Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ 800 ΕΥΡΩ

    Καλησπέρα , ψάχνουμε δουλειά στη Γερμανία μέσω αγγελιών γιατί δεν μπορούμε να βρούμε μέσω γνωστών. Βρήκαμε λοιπόν μια αγγελία στην οποία ζητούσαν ζευγάρι για κουζίνα ελληνικού εστιατορίου χωρίς προυπηρεσία και χωρίς να ξέρουν γερμανικά. Στείλαμε email και μας πήρε τηλ να μας πει ακριβώς τι προσφέρει. 800ευρώ στον καθένα μας, πλήρη ασφάλιση, διαμονή, διατροφή. Οι ώρες εργασίας είναι 10:00-14:00 και 5:00-10:00 εκτός από Κυριακή που δεν κλείνει καθόλου το μαγαζί οπότε ειναι 10:00-10:00, καθε Δευτέρα κλειστά. Η δουλειά που θα κάνουμε ειναι σαλάτες, λάτζα και καθαριότητα. Επίσης μας είπε πως από τις 10 ώρες που είναι η δουλεία οι τέσσερις θα είναι που δεν θα καθόμαστε καθόλου, τις υπόλοιπες θα είμαστε χαλαρά. Πιστεύω πως για αρχή δεν μπορούμε να βρούμε κάτι καλύτερο γιατί δεν ξέρουμε γερμανικά αν και τα λεφτά είναι πολύ λίγα. Το μαγαζί είναι μια ώρα έξω από Μόναχο σε ένα χωριό που δεν έχει καθόλου συγκοινωνία. Τι λέτε αξίζει να πάμε ή όχι ???

    Comment


      Εγώ νομίζω ότι τα λεφτά είναι λίγα...Σχετικά με την διαμονή και την διατροφή συνήθως η διαμονή είναι ένα δωμάτιο με κοινόχρηστη κουζίνα και τουαλέτα. Γερμανικά είναι αδύνατον να μάθετε αφού θα δουλεύετε τόσες πολλές ώρες, οπότε μάλλον θα εγκλωβιστείτε έτσι...Και η διατροφή είναι ελάχιστη. Οι μερίδες έχω διαβάσει ότι είναι οι μισές από αυτές που σερβίρονται στους πελάτες, οπότε δεν ξέρω αν θα σας καλύπτουν....Το θέμα είναι αν θα μπορέσετε να κάνετε κάτι καλύτερο μετά, αφού δεν θα μπορείτε να μάθετε την γλώσσα....καλύτερα να μάθετε γερμανικά πριν έρθετε, για να έχετε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο...
      Ή μία άλλη λύση ίσως θα ήταν ο ένας να πιάσει μία τέτοια δουλειά αλλά με καλύτερα λεφτά για να μπορείτε να επιβιώσετε, ο άλλος να μάθει την γλώσσα και να βρει κάτι άλλο και μετά να προχωρήσετε...Καλή επιτυχία!

      Comment


        Λίγα και απάτη... συμφωνώ με την xainti Για απο πάνω...
        Αν ειστε ομως στο αμην και αυτο καλό ειναι...
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          μαθετε γερμανικα πριν ερθετε. Εστω και επιπεδο Β1
          μπορειτε να βρειτε ετσι μια δουλεια σε κανα εργοστασιο εστω, με λιγα περισσοτερα λεφτα (καλα οχι πολα παραπανω αλλα καποια εστω...)
          Ετσι θα νοικιασετε κατι...θα μου πεις τι? σιγουρα οτι νοικιασετε θα ειναι το ιδιο αν οχι καλυτερα με αυτο που προσφερουν στα εστιατορια.
          Αλλα θα εχετε πιο ανθρωπινα ωραρια και θα μπορεσετε να κανετε κανα μαθημα γερμανικων για να πατε ενα βημα μπροστα σιγα σιγα...
          θα ειναι δυσκολο? ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...αλλα αν προσπαθησεις και επιμενεις...

          Αν ομως ειστε στο αμην, ενα βημα απο το συσιτιο (ευχομαι οχι), τοτε ειναι και αυτο μια λυση....

          Comment


            ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

            Γεια σασ πατριωτεσ. καταρχασ συνχαρητηρια σε αυτο το φορουμ που υπαρχει και ενωνει τουσ ελληνεσ. μενω ελλαδα ειμαι 33 χρονων και δεν γνωριζω καθολου γερμανικα. θα μου πειτε χωρισ γερμανικα πωσ θελεισ να δουλεψεισ σε εργοστασιο. ξερω πωσ καποιοσ που δουλευει σ ενα εργοστασιο στην γερμανια μπορει να βαλει δικο του ατομο χωρισ να γνωριζει την γερμανικη γλωσσα, εχω ακουσει πολλεσ τετοιεσ περιπτωσεισ. προσφατα ενα ζευγαρι παντρεμενο επιασαν και οι 2 δουλεια στο εργοστασιο μερσεντεσ χωρισ να ξερει καποιοσ απο τουσ 2 την γερμανικη γλωσσα. απλα ειχαν ενα θειο που δουλευαι στο εργοστασιο μερσεντεσ και τουσ εβαλε στην δουλεια αμεσωσ. μου αρεσουν πολυ τα αυτοκινητα. θα παρακαλουσα πολυ καποιον ελληνα που δουλευει σ ενα εργοστασιο αυτοκινητων και μπορει να με βαλει να εργαστω. παρολο που ξερω καλα την δουλεια του σερβιτορου και κουζινασ δεν θα ηθελα να δοκιμασω την τυχη μου σ ενα εστιατοριο. εχω ακουσει τα χειροτερα για τα εστιατορια τησ γερμανιασ, ευχαριστω για τον χρονο σασ πατριωτεσ,

            Comment


              Πωληση ελληνικου εστιατοριου

              Αν γνωριζει καποιος να πωλειτε ελληνικο εστιατοριο που να ειναι ενεργο να μην ειναι παρακμιακο (να υπαρχει καποια κινηση αλλα για τον α η β λογο θελει να το πουληση) παρακαλω με ενδιαφερει σε οποιαδηποτε περιοχη και αν ειναι.
              Πληροφοριες με π.μ ευχαριστω.

              Comment


                κανενασ παιδια δεν εχει καποιο δικο του ατομο να δουλευει σε καποιο εργοστασιο να μπορει να βοηθησει.?

                Comment


                  Συμπατριώτη δεν υπαρχει να σε βάλει κανεις σε εργοστάσιο αυτοκινήτων αυτα που ακους ειναι παραμύθια...ενας υπαλληλος που δουλευει Direkt σε εργοστασιο π.χ Daimler παιρνει 1800 ευρώ και πάνω Νεττο ισως και παραπανω και πλεον θεωρείτε πολυ δυσκολο να μπεις Direkt σε καποια φιρμα καπου ...λες να υπαρχει εδω κανεις να εχει τετοιο κονε και να σε βαλει απευθειας και να μην βαλει καποιον γνωστό του ?
                  Ολοι πλεον που δουλευουν σε Daimler κτλπ ειναι μεσω Leih Firmen. Θα βρεις ποια παιρνει ατομα και θα κανεις αιτηση και σιγουρα θα εργαστείς εκει..τωρα αν θα σου αρεσει η δουλεια και ειδικα με τα λεφτα που δίνουν δεν ειμαι σίγουρος ...( προσωπική αποψη ). Βρες στην περιοχη που θες Leih Firma και ξεκινα να κανεις αιτησεις..χωρις Γερμανικά οντως ειναι εφικτό αλλα ποιος θα εγγύηθεί για εσενα να μπεις σε μια φίρμα ετσι ?
                  Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                  Comment


                    ΧΑΡΤΙΑ

                    Καλησπέρα σε όλη την παρεα. Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο αν μπορεί κάποιος να με βοηθησει. Ο άντρας μου είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και εγώ στο οαεε. Εγώ θα κάνω διακοπή και ο άντρας μου απόλυση. Ποια χαρτιά πρεπει να παρουμε απο τους ασφαλιστικούς μας φορείς για να φύγουμε Γερμανία; ευχαριστώ πολυ

                    Comment


                      Καλησπέρα ntina
                      Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Φιλε βρεθεικε κατι εχεις πμ

                        Comment


                          ψάχνω μια κυρια από 35-50 ετών να εργαστεί στη γερμανία

                          ψάχνω μια κυρια από 35-50 ετών να εργαστεί στο "σπιτιμας" εγώ και ο antrasmou (γερμανός) πουλάμε στο ebay και χρειαζόμαστε βοήθεια στο πακετάρισμα και στη φωτογράφιση.σοβαρή κυρια χωρίς υποχρέωσις άντρα και παιδιά.έχουμε κακή εμπειρία.προσφέρουμε σπίτι φαγητό και μισθό με λίγη βοήθεια στις δουλειές του σπιτιού.λεπτομέρειες και οποιες ερώτησης στην διάθεση σας

                          Comment


                            Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια περιοχή είστε; υπάρχει μια κυρια που βρίσκεται μονη της στην Γερμανία και ψάχνει για δουλεια αυτή την στιγμη. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιο τηλ. Να επικοινωνησει μαζί σας;

                            Comment


                              καλησπέρα
                              είμαστε στο Aachen κοντά στην Κολωνία στο τρίγωνο Γερμανία Βέλγιο "ηολανδια" αν βάλετε τον "κοδικομας" που είναι 52152 θα δείτε ακριβώς που μένουμε.
                              το "τιλεφονομας" είναι 02473937842
                              "εγχαριστο" που μου απάντησες

                              Comment


                                ΠΩΛΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ ΣΠΙΤΙΟΥ Η' ΚΑΙ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ

                                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΛΟΓΩ ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟΥ,ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΗΛ. ΚΟΥΖΙΝΑ, ΨΥΓΕΙΟ, ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ (ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΕΓΓΥΗΣΗ) 150 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ, ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ,ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕ 4 ΚΑΡΕΚΛΕΣ, ΠΟΔΗΛΑΤΟ Κ.Α. ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΤΟ ΝΤΥΣΣΕΛΝΤΟΡΦ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

                                Comment

                                Working...
                                X