Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sportbilly79 View Post
    Φίλε Μάρκο όσα είπες για τη Γερμανία έτσι ακριβώς είναι και συμφωνώ μαζί σου κατά γράμμα.Και κάτι ακόμα. Η Γερμανία είναι ακόμα καλή για γιατρούς και μηχανικούς. οι υπόλοιποι να βγάζουμε το μεροκάματο να επιβιώνουμε. Και φυσικά δεν θα ερχόμουνα Γερμανία να δουλεύω ανειδίκευτος αν δεν υπήρχε αυτή η κατάσταση στην Ελλάδα. Ιατρικός επισκέπτης ήμουνα καλή δουλειά είχα,αλλά καταστράφηκαν όλα μέσα σε 3 χρόνια.
    Στην Γερμανία πάντως ότι έχει σχέση με Ιατρική και Κατασκευές έχει πάρα πολύ μεγάλη ζήτηση!! Δεν βρήκες τίποτα πάνω στο αντικείμενο σου??

    Comment


      καλησπερα σε ολουσ , θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εγω τωρα που θα παω γερμανια πρεπει να δηλωθω στο δημαρχειο κατευθειαν και ας μην εχω ποιασει δουλεια ή πρεπει πρωτα να ποιασω δουλεια?

      Comment


        a.k.a Σκλαβοπάζαρο... Σε βάζουν σε μια γραμμή παραγωγής σε καποια μεγάλη εταιρία αν δεν ξερεις να μιλάς γερμανικά και σου κρατάνε ποσοστό απο τον μισθό.Τωρα το ποσοστό ανάλογα σε ποιον κλέφτη και σε τί δουλεια θα σε βάλει..Πιστέυω αυτές οι εταιρίες θα είναι η καταστροφή του εργατικού δυναμικού της Γερμανίας...( και των δικαιωμάτων τους )
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          Μάρκο θα συμφωνήσω μαζί σου σε όσα έχεις για ακόμη μια φορά. Με 1000 ευρώ μόνος δεν τη βγάζεις τα έξοδα είναι πολλά και με ζωή νορμάλ. Ευτυχώς μένω μετην κοπέλα μου και μοιραζόμαστε όλα τα έξοδα. Και ευτυχώς η κοπέλα μου είναι ειδικευόμενη γιατρός που όπως είπα στη Γερμανία έχει ζήτηση και μισθό πολύ καλό και είμαστε άνετα. Για μένα είναι πιο δύσκολα γιατί πρέπει να μάθω τη γλώσσα καλύτερα (είμαι Β1) για αυτό δουλεύω ανειδίκευτος εργάτης. Για να μάθω τη γλώσσα θέλω χρόνο και χρήμα που δεν έχω. Γυρίζω από το εργοστάσιο πτώμα. Το όνειρό μου είναι να γίνω πάλι ιατρικός επισκέπτης στη Γερμανία αλλά μαθαίνω ότι κι εδώ δεν κάνουν πολλές προσλήψεις και ζητάνε εμπειρία στη Γερμανία. Δεν τους ενδιαφέρει η εμπειρία μου στην Ελλάδα και τα μεταπτυχιακά μου. Όπως και να χει και παρά τις αντιξοότητες το παλεύω και αγωνίζομαι και το προτιμώ από την κατάσταση της Ελλάδας. Αλλά το ξαναλέω είμαι τυχερός γιατί μένω με κοπέλα και τα μοιραζόμαστε όλα. Μόνος πολύ δύσκολα. Και από ότι έχω καταλάβει η Γερμανία συμφέρει για οικογένεια. Έχεις άλλη φορολογική κλάση, επιδόματα,φθηνότερα εισιτήρια και άλλα πολλά.

          Comment


            Αλλά η γλώσσα παίζει σημαντικό ρόλο και μετά η εμπειρία. Αν δεν έκανα 2 χρόνια μαθήματα στην Ελλάδα τώρα δεν θα ήμουνα ούτε εργάτης! Στα Zeitarbeit που πηγαίνω με παίρνουν συνέντευξη για να δουνε αν μιλάω καλά. Δεν τους νοιάζει αν έχεις Β1 η Β2. Πόσο καλά μιλάς στο προφορικό. Εγώ δεν έχω μεγάλο πρόβλημα μπορώ να συνεννοούμαι αλλά θέλω πολύ βελτίωση και χρόνο.

            Comment


              Originally posted by sportbilly79 View Post
              Μάρκο θα συμφωνήσω μαζί σου σε όσα έχεις για ακόμη μια φορά. Με 1000 ευρώ μόνος δεν τη βγάζεις τα έξοδα είναι πολλά και με ζωή νορμάλ. Ευτυχώς μένω μετην κοπέλα μου και μοιραζόμαστε όλα τα έξοδα. Και ευτυχώς η κοπέλα μου είναι ειδικευόμενη γιατρός που όπως είπα στη Γερμανία έχει ζήτηση και μισθό πολύ καλό και είμαστε άνετα. Για μένα είναι πιο δύσκολα γιατί πρέπει να μάθω τη γλώσσα καλύτερα (είμαι Β1) για αυτό δουλεύω ανειδίκευτος εργάτης. Για να μάθω τη γλώσσα θέλω χρόνο και χρήμα που δεν έχω. Γυρίζω από το εργοστάσιο πτώμα. Το όνειρό μου είναι να γίνω πάλι ιατρικός επισκέπτης στη Γερμανία αλλά μαθαίνω ότι κι εδώ δεν κάνουν πολλές προσλήψεις και ζητάνε εμπειρία στη Γερμανία. Δεν τους ενδιαφέρει η εμπειρία μου στην Ελλάδα και τα μεταπτυχιακά μου. Όπως και να χει και παρά τις αντιξοότητες το παλεύω και αγωνίζομαι και το προτιμώ από την κατάσταση της Ελλάδας. Αλλά το ξαναλέω είμαι τυχερός γιατί μένω με κοπέλα και τα μοιραζόμαστε όλα. Μόνος πολύ δύσκολα. Και από ότι έχω καταλάβει η Γερμανία συμφέρει για οικογένεια. Έχεις άλλη φορολογική κλάση, επιδόματα,φθηνότερα εισιτήρια και άλλα πολλά.
              E ναί μόνος είναι αρκετά δύσκολα, το ίδιο δύσκολα κ με ελλάδα εάν μάλιστα δεν έχεις καλό μισθό......καλύτερα είναι όπως είπες για ζευγάρια και για οικογένειες μιάς και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι ντε και καλά απαραίτητο και οι δύο να πληρώνονται άριστα, και ο ένας να πληρώνεται καλά με 1500 εώς 2000 και ο άλλος με 400-500 ευρώ τότε είσαι εντάξει, ε μετά άμα εχεις και παιδιά παιρνεις κάθε μήνα και ένα σχετικά καλό επίδομα....
              Μακάρι να τα καταφέρεις, να μαζέψεις ίσως λεφτά να μάθεις περισσότερα γερμανικά ώστε να δουλέψεις πάλι ως ιατρικός επισκέπτης!! Γι αυτό καλό κουράγιο ναχεις!
              Οσο για το, Δεν τους ενδιαφέρει η εμπειρία μου στην Ελλάδα και τα μεταπτυχιακά μου, κάποτε μία ενδεχόμενη εργασιακή εμπειρία των αλλοδαπών σε δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα της χώρας προέλευσης το λάμβαναν υπόψιν έστω λίγο, ΤΩΡΑ υπάρχει έτσι μια μικρή δόση ρατσισμού απ τους γερμανούς εργοδότες γενικότερα (μπορεί να μη σου έχει τύχει αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί πλέον)...

              Καλά για Ελλάδα τώρα εάν μου έλεγες ότι ήρθες γερμανία μόνος με μισθό μέχρι 600-800 ευρώ το πολύ, δίχως παρεξήγηση αλλά θα σου έλεγα να φύγεις πάλι πίσω ελλάδα, δε θα άξιζε τον κόπο η όλη η ταλαιπωρία, ασε που οι κόποι θα πήγαιναν χαμένοι.....αλλά αφού υπάρχει κ μία στήριξη, τότε απλώς προσπάθεια θέλει και κάποια στιγμή θα τα πας μια χαρά οπότε viel erfolg!


              Πτυχία γερμανικών τα κοιτάνε συνήθως μόνο αμά πας να μπείς σε καμιά σχολή της τριτοβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Στην αγορά εργασίας τους γερμανούς τους ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, δεν τους νοιάζει δλδ αν ξέρεις γερμανικά λόγω πτυχίων ή προσωπικής εκμάθησης, τους νοιάζει απλώς να ξέρεις γερμανικά να γράφεις και να μιλάς! Οπότε φίλε με λιγη εξάσκηση θα καλυτερέψουν όλα!

              Comment


                Originally posted by sportbilly79 View Post
                Και φυσικά όπως είπε σωστά ο Χαράλαμπος για να χτίσεις καλό βιογραφικό χρειάζεται εμπειρία για αυτό και πας πρώτα σε zeitfirma γιατί είναι πιο εύκολα να σε πάρουν. Και υπάρχει ένα τρίκ όσοι είναι Γερμανία το ξέρουν δεν μπορεί να σε προσλάβει αν θέλει η επιχείρηση που δουλεύεις μεσω zeitfirma αν δεν περάσει 1 χρόνος από τη στιγμή που γράφτηκες στο zeitfirma. Yπάρχει αυτή η δικλίδα.
                Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό.'Ισως έχει να κάνει με την εταιρεία;το λέω γιατί στην εταιρεία που δουλεύω- με συμβόλαιο απευθείας με την εταιρεία-κάποιους τους προσλάβαν μεσω leihfirma και στους 6 μήνες όπως τους είχαν υποσχεθεί, απο όποιον έμειναν ικανοποιημενοι, του άλλαξαν το συμβόλαιο.
                Για αυτό λέω, μήπως εξαρτάται κάθε φορά από την εταιρεία;

                Comment


                  Mia filh thelei na doulepsei san freelancher. Apo oso kserw, prepei na katabaleis ena poso (nomizw gurw sta 50€) sto Ordnungsamt kai meta mporeis na doulepseis san eleu8eros epaggelmatias. Thn epomenh bdomada theloume na pame mazi na to kanei.
                  An exw neotera tha se eidopoihsw.

                  Comment


                    Εξαρτάται, σε μερικά κρατίδια λέει αν δηλωθείς και σε τρείς μήνες δεν βρείς δουλειά πρέπει να φύγεις απο τη χώρα, δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει και κατα πόσο έρχεται σε αντίθεση με το Ευρωπαικό δίκαιο, απο την άλλη αν δεν κλείσεις τρείς μήνες δηλωμένος στη χώρα δεν δικαιούσαι κανένα επίδομα, εξαρτάται λοιπόν απο τις προυποθέσεις που έρχεσαι Γερμανία, μερικοί δεν δηλώνονται και όταν βρούν δουλειά τότε αναγκαστικά το κάνουν, εγώ πιστεύω το καλύτερο είναι να δηλωθείς άμεσα, ελπίζω να δίνω σωστές πληροφορίες, αν κάτι λέω λάθος ας με διορθώσουν οι παλιότεροι.

                    Comment


                      Luzmaria αυτό που λέω για δικλείδα ισχύει γιατί το γράφει μέσα στο συμβόλαιο που υπέγραψα με zeitfirma έχει απαγόρευση για ένα χρόνο και μου το επιβεβαίωσαν και στο εργοστάσιο που δουλεύω. Μου λένω θα θέλαμε αλλά δεν μπορούμε να υπογράψουμε μαζί σου αν δεν περάσει χρόνος. Ίσως σε άλλες φίρμες να ισχύουν διαφορετικά. Μάρκος σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Δεν το βάζω κάτω και είμαι πεποισμένος ότι με το χρόνο όλα θα πηγαίνουν καλύτερα...

                      Comment


                        Isxuoun auta pou les maki. Kalutera einai na dhlwtheis me to pou ertheis. Gia na dhlwtheis prepei omws na exeis enan topo katoikias.

                        Comment


                          Ούτως ή άλλως κάπου θα μένει η θα φιλοξενείτε δεν θα μένει στο δρόμο.

                          Comment


                            Katerliam, δεν πάω Μονάχο δεν νοικιάζω σπίτι με 600, δεν ξεκινάω για Γερμανία η οπουδήποτε αλλού χωρίς καλό επίπεδο γλώσσας, Όσο και καλές να είναι η δεξιότητες μου στην Ελλάδα, δεν ωφελούν στον εργασιακό τομέα της άλλης χώρας εκτός από επαγγέλματα που δεν απαιτούν την συνεννόηση... άλλα και εκεί θα υποβάλλουν αίτηση εργασίας άλλη 100 που κατέχουν την γλωσσά. Με άλλα λόγια ούτε καν ξεκινάω για εξωτερικό χωρίς κάποιους δικούς μου που έχουν την πρόθεση να βοηθήσουν. Μόνος και ξεκάρφωτα είναι 99% αποτυχία! Απλά πράματα.
                            Όπως έγραψε και ο Markos, άλλη θα τα καταφέρουν άλλη όχι.

                            Αδερφέ Markos θα ήθελα όμως να μας πεις από που ενημερώθηκες για αυτά τα ποσά!?

                            Originally posted by Markos. View Post
                            και 12 εκατομμύρια εργάτες με 400 ευρώ μισθο και leiharbeit para polloi - γι αυτο και ειναι τοσο χαμηλο το ποσοστό ανεργίας (konta sto 7%) γιατί πρίν 10 πέριπου χρόνια εφαρμόστηκε αυτό το σύστημα για ανάσχεση της ανεργίας, και κάτι τέτοιο βλέπω αρχίζει και στην ελλάδα να γίνεται όπως στη γερμανία, δλδ αν υπάρχουν 3,5 εκατομμύρια απασχολούμενοι, τότε οι 2εκατ. θαναι των 400 κ κατι ευρώ, κάνα εκατομ. με 600 ως 950 ευρώ βαριά, και κάνα μισό εκατομμύριο με πάνω απο 1000 ευρώ μισθό... ίδιο συστημα απλά διαφορετικοί αριθμοί.
                            Σίγουρα θα άκουσες και κάτι για το Bundesamt für Arbeitsmarktberichterstattung!? Μάλλον όχι.
                            Και ποιος σου είπε ότι η εργαζόμενη με τα 400 € Jobs δεν είναι δηλωμένη ως άνεργη!?

                            Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με πιο σχέδιο προϋπολογισμού δεν τα βγάζει ένας / μια εργένης / εργένισσα με 1000 € πέρα. Μην μου αρχίσετε με Μόναχο και τα στάνταρ 600 και 700 € ενοίκιο.. όλη κατέχουμε λίγο από ίντερνετ με μια μικρή αναζήτηση στο immobilienscout24.de βρήκα 20000 τρέχουσες προσφορές από 200 μέχρι 400 € μόνο στην βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία.

                            Μια φορά ακόμα θα το γράψω, τα τελευταία μου λόγια σ' αυτό το τοπικ: Η μετανάστευση είναι μακροχρόνιο έργω, θέλει πολλή καλή προετοιμασία, υπομονή και επίμονη. Και παρόλο αυτά τα αγαθά μην περιμένετε να κάνετε την καλή ούτε σε 2/3 χρόνια, Αυτά έχει ο καπιταλισμός και η βιοπάλη. Όποιος δεν το αντέχει πρέπει να συμβιβαστή με τα τρέχων δεδομένα του και να κάτσει εκεί που είναι. Και μην σκέφτεστε τη ωραία τα λέτε εσείς η mod (κάπου το διάβασα πρόσφατα) από την πολυθρόνα στα έτοιμα από τους γονείς, να τους χαίρεστε όση τους έχετε, καλητερα να ρωτάτε: ποσα στερηθηκες βρε αδερφε για να φτασης εκει που εισαι και ακομη βλεπεις τα 1000 € σαν λουκούμι...

                            Comment


                              ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ να κανω μια ερωτηση αν γνωριζετε εκει που θα παω το σπιτι το πληρωνει το κρατος υπαρχει προβλημα να το δηλωσω σαν διευθυνση κατοικιασ?

                              Comment


                                καλησπερα ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ να κανω μια ερωτηση ακομα εκει που θα παω στο σπιτι το πληρωνει το κρατος υπαρχει προβλημα να το δηλωσω σαν διευθυνση κατοικιασ?

                                Comment

                                Working...
                                X