Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    to tilefono gia to estiatorio sto crailsheim einai 07951 96 32 221 k zitate i ton kurio leonida i tin anna. einai to zeugari pou exoun to estiatorio!!!

    Comment


      Χαίρεται και από μένα. Όντας καινούργιος στο forum θα ήθελα κι εγώ να σας ευχαριστησω για την αρωγή σας και τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε σε όλους εμάς που αποφασίσαμε να κάνουμε το δύσκολο βήμα για μετανάστευση στη Γερμανία. Είμαι 28 ετών και είμαι φυσικός. Έχω ακούσει γενικά για ελληνικά ιδιωτικά σχολεία που υπάρχουν στη Γερμανία ακόμα για φροντιστηριακά μαθήματα που παραδίδονται σε ομογενείς μαθητές που επιθυμούν να εισαχθούν σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο. Οι πληροφορίες μου ωστόσω είναι συγκεχυμένες και δεν ξέρω κτά πόσο έγκυρες. Αν έχετε την οποιαδήποτε γνώση του θέματος καθώς και το πως μπορώ να ψαχτώ στο συγκεκριμένο κομμάτι, παρακαλώ ενημερώστε με! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

      Comment


        Καλησπέρα marius και καλώς ήρθες στο patriotaki

        Φυσικός και 28 έ? Που σπούδασες μήπως και ήμασταν και συμφοιτητές. Η ερώτηση σου μου θυμίζει ακριβώς εμένα πρίν 2 χρόνια. Αυτό σκεφτόμουν και εγώ όταν ήρθα εδώ. Έχεις προυπηρεσία σε κάποιο φροντηστήριο (όχι ιδιαίτερα)? Απλά θα σου πώ κάτι για να οριοθετήσω λίγο τις ελπίδες σε αυτό....τα φροντηστήρια τα κάνουν οι ίδιοι οι καθηγητές, που διδάσκουν στα Ελληνικά σχολεία (δεν αλλάζει αυτό απο την Ελλάδα) και επίσης πρέπει να γνωρίζεις ότι απο εδώ οι συμπατριώτες μας μπορούν να εισαχθούν σε πολύ καλές σχολές στην Ελλάδα με βαθμούς πολύ χαμηλούς...άρα τα φροντηστήρια στο 99% δεν χρειάζονται. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. Για να σε ενθαρρύνω λίγο να ξέρεις όμως ότι κρατάς ένα πολύ καλό χαρτί στα χέρια σου (φυσικός) που με την κατάλληλη μετεκπαίδευση μπορείς να κάνεις πολλά. Είναι κάποιος τομέας που σε ενδιαφέρει περισσότερο?
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          Καλησπέρα Kosofos! Τελείωσα τα Φυσικό Θεσσαλονίκης με έτος εισαγωγής το 2003..είμασταν συμφοιτητές τελικά? Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον η οικονομική ευχέρεια για κάποιο μεταπτυχιακό και έτσι είπα να δω σε πρώτη φάση πως μπορώ να δοκιμάσω την τύχη μου με το απλό πτυχίο του φυσικού. Ξέρεις το οτιδήποτε για ελληνικά ιδιωτικά σχολεία? Στην τελευταία σου ερώτηση ο τομέας που με ενδιαφέρει περισσότερο στον κλάδο μας είναι αυτός της ατμόσφαιρας και περιβάλλοντος.

          Comment


            marius ,γεια σου κ απο μενα...
            αν σε ενδιαφερει για την ελληνικη εκπαιδευση, τα πραγματα ειναι απαγοητευτικα....και σχετιζονται με τις απιστευτες κ δυσαρεστες εξελιξεις που τρεχουν μαλιστα αυτην την στιγμη στην Eλλαδα . ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗς ΠΑΙΔΕΙΑς ΜΑς !
            Θελουν να κλεισουν τα σχολεια και στην Γερμανια, σιγα-σιγα... θα βρεις λινκς με πηγες, οπως

            Παράταση ζωής ένα χρόνο στα ελληνικά σχολεία της Γερμανίας | AlfaVita - Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο

            Αν θελεις να απορροφηθεις στη γερμανικη εκπαιδευση, θελει χρονο και δρομο, υπομονη κ επιμονη...
            Ερχεσαι εδω με C1 επιπεδο γλωσσας, καταθετεις ολα τα πτυχια,προυπηρεσιες και συμπληρωνεις εντυπα για περεταιρω εκπαιδευση.... Ολα αυτα στο REGIERUNGPÄSIDIUM (ειναι σαν την α'βαθμια-β'βαθμια εκπαιδευση)
            Εγω με ειδικοτητα Φυσικης Αγωγης πηγα με ραντεβου και κοντα 2 ωρες μου εξηγουσε τι πρεπει και τι μπορω να κανω.
            Εχω μια ειδικοτητα, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ κ για να μπορεσω να ''απορροφηθω'',πρεπει το λιγοτερο να εχω κ 2η...
            Αλλα επειδη εχω ηδη σπουδασει 8 εξαμηνα, για την 2η θα παρακολουθησω μονο 3 εξαμηνα,(χωρις εξετασεις εξαμηνων !) Μετα σειρα εχει η πρακτικη σε σχολειο, 1 χρονο, με αποδοχες......και τελικως διεκδικεις θεση σε ολο το κρατιδιο.

            Δεν ξερω αν ειναι βουνο για σενα κ για ολους τους εκπαιδευτικους που θα διαβασουν το μηνυμα που γραφω...
            αλλα συναδερφοι... ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ ... ΜΑς ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕΙ... ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ... ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙς ΤΕΛΕΥΤΑΙΕς ΕΒΔΟΜΑΔΕς ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ,ΑΠΟΛΥΣΕΙς ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ.... και τρελλαινομαι,δεν το πιστευω. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΦΥΓΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ...
            Ειμαι επιτυχουσα σε 3 ΑΣΕΠ ,και δυο χρονια ωρομισθια, δηλαδη σχεδον μια δεκαετια ΧΑΜΕΝΗ !!!!!
            ΑΛΛΑ νιωθω πραγματικα πως πηρα την καλυτερη αποφαση να παλεψω εδω για να μπω στην γερμανικη εκπαιδευση !

            Και η δουλεια μου τωρα ειναι ωρομισθια σε ολοημερο δημοτικο σχολειο και βλεπω αληθινη ,πραγματικη ,οργανωτικη, με σεβασμο στο παιδι και στον συναδερφο ....Εκπαιδευση. Και δεν μιλαω ακομα τελεια,οπως επισης δεν τα καταλαβαινω ολα 100%...και φυσικα ρωταω τις συναδελφισσες. Σε λιγες μερες εχουμε αποχαιρετηστηρια συγκεντρωση ολων των δασκαλων-καθηγητων,προ των διακοπων και ανυπομονω...θα εχει ενδιαφερον! Ηδη εχω βρεθει σε συγκεντρωση-γιορτη με γονεις και περασαμε ομορφα.... και φανταστειτε... ακομα δεν μιλαω καλα!

            Και εισαι νεος, εγω περναω τα 40 και το τολμησα, μονη (με προβληματα που μετα ενα χρονο ελαβαν τελος!!!) και θα το παλεψω !!
            Αυτην την στιγμη προετοιμαζομαι για το C1 που ξεκινα τον Σεπτεμβρη στο σχολειο μου
            Willkommen bei henke schulungen! Sprachen lernen in Stuttgart!



            Συναδερφοι εκπαιδευτικοι ...ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΤΟ ! Ελατε να σπουδασετε 1 και 2 ειδικοτητες ακομα !

            Υ.Γ. Αν σε ενδιαφερει τωρα αλλος τομεας , ο Kosofos θεωρω οτι γνωριζει πολλα: RESPECT AND WELLDONE !

            Comment


              katerfit καλησπερα αν ενδιαφερεσαι η και οποιος αλλος διαβασε την αναρτηση που εβαλα για δασκαλα η δασκαλο ο οποιος μπορει να διδαξει παιδακια σε ελληνικο σχολειο οχι πρωινα, θα πληρωνονται απο τους γονεις...

              Comment


                Originally posted by marius View Post
                Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον η οικονομική ευχέρεια για κάποιο μεταπτυχιακό και έτσι είπα να δω σε πρώτη φάση πως μπορώ να δοκιμάσω την τύχη μου με το απλό πτυχίο του φυσικού. Ξέρεις το οτιδήποτε για ελληνικά ιδιωτικά σχολεία? Στην τελευταία σου ερώτηση ο τομέας που με ενδιαφέρει περισσότερο στον κλάδο μας είναι αυτός της ατμόσφαιρας και περιβάλλοντος.

                Καλημέρα marius,

                Τα πράγματα στα περιέγεψε πολύ καλά η katerfit (αγωνίστρια). Ένα πτυχίο φυσικού, μαθηματικού κ.α. (και μάλιστα χωρίς προυπηρεσία) είναι καλό αλλά είναι μόνο η βάση της τούρτας. Το πράγμα θέλει και την κρεμούλα απο πάνω και κάποιες φορές και κερασάκι. Με καταλαβαίνεις τι εννοώ, έτσι? Το μόνο πτυχίο (πάντα απο την εμπειρία μου) που σερβίρετε στην αγορά εργασίας και έχεις πολλές πιθανότητες για εργασία κατευθείαν είναι του μηχανικού (πολιτικού, χημικού, ΗΥ κ.α.), του γιατρού και του νοσοκόμου. Σε όλα αυτά βέβαια παίζει και μεγάλο ρόλο η γνώση της γλώσσας. Αν θές λοιπόν να αξιοποιήσεις τους κόπους που έκανες για να πάρεις το χαρτί σου, τα χρήματα που ξόδεψαν για να σε σπουδάσουν οι γονείς σου, κατα την γνώμη μου πρέπει να κάνεις μετεκεπαίδευση εδώ. Είναι η μόνος σίγουρος δρόμος. Υπάρχουν βέβαια και εξερέσεις και ο κάθε άνθρωπος έχει και το δικό του αστέρι. Επίσης και για να καταφέρεις να μετεκπαιδευτείς εδώ δεν είναι εύκολο έτσι. Μόνο για να καταφέρεις να μπείς κάπου είναι επιτυχία και θέλει και τα προαπαιτούμενα (προηγούμενο βαθμό πτυχίου, γλώσσα Αγγλικά/Γερμανικά με άριστη γνώση). Όσο για το οικονομικό δεν είναι το πιο μεγάλο πρόβλημα μιάς και υπάρχουν πολλές δουλειές για working-student (€850/μήνα και 20ώρες/εβδομάδα) στον τομέα των σπουδών πάντα αλλά και mini-job και υποτροφίες. Για αυτό το λόγο εδώ μέσα μόνο πληροφορούμε και δίνουμε ίσως και μια άλλη οπτική γωνία που λογικό είναι να μην έχει κάποιος που δεν ζεί εδώ ή δεν έχει δεί την αγορά εργασίας. Όσο για τον τομέα που μου είπες είναι πολλά υποσχόμενος και με καλή επαγγελματική αποκατάσταση στι ςπερισσότερες χώρες του κόσμου. Ένα απο τα καλύτερα μάστερ εδώ σε αυτό τον τομέα είναι στην Βρέμη

                PEP - Postgraduate in Environmental Physics at Bremen University (Germany) - international programme for M.Sc. and Ph.D. degree



                Αυτά όλα άν θές να συνεχίσεις στο δρόμο που ξεκίνησες και να επενδύσεις. Υπάρχουν πάντα και άλλοι δρόμοι που όμως δεν θα σε αφήσουν να δείς τα πράγματα καθαρά και ίσως να μην πάρεις σωστές αποφάσεις. Αν με ρώταγες εμένα τώρα τι άλλο θα έκανα απο το να κάτσω να λιώσω παντελόνια στο διάβασμα και να ξενυχτάω κάθε βράδυ, θα ασχολούμουν με το "τιμόνι" στην Γερμανία. θα ξεκίναγα με μεταφορές 3,5 τόννων που με καλύπτει το δίπλωμα Β και μετά θα επένδυα σε άλλα διπλώματα. Είναι επάγγελμα με ζήτηση, αν και απο Σεπτέμβρη πλακώνουν Βούλγαροι και Ρουμάνοι (μέχρι τώρα δεν μπορούσαν να εργαστούν ελεύθερα εδώ) και θα γίνει της μουρλής. Καλή δύναμη!
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  katerfit καλημέρα μια ερώτηση . σαν ωρομίσθια δουλεύεις με το ένα αντικείμενο η έχεις κάνει Και το 18μηνo Και πήρες Και το δεύτερο αντικείμενο?

                  Comment


                    Originally posted by kosofos View Post
                    Καλημέρα marius,

                    Τα πράγματα στα περιέγεψε πολύ καλά η katerfit (αγωνίστρια). Ένα πτυχίο φυσικού, μαθηματικού κ.α. (και μάλιστα χωρίς προυπηρεσία) είναι καλό αλλά είναι μόνο η βάση της τούρτας. Το πράγμα θέλει και την κρεμούλα απο πάνω και κάποιες φορές και κερασάκι. Με καταλαβαίνεις τι εννοώ, έτσι? Το μόνο πτυχίο (πάντα απο την εμπειρία μου) που σερβίρετε στην αγορά εργασίας και έχεις πολλές πιθανότητες για εργασία κατευθείαν είναι του μηχανικού (πολιτικού, χημικού, ΗΥ κ.α.), του γιατρού και του νοσοκόμου. Σε όλα αυτά βέβαια παίζει και μεγάλο ρόλο η γνώση της γλώσσας. Αν θές λοιπόν να αξιοποιήσεις τους κόπους που έκανες για να πάρεις το χαρτί σου, τα χρήματα που ξόδεψαν για να σε σπουδάσουν οι γονείς σου, κατα την γνώμη μου πρέπει να κάνεις μετεκεπαίδευση εδώ. Είναι η μόνος σίγουρος δρόμος. Υπάρχουν βέβαια και εξερέσεις και ο κάθε άνθρωπος έχει και το δικό του αστέρι. Επίσης και για να καταφέρεις να μετεκπαιδευτείς εδώ δεν είναι εύκολο έτσι. Μόνο για να καταφέρεις να μπείς κάπου είναι επιτυχία και θέλει και τα προαπαιτούμενα (προηγούμενο βαθμό πτυχίου, γλώσσα Αγγλικά/Γερμανικά με άριστη γνώση). Όσο για το οικονομικό δεν είναι το πιο μεγάλο πρόβλημα μιάς και υπάρχουν πολλές δουλειές για working-student (€850/μήνα και 20ώρες/εβδομάδα) στον τομέα των σπουδών πάντα αλλά και mini-job και υποτροφίες. Για αυτό το λόγο εδώ μέσα μόνο πληροφορούμε και δίνουμε ίσως και μια άλλη οπτική γωνία που λογικό είναι να μην έχει κάποιος που δεν ζεί εδώ ή δεν έχει δεί την αγορά εργασίας. Όσο για τον τομέα που μου είπες είναι πολλά υποσχόμενος και με καλή επαγγελματική αποκατάσταση στι ςπερισσότερες χώρες του κόσμου. Ένα απο τα καλύτερα μάστερ εδώ σε αυτό τον τομέα είναι στην Βρέμη

                    pep - University of Bremen


                    Αυτά όλα άν θές να συνεχίσεις στο δρόμο που ξεκίνησες και να επενδύσεις. Υπάρχουν πάντα και άλλοι δρόμοι που όμως δεν θα σε αφήσουν να δείς τα πράγματα καθαρά και ίσως να μην πάρεις σωστές αποφάσεις. Αν με ρώταγες εμένα τώρα τι άλλο θα έκανα απο το να κάτσω να λιώσω παντελόνια στο διάβασμα και να ξενυχτάω κάθε βράδυ, θα ασχολούμουν με το "τιμόνι" στην Γερμανία. θα ξεκίναγα με μεταφορές 3,5 τόννων που με καλύπτει το δίπλωμα Β και μετά θα επένδυα σε άλλα διπλώματα. Είναι επάγγελμα με ζήτηση, αν και απο Σεπτέμβρη πλακώνουν Βούλγαροι και Ρουμάνοι (μέχρι τώρα δεν μπορούσαν να εργαστούν ελεύθερα εδώ) και θα γίνει της μουρλής. Καλή δύναμη!
                    μπα...εγω δεν πιστευω οτι θα ερθουν και τοσοι ωστε να καλυφθουν πια ΟΛΕΣ οι θεσεις για οδηγους, εργατες κλπ
                    Παντως το τιμονι ειναι καλη δουλεια και σιγουρη αλλα πολλες ωρες. Χανεις 11-12 ωρες την μερα. Εκτος αν εννοεις για διεθνη ταξιδια κλπ

                    Comment


                      Αναχώρηση για Βερολίνο ή Δρέσδη

                      Καλησπέρα σας και από εμένα.

                      Αποτελώ νέο αίμα στο patriotaki.net και θα ήθελα την βοήθειά σας.Πρόκειται να αναχωρήσω για Γερμανία στα μέσα Σεπτεμβρίου,για Βερολίνο ή για Δρέσδη.
                      Δρέσδη είναι ο προορισμός μου,απλώς για Βερολίνο κοιτάζω πρώτα,λόγο πιο φθηνών εισιτηρίων.
                      Ψάχνω όμως και δεν βρίσκω κάτι φθηνό και οικονομικό,αντιθέτως βλέπω αεροπορικά στα 200ευρώ και πάνω.

                      Θέλω λοιπόν να μου πείτε,πως μετακινείστε ή πως έχετε μετακινηθεί ή πως σκοπεύετε να μετακινηθείτε για Γερμανία φθηνά.

                      Να σημειώσω πως μένω Θεσσαλονίκη και πραγματικά χρειάζομαι την βοήθειά σας.

                      Ευχαριστώ πολύ

                      Comment


                        ραφαελα σου ευχομαι καλη τυχη στο καινουργιο σου ξεκινημα στη γερμανια.
                        ο πιο οικονομικος τροπος για δρεσδη τον σεπτεμβρη θεωρω οτι ειναι αεροπορικος απο θεσσαλονικη για δρεσδη με μια ενδιαμεση σταση.

                        αν ηταν αλλος μηνας πχ οκτωμβριος η νοεμβριος θα σου ελεγα να πας απο θεσσαλονικη για βερολινο με easy jet που για αυτους τους μηνες ειναι πολυ οικονομικα αλλα τον σεπτεμριο ολοι επιστρεφουν απο της αδειες οποτε απο βερολινο δεν συμφερει.

                        για 16 σεπτεμβρη πχ απο θεσσαλονικη για δρεσδη πετας απο 169ευρω και δεν χρειαζεται να κανεις περιττα εξοδα για τρενα η λεοφωρεια που θα ειχες αν προσγειωνοσουν βερολινο.
                        fluege.de |

                        ευχομαι να σε καλυψα, αν θες κατι αλλο για την περιοχη που πας ρωτα με.

                        Comment


                          Ζητούνται Έλληνες γιατροί | Πολιτική | DW.DE | 16.07.2013
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Kosofos και Katerfit σας ευχαριστώ πρσγματικά για τις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές που μου δώσατε! Και αυτό ακριβώς επιζητώ σε πρώτη φάση, την γνώμη και τις συμβουλές συμπατριωτών μου που έχουν κάνει ήδη το βήμα παρά την στείρα πληροφόρηση από τα διάφορα site. Συνεχίζω το ψάξιμό μου και ότι χρειαστώ πίστέυω έχω το θάρρος να σας ξανααπευθυνθώ! Ευχαριστώ και πάλι.

                            Comment


                              Job portal για ιατρούς, νοσοκομους και παραιατρικά επαγγέλματα
                              Der Stellenmarkt für Ärzte, Pflege
                              und weitere medizinische Berufe
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Jobportal για εργασία οδηγών φορτηγών (LKW)

                                Die besten Stellenangebote für LKW-Fahrer

                                5847 LKW Fahrer gesucht bei Truckerboerse Stellenmarkt | Berufskraftfahrer Stellenangebote | Fernfahrer Jobs | Kraftfahrer Jobbörse | Ausland Jobangebote
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X