Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ειδα αυτη την αγγελια στην σελιδα των ''Ελληνων Στουτγαρδης'' στο facebook, και την βαζω εδω μηπως καποιος θελει να το δει.

    δεν τους ξερω προσωπικα και δεν εχω καμια επαφη με κανεναν απο το καταστημα, απλα ειδα την αγγελια και την κοινοποιω.


    Ζητείται άτομο για την κουζίνα στο Feuerbach. .
    Πληροφορίες 015222163922


    Το Feuerbach ειναι μια περιοχη μεσα στην πολη της Στουτγαρδης και εχει πολλους Ελληνες

    το μηνυμα αυτο το ανεβασαν γυρω στις 17:00 ωρα Γερμανιας σημερα 1/7/2013

    Comment


      Μια εργασια κ για μενα

      Καλησπερα σε ολους! Ειμαι απο ελλαδα και εδω και ενα χρονο σκεφτομαι να αναζητησω δουλεια στην γερμανια! εχω σπουδασει γερμανικη φιλολογια στην αθηνα και εδω και δυο χρονια δουλευω σε φροντιστηριο κ τον τελευταιο χρονο σε ιδιωτικο σχολειο(δημοτικο-γυμνασιο)!Με το πτυχιο αυτο ως τι θα μπορουσα να δουλεψω στην γερμανια;Επισης τι πρεπει να κανω για την αναζητηζη; πρπει να επισκεφτω τα γραφεια ευρεσεως εργασιας;ππυ θα τα βρω; ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!

      Comment


        γεια σου εχω ενα μηνα στην γερμανια μπορεισ να κοιταξης σε αυτη την διευθυνση Home.

        Comment


          Καλημέρα gg_nefeli,

          Το πτυχίο σου στο Anabin είναι καταχωρημένο σαν Universitätsdiplom der deutschen Sprache und Philologie και πανεπιστήμιο Η+ άρα:

          1. Μπορείς να κάνεις ένα Master of education και να μπείς σε σχολείο μιάς και έχει και προυπηρεσία Was ist ein Master of Education? Alle Infos zum neuen Studienabschluss ή Lehramtsstudium - Master of Education: studieren . de. περισσότερες πληροφόρίες στα site του κάθε πανεπιστημίου. Προσοχή αν οι αιτήσεις είναι μέσω UniAssist μπορείς μέχρι 15 Ιουλίου να κάνεις αίτηση για το επόμενο εξάμηνο.

          2. Μπορείς να κάνεις κάποιες μικρές σπουδές (δεν ξέρω αν χρειάζεται στην δικιά σου περίπτωση επειδή έχεις δίπλωμα), θα δώσεις κάποιες εξετάσεις και μπορείς να γίνεις επίσημη μεταφράστρια του κράτους (Γερμανικά-Ελληνικά). Το κράτος θα σου παρέχει σφραγίδα. http://www.uebersetzer-studium.de/ ή μεταφράστρια σε εταιρία που γράφουν τα manual για τα προιόντα. παράδειγμα μεταπτυχιακού για μεταφραστή http://www.fb06.uni-mainz.de/deutsch/200.php

          3. Μπορείς να κάνεις Master στο Deutsche als Fremdsprache και να γίνεις δασκάλα γερμανικών σε ξένους (σαν και εμάς) που μαθαίνουν την γλώσσα. Απλά πάλι ρώτα στο DAAD Ομήρου στην Αθήνα είναι τι γίνεται με το πτυχίο σου. Υπάρχει δυνατότητα να το κάνεις αυτό κατευθείαν χωρίς Master? Επίσης μπορείς να διδάξεις ελληνικά σε πολλά VHS ή σε ιδιωτικά φροντηστήρια απο την ώρα που είσαι φιλόλογος. Ρώτα εκεί που σου είπα για σίγουρες απαντήσεις.

          4.Απο την ώρα που μιλάς την γλώσσα μπορείς να κάνεις όλες τις ανιδίκευτες εργασίες.

          Θα μου πείς τώρα εσύ ζητάς άμεσα δουλειά και εγώ σου προτείνω σπουδές. Πίστεψε με η μετεκπαίδευση στην Γερμανία μετράει πολύ πόσο μάλλον να έχεις Γερμανικό χαρτί. Είναι ο πιο σίγουρος δρόμος για να πετύχεις. Τα πανεπιστήμια δίνουν υποτροφίες τις οποίες μπορείς να κυνηγήσεις και κατά την δειάρκεια των σπουδών σου να εργάζεσαι είτε στα λεγόμενα mini-job (€450) + μια υποτροφία €400/μήνα και ζείς ικανοποιητικά με αυτά σε μια οικονομική πόλη για 1 άτομο. Ή δεν σε εμποδίζει κανείς να είσαι φοιτήτρια κάπου (δηλαδή να έχεις όλα τα πλεονεκτήματα του φοιτητή στην Γερμανία δηλ Ιατροφαρμακευτική ασφάλεια με €75/μήνα, το λεγόμενο semesterticket για τις μετακινήσεις σε όλο το κρατίδιο που θα είναι η σχολή κ.α) και να ψάχνεις και εργασία ταυτόχρονα ή να δουλεύεις μέχρι €850/μήνα (για να μην πληρώνεις εισφορές και άλλες κρατήσεις). Τέλος μπορείς να εργάζεσαι κανονικά (στο εύχομαι) να πληρώνεις όλες τις εισφορές όπως όλοι οι εργαζόμενοι και ταυτόχρονα να σπουδάζεις και να κάνεις εξιδίκευση και μετεκπεύδευση με Γερμανικό χαρτί .

          Καλή δύναμη
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            Kosofos, πολύ χρήσιμα όσα λες και ευχαριστούμε

            θα ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ που κάνεις ήδη μεταπτυχιακό(ή είσαι ακόμη στο στάδιο εκμάθησης της γλώσσας;; ξέχασα), πόσο εφικτό είναι από άποψη χρόνου να δουλεύεις κανονικά και ταυτόχρονα να αποδίδεις τα μέγιστα στο μεταπτυχιακό;; μπορείς για παράδειγμα να μου πεις ένα τυπικό πρόγραμμα μεταπτυχιακού;;
            συχνότητα μαθημάτων, μέσος όρος βιβλιοθήκης- διαβάσματος, γιατί θυμάμαι κάπου να έχεις πει, ότι είναι πολύ διαφορετικά από Ελλάδα και νομίζω ότι εκεί είναι εφικτός ο συνδυασμός πλήρους απασχόλησης και μεταπτυχιακού.

            Comment


              Kosofos σε ευχαριστω πολυ πολυ για αυτα που εγραψες! Το μεταπτυχιακο το εχω σκεφτει κ εγω απλα οσα εχω κοιταξει ειναι δυο χρονια κ με τα οικονομικα μου μπορω να τα καταφερω μονο για ενα χρονο. Γι αυτο κοιταξα κατευθειαν μηπως βρω δουλεια. Κοιταξα καποιες αγγελιες και γενικα ειδα οτι ζητανε παιδαγωγους αλλα νομιζω οτι θα προτιμησουν καποιον που ειναι muttersprachlich παρα εμενα που δεν εχω την ιδια ανεση.Ειδα και καποιες θεσεις για γραμματεα, δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι καλα κσι τι συμβαινει με τις συνεντευξεις. Αν νερει καποιος ας μας πει

              Comment


                Καλησπέρα,

                @sarah87: Το μεταπτυχιακό μου το έχω τελειώσει και ήταν στην Αγγλική γλώσσα. Ταυτόχρονα δούλευα σαν Working Student σε εταιρεία που η επίσημη γλώσσα είναι τα αγγλικά και πάντα κοντά στο αντικείμενο των σπουδών μου. Σαν φοιτητής είχα το δικαίωμα να παρακολουθώ μαθήματα εντατικά εκμάθηνσης της Γερμανικής γλώσσας στο Πανεπιστήμιο (4ώρες/ημέρα). Αυτό το έκανα για 2 εξάμηνα. Όχι γιατί ήταν μέρος του μεταπτυχιακού μου αλλά για μένα, για να μάθω την γλώσσα. Το ίδιο δικαίωμα με μένα είχε και η γυναίκα μου και γενικά ότι δικαιώματα είχα εγώ στο Πανεπιστήμιο τα είχε και αυτή. Όταν ήρθαμε ξέραμε μόνο το Guten Tag και το Ich heiße....

                Οι σπουδές στην Γερμανία είναι ανάλογα το κρατίδιο (το έχουμε ξαναπεί) για το κόστος. Στην NRW (Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία) είναι δωρεάν όπως και σε άλλα κρατίδια. Σε άλλα όπως στη Βαυαρία έχει τέλη εξαμήνου. Τα πλεονεκτήματα του φοιτητή είναι πάρα πολλά και ας μην παίρνουμε το Bafög που παίρνουν οι Γερμανοί (€400-€650/μήνα για όσο σπουδάζουν). Υπάρχουν άλλα, όπως υποτροφίες αλλά είναι ένα καλό "αμορτισέρ" ειδικά για το πρώτο καιρό ώστε να αποσβέσει αρκετές δυσκολίες που υπάρχουν ακόμα και στην ανεύρεση κατοικίας....ότι και να γίνει φοιτητής στον δρόμο δεν μένεις. Ακόμα και στην εστία να μην μπείς περίπου €1500/εξάμηνο στο πανέπιστημιο μου ήταν (με όλα κομπλέ), θα σε βοηθήσουν απο το πανεπιστήμιο και τους φοιτητικούς συλλόγους να βρείς σπίτι στην πόλη. Εδώ οι φοιτητικοί σύλλογοι δεν είναι "Α και ΟΥ και ΔΑΠ ΝΔΦΚ" ή ΠΑΣΚ και ΠΚΣ κ.α μαργαριτάρια. Αυτά δεν υπάρχουν. Τα πανεπιστήμια έχουν security και η αστυνομία κάνει περιπολία όπως σε κάθε δημόσιο χώρο.

                Δεν μπορώ να σου απαντήσω γενικά για τα μεταπτυχιακά και την δυσκολία και το χρόνο που απαιτούν αλλά εγώ 2 χρόνια μάτωσα. Μαζί με τα Γερμανικά ξύπναγα στις 6.00 και πολλές φορές πήγαινε και μετά τις 00.00. Αλλά μου άρεσαν όλα αυτά που έκανα. Έβλεπα αξιακρατία σε όλα....είχα στα εργαστήρια τα καλύτερα μηχανήματα για να δουλέψω κ.α.

                Για την πλήρη απασχόληση και το μεταπτυχιακό δεν ξέρω τι να σου πώ, αν αντέχεις ξενύχτι και ΣΚ όλο μέσα ναι βγαίνει, αλλά δύσκολο. Για αυτό το λόγο υπάρχουν βοηθήματα απο το κράτος (υποτροφίες, φοιτητικά δάνεια με χαμηλό τόκο) και με ένα mini-job (€450) φτάνεις στο €1000/μήνα και ζείς και σπουδάζεις. Υπάρχουν λύσεις και όταν είσαι εδώ είναι πιο εύκολο απο το να σκέφτεσαι το μακρινό και δύσκολο. Δεν είναι άπιαστα αυτά που γράφω.

                @gg_nefeli: Δεν θέλω να επαναλλαμβάνομαι αλλά θα το ξαναπώ. Ξεχαστε την νοοτροπία της Ελλάδας!!! Δεν μπορείς να έχεις σπουδάσει Γερμανική φιλολογία και να στείλεις βιογραφικό για παιδαγωγός ή Γραμματέας ή ότι άλλο, θα πάρεις άμεσα αρνητική απάντηση. Όλα τα επαγγέλματα που αναφέρεις έχουν 3ετής σπουδές και βάλε. Αν δεν έχεις σπουδάσει αυτό το επάγγελμα δεν μπορείς να το κάνεις στην Γερμανία. Αυτή είναι η μεγαλύτερη παρεξήγηση με όλους που μιλάω. Θέλουν πιστοποιήσεις και χαρτιά. Ακόμα και babysitter κάνεις μαθήματα για κανα 2 εβδομάδες και σου δίνουν πιστοποίηση. Ανιδίκευτο επάγγελμα (που σου αναφέρω παραπάνω) δεν είναι αυτά που νομίζουμε στην Ελλάδα. Ανιδίκευτο εδώ είναι μόνο γραμμή παραγωγής σε εργοστάσιο, δουλείες σε super-market, λάτζα σε εστιατόριο κ.α.
                Δεν θα διαλέξουν κάποιον που είναι μητρική του η Γερμανική αλλά κάποιον που έχει τα χαρτια και την προυπηρεσία (αν υπάρχει θετικό και μόνο με χαρτιά να το αποδεικνύει).

                "Στην Γερμανία το τι σπουδάζω και το τι εργασία κάνω είναι 1/1"

                **Επίσης το να μπείς σε Μεταπτυχιακό δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Πρέπει να πληρείς τις προυποθέσεις δηλ. καλό βαθμό στο προηγούμενο πτυχίο (συνήθως >6,5) κ.α. αλλά πάντα θα επικοινωνήτε με την εκάστοτε γραμματεία του μεταπτυχιακού ακόμα και αν δεν τις πληρείται....δεν ξέρεις ποτέ...δεν πληρώνεις το email που θα στείλεις
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Σ ευχαριστώ πολύ Kosofos!!

                  μία ερώτηση ακόμα μόνο: δικαιούται κάποιος που ήδη έχει πτυχίο φοιτητικό δάνειο;; θυμάμαι κάποιος να μου είπε το αντίθετο,δηλ. ότι δεν δικαιούσαι στο δεύτερο πτυχίο, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν θυμάμαι και καλά.

                  Comment


                    Originally posted by sarah87 View Post
                    Σ ευχαριστώ πολύ Kosofos!!

                    μία ερώτηση ακόμα μόνο: δικαιούται κάποιος που ήδη έχει πτυχίο φοιτητικό δάνειο;; θυμάμαι κάποιος να μου είπε το αντίθετο,δηλ. ότι δεν δικαιούσαι στο δεύτερο πτυχίο, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν θυμάμαι και καλά.
                    Υπάρχουν 2 ειδών φοιτητικά δάνεια. Αυτά που δίνει το κράτος και αυτά που δίνουν οι τράπεζες. Μπορείς κανονικά ακόμα και Phd να κάνεις, αλλά έχει όλη την διαδικασία που περιλαμβάνει ένα δάνειο

                    Student Loans

                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Kosofos να σαι καλα που μας ανοιγεις τα ματια! εζησα εξι μηνες στην γερμανια πριν 4 χρονια (ερασμους)αλλα τοτε ουτε σκεφτομουν γ δουλεια, ετσι δεν ξερω ακριβως τι παιζει. Οσο για τη θεση σαν Sekretaerin το ειπα διοτι ειδα καποιες αγγελιες κ στις προυποθεσεις ειχαν την αριστη γνωση οφις κ αγγλικων και γενικα να εισαι εξυπηρετικοσ κ κοινωνικος, και σκεφτηκα οτι ΙΣΩΣ να ηταν μια καλη επιλογη για μια αρχικη δουλεια. Κατι αλλο! Πιστευεις η προυπηρεσια που εχω απο το ιδιωτικο σχολειο εδω θα παιξει ρολο για αυτους; (αν εβρισκα κατι πανω στο αντικειμενο μου βεβαια)

                      Comment


                        Originally posted by gg_nefeli View Post
                        Οσο για τη θεση σαν Sekretaerin το ειπα διοτι ειδα καποιες αγγελιες κ στις προυποθεσεις ειχαν την αριστη γνωση οφις κ αγγλικων και γενικα να εισαι εξυπηρετικοσ κ κοινωνικος, και σκεφτηκα οτι ΙΣΩΣ να ηταν μια καλη επιλογη για μια αρχικη δουλεια. Κατι αλλο! Πιστευεις η προυπηρεσια που εχω απο το ιδιωτικο σχολειο εδω θα παιξει ρολο για αυτους; (αν εβρισκα κατι πανω στο αντικειμενο μου βεβαια)
                        Όπως είπα το να στείλεις μια αίτηση δεν έχεις να χάσεις ποτέ τίποτα. Απλά τα γράφω αυτά για τις δουλειές για να ξέρουμε που έχουμε τις πιθανότητες μας. Για να μην λέμε έστειλα 100 αιτήσεις και στις 100 αρνητικές απαντήσεις πήρα παρόλο που είμαι Γερμανία κτλ. Θέλει πολύ οργάνωση και σχέδιο. Όσο για την προυπηρεσία αν έχεις χαρτί μετράει με τα 1000

                        Καλημέρα και καλή δύναμη!
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Εχω φαει τον τοπο να βρω μεταπτυχιακο που να διαρκει ενα χρονο σε Γερμανικο πανεπιστημιο αλλα ολα ειναι δυο. Το μονο που βρηκα ειναι στο Leiden στην Ολλανδια. Αλλα στην Ολλανδια νομιζω οτι δεν θα μιλαω τη γλωσσα οπως στη Γερμανια κ χρειαζομαι "να λυθει η γλωσσα μου". Αν υπαρχει καποιος Γερμανικης Φιλολογιας σε Γερμανια η Ολλανδια ας μου πει τη γνωμη το
                          Καλημερα απο τη ζεστη Πατρα!

                          Comment


                            Originally posted by kosofos View Post
                            Υπάρχουν 2 ειδών φοιτητικά δάνεια. Αυτά που δίνει το κράτος και αυτά που δίνουν οι τράπεζες. Μπορείς κανονικά ακόμα και Phd να κάνεις, αλλά έχει όλη την διαδικασία που περιλαμβάνει ένα δάνειο

                            Student Loans

                            Studentenwerk Gie
                            ευχαριστώ !!

                            Comment


                              Κάποιος που να γνωρίζει τι κινήσεις χρειάζεται να γίνουν; Έκδοση κάποιας άδειας άσκησης επαγγέλματος, εγγραφή σε κάποιο επιμελητήριο ή κάποια ένωση μηχανικών;

                              Comment


                                ζητειται δασκαλος/α

                                Εμαθα σημερα οτι ζητανε δασκαλο/α για να διδαξει σε ελληνοπουλα στην περιοχη Herbrechtingen διπλα στην περιοχη Giengen του κρατιδιου Βαδης Βυδεμβεργης ψαχνουνε απεγνωσμενα για να γινονται καποιες φορες την εβδομαδα μαθηματα για τα παιδια (τα οποια ειναι αρκετα)αυτα θα γινονται το απογευμα απο οτι εμαθα οποτε και το πρωι μπορει καποιος αν θελει να ασχοληθει με κατι αλλο... οποιος επιθυμει, θα του δωσω το εμαιλ με το οποιο μπορει να στειλει το βιογραφικο του, αυτη την εβδομαδα θα αποφασισουν ...

                                Comment

                                Working...
                                X