Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστω πολυ .Το θεμα ειναι αν γνωριζει κανεις προσωπικα πληροφοριες για τα παραπανω διοτι μου προσεφερθησαν δυο δουλειες αλλα μου φανηκε σχετικα μικρος ο μισθος.

    Comment


      PKAIM, συμφωνώ και εγώ με τον fermat86 η Γερμανία έχει ανάγκη από προγραμματιστές. Δεν έχουν ως προυπόθεση την γνώση γεμανικών γιατί δεν βρίσκουν άτομα. Αν ξέρεις αγγλικά καλό θα ήταν να αρχίσεις να στέλνεις το βιογραφικό σου. Πριν λίγο καιρό είχα αναρτήσει μια αγγελία για προγραμματιστή με γνώσεις TYPO3 στην Στουτγάρδη αλλά τώρα νομίζω οτι έχουν βρει.

      Comment


        Μισθοί κατά κρατίδια για οδοντιάτρους.

        Καταρχήν δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης πτυχίου ασφαλώς, άλλα θέμα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος!

        Ρωτήστε τα πάντα για να εγγραφείτε στο Zentralregister των οδοντιάτρων εδώ στο Bundeszahnärztekammer. Αυτοί θα σας διαφωτίσουν σε ότι απορίες υπάρχουν.

        Γενικές πληροφορίες

        Επαγγελματικά προσόντα

        Όλα όσα θέλετε να γνωρίζετε σχετικά με την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων

        Ένα παράδειγμα πως να εξερευνήσετε το επάγγελμα σας και να οδηγηθείτε με αναφορά σε συγκεκριμένα δικαιολογητικά για την αίτηση αναγνώρισης.

        Comment


          To TYPO3 είναι ένα CMS... τεσπα.. δεν γνωρίζουμε σε τι ακριβός προγραμματιστής...

          Αλλού θέλω όμως να καταλήξω. Ένα φόρουμ είναι ανοιχτώ με πληροφορίες για όλους. Ώση έχετε την πρόθεση να βοηθάτε, παρακαλούμε να δημοσιεύετε της γνώσης σας και όχι να ψαρεύετε πιθανών μελλοντικούς πελάτες!

          Comment


            Αγαπητε Μιλου προτου βγαλεις συμπερασματα για την δουελεια που θελω να κανω,καλυτερα να με ρωτησεις.Επισης θελω να βοηθησω οσο μπορω γιατι και εγω το περασα το job seeking στην γερμανια και ξερω την γλυκα.Επισης για προσωπικους λογους αναγκαστηκα να αφησω ενα πολυ δυνατο μαστερ που εκανα στο γκρατσ και να γυρισω στο σπιτι μου.Οποτε ασε καλυτερα την κατακριση στην ακρη προτου γνωριζεις για καθε θεμα ολη την αληθεια.

            Comment


              Να συμπληρωσω πανω στο θεμα που ανοιξε περι "μελλοντικων πελατων" οτι ο fermat86 μου εχει δωσει ηδη links για ευρεση εργασιας και τον ευχαριστω πολυ!

              Comment


                Αγαπητοί αναγνώστες, χάνονται σε ένα φόρουμ οι χρήσιμες πληροφορίες όταν μια πλατφόρμα για ανταλλαγή και συζήτηση χρησιμοποιείτε μόνο μεσώ Ε-Μail.
                Και βέβαια χαιρόμαστε αν τα Link σε οδηγήσουν σε επιτυχή αναζήτηση εργασίας. Γιατί όμως να μην ενημερώνονται και άλλη σε ίδιες περιστάσεις ζωής!? Ποιος σκοπός υπάρχει και πια πρόθεση?
                Επιτρέψτε τους διαχειριστές να μην αφήσουν την αλληλεπίδραση με καθαρά εθελοντικό χαρακτήρα να διαμορφωθεί σε χαρακτήρα “personal business seeker”.
                Επιτυγχάνουμε έκδοση απόφασης βάση γεγονότων που διαβάζουμε. Το γεγονός ότι οι πληροφορίες ήταν περισσότερο αδιόρατες παρά χειροπιαστές, δεν μας επιτρέπει να βγάζουμε και πολλά άλλα για την δουλειά που θέλεις να κάνεις. Η αλήθεια αγαπητέ αναγνώστη δεν αντέχετε.
                Μια από αυτές της αλήθειες είναι ότι δεν θα αφήσουμε να νιώθουν όλη οι άλλη χρήστες σαν ταπεινή ικέτες, ο νοών...νοείτω.

                Comment


                  Για τις συμβάσεις εργασίας, δεν υπάρχει προθεσμία προσφυγής.
                  Δεδομένου ότι η σύμβαση είναι έγκυρη με την υπογραφή, μπορεί να απορριφθεί με παραίτηση ή σύμβαση ακύρωσης (και τα δυο έγγραφος!) Εάν δεν ακυρώσετε, ούτε αναλάβει τη θέση, γίνεσθαι υπόχρεος καταβολής αποζημίωσης κατά το νόμο (BGB) και χωρίς ρήτρα στο συμβόλαιο.

                  Comment


                    Ευχαριστώ milu αλλά τελικά αποφάσισε να εργαστεί.

                    Comment


                      Ερωτησεις για την εργασια μου

                      Καλησπερα δουλευω σε ελλινηκο εστιατοριο στην γερμανια με
                      1200€ τσεπη ανασφαληστος ( προς το παρον μ λεει το αφεντικο)
                      Εδω και 4 μηνες
                      Το θεμα ειναι οτι δουλευω 12+ ωρες την ημερα .... Αυτος μου λεει ειναι λογηκο ετσι ειναι στην γερμανια τα πραματα καλητερα δεν θα βρεις
                      Το θεμα του σπητιου εδω ειναι λυμενο γιατι μενω με ενα φηλαρακι
                      Δουλευω 10:30-14:30 σπαστο 16:30-24:00
                      12 ωρες διλαδη στην καλητερη 6 ημερο
                      Του ειπα αμα παιζει να βρουμε κανα κενο να παω να μαθω γερμανικα και μ λεει δεν παιζει κατι τετιο.
                      Πλεον θελει να με βαλει να κοιμαμε σε ενα δωματιο στο εστιατοριο για να κοιταω και τους προμηθευτες μας τι φερνουν πως γιατι και τα λοιπα
                      Το νοιοθω σαν σκλαβια το ολο σκηνικο γιατι την μερα εχω στην ουσια 3 ωρες free ( εκτος 7 ωρες υπνου)
                      Καποιος που να γνωριζει την αγωρα εργασιας : μηπος ειναι ετσι τα πραματα οντος παντου και να σταματησω να σκεφτομαι να φηγω απο την δουλεια;
                      Λεω να σταματισω και να μαθω γερμανηκα και να δουλεψω οπου βρω.
                      Ειμαι εργατικος δεν με νοιαζει τι δουλεια θα ειναι
                      Σας παρακαλω ας μου πει καποιος που ξερει την φαση
                      Συγνωμη για τα ορθογραφηκα αλλα γραφω απο κηνιτο
                      Ευχαριστω προκαταβοληκα

                      Comment


                        Καλήμερα Πάνω,

                        σε πληρώνει 3 € την ώρα και χωρίς ασφάλιση!!

                        Οι καθημερινές ώρες εργασίας σύμφωνα με το νόμο (BGB) περί ωρών εργασίας δεν επιτρέπετε να υπερβαίνουν τις οκτώ ώρες.
                        Μπορεί να παραταθεί για έως και δέκα ώρες, μόνον εφόσον, εντός έξι ημερολογιακών μηνών ή εντός 24 εβδομάδων δεν υπερβαίνει μέσο όρο οκτώ ώρες ανά ημέρα.
                        Δηλαδή πχ. 2 ημέρες με 10 ώρες και 3 ημέρες με 7 ώρες η πχ. Την μια βδομάδα 6 μέρες με 10 ώρες και την άλλη βδομάδα 2 μέρες με 10 ώρες και τρις μέρες ρεπό κλπ.
                        Με λίγα λόγια μέσα στο εξάμηνο επιτρέπετε 960 ώρες και εσένα σε έχει με 2.232 ώρες!!

                        Διοικητικό αδίκημα διαπράττεται ο εργοδότης που εσκεμμένα ή εξ αμελείας απασχολεί κάποιον σχετικά πάνω των ωρών εργασίας.

                        Originally posted by Panos26 View Post
                        Αυτος μου λεει ειναι λογηκο ετσι ειναι στην γερμανια τα πραματα καλητερα δεν θα βρεις
                        Και εγώ σου λέω, ο εργοδότης σου είναι με ένα πόδι στη φυλακή!
                        Αν έχεις κομπόδεμα η κάποια άλλη εργασία στην προοπτική. Φύγε τώρα αμέσως από εκεί!

                        Comment


                          Panos όχι δεν είναι έτσι τα πράγματα στην Γερμανία. Είναι κάπως καλύτερα.
                          Μπορείς να βρείς και καλύτερα. Από άποψη ωρών εργασίας.
                          Για λεφτά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. Όλα είναι σχετικά.

                          Ανασφάλιστος;;;

                          Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις σε ποιά υπηρεσία θα πρέπει να απευθυνθείς για να του κάνουν μια δυσάρεστη επίσκεψη.
                          Λαμόγια Έλληνες υπάρχουν και στη Γερμανία δυστυχώς, αλλά υπολογίζουν χωρίς το κράτος.
                          Πήγαινε στην αστυνομία, κάπου. Έλεος πια με τους Ελληνάρες. Απλά έλεος.

                          Μην το αφήσεις έτσι.

                          Comment


                            Originally posted by Panos26 View Post
                            Καλησπερα δουλευω σε ελλινηκο εστιατοριο στην γερμανια με
                            1200€ τσεπη ανασφαληστος ( προς το παρον μ λεει το αφεντικο)
                            Εδω και 4 μηνες
                            Το θεμα ειναι οτι δουλευω 12+ ωρες την ημερα .... Αυτος μου λεει ειναι λογηκο ετσι ειναι στην γερμανια τα πραματα καλητερα δεν θα βρεις
                            Το θεμα του σπητιου εδω ειναι λυμενο γιατι μενω με ενα φηλαρακι
                            Δουλευω 10:30-14:30 σπαστο 16:30-24:00
                            12 ωρες διλαδη στην καλητερη 6 ημερο
                            Του ειπα αμα παιζει να βρουμε κανα κενο να παω να μαθω γερμανικα και μ λεει δεν παιζει κατι τετιο.
                            Πλεον θελει να με βαλει να κοιμαμε σε ενα δωματιο στο εστιατοριο για να κοιταω και τους προμηθευτες μας τι φερνουν πως γιατι και τα λοιπα
                            Το νοιοθω σαν σκλαβια το ολο σκηνικο γιατι την μερα εχω στην ουσια 3 ωρες free ( εκτος 7 ωρες υπνου)
                            Καποιος που να γνωριζει την αγωρα εργασιας : μηπος ειναι ετσι τα πραματα οντος παντου και να σταματησω να σκεφτομαι να φηγω απο την δουλεια;
                            Λεω να σταματισω και να μαθω γερμανηκα και να δουλεψω οπου βρω.
                            Ειμαι εργατικος δεν με νοιαζει τι δουλεια θα ειναι
                            Σας παρακαλω ας μου πει καποιος που ξερει την φαση
                            Συγνωμη για τα ορθογραφηκα αλλα γραφω απο κηνιτο
                            Ευχαριστω προκαταβοληκα
                            πανο θα μου επιτρεψεις να σου πω, για να εχεις να συγκρινεις, πως οταν ειχαμε σουβλατζηδικο τον ψηστη τον πληρωναμε 1300/μηνα για 6 ημερο και εξτρα την ασφαληση και μιλαω για ελλαδα 2005-2010. σιγουρα θα βρεις κατι καλυτερο. καλη επιτυχια

                            Comment


                              Originally posted by Panos26 View Post
                              Καλησπερα δουλευω σε ελλινηκο εστιατοριο στην γερμανια με
                              1200€ τσεπη ανασφαληστος ( προς το παρον μ λεει το αφεντικο)
                              Εδω και 4 μηνες
                              Το θεμα ειναι οτι δουλευω 12+ ωρες την ημερα .... Αυτος μου λεει ειναι λογηκο ετσι ειναι στην γερμανια τα πραματα καλητερα δεν θα βρεις
                              Το θεμα του σπητιου εδω ειναι λυμενο γιατι μενω με ενα φηλαρακι
                              Δουλευω 10:30-14:30 σπαστο 16:30-24:00
                              12 ωρες διλαδη στην καλητερη 6 ημερο
                              Του ειπα αμα παιζει να βρουμε κανα κενο να παω να μαθω γερμανικα και μ λεει δεν παιζει κατι τετιο.
                              Πλεον θελει να με βαλει να κοιμαμε σε ενα δωματιο στο εστιατοριο για να κοιταω και τους προμηθευτες μας τι φερνουν πως γιατι και τα λοιπα
                              Το νοιοθω σαν σκλαβια το ολο σκηνικο γιατι την μερα εχω στην ουσια 3 ωρες free ( εκτος 7 ωρες υπνου)
                              Καποιος που να γνωριζει την αγωρα εργασιας : μηπος ειναι ετσι τα πραματα οντος παντου και να σταματησω να σκεφτομαι να φηγω απο την δουλεια;
                              Λεω να σταματισω και να μαθω γερμανηκα και να δουλεψω οπου βρω.
                              Ειμαι εργατικος δεν με νοιαζει τι δουλεια θα ειναι
                              Σας παρακαλω ας μου πει καποιος που ξερει την φαση
                              Συγνωμη για τα ορθογραφηκα αλλα γραφω απο κηνιτο
                              Ευχαριστω προκαταβοληκα
                              Η φάση είναι η εξής:

                              και 12ώρα καθημερινά, και 6ημερο, και 4 μήνες ανασφάλιστος, και σου λέει "προς το παρόν" για την ασφάλιση (που όλοι μας ξέρουμε ότι δεν έχει σκοπό να σε ασφαλίσει ποτέ), και δεν σου αφήνει περιθώριο να διδαχθείς γερμανικά (μήπως σε σκλαβώσει περισσότερο), και εξτρα ευθύνες με τους προμηθευτές (χωρίς επιπλέον χρήματα, επιβράβευση, τίτλο, οτιδήποτε για ανταμοιβή για τις παραπάνω ευθύνες), και σε παραμυθιάζει ότι τάχα δεν θα βρεις καλύτερα (για να σε γεμίζει με ψεύτικο φόβο μήπως κάτσεις όσο τραβάει μέχρι να σε απολύσει χωρίς αποζημίωση αφού δεν είσαι ασφαλισμένος), και θα κοιμάσαι στο χώρο του

                              και όλα αυτά, μέσα σε ένα κράτος με ΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ

                              Μέτρα τα "και" για να ανακαλύψεις πόσες φορές σου κάνει έρωτα από παντού και ζητάει όλα τα ρέστα.

                              Είναι σχεδόν βέβαιο ότι:
                              1) θα σου λέει ανακρίβειες για την αγορά εργασίας
                              2) θα σε κάνει να φοβάσαι με αποτέλεσμα να μην ψάχνεις όσο θα μπορούσες
                              3) θα εκφράσει ότι σου κάνει χάρη που σε πληρώνει 1200 ευρώ το μήνα (ενώ με αυτά που έγραψε ο milu εργάζεσαι διπλάσιες ώρες το εξάμηνο συγκριτικά με το νόμο)
                              4) θα σου πει για το πόσο δύσκολα είναι στην ελλάδα με ΔΝΤ που παίρνουν 300 ευρώ το μήνα, αν βρουν δουλειά (πριν 10 χρόνια τα ίδια έλεγαν, με την διαφορά ότι τότε ο μισθός ήταν γύρω στα 1000. κόλπο ελλήνων εργοδοτών είναι)
                              5) αν φύγεις, ίσως βγάλει κακή φήμη για σένα (σημάδι ότι δεν έπρεπε να αφιερώσεις πολύ χρόνο εκεί)
                              6) θα βρει ένα σωρό μπούρδες να σου πει για να αναβάλει (επ'αορίστου) τις υποχρεώσεις του ως εργοδότης. Την ίδια στιγμή, όσο το αποδέχεσαι αυτό, άλλο τόσο άξιος της μοίρας σου γίνεσαι.

                              Ευκαιρία λοιπόν να φύγεις, να τον καταγγείλεις και να κάνεις δώρο στον εαυτό σου την εκμάθηση γερμανικών.

                              Comment


                                Στον τακο να βαλει μυαλο... εχεις δικαιωματα δεν εισαι κανενος λαμογιου .... βγαλτον στον τακο και ζητα του και τα ρεστα... και τα περι κακης φημης ειναι κουραφεξαλα... ισα ισα θα του φυγει και η μαγκια και θα το σκεφτουν και τα υποψηφια λαμογια.
                                Mια απλη καταγγελια στην αστυνομια η στον Γερμανικο ΟΑΕΔ ειναι αρκετη... και η ZOLLAMT θα τον κανονισει κανονικα ..
                                Better Think twice instead once

                                Comment

                                Working...
                                X