Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλημερα ειμαι πτυχιουχος μουσικος υπαρχει περιπτωση να βρω κατι πανω στην μουσικη στην γερμανια η αυστρια?

    Comment


      θα με ενδιεφερε να συνεργαστω με καποια ελληνικη κοινοτητα λογω των μελων που εχει μπορω να δημιουργησω χορωδια-ορχηστρα-μπαντα για τις πολιτιστικες και θρησκευτικες τους εκδηλωσεις τα γερμανικα μου ειναι πολυ λιγοστα

      Comment


        Originally posted by milu View Post
        Αρετηηηή, που εισαι!!?
        Εδώ είμαι καλέ μην φωνάζεις....

        Λοιπόν ΤΕΕ είναι 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος... Αναγνώριση εδώ μπορεί να πάρει σαν βοηθός νοσηλευτή αφού κάνει 6 μήνες δωρεάν πρακτική άσκηση σε νοσοκομείο ή δώσει κάποιες εξετάσεις. Για να πανεπιστήμιο δεν ξέρω αν μπορεί, πιστεύω ότι είναι πιθανό, αλλά με Γερμανικά σε επίπεδο C1 - C2. Για επαγγελματική κατάρτηση (Ausbildung) γερμανικά σε επίπεδο Β2 - C1. Το πτυχίο εδώ των ΤΕΕ και ΙΕΚ αναγνωρίζεται σαν βοηθού μόνο μιας και εδώ η επαγγελματική κατάρτιση διαρκεί 3 χρόνια για νοσηλευτές, γηροκόμους κλπ.
        making the wrong move at the right time

        Comment


          Σας ευχαριστω και τους 2 σας για τις αμεσες απαντησεις σας! Βασικα στην Ελλαδα χωριζονται
          α.σε Βοηθους Α' κυκλου που κανουν 2 χρονια. Το πτυχιο ειναι επιπεδου 2 και τγια να παρουν την αδεια πρεπει να κανουν 12μηνη πρακτικη
          β. σε Βοηθους Β'κυκλου που ειναι ενας χρονος παραπανω δλδ3 .Το πτυχιο ειναι επιπεδου 3 και για την αδεια κανουν 6 μηνες πρακτικη.Ο φιλος μου εχει κανει 3 χρονια και αναγνωριζεται ως krankenpflegehelfer.
          Μια ερωτηση ακομη μηπως ξερετε που μπορω να βρω λιστα με τα νοσοκομεια στη Γερμανια για να επικοινωνησω μαζι τους για πρακτικη??

          Comment


            Βασικά καλύτερα θα ήταν να στείλει τα χαρτιά του στο αρμόδιο γραφείο της περιοχής που θα πάτε, και να δει τι θα του απαντήσουν. Μπορεί να μην χρειαστεί να κάνει πρακτική ή να δώσει εξετάσεις και να πάρει κατευθείαν την αναγνώριση αφού η διάρκεια της σχολής του είναι 3 χρόνια. Βέβαια προϋπόθεση για όλα τα παραπάνω είναι γερμανικά σε επίπεδο Β2.
            making the wrong move at the right time

            Comment


              Originally posted by PANOSTZANETIS View Post
              θα με ενδιεφερε να συνεργαστω με καποια ελληνικη κοινοτητα
              προσφορά και ζήτηση, τηλεφωνικός e-mail κλπ. εδώ Ομοσπονδία Ελληνικών Κοινοτήτων

              Comment


                Originally posted by PANOSTZANETIS View Post
                καλημερα ειμαι πτυχιουχος μουσικος υπαρχει περιπτωση να βρω κατι πανω στην μουσικη στην γερμανια?
                κάτι ακόμα: Ελληνογερμανική Πολιτιστική Σύλλογοι

                Comment


                  Καλημέρα!!! Δεν μπόρεσα να βρώ κάπου τα χαρτιά που είναι απαραίτητα όταν αποφασίζεις να μεταναστεύσεις για Γερμανία. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το ποιά χαρτιά θα πρέπει να μεταφράσω, τι χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω στις αρμόδιες αρχές και για να μεταφέρω το επίδομα ανεργείας για 3 μήνες εκεί όπως γνωρίζω οτι γίνεται?

                  Comment


                    να εχεις μεταφρασμενα ολα τα εγγραφα σου. θα ειναι καλο για να μην ψαχνεσαι εκει. καλο ειναι να εχεις και διαβατηριο απο εδω γιατι θα σου χρειαστει στην τραπεζα σιγουρα. το ταμειο ανεργειας νομιζω οτι πλεον δεν το δινουν.

                    Comment


                      τεχνιτης ζητα δουλεια

                      ειμαι τεχνιτης πετρας μαρμαρου,γρανιτη και σκεφτομαι σοβαρα για μεταναστευση στην γερμανια.ειμαι 46 χρονων,εχω περιπου 4000 ενσυμα.δεν γνωριζω την γλωσα παρα μονο λιγα αγγλικα.ας μου πει καποιος αν υπαρχει δουλεια στον κλαδο μου η εστω στην αρχη καποια αλλη δουλεια.τον αριθμο των ενσυμων τον εγραψα,γιατι καποιοι πατριωτες εχουν την εντιπωση οτι εδω στην ελλαδα ειμαστε τεμπελιδες και πινουμε φραπε..σας ευχαριστω για τον χρονο σας.....

                      Comment


                        Originally posted by marinaki30 View Post
                        Καλημέρα!!! Δεν μπόρεσα να βρώ κάπου τα χαρτιά που είναι απαραίτητα όταν αποφασίζεις να μεταναστεύσεις για Γερμανία. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το ποιά χαρτιά θα πρέπει να μεταφράσω, τι χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω στις αρμόδιες αρχές και για να μεταφέρω το επίδομα ανεργείας για 3 μήνες εκεί όπως γνωρίζω οτι γίνεται?


                        Νομιζω πως αυτος ο οδηγος που εφτιαξε με κοπο ο Μιλου ειναι κατατοπιστικος και μπορει να σε βοηθησει σε τεραστιο βαθμο

                        Comment


                          Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι Χημικός με διδακτορικο και μεταπτυχιακο στην Οργανική Χημεία. Λόγω ανεργίας στον τομέα μου στην Ελλάδα σκέφτομαι να αναζητήσω εργασία πάνω στο αντικείμενο μου στη Γερμανία. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις εργασίας; Μπορειτε να με κατατοπίσετε που να ψάξω και τι να προσέξω; Γνωρίζω άριστα αγγλικά και γερμανικά σε βασικό επίπεδο.

                          Comment


                            Originally posted by sp1980 View Post
                            Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι Χημικός.
                            Καλήμερα.

                            Ξεκινάτε από το πρώτο μήνυμα εδώ

                            Η χημική βιομηχανία είναι η τέταρτη μεγαλύτερη βιομηχανία της Γερμανίας.
                            Για την ώρα υπάρχουν πάνω από 14000 κενές θέσεις εργασίας στην χημεία.
                            Οι μισθοί είναι κατά πόστο και ευθύνη, σε μέσο όρο πολλή ικανοποιητική, πάνω από 3.000 € μικτά.!

                            Βιογραφικά εδώ > Oι μεγαλύτερες χημικές βιομηχανίες

                            Comment


                              Σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις milu. Αλλη μια ερώτηση. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι επιπεδο γερμανικών χρειάζεται για να δουλέψει ένας χημικός σε φαρμακευτική εταιρία;

                              Comment


                                Originally posted by sp1980 View Post
                                Σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις milu. Αλλη μια ερώτηση. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι επιπεδο γερμανικών χρειάζεται για να δουλέψει ένας χημικός σε φαρμακευτική εταιρία;
                                Απο αυτό που γνωρίζω εγώ για να μπορείς να σταθείς καλά στον εργασιακό χώρο σε τέτοιες δουλειές είναι Β2-C1(όχι απλώς να έχεις το χαρτί να μπορείς να μιλάς στην καθημερινότητα πολύ καλά ). Εξαρτάται πάντα όμως τι δουλειά θα κάνεις μέσα σε μια εταιρία. Στην περίπτωση που εργάζεσαι στο trading ή στο ΙΤ για παράδειγμα και με Β1(που το έχεις κάνει στην Γερμανία) τα καταφέρνεις μιάς και η περρισότερη δουλειά γίνεται στα Αγγλικά. Αυτά είναι σχετικά!

                                Να σου εξηγήσω αυτό που είπα "να το έχεις κάνει στην Γερμανία": Όταν επι 7 μήνες που είναι τα εντατικά μαθήματα Α1-Β1 έχεις την ευκαιρία να μιλάς 4 ώρες την ημέρα στο μάθημα Γερμανικά με και μετά όλη την μέρα κάνεις πρακτική με την καθημερινότητα σου π.χ βλέπεις ετικέτες, ταμπέλες, συνενοήσε στα μαγαζιά η γλώσσα σου λύνετε. Στην Ελλάδα και να φτάσεις στο Β1 θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να καταφέρεις να μιλήσεις στην καθημερινότητα σου.

                                Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι τα Γερμανικά σου, και τι πτυχίο έχεις (πτυχίο, Μάστερ, Phd) αλλά μια καλή σκέψη θα ήταν να συνδυάσεις την μελλοντική εργασία που θές να κάνεις και με σπουδές. Μετράει πολύ διαφορετικά να έχεις στα χέρια σου Γερμανικό πτυχίο στην Αγορά!

                                Εγώ είμαι Φυσικός και κάνω Μάστερ σε 'computer simulation in finance'.



                                Το μεταπτυχιακό μου στα Αγγλικά στο πανεπιστήμιο του Wuppertal.(Δεν έιχα πρότερη γνώση των Γερμανικών). Εργάζομαι ταυτόχρονα στο πανεπιστήμιο σαν student assistant που μου αποφέρει χρήματα για την διαβίωση μου. Μαθαίνω την γλώσσα με πολύ χαμηλό κόστος στο πανεπιστήμιο. Ο συνάδελφος μου στο μεταπτυχιακό είναι χημικός κάνει και αυτός το ίδιο με μένα και λόγω το τομέα του (χημικός), είναι σε μια ομάδα που κάνουν έρευνα στην Bayer στο Wuppertal που έχει ένα απο τα μεγαλύτερα εργοστάσια της εδώ. Έχει είδη συμβόλαιο απο την εταιρία για όταν τελείωσει τις σπουδές του, με πάρα πολύ καλές απολαβές.

                                Στα λέω όλα αυτά και μακροσκελώ για να σου περιγράψω και μια άλλη εικόνα για το πώς μπορείς να επιτύχεις τον στόχο σου, σε μια άλλη χώρα!

                                Καλή δύναμη σε ότι και αν κάνεις.
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X