Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ

    Comment


      αυτο το ε 411 που θα το βρουμε για να το στειλουμε ελλαδα για να μας το ξαναστειλουν?

      Comment


        Originally posted by tselinkas View Post
        αυτο το ε 411 που θα το βρουμε για να το στειλουμε ελλαδα για να μας το ξαναστειλουν?
        Βεβαίωση / απόδειξη καταργήσεις / απώλειας των οικογενειακών παροχών / επιδοτήσεων από την Ελλάδα έντυπο Ε 411 στο ΟΑΕΔ καλά θα ήταν στα γερμανικά η τουλάχιστον στα αγγλικά.
        Σχετικά με τα πρότυπα έντυπα που απαιτούνται κατ' εφαρμογή των κανονισμών (ΕΟΚ) Έχοντας υπόψη σχετικά με τις πληροφορίες που πρέπει να χορηγήσει ο φορέας του τόπου κατοικίας στον αρμόδιο φορέα με στόχο την προαναφερθείσα μείωση τόσο για τη σύγκριση των ποσών που προβλέπονται από τις δύο νομοθεσίες όσο και για τον προσδιορισμό του πιθανού συμπληρώματος διαφοράς που πρέπει να καταβάλει ο αρμόδιος φορέας;

        Comment


          Συστατικές επιστολές

          Απ΄οτι ειδα δεν υπαρχει παρομοιο θεμα..

          θα ηθελα να ρωτησω το εξης..

          στον φακελλο μαζι με το βιογραφικο-πτυχια-πιστοποιησεις χρειαζονται και 2 συστατικες επιστολες..

          γινεται η μια να ειναι απο πρωην συναδελφο σ' εργασια ή υποχρεωτικα πρεπει να ειναι απο εργοδοτη?

          παρακαλω οσοι εχουν εμπειρια στο θεμα αυτο να παραθεσουν την γνωμη τους (εαν ειναι και μηχανικοι ακομα καλυτερα).

          ευχαριστω

          Comment


            Γεια σας και απο εμένα!

            Βρήκα αυτό
            ΕΛΛΗΝΙΚΑ - AXIA Personal ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

            ...που ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό! Όπως αναφέρεται στη σελίδα του γραφείου αλλά και μετά από επαλήθευση μέσω e mail που τους έστειλα η υπηρεσία τους είναι απούτως δωρεάν.
            Ωστόσο αν κατάλαβα καλά απευθύνεται μόνο σε αυτούς που έχουν κάποια από τις ειδικότητες που αναφέρονται (εγώ έχω ) αλλά δεν έχει να χάσει τίποτα κανείς ρωτώντας.
            Εγω πάντως θα τους τηλεφωνήσω να αραδιάσω μερικεεεές απορίες!
            Καλή επιτυχία σε όλους μας...!

            Comment


              Originally posted by synnefaki View Post
              Δεν ξερω Κωστη τι εννοεις. Εδω που μενω εγω, εχουμε 3 σουβλατζιδικα, μαλιστα το ενα εχει και ταβερνουλα απο πισω. Τα ελλ. ρεστοραντ δεν τα μετραω πλεον.
              Σε μια αλλη πολη, που μεγαλωσα, ειχε και ντελιβερι σουβλακια γυρο πιτα, μεχρι και κολοκυθοπιτα εκανε ντελιβερι ο Παντελης
              Α...και ζαχαροπλαστειο εχουμε
              ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΡΩΤΑΤΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ

              Comment


                ;

                ειμαι 4ωρη αλλα δεν βγαινω,ειμαι αποφασισμενη αλλα-δεν εχω μεγαλη καβα για να μεινω πανω απο μηνα,δεν ξερω τη γλωσσα,ξερω οτι θα ειναι δυσκολα εωσ πολυ δυσκολα,δεν παω για να κανω περιουσια αλλα για να επιβιωσω.ομωσ ακουω τουσ μισουσ να λενε υπαρχουν δουλειεσ κ τουσ αλλουσ μισουσ να λενε δεν υπαρχει τιποτα.τι ισχυει?

                Comment


                  Originally posted by Joker View Post
                  Καλησπέρα,
                  έχω τελειώσει φυσικός και ενδιαφέρομαι να εργαστώ στη Γερμανία.
                  Από γερμανικά έχω το Zertifikat, αλλά κάνω εντατικά μαθήματα για να ανέβω σε επίπεδο Mittelstufe.
                  Οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία θα είναι χρήσιμη.

                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                  Μάνος

                  Kalispera aderfe,
                  Ego meno wuppertal konta sto Dusseldorf pou iparxei megali koinotita ellinon. Kai ego fysikos eimai ergazomoyn stin ellada alla tora edo kano metaptixiako sto panepistimio. Epidi to eixa psaksei kai ego na min se apogoiteuso den einai poli eukolo na sou anagnorisoun ptyxio stin germania apo ellada. Kai sta frontistiria pou iparxoun edo ton ellinon an den exeis perasei apo asep ligo diskola an kai ayta kleinoun siga siga. Gnomi mou, epeidi exeis ena kalo ptyxio ela gia metaptyxiako (stin germania den plironis) kai an thes tautoxrona mporis na doulepsis kapou apo tin ora pou gnorizeis germanika gia na vgazeis ta eksoda sou. Ego parakoloutho sta agglika Master kai kano germanika. Meta to Master tha sou anoiksoun polles polles portes edo. Pantos prospathise to. Kato den aksizei...kali dynami!
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Originally posted by Joker View Post
                    Καλησπέρα,
                    έχω τελειώσει φυσικός και ενδιαφέρομαι να εργαστώ στη Γερμανία.
                    Από γερμανικά έχω το Zertifikat, αλλά κάνω εντατικά μαθήματα για να ανέβω σε επίπεδο Mittelstufe.
                    Οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία θα είναι χρήσιμη.

                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                    Μάνος
                    Des edo re mano
                    csis.uni-wuppertal.de
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Originally posted by Meinh View Post
                      Ευχαριστούμε!
                      Πάνω στο θέμα της πόλης όμως, ποια πιστεύετε πως είναι καλύτερη σε θέμα δουλειάς και γενικότερα;

                      Kalispera,
                      Mou thimises ligo ta dika mou. Kai ego 27 me tin gynaika mou 24 figame to septevrio apo athina kai irthame wuppertal konta sto dusseldorf kai mporo na sou po oti den exo metaniosei gia tipota. diskolies tha yparksoun alla pote min to vazeis kato. Arxika na sou po kapoia pragmata pou vevea pithanon na eisai idi germania kai na ta ksereis. Gia na vreis ergasia den einai to pio eukolo xoris germanika se epipedo na sinenoise kala. Epeita tha prepei na pas na dilothis sto dimo gia to pou meneis (aplo pragma diavatirio kai misthotirio simvoleo thes) kai tha sou steiloun meta apo mia vdomada to antistixo afm. allios douleia oxi giati den tha eisai dilomenos. Meta tha se simvouleua na kanete mathimata germanikon pou prosferei kai o dimos (Min ksexnate eimaste polites europaikis enosis. Metraei oti kai an lene den einai i metanasteusi opos palia). Me ta agglika min prospathisis den ta dexonte sxedon pouthena edo. Kali dynami...kai oti kalytero
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Δουλειές στη Γερμανία φυσικά και υπάρχουν και όποιος λέει το αντίθετο μάλλον (με όλο το σεβασμό) δεν ξέρει τι του γίνεται. Δυστυχώς όμως χωρίς να μπορείς να συνεννοηθείς ούτε καν στα βασικά θα σε συμβούλευα να μην το επιχειρήσεις, μιας και απ' ότι διαβάζω η "κάβα" σου είναι μόνο για 1 μήνα. Θεωρώ ότι θα χαλάσεις άσκοπα τα λεφτά σου.
                        making the wrong move at the right time

                        Comment


                          Συστατικές επιστολές είναι απο τον εργοδότη, προϊστάμενο, διευθυντή κλπ. Αν ο συνάδελφός σου ήταν ανώτερός σου φυσικά και μπορείς να πάρεις επιστολή απο αυτόν. Αν όμως ήταν ίσος με εσένα, δεν νομίζω ότι στέκει κάτι τέτοιο.
                          making the wrong move at the right time

                          Comment


                            emena mou to dosane sta ellinika ekei pou ekana thn aitsh gia to kindergat , to epidoma edo to germaniko mpainei kanonika apo thn proth mera pou grafthkan ta paidia kai mou eipe o germanos ypalilos otan symplirosoun oi ellines to e 411 kai mou to steiloyn na to pao ego ekei poy ekana thn aithsh gia to kintdergart.

                            Comment


                              Γνωρίζει κανείς τεχνικές εταιρείες ομογενών στην γερμανια γενικα?

                              Comment


                                καλησπερα με λενε αλεξανδρο σε παρακαλω αν μπορειτε να μου πειτε που μπορω να απευθηνθω για εργασια στο ντισελντορφ μιασ και δεν μιλαω την γλωσσα? εχει δωρεαν εκμαθηση γερμανικων ? ευχαριστω?

                                Comment

                                Working...
                                X