Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    βασικα θα βαλω ενα μερος απο το κειμενο που λεει αυτο που μου στειλαν...

    Der Arbeitsuchende beauftragt die Firma Private Arbeitsvermittlung -******* mit der Vermittlung einer
    sozialversicherungspflichtigen Anstellung.
    Die Vermittlungsgebühr beträgt 1200,-€ + 19%MwSt einmalig.
    Die Vermittlungsgebühr entsteht mit dem Tag an dem der Arbeitsvertrag beginnt und wird mit einer
    Anzahlung in Höhe 200,-€ +19%MwSt fällig. Die Vermittlungsgebühr kann in 3 gleichen Raten beglichen
    werden.Wir senden Ihnen nach erhalt der Anzahlung ( 238,-€ ) den Ratenplan zu.
    Ein Einzahlbeleg wird mit diesem Vertrag nachgewiesen.


    Αυτο δηλαδη τι ακριβως ειναι;;; γιατι λεει για sozialversicherungspflichtigen Anstellung

    γενικα απο διαφορες εταιρειες που εχω μιλησει πρωτη φορα μου λενε κατι τετοιο...

    Κατι ακομα...
    υπαρχουν και καποια γραφεια στα οποια αναθετουν καποιες εταιρειες να βρουνε προσωπικο για τις ιδιες...οποτε δεν ειναι ενοικιαση προσωπικου.

    αλλα ολες οι εταιρειες "ενοικιάσεως προσωπικού" (personal vermittlung) για zeitarbeit δεν ειναι ? (κατα κυριο λογο)...

    ή μια εταιρεια personal vermittlung σου βρισκει δουλεια και vollzeit αλλα και zeitarbeit ?

    Comment


      Σημεία των καιρών μας και "αρπαχτές"...

      Ουσιαστικά είναι νόμιμη "αρπαχτή" για να σου βρεί εργασία.
      Σου λέει να πληρώσεις 238 ευρώ προκαταβολή με την έναρξη της εργασίας (συγκεκριμένα ;) και μετά 3 δόσεις των 200 ευρώ + ΦΠΑ(θα αφαιρούνται από τον μισθό σου πιθανόν).

      Το ερώτημα είναι ποιός σου εγγυάτε ότι μετά τον 1ο μήνα δεν θα σε απολύσει η "μαμά" εταιρία που τους ανάθεσε να βρουν εργαζόμενο και θα χρωστάς ακόμη τις δόσεις στην "εταιρία ενοικιάσεως" ; Εάν δεν υπάρχει διευκρίνηση ότι παραιτούνται από τις δόσεις αφού δεν σε κρατήσουν στην "μαμά" εταιρία είναι νόμιμη "αρπαχτή".
      Αλλιώς το πολύ-πολύ να σου δίνουν την δυνατότητα να ξαναψάξουν για σένα εργασία "δωρεάν", αλλά και πάλι τίθεται το ερώτημα για πόσο καιρό θα είναι υποχρεωμένοι απέναντί σου ;
      Αν πάρουν δλδ τα λεφτά και μετά αδιαφορήσουν ή δεν μπορούν να σου βρουν σύντομα άλλη εργασία ; Πάνε τα 1200 +19% ΦΠΑ !

      Εάν δεν τσεκάρεις καλά την εταιρία και τις συμπεριφορές της καθώς και κατά πόσο καλύπτεσαι νομικά από το συμβόλαιο, σου λέω απλά μείνε ΜΑΚΡΥΑ.

      Όλα είναι σχετικά και υπάρχουν πολλά "μικρά" γραφεία που σκαρφίζονται διάφορους τρόπους για να βγάλουν εύκολα λεφτά.
      Τα ίδια κάνουν και κάτι ελληνικά γραφεία ακομη. Σημεία των καιρών μας...
      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

      Comment


        Γεια σας παιδια επειδη εχω κοιταξει παντου για γραφεια ευρεσης εργασιας σας λεω ΠΡΟΣΟΧΗ ποτε και για κανενα λογο μην στειλετε λεφτα πριν σας βρουν εργασια ειναι σιγουρα απατεωνες και την εχει πατησει κοσμος. Συνηθως κρατανε λεφτα απο το πρωτο μισθο δεν εχω ρωτησει αν για αποιοδηποτε λογο φυγεις απο την δουλεια αν σου βρισκουν παλι και αν πρεπει να ξαναπληρωσεις θα το ρωτησω και θα σας πω.

        Comment


          καλα εννοειται οτι δεν προκειται να εστελνα λεφτα...
          παντως απο οτι διαβασα γενικα, ειναι αυτο ακριβως που ειπε ο AntonisThess
          μια νομιμη αρπαχτη...
          απο οσα διαβασα και καταλαβα, ως επι το πλειστον το κοστος αυτο το επιβαρυνονται οι εργοδοτες που αναθετουν στα γραφεια να βρουν προσωπικο ΕΚΤΟΣ εαν σε καποιες περιπτωσεις το κοστος το αναλαμβανει ο εργαζομενος που ψαχνει δουλεια, με την αιτιολογια οτι αυτος αναθετει στο γραφειο να του βρει εργασια και ΕΦΟΣΟΝ αναφερεται σε σχετικο συμβολαιο το οποιο υπογραψει (οπως αυτο που μου στειλαν)...

          τελος παντων....ΤΗΑΝΧ για την βοηθεια.

          Comment


            Ειναι αλλο τα γραφεια ευρεσεως εργασιας και αλλο η ενοικιαση προσωπικου στα γραφεια ευρεσεως εργασιας σου βρισκουν δουλεια και πληρωνεις απο το πρωτο σου μισθο δεν ξερω τι συμβαση σου κανουν. Στις εταιρειες ενοικιασης προσωπικου ειναι διαφορετικα δεν σε προσλαμβανει η εταιρεια η το εργοστασιο που θα πας αλλα η προσληψη γινετε απο την εταιρεια ενοικιασεις προσωπικου π.χ η adecco που ειναι γνωστη και στην ελλαδα και στην γερμανια σε προσλαμβανει και σε νοικιαζει στην χ εταιρεια και τα χρηματα που παιρνεις ειναι σαφως λιγοτερα γυρω στα 200-300 λιγοτερα απο να δουλευες κατευθειαν στην εταιρεια σου κανουν μια συμβαση οριμενου χρονου αν θελουν η εχουν παραπονα για σενα σε στελνουν αλλου μεχρι να ληξη η συμβαση σου η παραιτησε μονο σου οποτε δεν πληρωνουν και αποζημιωση. Αν καπου κανω λαθος διορθωστε με αλλα με την adecco ειχα παει εδω στην ελλαδα και το εψαξα λιγο.

            Comment


              απο οτι καταλαβα ομως, τα περισσοτερα γραφεια λειτουργουν και ως γραφεια ευρεσεως εργασιας, και για ενοικιαση εργαζομενων...

              Comment


                Πως να αποφυγετε τα παρανομα γραφεια ευρεσεως εργασιας

                Παιδια καλεσα σημερα σε ενα γραφειο ευρεσης εργασιας και μιλησα με εναν ¨κυριο¨ μου τα ειπε ωραια και δεν μου ζητησε χρηματα μπροστα απλα οτι εφοσον πιασω δουλεια κραταει απο το μισθο μου της πρωτες 10 μερες πληρωμης μου αναλογος με τα ποσα παιρνω. Το γραφειο ευρεσης το συγκεκριμενο δεν το βρηκα πουθενα στο ιντερνετ και με εβαλε σε σκεψη. Πηρα λοιπον τηλεφωνο στο παννεληνιο συλλογο ιδιωτικων συμβουλων εργασιας και μιλησα με ενα κυριο και μου ειπε οτι ειναι παρανομος και να μην ασχοληθω μαζι του γιατι με καποιον τροπο θα μου φαει λεφτα.
                ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ

                Για να μπορεσει λοιπον καποιος ιδιωτης η εταιρεια να προσφερει υπηρεσιες προσφορας θα πρεπει να εχει ονομα, επιθετο,αδεια εγκεκριμενη απο το υπουργειο εργασιας με αριθμο αδειας,ΑΦΜ, δελτιο παροχης υπηρεσιων που καταβαλει την αμοιβη ΜΟΝΟ ο εργοδοτης και ΠΟΤΕ ο εργαζομενος βαση νομου. Να εχει σταθερη διευθυνση εδρας. Να ειναι καταχωρημενη η παροχη σε αναγνωρισμενα site οπως χρυσο οδηγο κτλ. Μπορειτε να απευθυνεστε στο παννελληνιο συλλογο ιδιωτικων γραφειων συμβουλων εργασιας στο 2105238088 ειναι στην οδο Μαρνης 32, Αθηνα.

                Ειναι πολυ προθυμοι να εξυπηρετησουν γεγονος που μου εκανε εντυπωση και φυσικα δεν μπορω να μην το αναγνωρισω μου ειπαν οποτε θελεις μπορεις να μας καλεις να μας ρωτας αν το γραφειο που απευθεινεσε ειναι νομιμο.

                Comment


                  ειμαι επαγγελματιας οδηγος Ε΄ και a.d.r θα βρω δουλεια στην περιοχη της στουτγκαρδης? το σκεφτομαι πολυ τελευταια.

                  Comment


                    marinaki30

                    [QUOTE=marinaki30;44219]kalimera se olous kai euxaristoume gia tin polytimi voitheia sas. xoris esas ola tha itan poly pio dyskola. Maio me Iounio feugo kai ego gia Frankfurt Darmstadt. Tha me endiefere opoiadipote douleia gia arxi. Tha meno se fili opote thelo kapoia apasxolisi to poly se apostasi 1 oras. Ksero kala agglika kai mathaino germanika. Opoios gnorizei kati kai mporei na me voithisei parakalo as to kanei. Sas euxaristo poly kai kratiste me nyxia kai me dontia auti tin prospatheia pou kanete. Edo pou exoume ftasei xreiazomaste poly o enas ton allo[/QUOTE

                    geia s marinaki. mpes edw JOBBΦRSE der Bundesagentur fόr Arbeit - Deutschlands grφίtes Online-Jobportal

                    vale perioxi k oti theleis douleia san voithos k ola tha ginoun me kana til. i na pas k se kana grafeio k na kaneis ta xartia s! opos ekana k egw alla egw den kserw glwssa k etsi duskola to vlepw. an iksera agglika kala tha itan alla.
                    tespa. kati tha m vrethi k se emena alla esu p ksereis agglika k matheneis k germanika sigoura kati tha vreis! egw 3 evdomades eimai germania

                    Comment


                      Originally posted by xristakos67 View Post
                      ειμαι επαγγελματιας οδηγος Ε΄ και a.d.r θα βρω δουλεια στην περιοχη της στουτγκαρδης? το σκεφτομαι πολυ τελευταια.
                      xristo an ksereis tin glwssa i agglika pisteuw oti k esu tha vreis. psakse stin selida poio panw k elpizw kati na vreis!

                      Comment


                        καλησπέρα σε όλους και καλως σας βρήκα..γνωρίζετε αν μπορώ να εργαστώ σε κάποιον φορέα ως διερμηνέας ελληνικής νοηματικής γλώσσας οπουδήποτε στη γερμανία?..ειμαι φιλόλογος-ανεργη-και πολλες σκέψεις κατακλύζουν το μυαλό μου ..επίσης γνωρίζετε αν θα μπορούσα να γίνω νηπιαγωγος και ποιες είναι η διαδικασίες-επειδη ξέρω οτι τα πραγματα είναι διαφορετικά απ οτι εδώ-το σκέφτομαι και αυτό...είμαι 23 χρονων,και το επίπεδο των γερμανικων μου είναι το Β2..κάνω όμως μαθήματα..και σίγουρα αν αποφασίσω να φυγω αυτο θα γίνει μετα απο 1 χρόνο...ελπιζω κάποιος να μου δώσει οποιαδηποτε πληροφορία..

                        Comment


                          Φιλολογινα....δυσκολα τα πραγματα νομιζω στη Γερμανια για ελληνικής Φιλολογιας αποφοιτους.
                          Η ελληνική Νοηματική δεν ταυτίζεται με τη Γερμναική...αρα ουσιαστικα αχρηστευεται η γνση σου της νοηματικής...
                          οσον αφορα την χρηση της για ευρεση εργασιας.

                          Comment


                            Originally posted by dimitrak2000 View Post
                            Φιλολογινα....δυσκολα τα πραγματα νομιζω στη Γερμανια για ελληνικής Φιλολογιας αποφοιτους.
                            Η ελληνική Νοηματική δεν ταυτίζεται με τη Γερμναική...αρα ουσιαστικα αχρηστευεται η γνση σου της νοηματικής...
                            οσον αφορα την χρηση της για ευρεση εργασιας.
                            Βασικά δεν εννοω να ταυτιζονται...εννοω ξεχωριστα...πχ ως διερμηνεας σε ομογενεις..η να ασχοληθω με την γερμανικη νοηματικη γλωσσα-υπάρχουν ομοιότητες μεταξυ των νοηματικων γλωσσων...αλλα και ως ιστορικος σε κάποιο μουσείο/αρχειο/κτλ κτλ...και αν δεν κανω κατι πανω σε αυτα τότε θα ήθελα πληροφοριες για τους νηπιαγωγους...

                            Comment


                              Originally posted by Φιλόλογος σε κρίση View Post
                              καλησπέρα σε όλους και καλως σας βρήκα..
                              Καλημέρα

                              αν θες διάβασε εδώ τη γράψαμε σε μια συνάδελφός σου

                              Comment


                                Originally posted by xristakos67 View Post
                                ειμαι επαγγελματιας οδηγος Ε΄ και a.d.r θα βρω δουλεια στην περιοχη της στουτγκαρδης? το σκεφτομαι πολυ τελευταια.
                                Καλημέρα Χρήστο

                                αν θες διάβασε από εδώ

                                Comment

                                Working...
                                X