Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by milu View Post
    Τι δηλ. νηπιαγωγός?
    επίσης χωρίς γυμνάσιο,
    Στη περίπτωση του χωρίς λύκειο, για αυτό ρωτάω. Θα προσπαθήσω να του μεταβιβάσω τις πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Comment


      ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

      ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.

      ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
      ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ (ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ), ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
      ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Η ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (ΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΛΠ.);

      Comment


        ΜΕΓΑΛΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.
        ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΠΑΡΚΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
        ΟΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ:
        EURES - The European Job Mobility Portal
        JOBB

        ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ ΓΙΑ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.
        Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
        ΠΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ "ARBEITSAMT" KAI ΔΗΛΩΝΕΣΑΙ.
        ΕΚΕΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΠΟΥ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ.
        Ο ΒΡΑΧΝΑΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (ΙΣΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ) ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ. ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΕΜΑΘΑ Ο ΕΝΑΣ ΕΨΑΧΝΕ 6 ΜΗΝΕΣ (!), Ο ΑΛΛΟΣ ΕΨΑΧΝΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ(!!!)...
        ΣΤΟ ΠΑΓΚΑΚΙ ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ...
        ΣΤΟ ΣΥΓΓΕΝΗ, ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ; ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ;
        ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.

        Comment


          Originally posted by STEFANOS-IOANNINA View Post
          ΜΕΓΑΛΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.
          ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΠΑΡΚΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
          ΟΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ:
          EURES - The European Job Mobility Portal
          JOBB

          ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ ΓΙΑ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.
          Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
          ΠΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ "ARBEITSAMT" KAI ΔΗΛΩΝΕΣΑΙ.
          ΕΚΕΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΠΟΥ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ.
          Ο ΒΡΑΧΝΑΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (ΙΣΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ) ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ. ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΕΜΑΘΑ Ο ΕΝΑΣ ΕΨΑΧΝΕ 6 ΜΗΝΕΣ (!), Ο ΑΛΛΟΣ ΕΨΑΧΝΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ(!!!)...
          ΣΤΟ ΠΑΓΚΑΚΙ ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ...
          ΣΤΟ ΣΥΓΓΕΝΗ, ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ; ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ;
          ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.
          Γεια σου Στέφανε, αν επιτρέπεται τι δουλειά έψαχνες ?
          Δε θέλω να παω γερμανία και να ψάχνω δουλειά... θέλω να προσπαθήσω πρώτα από εδώ μαθαίνοντας ήδη την γλώσσα και ας είμαι στα πρώτα στάδια εκμάθησης. θέλω να παω εκεί έχοντας βρει δουλειά... ο στόχος μου δεν είναι να παω για ανειδίκευτος εργάτης.
          σίγουρα είναι δύσκολο δε λέω αλλα δεν μπορώ να πω ότι απογοητευτικά ακόμα. προς το παρόν έχω δουλειά, προσπαθώ με την γλώσσα και ελπίζω για εύρεση εργασίας! απλά δε θέλω να φτάσω στο αμην και μετά να ψάχνω...
          θέλω να βρω μια άκρη σε media, δε χρειάζομαι πολύ μιλητό για την δουλειά μου είναι η αλήθεια. αλλα σίγουρα την γλώσσα την ζητάνε!!!
          τώρα για την κατοικία ναι έχω διαβάσει ότι είναι δυσκολα... αλλα για όλους έχει ο μπαξές

          καλη τυχη μας!!!

          Comment


            Ευρεση εργασιας στην Αυστρια

            Καλησπερα σας,
            Ονομαζομαι Μαρια και εδω και 1.5 χρονο εμενα στην Αυστρια και δουλευα σε ενα ελληνικο εστιατοριο,εφυγα πριν 2 μηνες για καθαρα οικογενειακους λογους και γυρισα στην Ελλαδα.

            Ψαχνω να βρω μια εργασια στην Αυστρια παλι διοτι μου αρεσει πολυ το μερος και εχω πολλους φιλους εκει *περιοχη Innsbruck

            Aν καποιος μπορει να με βοηθήσει να βρω συντομα μια δουλεια εκει να επιστεψω αμμεσα.

            Σας ευχαριστω!!

            Comment


              νομιζω μια καλη λυση και αμεση ειναι να μπεις στον αυστριακο χρυσο οδηγο και να δεις στην περιοχη εκει που σε ενδιαφερει για Ελληνικα εστιατορια.Χτυπας ενα τηλεφωνακι και ρωτας.

              griechische restaurant in Innsbruck - HEROLD.at

              Δεν θελει κοπο... θελει τροπο
              Καλη επιτυχια
              Better Think twice instead once

              Comment


                Γεια σου Μαρια..Καλη τυχη σου ευχομαι στην αναζητηση δουλειας.Αν μπορεις,πες μας για τισ συνθηκες που ειχες στην Αυστρια..Εννοω απο μισθους,συμπεριφορα των ανθρωπων εκει,συνθηκες εργασιας,ενοικιαδιασκεδαση κτλ..Ενδιαφερομαι και εγω να φυγω για Αυστρια οσο το δυνατον πιο συντομα..Ευχαριστω

                Comment


                  Zhtw plhrofories gia thesh ergasias se episkevi ploion sto Ambourgo

                  Eimai Ellhnas exw molis 8 mhnes sth Germania . Doulevontas arxika se ellhniko estiatorio egw kai h gunaika m , sustimenoi apo grafeio , omws den vlepoume fws me ta estatoria . Mesa se 2.5 mhnes mas diwksane , kataferame omws na parameinoume vriskontas douleia se ena allo ellhniko estiatorio. H gunaika doulevontas eksw, sth treza opws lene edw emathe germanika omws otan doulevei kaneis mesa den mathenei . Exw kanei 6 xronia proipiresia stin Ellada se nautologio , exw ergastei ws nauths se ploia kai to teleuteo xrono prin erthw sth Germania se karavi dromologiou patras venetias . Eipa na thn psaxw etsi mpas kai ginei kati . To thema einai oti exw idea pou vrisketai auto pou psaxnw alla de xerw an uparxei kaneis pou mporei na voithisei h kserei gia auto to thema h pws na pao na zhthsw ergasia pou na steilw etoiseis klp. to thema einai ameso , eimai 1.5 mhna xwris douleia kai an den epivioneis sthn Ellada me 1,5 mhna douleia to idio isxiei k edw , dioti ta nikia einai poli akriva k ta esoda liga an den hdh douleveis . Opoios mporei na epikinwnhsei , h na kserei plhrofories gia episkeves ploiwn sto ambourgo , auto einai kai auto pou zhtaw . Euxaristw polu kai sas euxomai kalh tuxh se oti kai an kanete h exete epileksei

                  Comment


                    Κάνε υπομονή φίλε. Θα δω τι μπορώ να μάθω απο εδώ. Εντωμεταξυ πάρε τηλεφωνο στο γραφείο που σε προώθησε στην Γερμανία μήπως και ξέρουνε κάτι.

                    Comment


                      Ελληνικό Γενικό Προξενείο Αμβούργου
                      Διεύθυνση Neue ABC Str.10, 20354 Hamburg
                      Deutschland
                      Τηλέφωνο +4940 4132430
                      misc Notfall-Tel.: +49 176 281990029

                      Ιστοσελίδα: http://www.mfa.gr/germany/geniko-proxeneio-amvourgou/

                      Comment


                        Eαν δεν έχεις δυνατότητα ή εύκολη πρόσβαση στο internet γράψε μου για να τους ρωτήσω. Θα προσπαθήσω να βρω τα τηλέφωνα της ομογένειας εκεί.

                        Comment


                          Από ότι βλέπω δεν υπάρχει οργανωμένη Ελληνική κοινότητα στο Αμβούργο. Ρώτησε στο προξενείο ή τηλεφώνησε στην Ελληνική κοινότητα του Βερολίνου. Όλο και κάτι θα ξέρουνε. Για κάθε ενεχόμενο ρώτησα στο προξενείο για να μου πουν κανένα τηλέφωνο κλπ.

                          Τα στοιχεία της Ελληνικής κοινότητας Βερολίνου είναι:

                          Hellenische Gemeinde zu Berlin e.V.
                          Mittelstr. 33 Steglitz 12167 Berlin
                          Tel: (030) 792 95 87, (030) 797 45 799
                          Email: info@gr-gemeinde.de
                          Web: Hellenische Gemeinde zu Berlin e.V. | Ελληνική Κοινότητα Βερολίνου
                          Bibliothek | der Hellenischen Gemeinde zu Berlin

                          Comment


                            Μεταφραση αδειας τεχνιτη υδραυλικου

                            Γειας σας κ απο μενα ειμαι φρεσκος και στη γερμανια και στο φορουμ..θα ηθελα να μαθω μιας και εδω οι ελληνες που ειναι χρονια και κανω δουλεια μαζι τους προσπαθουν να μας κρατησουν στο σκοταδι προς δικο τους συμφερον τι χρειαζεται να κανω για να ισχυει η αδεια υδραυλικου που εχω ωστε να μπορω να εργαστω ως υδραυλικος , θελω να μαθω αν ετυχε κατι παρομοιο με καποιον με οποιοδηποτε επαγγελμα και πως ελυσε το προβλημα του!! ευχαριστω

                            Comment


                              Originally posted by τιμος berlin View Post
                              για να ισχυει η αδεια υδραυλικου που εχω ωστε να μπορω να εργαστω ως υδραυλικος
                              Το επάγγελμα σου στα Γερμανικά klempner
                              Είχα βάλει αυτό το link και στον τοποθετή πλακιδίων για το τι αναγνωρίζεται απο χειρονακτηκά επαγγέλματα και τι προυποθέσεις έχουν

                              http://www.bmwi.de/BMWi/Redaktion/PD...e,rwb=true.pdf(σελίδα 76-78)

                              Erforderlich ist eine Schul- und Ausbildungszeit von insgesamt mindestens 13 Jahren; davon entfallen mindestens 3 Jahre auf eine abgeschlossene Ausbildung im Rahmen eines strukturierten Ausbildungsgangs, der zum Teil im Unternehmen und zum Teil in einer berufsbildenden Einrichtung absolviert wird und mit einer Prüfung sowie einer mindestens einjährigen theoretischen und praktischen Ausbildung zum Meister abschließt. Die erfolgreich bestandene Meisterprüfung berechtigt zur Ausübung einer selbstständigen Tätigkeit, zur Ausbildung von Lehrlingen und zum Führen des Titels ‚Meister/Maître‘.“.

                              Δηλαδή η συνολική σου εκπαίδευση (σχολείο και σχολή υδραυλικού) να είναι το λιγότερο 13 χρόνια, να έχεις τελειώσει μια σχολή τριετή πάνω στο επαγγελμα σου (τουλα΄χιστον 1 χρόνο θεωρία, 1 χρόνο πρακτική) και να έχεις χαρτί απο τις εξετάσεις που έδωσες για να πάρεις την άδεια του υδραυλικού.

                              Επίσης μέσα απο το Anabin έχει τους οργανισμούς που πρέπει να απευθυνθείς για όλα τα "χειρονακτηκά" επαγγέλμα και την αναγνώριση τους.

                              1. πάς εδώ http://anabin.kmk.org/no_cache/filte...utschland.html
                              2. Anerkennungs- und Beratungsstellen in Deutschland
                              3. Suchen nach Stellen für Berufe
                              4. Berufauswahl ---> Klempner

                              Μέσα απο αυτήν την διαδικασία σου βγάζει ότι επίσημος φορέας για να σε ενημερώσει στο Βερολίνο είναι

                              Handwerkskammer Berlin Blücherstr. 68 10961 Berlin Tel 030 259-030-1 email: info@hwk-berlin.de Startseite

                              Και ότι το επάγγελμα είναι νομικά κατοχυρωμένο στην Γερμανία και δεν μπορείς να το κάνεις χωρίς πιστοποίηση (Der Beruf ist in Deutschland reglementiert)

                              Βλέπεις ότι τα πράγματα για να γίνει κάποιος υδραυλικός ή γενικά μάστορας στην Γερμανία δεν είναι το απλούστερο.

                              Καλή δύναμη!
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Καλησπέρα και από μένα...

                                Εχω τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορική & Επικοινωνίες. Αυτή τη στιγμή είμαι τεχνικός Η/Υ, δικιά μου ατόμικη επιχείρηση. Σκέφτομαι όμως σοβαρά το ενδεχόμενο μετακίνησης προς το εξωτερικό, μέσα σε αυτές είναι και η Γερμανία. Εχω ξεκινήσει Γερμανικά εδω και 2 μήνες περίπου με εντατικά μαθήματα.

                                Σχετικά με το αντικείμενο μου, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει ζήτηση για Junior Network Administrators ή και οτιδήποτε έχει να κάνε με δίκτυα; Λέω junior καθώς δεν έχω κάποιου είδους προϋπηρεσία. Και θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω από ένα επίπεδο, στυλ πρακτικής και να εξελιχθώ με τον χρόνο.

                                Ξέρω ότι η ζήτηση η μεγάλη είναι στους προγραμματιστές αλλα θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται και σε αυτό το IT κομμάτι... Οσο για τεχνικούς φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει τέτοια ζήτηση όσο για προγραμματιστές...

                                Οποιαδήποτε πληροφορία από κάποιον που γνωρίζει είναι πολύ πολύ σημαντική... Ευχαριστώ...

                                Comment

                                Working...
                                X