Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Penelope-v View Post
    Ψάχνωντας έχω βρει πολλες δουλειες στην ειδικότητα του.Τι πρέπει να κάνω για να στείλω το βιογραφικο του?Αν βάλω την ελληνική διεύθυνση και το τηλ υπάρχει πιθανότητα να μας απαντήσουν ή είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω την διεύθυνση του συγγενη του στη Γερμανία παρ'όλο που οι δουλειες που τον ενδιαφέρουν είναι σε αλλη πόλη?
    Καλήσπέρα Penelope-v, ο άντρας μου όσα βιογραφικά έστειλε με ελληνική διεύθυνση, του ήρθαν όλα με αρνητική απάντηση. Με το που έβαλε γερμανική διεύθυνση και τηλέφωνο, βρήκε πολύ γρήγορα εργασία. Η διεύθυνση ήτανε σε ένα χωριό κοντά στο Düsseldorf, εκει έψαχνε κυρίως, αλλά τελικά βρήκε δουλειά στην Στουτγάρδη. Τελείως διαφορετικό κρατίδιο. Σας εύχομαι καλή επιτυχία!

    Comment


      Ευχαριστω πολυ AlexBez ! Αντε να δουμε τι θα δουμε !

      Comment


        Έχει δίκιο η κοπέλα...με το που βλέπουν ελληνικη διεθυνση φρικάρουν....!!!Καλη σας επιτυχία

        Comment


          Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.Αυτο θα κάνω γιατι κι εγώ εχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο αντιμετωπίζουν θετικά ενα βιογραφικό με ελληνική διευθυνση.Να είσαι καλα!

          Comment


            Το πρόβλημα δεν είναι η ελληνική διεύθυνση.
            Το πρόβλημα είναι ότι η διεύθυνση κατοικίας του υποψηφίου είναι (γενικά) εκτός Γερμανίας.
            Λογικό είναι ο υποψήφιος εργοδότης να προτιμήσει κάποιον με μόνιμη κατοικία στη Γερμανία για πρακτικούς λόγους (άμεση επαφή, άμεση πρόσληψη κλπ).
            Φανταστείτε να είσαστε εσείς οι υπεύθυνοι προσλήψεων σε μια εταιρεία στην Ελλάδα ή ο εργολάβος που αναλαμβάνει κάποιο οικοδομικό έργο (αν μιλάμε για "μαστορικές" εργασίες). Θα επιλέγατε κάποιον του οποίου οι διεύθυνση μόνικης κατοικίας είναι μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά από την έδρα της επιχείρησής σας;

            Comment


              εχεις απολυτο δίκιο fotios.
              Ναι σαφέστατα το θέμα είναι η ξένη διεύθυνση γενικότερα-για τους λόγους που αναφέρεις.

              Comment


                σιγουρα η γερμανικη διευθυνση, και ενα τηλ ειναι οτι πιο σωστο, ομως σκεψου και το ενδεχομενο να του ζητησουν συναντηση αμεσα, θα προλαβει να ειναι γερμανια?( στον συζυγο μου απο οσα βιογραφικα εστειλε μερικες εταιρειες πηραν τηλ. το ενα απογευμα για συναντηση την επομενη μερα).

                Comment


                  Originally posted by Blacktulip View Post
                  σιγουρα η γερμανικη διευθυνση, και ενα τηλ ειναι οτι πιο σωστο, ομως σκεψου και το ενδεχομενο να του ζητησουν συναντηση αμεσα, θα προλαβει να ειναι γερμανια?( στον συζυγο μου απο οσα βιογραφικα εστειλε μερικες εταιρειες πηραν τηλ. το ενα απογευμα για συναντηση την επομενη μερα).
                  Τι θα έκανα εγώ σε αυτή τη περίπτωση. Θα τους ευχαριστούσα που ανταποκρίθηκαν γρήγορα και θα τους ζητούσα να γίνει η συνέντευξη την επόμενη εβδομάδα επειδή εκκρεμούν προσωπικές υποχρεώσεις. Μιλάμε πάντα για εργασία με συμβόλαιο.

                  Comment


                    Originally posted by random View Post
                    Τι θα έκανα εγώ σε αυτή τη περίπτωση. Θα τους ευχαριστούσα που ανταποκρίθηκαν γρήγορα και θα τους ζητούσα να γίνει η συνέντευξη την επόμενη εβδομάδα επειδή εκκρεμούν προσωπικές υποχρεώσεις. Μιλάμε πάντα για εργασία με συμβόλαιο.
                    Δεν είναι απαραίτητο το συμβόλαιο?Πως θα μπορεσει να νοικιάσει σπιτι?Το κάνουν και οι γερμανοι εργοδότες ?Να μην σου κάνουν συμβόλαιο εννοω

                    Comment


                      Originally posted by Penelope-v View Post
                      Δεν είναι απαραίτητο το συμβόλαιο?Πως θα μπορεσει να νοικιάσει σπιτι?Το κάνουν και οι γερμανοι εργοδότες ?Να μην σου κάνουν συμβόλαιο εννοω
                      Εννοούσα δουλειές που υπάρχει κάποιος ετήσιος μισθός με σύμβαση ή συμβόλαιο, σε αντίθεση με δουλειές σε εστιατόρια ή τοπικά μαγαζιά που μπορούν να προσλάβουν άμεσα τον οποιοδήποτε με ωρομίσθιο. Τις τελευταίες τις ψάχνεις από κοντά κυρίως.

                      Comment


                        Originally posted by Penelope-v View Post
                        Δεν είναι απαραίτητο το συμβόλαιο?Πως θα μπορεσει να νοικιάσει σπιτι?Το κάνουν και οι γερμανοι εργοδότες ?Να μην σου κάνουν συμβόλαιο εννοω
                        Έχεις να μάθεις ακόμη...ψάξε να δεις τι είναι oι Leihfirmen!!

                        Comment


                          Originally posted by random View Post
                          Τι θα έκανα εγώ σε αυτή τη περίπτωση. Θα τους ευχαριστούσα που ανταποκρίθηκαν γρήγορα και θα τους ζητούσα να γίνει η συνέντευξη την επόμενη εβδομάδα επειδή εκκρεμούν προσωπικές υποχρεώσεις. Μιλάμε πάντα για εργασία με συμβόλαιο.
                          ναι συμφωνω, το ειχε κανει και ο συζυγος μου αυτο όταν ακομα ειμασταν στην Ελλαδα και την εχασε την δουλεια, υπαρχει το ρισκο να μην σε περιμενει γιατι πισω απο εσενα ειναι και άλλοι...

                          Comment


                            Originally posted by Blacktulip View Post
                            ναι συμφωνω, το ειχε κανει και ο συζυγος μου αυτο όταν ακομα ειμασταν στην Ελλαδα και την εχασε την δουλεια, υπαρχει το ρισκο να μην σε περιμενει γιατι πισω απο εσενα ειναι και άλλοι...
                            Τι δουλειά ήταν;

                            Comment


                              Originally posted by chrysatsi View Post
                              Έχεις να μάθεις ακόμη...ψάξε να δεις τι είναι oι Leihfirmen!!
                              ουτε σε leifirmen ουτε σε γερμανο εργοδοτη δεν δουλευεις χωρις συμβολαιο μονο σε κανεναν έλληνα εστιατορα...

                              Comment


                                Originally posted by Blacktulip View Post
                                ουτε σε leifirmen ουτε σε γερμανο εργοδοτη δεν δουλευεις χωρις συμβολαιο μονο σε κανεναν έλληνα εστιατορα...
                                Τότε δούλεψε εσύ σε Leifirme να δεις ...

                                Comment

                                Working...
                                X