε, και όταν ήρθα και εγώ σαν βόδι να ζήσω το όνειρο μου και τους συνάντησα για να με βοηθήσουν, συνάντησα τοίχο. Ξαφνικα τα πραγματα ήταν δυσκολότερα. Ξαφνικά μου εξιστορούσαν οι ίδιοι εμπειρίες τελείως διαφορετικές, και ότι και εγώ με τη ΣΕΙΡΑ μου θα πρέπει να περάσω για μια 4ετία χειρότερα απο ταλαίπορος φοιτητάκος...κ.λ.π. και μετά βλέπουμε. Επίσης οι ελληνες εδω χαιρονται οι περισσοτεροι με την δυσκολία σου παρά θα σε βοηθήσουν. σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να σε εμποδίσουν και για κάτι. αυτό δεν είναι μόνο συμπέρασμα πολλών δικών μου εμπειριών αλλά και πολλών άλλων που ΕΖΗΣΑΝ ή ΖΟΥΝ στη γερμανία. Κάποιοι ιδρύουν λιζινγκφίρμες για να εκμεταλεύονται αυτούς που έρχονται χωρις γλωσσα κ.λ.π. ασχ'ετως αν στα τηλεφωνα και στο ιντερνετ πλασσαρονται σαν χερι βοηθείας που σκιζονται για το καλο σου πατριωτακι.

                Πολλοι ζητιανεύουν για να βγάλουν εισητήρια να γυρίσουν ελλάδα επειδή οι συμπατριωτες μας τους εκμεταλευτηκαν και τους πεταξαν στο δρόμο!

                Γράφω έντονα και ίσως με θυμό γιατί και εγώ όπως και πολλοί αλλοι δεν ήθελα να μου χαλάσουν το όνειρο. θυμώνω γιατί δεν υπήρχε κάποιος να με αφυπνήσει. Σαν αριστούχος μηχανικός (Πολυτεχνείου) με μαστερ και 2 χρόνια μαθήματα γλώσσας στη γερμανία, + 5 χρόνια επαγγ. εμπειρίας κ.λ.π. κ.λ.π. σκέφτομαι όντως να γυρίσω πίσω! δεν είναι απαραίτητο να θεωρώ την ελλαδα παραδεισο! Η ελλαδα για την ακρίβεια μου αρέσει πολύ ...οι έλληνες είναι το πρόβλημα. αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα ζω σαν ξένος στην γερμανία. Εχω και εγω όπως ο καθένας δικαίωμα κάπου απλά να νιώθω σπίτι μου. Γιαυτό θελω να γυρίσω στην ελλαδα και όχι για ηλίθιες ιδέες και όνειρα περι παραδείσων κλπ.

                Προκαλώ όλους εσάς που δεν αντέχετε την οικονομική δουλεία της ελλάδας (και γώ αυτό δεν άντεξα και ανέβηκα) να έρθουν εδώ. Ίσως την οικονομική δουλεία της γερμανίας να την αντέχετε καθώς επίσης το ότι εδώ θα είστε για τους γερμανούς ότι ο αλβανός για τον ελληνα. εδώ η ρόδος εδώ και το πήδημα...

                Υ.Γ.1: όσοι έχετε αυτές τις απόψεις βλέπω περιοχή GR...ή πολύ καινούριοι στη γερμανία: "Ο παππάς ερχεται από την πόλη οι παππαδιά του μολογάει" ελεγε ο "σοφος" λαος
                ζηστε το και τα λέμε....
                Υ.Γ.2: σαφώς υπάρχουν και περιπτώσεις τελείως διαφορετικές: π.χ. γιατροί φίλοι μου με γερμανικά στο Β2 βρήκαν σε 2-6μηνες δουλειά! άλλοι πάλι ούτε μετά από 2 χρόνια. Μηχανολογοι βρήκαν άμεσα αλλά με αριστες γνωσεις γερμανικών και καλή γνωριμία.απο την αλλη 100.000 μηχανικούς ζητανε (ετσι λένε)υπάρχουν περιπτώσεις Γερμανών μηχανολογων μηχανικων (ειδικότητα με τη μεγαλύτερη ζητηση) που δυσκολεύονται για χρόνια οπότε φανταστείτε την τύχη ενός αλλοδαπού με σπαστα γερμανικα. ρωτήστε απλά τι σημαίνει στη γερμανια Vitamin-B...
                ..ετσι για να μη νομιζουμε οτι η διαφθορα ειναι ελληνικη. εξαλλου τις κυβερνησεις που ψηφιζετε ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ εταιριες τις λαδωσαν!!!

                Comment


                  Melkor εσύ;

                  Comment


                    Originally posted by Chr2010 View Post
                    Η ελλαδα για την ακρίβεια μου αρέσει πολύ ...οι έλληνες είναι το πρόβλημα. αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα ζω σαν ξένος στην γερμανία.
                    Αυτό είναι προσωπικό πρόβλημα του καθενός στο αν θα νοιώθει ξένος ή θα ενσωματωθεί γρήγορα σε μια νέα κοινωνία που σε τίποτα δεν έχει να κάνει με την Ελληνική

                    Originally posted by Chr2010 View Post
                    Προκαλώ όλους εσάς που δεν αντέχετε την οικονομική δουλεία της ελλάδας (και γώ αυτό δεν άντεξα και ανέβηκα) να έρθουν εδώ. Ίσως την οικονομική δουλεία της γερμανίας να την αντέχετε καθώς επίσης το ότι εδώ θα είστε για τους γερμανούς ότι ο αλβανός για τον ελληνα.
                    Εσύ αυτό ζείς? Σε μια χώρα που έχει μετανάστες απο 200 χώρες θα ασχοληθούν με το αν είσαι απο την Ελλάδα?

                    Και ένα γενικό ρε φιλαράκι. Ναι όταν θα πάς σε μια καινούργια χώρα θα στρώσεις κ@λ@ αν θές να πετύχεις. Η νοοτροπία του νεόελληνα που η μαμάκα του τον έμαθε ότι η μόνη δουλειά στον κόσμο είναι διευθυντής σε πολυεθνική, για να έχει να καμαρώνει. Να παίρνει κατευθείαν μισθό δέκα καρδιναλίων και πολλά άλλα.
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Συμφωνω με τον φοιτητη και επαυξανω! αυτό δε σημαίνει ότι ετσι αποδεικνύεται η ευημερία της γερμανίας. δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση για αυτό! Απλά πρεπει να καταλάβουμε οτι χωρες οπως αμερικη, γερμανια, αγγλία, γαλλία κλπ, ιδιαίτερα σαυτήν την δυσκολη οικονομικη περίοδο, εχουν κοινωνίες δυο ταχυτητων με την ψαλίδα σημερα να εχει ανοιξει παρα πολυ. κρίνεις μια χώρα από το σύνολο και οχι απο αυτό που διαφημίζεται: πχ για ελλάδα δεν κοιτας φωτο των γαλανολευκων νησιων μας και των χρυσαφενιων παραλιων μας, αλλά τα αληθινη ζωη του ΜΕΣΟΥ ελληνα. αυτο ΠΡΕΠΕΙ να ισχυει ομως και για τις αλλες χωρες. να μην κοιταμε τις αμαξαρες τους και τις πανεμορφες καταξανθες οικογενειες τους που απολαμβανουν τις πεντακαθαρες γειτονιες τους. αυτο είναι τηλεόραση. κλείστην.πηγαινε σε γειτονιές απλές ή και ακόμα σε περιοχές των αλλοδαπών...
                      Μια μεγαλη διαφορα του ελληνα απο τους υπολοιπους λαους: παρότι διακατεχεται απο επαρση για αρχαιοελληνικο πολιτισμο και τα σηναφή είναι το μοναδικο ειδος στον κόσμο που δυσφημεί τη χωρα του τοσο πολύ!!!! μεχρι και ο προθυπουργος του το εκανε.

                      Οσο για αυτούς που είναι στην ελλαδα και ειναι σε απογνωση, μη ξεροντας τι να κάνουν ειναι απλο: οταν σε κλεβει και σε κακοποιει καποιος δε του δινεις δευτερη ευκαιρια να σε περασει ενα χερακι ακόμα. ούτε βαζεις τη μαφια στο σπιτι σου για δεις ασπρη μερα. το τελειο δεν υπαρχει! Υπαρχει ομως το Βελτιστο Δυνατό την Τρεχουσα Χρονική Στιγμη!!

                      ΒΑΖΕΙΣ δηλαδη το μυαλο να δουλεψει...

                      Comment


                        Εσύ ρε φίλε ή παίρνεις χάπια ή σου τελείωσαν αυτά που παίρνεις...
                        δεν εξηγείται αλλιώς
                        μια ερωτηση: γιατι μπαινεις και μιλας εδω μεσα τοσο εντονα; εφοσον δεν εχεις προβλημα και εχεις ενσωματωθει ρε μαγκακο του κωλου με τους γερμανους αμε να μιλησεις με τους συμπατριωτες σου ρε "πατριωτακι". Στο φορουμ μπηκα να βρω κανα δυο που ζουν στην πραγματικότητα και όχι λαζογερμανους ψυχασθενης...

                        Comment


                          ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΗΛΙΚΙΕΣ ΣΕ ΠΡΩΣΦΟΡΑ ΕΡΓΑΖΩΜΕΝΟΝ?

                          Το θετω το θεμα αυτο γιατη ειναι ΧΙΛΙΑΔΕΣ ατομα απο την ελαδα που εχουν ξεπερασει τα 50 KAI EINAI ANEPΓOI και θελουν να ερθουν.
                          δηλαδη ενας πενηνταρης και,δεν μιλαμε για γιατρο ουτε δουλεια γραφειου.EXEI EΛΠIΔEΣ NA BPEI KATI? π.χ με απλες γνωσεις γερμανικων πχ καθαριστης οδηγος φυλακας κλπ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ?
                          ΟΠΩΣ ΕΙΤΑΝΕ ΚΑΠΟΤΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

                          Υ.Γ EINAI KPIMA KAI AΠANΘPΩΠO ΠOY H EΛΛAΔA ΠETAΞE ΣTO ΔPΩMO EKATOMYPIA ATOMA ΛIΓO ΠPIN THN ΣYNTAΞH!
                          ΑΣ ΒΟΗΘΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
                          ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ.

                          Comment


                            χμ...θελω να πιστευω οτι για δουλειες σε συνεργειο καθαρισμου, οδηγος κλπ μπορεις να βρεις κατι
                            ειδικα οδηγος φορτηγου αν καποιος εχει εμπειρια πιστευω σιγουρα

                            Comment


                              και παλι ο παραγοντας ηλικια 50+ ειναι μειον για εργοδοτες.. οποτε προσωπικα το βρισκω ρισκο..αλλα οταν δεν εχεις κατι να χασεις ..δοκιμαζεις..
                              Better Think twice instead once

                              Comment


                                Originally posted by fotias94 View Post
                                ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ.
                                Γιατί δεν το συνδιάζουν ταυτόχρονα ως ένα ταξίδι αναψυχής; Να δουν κάτι διαφορετικό. Έτσι δεν θα πάει απαραίτητα χαμμένο το ταξίδι.

                                Comment

                                Working...
                                X