Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Natassa View Post
    YiannisR μπορείς να δεις σε αυτές τις σελίδες: 1)AXIA PERSONAL και 2) Grecruitment
    Νατάσσα σε ευχαριστώ πολύ...

    Αν και από όσα είδα, για τον τομέα των Finance δεν υπάρχει κάτι...Αν μπορέι κάποιος να μου προτείνει ένα site(εάν γνωρίζει), σχετικό και με αυτό το αντικέιμενο παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει...

    Comment


      Originally posted by YiannisR View Post
      Νατάσσα σε ευχαριστώ πολύ...

      Αν και από όσα είδα, για τον τομέα των Finance δεν υπάρχει κάτι...Αν μπορέι κάποιος να μου προτείνει ένα site(εάν γνωρίζει), σχετικό και με αυτό το αντικέιμενο παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει...
      Θέλεις να δουλέψεις σε τράπεζα...η σε εταιρεία, στον οικονομικό τομέα στην Γερμανία...? με γερμανικά επιπέδου Β1 !!!??? Τι ακριβώς ψάχνεις ?
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Originally posted by patrioten View Post
        Θέλεις να δουλέψεις σε τράπεζα...η σε εταιρεία, στον οικονομικό τομέα στην Γερμανία...? με γερμανικά επιπέδου Β1 !!!??? Τι ακριβώς ψάχνεις ?
        Σε εταιρεία στον οικονομικό τομέα....Γνωρίζω πως με B1 είναι δύσκολο, σε κάθε περίπτωση θα παλέψω μέχρι να φύγω να έχω το B2.

        Comment


          Originally posted by YiannisR View Post
          Σε εταιρεία στον οικονομικό τομέα....Γνωρίζω πως με B1 είναι δύσκολο, σε κάθε περίπτωση θα παλέψω μέχρι να φύγω να έχω το B2.


          Για κοιταξε κι αυτες τις αγγελιες

          Ergebnisse Ihrer Jobsuche

          Stellenangebote, Jobs in 29 deutschen Stellenb

          Comment


            [QUOTE=Lane;82632]Για κοιταξε κι αυτες τις αγγελιες

            Ergebnisse Ihrer Jobsuche

            Stellenangebote, Jobs in 29 deutschen Stellenb[/QU

            Ευχαριστώ Lane

            Comment


              ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ!ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ;;;;

              Γεια σας!
              Σας διαβαζω αρκετο καιρο...εχω καταλαβει σχεδον την λειτουργια τη γερμανιας....αλλα εχω αποριες πολλες....λοιπον ειμαι νοσηλευτρια τει,εργαζομαι σε νοσοκομειο με συμβαση και καπου τελος του 2015 τελειωνει η συμβαση.ειμαι παντρεμενη με 3 παιδια και δυστηχως βλεπω οτι δεν υπαρχει μελλον για εμας εδω...το θεμα ειναι αν υπαρχει στη γερμανια..
              τον αλλο μηνα ξεκιναω γερμανικα απο ιντερνετ,πληρωνεις ενοτητες και εχεις το προσωπικο σου καθηγητη...πιστευεται σε ενα χρονο θα εχω γνωσεις Β2;
              στη γερμανια ο συζηγος εχει τη ξαδελφη του η οποια ειναι διαθετημενη να βοηθησει....μου εχει πει οταν θα ειμαι ετοιμη στη γλωσσα να τις στειλω ολα τα χαρτια μου και να μου φτιαξει ενα βιογραφικο και να το στειλει σε νοσοκομεια...επισης μου εχει να παω εγω πρωτα για 3 μηνες να βρουμε δουλεια και σπιτι και μετα να ερθουν ο αντρας και τα παιδια....
              πως σας ακουγεται;;;;θα εχουμε ελπιδες;;;;ορεξη για δουλεια υπαρχει πολυ.....αλλα θα βρω δουλεια;;;

              ευχαριστω εκ των προτερων

              Comment


                ξεχασα να σας πω οτι η περιοχη που μενει η ξαδελφη μενει στο coburg βαβαρια

                Comment


                  Η γλωσσα ειναι το βασικοτερο. Μαθε γερμανικα ξεκινα! ασκεις επαγγελμα με ζητηση και καλο αρχικο μισθο.

                  Comment


                    Φουλ. Κανουν "κρα" για νοσηλευτριες τα νοσοκομεια κ τα Pflegerheime. Σε ενα χρονο δε θα εισαι σε Β2 επιπεδο, μακαρι να ηταν τοσο απλο. Αλλα ειναι τοσο μεγαλη η ζητηση στο επαγγελμα σου που πολλες φορες ακομα κ η γλωσσα δεν ειναι τοσο ανασταλτικος παραγοντας.
                    Σου το λεω απο προσωπικη πειρα, φιλη μου που αποφοιτησε πριν απο ενα χρονο απο ΤΕΙ νοσηλευτικης, με μηδενικη εμπειρια κ μηδενικη γνωση γερμανικων, την πηρανε μαζι με αλλους 5-6 συμφοιτητες της μεσω ενος open-day που ειχε διοργανωσει το ΤΕΙ. Για 6 μηνες δε τους βαλανε στη δουλεια, τους επιδοτουσαν μαθηματα Γερμανικων κ επισης τους εδιναν ενα χρηματικο βοηθημα (γυρω στα 700ε) ετσι ωστε να μπορουν να συντηρουνται αυτους τους μηνες. Κ μετα το 6μηνο που ειχαν μια στοιχειωδη γνωση γερμανικων τους εβαλαν για δουλεια σε κεντρα θεραπειας κλπ.

                    Αν θελεις παραπανω λεπτομερειες μπορω να μαθω κ να σου πω.
                    Παντως καταλαβαινεις γενικα για ποσο μεγαλη ζητηση μιλαμε.

                    Comment


                      Ατομο για Eiscafe - Imbiss στο Biedenkopf(Hessen) ζητείται!

                      Ζητείται 1 σερβιτόρος/α έως 40 ετων να έχει λίγο εμπειρία από fast food για εργασία σε μαγαζι παγωτο-imbiss στην Γερμανία . Παρέχει Καλές αποδοχές , διαμονη, και διατροφή. Δουλεύω σε αυτό το μαγαζί και μπορώ να του παρέχω οτι πληροφορία θέλει !

                      Comment


                        Originally posted by Theo85 View Post
                        Φουλ. Κανουν "κρα" για νοσηλευτριες τα νοσοκομεια κ τα Pflegerheime. Σε ενα χρονο δε θα εισαι σε Β2 επιπεδο, μακαρι να ηταν τοσο απλο. Αλλα ειναι τοσο μεγαλη η ζητηση στο επαγγελμα σου που πολλες φορες ακομα κ η γλωσσα δεν ειναι τοσο ανασταλτικος παραγοντας.
                        Σου το λεω απο προσωπικη πειρα, φιλη μου που αποφοιτησε πριν απο ενα χρονο απο ΤΕΙ νοσηλευτικης, με μηδενικη εμπειρια κ μηδενικη γνωση γερμανικων, την πηρανε μαζι με αλλους 5-6 συμφοιτητες της μεσω ενος open-day που ειχε διοργανωσει το ΤΕΙ. Για 6 μηνες δε τους βαλανε στη δουλεια, τους επιδοτουσαν μαθηματα Γερμανικων κ επισης τους εδιναν ενα χρηματικο βοηθημα (γυρω στα 700ε) ετσι ωστε να μπορουν να συντηρουνται αυτους τους μηνες. Κ μετα το 6μηνο που ειχαν μια στοιχειωδη γνωση γερμανικων τους εβαλαν για δουλεια σε κεντρα θεραπειας κλπ.

                        Αν θελεις παραπανω λεπτομερειες μπορω να μαθω κ να σου πω.
                        Παντως καταλαβαινεις γενικα για ποσο μεγαλη ζητηση μιλαμε.
                        καλησπερα!!!!συγνωμη για τη καθηστερηση αλλα νοσηλευοτανε ο γιος και δεν ειχα χρονο καθολου...θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω οσο περισσοτερα γινεται επι του θεματος....πχ πως λειτουργουν τα εκει νοσοκομεια..υπαρχουν συγκεκριμενες αρμοδιοτητες στους νοσηλευτες η ειναι οπως εδω που τα κανουμε ολα και συμφαιρουμε....δηλαδη η νοσηλευτρια κανει μονο νοσηλεια η και την υπολοιπη σαβουρα;;;;;

                        επισης η ξαδελφη του αντρα μου λεει οτι με ενα χρονο γερμανικα θα ειμαι οκ για να μπορω να βρω δουλεια...

                        τελος δε μπορω να αφησω ολη την οικογενεια εδω για τοσους μηνες ειναι βλεπεις πολυ μικρα τα παιδια ακομα....το μεγαλυτερο ειναι 6 χρονων.....

                        α!!ποσο περιπου πληρωνονται εκει οι νοσηλευτες;;;;;θα μπορουμε για αρχη δηλαδη να τα περναμε μια πενταμελη οικογενεια με σπιτι στη γερμανια μονο με το δικο μου μισθο....επισης ξερω οτι θα δικουμαι επιδομα για τα παιδια αλλα απο αυτα που εχω διαβασει κανει περιπου 4 μηνες για να το παρεις...

                        σε ζαλησα.....σε ευχαριστω εκ των προτερων

                        Comment


                          EΡΓΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΓΛΩΣΣΑ???

                          Καλησπέρα, είναι αυτονόητο ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εργασία χωρίς την παραμικρή γνώση της γερμανικής γλώσσας.
                          Με το σύζυγό μου επιθυμούμε να ζήσουμε στο εξωτερικό και για οικονομικούς λόγους, αλλά και γιατί μας εκφράζει καλύτερα ο τρόπος ζωής εκεί (σε όλα τα επίπεδα). Επίσης θεωρούμε ότι στο εξωτερικό το παιδί μας (που είναι τώρα 1 έτους και κάτι) θα έχει καλύτερο μέλλον.
                          Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζουμε καθόλου τη γλώσσα και είμαστε κοντά στην ηλικία των 40 (δεν είμαστε 20 ετών ώστε να πούμε ότι μπορούμε να μάθουμε άπταιστα γερμανικά και σε μια 3ετία-5ετία να μετακομίσουμε). Εγώ έχω πτυχίο ΠΕ.
                          Συζήτησα το θέμα με συγγενείς μας που ζουν στη Γερμανία και μου είπαν ότι χωρίς γλώσσα και με μικρό παιδί, δυστυχώς δεν υπάρχουν ελπίδες.
                          Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εναλλακτική, αν τα κατάφερε κάποιος άλλος να ορθοποδήσει στο εξωτερικό, με βάση τα παραπάνω δεδομένα.

                          Comment


                            Για να σταθείς όρθιος έξω χωρίς γλώσσα δύο τρόποι υπάρχουν:

                            1. Να έχεις ειδίκευση τέτοια που και περιζήτητη θα είσαι, και θα μπορείς να δουλέψεις χωρίς γλώσσα (πχ προγραμματιστής, οδηγός, κλπ)

                            2. Λιώσιμο-Κάψιμο-Ατέλειωτα 15ωρα στις πιο εξευτελιστικές δουλειές, στις οποίες δεν πανε ούτε τα πιο ασπούδαχτα άτομα που ξέρουν έστω 5 αράδες λέξεις με αμοιβές ψίχουλα και αντιμετώπιση δούλου.

                            Αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες

                            Για να μπορέσεις να το φανταστείς, σκέψου έναν Αλβανό που περνούσε τα σύνορα το 1995, (τότε που πολλοί συμπατριώτες του μιλούσαν ήδη καλά ελληνικά) και δεν ήξερε ούτε λέξη ελληνικά.

                            ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΡΝΑΝ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟ, ΟΥΤΕ ΜΠΟΓΙΑΤΖΗ, ΟΥΤΕ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟ, ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ,

                            μόνο τίποτα βοηθό-χαμάλη ή μάζεμα στα χωράφια, με ψίχουλα και πολύ κλωτσίδι...

                            Με λίγα λόγια, όπου και να πάτε (δεν αναφέρατε χώρα) ΜΑΘΕΤΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ Β1

                            Comment


                              Σε πληροφορώ ήμουν η εξαίρεση του κανόνα στα πιο πάνω που είπες "archer100" , ήρθα στην Γερμανία πριν 2 μήνες με την κοπέλα μου χωρίς καμιά γνώση γερμανικών και οι δυο , βρήκαμε την δουλειά από τον αδερφό μου σε Eiscafe που ήδη ζει στην Γερμανία 2 χρονιά, άλλα η δουλειά που μας βρήκε εντελώς τυχαία (και θα σου πω γιατί είναι τυχαία) 100 χλμ μακριά από αυτόν όποτε δεν μας παρείχε καμιά βοήθεια σε αυτούς τούς 2 μήνες με την γλωσσά. Όταν ήρθαμε εδώ πιάσαμε κατευθείαν δουλειά η κοπέλα μου σερβιτόρα και εγώ να φτιάχνω παγωτά γιατί ξέρω και την τέχνη , όταν δεν έκανα παγωτά όμως έπρεπε κάπως να με απασχολη και μου λέει θα πουλάς παγωτά και τονίζω δεν γνωρίζαμε την γλωσσά άπλα μας είπε να λέμε κάποιες λέξεις όπως ""καλήμερα , καλησπέρα , τι θα παρετε κ.α "" οι Γερμανοί μας αντιμετωπιζουν με χαμόγελο ενώ βλέπουν ότι προσπαθούμε να μιλήσουμε Γερμανικά, η κοπέλα μου έχει φτάσει σε ένα κάλο επίπεδο γλωσσάς για τον καιρό που είμαστε εγώ πάλι όχι γιατί δεν συναναστρεφομαι τόσο πολύ με κόσμο . Όσο άφορα τώρα την εκμετάλλευση δεν μπορώ να πω το ίδιο γιατί δουλεύουμε 8ωρο με ένσημο με ρεπό με σπιτι και καλές αποδοχές και πάντα η πληρωμή στην ωρα του , και την δουλειά μου την βρήκε ο αδερφος μου τυχαια που σταμάτησε τον εργοδότη μου στο δρόμο πριν ενα χρόνο για να τον ρωτηση που ειχε ελληνική εκκλησια στο μέρος που βρισκότανε . Εξίσου πάλι ο αδερφός μου οταν ηρθε στην Γερμανία βρηκε δουλειά με την πρωτη σε εργοστάσιο που εχει φτάσει τώρα να παίρνει 1600 ευρώ καθαρά και χωρίς καμιά γνώση γλωσσάς και αυτός οταν ηρθε .. Ομολογώ πάντως γιατί διαβάζω εδω και 3 χρονιά το Πατριωτάκι δεν είδα κάτι θετικό και παρότρυνση για κάνει κάποιος ένα ξεκίνημα βλέπω έναν αρνητισμό γενικά μπορεί βεβαία να κάνω λάθος και επειδή τα βρήκα εγώ όλα τόσο ρόδινα .

                              Comment


                                Η θέση καλύφθηκε !

                                Comment

                                Working...
                                X