Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    πως μπορω να γραφτω στον αντιστοιχο οαεδ της Γερμανιας?..

    καταρχην σας καλησπεριζω ολους....ειμαι ο Βασιλης και ετοιμαζομαι σε 3 βδομαδες περιπου να μεταναστεύσω στην Γερμανια!...το φορουμ με βοηθησε πολυ ως τωρα και σας ευχαριστω ολους ! εχω μια μικρη εμπειρια απο Γερμανια καθως πριν απο 10 χρονια εζησα για 1 χρονο κοντα στο Ντισελνορφ.τωρα ομως θα παω Φρανγκφουρτη καθως θα με φιλοξενισει μια φιλη μου για αρχη που μενει εκει. για δουλεια εχω κεκα 2 τηλεφωνα αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο,γι'αθτο ρωταω αν ξερει κανεις να μου πει αν μπορω να γραφτω στον ΟΑΕΔ της Γερμανιας ετσι οστε να μου βρουν δουλεια και ποιες ειναι οι προϋποθέσεις για κατι τετοιο?????.....

    Comment


      καλησπερα θελω να φυγω για γερμανια ,πωσ μπορω να βρω μια δουλεια απο τι στιγμη που δεν μιλαω γερμανικα?υπαρχει δωρεαν εκμαθηση?αν ναι σε ποιο μερος?ευχαριστω

      Comment


        γεια σας παιδια..θελω να μου λυσετε μια ακομα απορια.αυτες οι λιζινγκ εταιριες που νοικιαζουν προσωπικο στα εργοστασια κλπ ειναι πχ οπως η ραντσταντ?γιατι αν ναι δεν με δεχονται λογω γλωσσας.υπαρχει κατι αναλογο που δεν χρειαζεται να μιλαω την γλωσσα?και επισης τα συνεργεια καθαρισμου τα ελληνικα που να τα βρω?α και αν παω οαεδ θα με γραψουν κ θα με βοηθησουν?ευχαριστω!!!!

        Comment


          duccatiΓεια σου Αδερφε!!
          Ευχαριστως να μιλησουμε επι του Θεματος!!

          Comment


            γεια σου φιλε αγκελιδι καλησπερα,πωσ ειναι στη γερμανια?να σε ρωτησω πωσ μπορω να μαθω τη γλωσσα εκει στο βερολινο εχει καποια ειδικα σχολεια?δοθλεια μπορω να πιασω χωρισ να μιλαω?

            Comment


              Σκέψεις- ερωτήσεις μετανάστευσης στην Γερμανία

              Καλησπέρα σας παιδιά!
              Συγχαρητήρια για το όμορφο και εποικοδομητικό φόρουμ που έχετε φτιάξει. Διάβασα πάρα πολλά θέματα μέχρι να κάνω την εγγραφή μου κι εγώ και τελικά να'μαι!

              Με λένε Νίκο, είμαι 23 και μένω στην Ελλάδα.
              Αυτή είναι η πρώτη στιγμή που βλέπω την πατρίδα μας σε τέτοια κατάσταση. Μια κατακρεουργημένη χώρα. Λόγω ηλικίας, δεν έχω μέτρο σύγκρισης από παλιότερες κρίσεις, αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, μέχρι και πέρυσι πρόπερσι, έβλεπα ότι οι γονείς μου είχαν δουλειά, δεν υπήρχε αυτό το άγχος που υπάρχει σήμερα, με μια κουβέντα ζούσαμε φυσιολογικά και δεν θα υπήρχε ποτέ η σκέψη να αφήσουμε την πανέμορφη πατρίδα μας. Όμως οι καταστάσεις, γνώστες σε όλους, σε κάνουν να αλλάζεις την σκέψη σου....Ας μην πλαγιάσω άλλο, είμαι σίγουρος πως όποιος σκέφτεται το ενδεχόμενο μετανάστευσης, πάνω κάτω τις ίδιες σκέψεις κάνει.


              Φέτος, τελειώνω τις σπουδές μου. Σπουδάζω Γερμανική Γλώσσα και Φιλολογία και απ'όσο έχω ψαχτεί ήδη, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα σταθερό και σίγουρο για να πω ότι μπορώ να μείνω και να δουλέψω στην Ελλάδα.
              Για Δημόσιο, δεν το συζητάμε. Οι δεύτερες γλώσσες έχουν καταργηθεί.

              Έχω επισκεφτεί, ήδη, την Γερμανία, ως τουρίστας βέβαια, φέτος 5 μέρες στο Βερολίνο.Έμεινα έκπληκτος και από την ομορφία και την ποικιλία της πόλης και από την οργάνωση των Γερμανών. Πραγματικά, ένιωθα παντού αυτό που μας λέιπει εμάς εδώ στην Ελλάδα, ότι υπάρχει κράτος.

              Σκέφτομαι, λοιπόν, την μετανάστευση. Απλά κολλάω στο τι θα μπορούσα να βρω εκεί. Γνωρίζω την γλώσσα πολύ καλά - λόγω των σπουδών - αλλά δεν ξέρω σε τι θέσεις εργασίας θα μπορούσα να προσανατολιστώ. Κι εδώ θέλω την βοήθεια σας. Τι θα μπορούσε να βρω στην Γερμανία.

              Αν δω ότι υπάρχει προοπτική, σκέφτομαι να κάνω το στρατιωτικό, μόλις πάρω πτυχίο και να έρθω αμέσως πάνω.

              Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.
              Και με συγχωρείτε για την έκθεση ιδεών.

              Comment


                Originally posted by nikosv View Post
                Καλησπέρα σας παιδιά!
                Συγχαρητήρια για το όμορφο και εποικοδομητικό φόρουμ που έχετε φτιάξει. Διάβασα πάρα πολλά θέματα μέχρι να κάνω την εγγραφή μου κι εγώ και τελικά να'μαι!

                Με λένε Νίκο, είμαι 23 και μένω στην Ελλάδα.
                Αυτή είναι η πρώτη στιγμή που βλέπω την πατρίδα μας σε τέτοια κατάσταση. Μια κατακρεουργημένη χώρα. Λόγω ηλικίας, δεν έχω μέτρο σύγκρισης από παλιότερες κρίσεις, αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, μέχρι και πέρυσι πρόπερσι, έβλεπα ότι οι γονείς μου είχαν δουλειά, δεν υπήρχε αυτό το άγχος που υπάρχει σήμερα, με μια κουβέντα ζούσαμε φυσιολογικά και δεν θα υπήρχε ποτέ η σκέψη να αφήσουμε την πανέμορφη πατρίδα μας. Όμως οι καταστάσεις, γνώστες σε όλους, σε κάνουν να αλλάζεις την σκέψη σου....Ας μην πλαγιάσω άλλο, είμαι σίγουρος πως όποιος σκέφτεται το ενδεχόμενο μετανάστευσης, πάνω κάτω τις ίδιες σκέψεις κάνει.


                Φέτος, τελειώνω τις σπουδές μου. Σπουδάζω Γερμανική Γλώσσα και Φιλολογία και απ'όσο έχω ψαχτεί ήδη, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα σταθερό και σίγουρο για να πω ότι μπορώ να μείνω και να δουλέψω στην Ελλάδα.
                Για Δημόσιο, δεν το συζητάμε. Οι δεύτερες γλώσσες έχουν καταργηθεί.

                Έχω επισκεφτεί, ήδη, την Γερμανία, ως τουρίστας βέβαια, φέτος 5 μέρες στο Βερολίνο.Έμεινα έκπληκτος και από την ομορφία και την ποικιλία της πόλης και από την οργάνωση των Γερμανών. Πραγματικά, ένιωθα παντού αυτό που μας λέιπει εμάς εδώ στην Ελλάδα, ότι υπάρχει κράτος.

                Σκέφτομαι, λοιπόν, την μετανάστευση. Απλά κολλάω στο τι θα μπορούσα να βρω εκεί. Γνωρίζω την γλώσσα πολύ καλά - λόγω των σπουδών - αλλά δεν ξέρω σε τι θέσεις εργασίας θα μπορούσα να προσανατολιστώ. Κι εδώ θέλω την βοήθεια σας. Τι θα μπορούσε να βρω στην Γερμανία.

                Αν δω ότι υπάρχει προοπτική, σκέφτομαι να κάνω το στρατιωτικό, μόλις πάρω πτυχίο και να έρθω αμέσως πάνω.

                Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.
                Και με συγχωρείτε για την έκθεση ιδεών.

                στελνω πμ

                Comment


                  Synnefaki σε παρακαλω μηπως θα μπορουσες να ενημερωσεις και εμενα ,γιατι με ενδιαφερει πολυ!Σε ευχαριστω!

                  Comment


                    ΝΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                    Καλημερα.Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας.Ειμαι παντρεμενη με ενα παιδι και σκεφτομαστε να φυγουμε για Γεμανια.Ειμαι νοσηλευτρια,δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο,και ο συζυγος στη τεχνικη υπηρεσια του ιδιου νοσοκομειου.Ποσο ευκιλο ειναι να σηκωθει καποιος και να φυγει,να βρει δουλεια και γενικα να τακτοποιησει λιγο τη ζωη του?Ποσος περιπου ειναι ο μισθος της νοσηλευτριας?Δουλευω 12 χρονια,Γερμανικα ξερω μονο εγω λιγα και κανω μαθηματα,αλλα ο αντρας μου δεν ξερει καθολου.Με το παιδι τι γινεται?Ειναι 4 ετων,θα μπορει να παει σε σχολειο εκει?Τι με συμβουλευετε?Οποιαδηποτε συμβουλη σας θα ηταν χρησιμη.Ευχαριστω.

                    Comment


                      Ntina giasou

                      Gnomimou afou exis doulia esi kai o antrasou na min apofasisis gia germania
                      Den tha ftiaxis tin zoisou stin germania ean den iparxoun proipothesis
                      Den fimizete to ekpedeftiko sistima statistika ala kai praktika
                      nase kala

                      Comment


                        Originally posted by ntinaki View Post
                        Καλημερα.Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας.Ειμαι παντρεμενη με ενα παιδι και σκεφτομαστε να φυγουμε για Γεμανια.Ειμαι νοσηλευτρια,δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο,και ο συζυγος στη τεχνικη υπηρεσια του ιδιου νοσοκομειου.Ποσο ευκιλο ειναι να σηκωθει καποιος και να φυγει,να βρει δουλεια και γενικα να τακτοποιησει λιγο τη ζωη του?Ποσος περιπου ειναι ο μισθος της νοσηλευτριας?Δουλευω 12 χρονια,Γερμανικα ξερω μονο εγω λιγα και κανω μαθηματα,αλλα ο αντρας μου δεν ξερει καθολου.Με το παιδι τι γινεται?Ειναι 4 ετων,θα μπορει να παει σε σχολειο εκει?Τι με συμβουλευετε?Οποιαδηποτε συμβουλη σας θα ηταν χρησιμη.Ευχαριστω.
                        Οι μισθοι στους νοσηλευτες, στις νοσηλευτριες κυμαινονται απο1700 ως 2000 ευρω μικτος, αναλογως το κρατιδιο. Υπαρχουν συλλ. συμβασεις για το επαγγελμα.

                        Για αγγελιες θα δεις www.arbeitsagentur.de

                        ή και απευθειας στις σελιδες απτα νοσοκομεια και τις πανεπιστημιακες κλινικες.
                        krankenpflegerin
                        για τον αντρα σου Technisches Personal

                        Για αδεια ασκησεως επαγγελματος δες εδω


                        To παιδι σαυτη την ηλικια μπορει να επισκεφθει kindergarten
                        μεχρι να παει σχολειο.
                        Τα διδακτρα ειναι αναλογα το μικτο οικογενειακο εισοδημα και φυσικα εξαρταται σε ποια πολη μενεις και για ποσες ωρες φυλαξη θελεις.
                        Οσο για την εκπαιδευση....ειναι μια απτις καλυτερες σε παγκοσμιο επιπεδο. Για να καταλαβεις...τελειωνοντας το Λυκειο εκει εδω αναγνωριζεται μονο ως Ρεαλσουλε. Για να εισαχθει καποιος στο πανεπιστημιο χρειαζεται Abitur που το παιρνεις στο γερμ Gymnasium, και το οποιο ειναι εισιτηριο για τριτοβαθμια εκπαιδευση σε ΟΛΟΝ τον κοσμο.

                        Ο αντρας σου αν δεν μιλαει καθολου γερμ θα δυσκολευτει...

                        Αν εχετε δουλεια και το εχετε σε μια ακρη του μυαλου σας το ταξιδι, μαθετε πρωτα καλα την γλωσσα και καντε με την ανεση σας τα χαρτια σας προς αναγνωριση κτλ. Με γνωση της γλωσσας και αν βρειτε δουλεια απο κει, ερχομενοι εδω δεν θα δυσκολευτειτε. Θελω να πω θα εχετε την ανεση χρονου και οικονομικα θα ειστε πιο ανετοι

                        Οτι αλλο θες ρωτας. Μην σε απογοητευουν κακοβουλες ατακες....χωρις υποβαθρο και επιχειρηματολογια.

                        Με αργα και σταθερα βηματα ολα γινονται. Γιατι ειστε απτους τυχερους που εχουν δουλεια εκει

                        Comment


                          Originally posted by ntinaki View Post
                          Καλημερα.Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας.Ειμαι παντρεμενη με ενα παιδι και σκεφτομαστε να φυγουμε για Γεμανια.Ειμαι νοσηλευτρια,δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο,και ο συζυγος στη τεχνικη υπηρεσια του ιδιου νοσοκομειου.Ποσο ευκιλο ειναι να σηκωθει καποιος και να φυγει,να βρει δουλεια και γενικα να τακτοποιησει λιγο τη ζωη του?Ποσος περιπου ειναι ο μισθος της νοσηλευτριας?Δουλευω 12 χρονια,Γερμανικα ξερω μονο εγω λιγα και κανω μαθηματα,αλλα ο αντρας μου δεν ξερει καθολου.Με το παιδι τι γινεται?Ειναι 4 ετων,θα μπορει να παει σε σχολειο εκει?Τι με συμβουλευετε?Οποιαδηποτε συμβουλη σας θα ηταν χρησιμη.Ευχαριστω.


                          Οι μισθοι στους νοσηλευτες, στις νοσηλευτριες κυμαινονται απο1700 ως 2000 ευρω μικτος, αναλογως το κρατιδιο. Υπαρχουν συλλ. συμβασεις για το επαγγελμα.

                          Για αγγελιες θα δεις www.arbeitsagentur.de

                          ή και απευθειας στις σελιδες απτα νοσοκομεια και τις πανεπιστημιακες κλινικες.
                          krankenpflegerin
                          για τον αντρα σου Technisches Personal

                          Για αδεια ασκησεως επαγγελματος δες εδω στο φορουμ καπου το εχω γραψει (αν πατησεις το ονομα απτο προφιλ μου και μετα αν ξεφυλισσεις τα μηνυματα μου θα το βρεις )


                          To παιδι σαυτη την ηλικια μπορει να επισκεφθει kindergarten
                          μεχρι να παει σχολειο.
                          Τα διδακτρα ειναι αναλογα το μικτο οικογενειακο εισοδημα και φυσικα εξαρταται σε ποια πολη μενεις και για ποσες ωρες φυλαξη θελεις.
                          Οσο για την εκπαιδευση....ειναι μια απτις καλυτερες σε παγκοσμιο επιπεδο. Για να καταλαβεις...τελειωνοντας το Λυκειο εκει εδω αναγνωριζεται μονο ως Ρεαλσουλε. Για να εισαχθει καποιος στο πανεπιστημιο χρειαζεται Abitur που το παιρνεις στο γερμ Gymnasium, και το οποιο ειναι εισιτηριο για τριτοβαθμια εκπαιδευση σε ΟΛΟΝ τον κοσμο.

                          Ο αντρας σου αν δεν μιλαει καθολου γερμ θα δυσκολευτει...

                          Αν εχετε δουλεια και το εχετε σε μια ακρη του μυαλου σας το ταξιδι, μαθετε πρωτα καλα την γλωσσα και καντε με την ανεση σας τα χαρτια σας προς αναγνωριση κτλ. Με γνωση της γλωσσας και αν βρειτε δουλεια απο κει, ερχομενοι εδω δεν θα δυσκολευτειτε. Θελω να πω θα εχετε την ανεση χρονου και οικονομικα θα ειστε πιο ανετοι

                          Οτι αλλο θες ρωτας. Μην σε απογοητευουν κακοβουλες ατακες....χωρις υποβαθρο και επιχειρηματολογια.

                          Με αργα και σταθερα βηματα ολα γινονται. Γιατι ειστε απτους τυχερους που εχουν δουλεια εκει

                          Comment


                            Ntina giasou

                            Me epixirimatologia 1700 2000 misthos kai pare tin selida
                            Telionontas to likio eki edo den pas pouthena ,edo omos ean bgalis to germaniko gimnasio pas pantou ,kai to elliniko pas pantou ektos apo edo...
                            gia kapious i alithies ine kakoboules atakes giati alios os ferormones ehoun iparxi edo kai to ipobatrotous to proanefera
                            ntina nase kala

                            Comment


                              ΖΗΤΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ..

                              Καλημέρα...Ονομάζομαι Βαλεντίνα και επιθυμώ να εργαστώ σε εστιατόριο στο Μόναχο!
                              Ευχαριστω...

                              Comment


                                Originally posted by Κουτράκη Βαλεντίνη View Post
                                Καλημέρα...Ονομάζομαι Βαλεντίνα και επιθυμώ να εργαστώ σε εστιατόριο στο Μόναχο!
                                Ευχαριστω...
                                και θα αφησεις την ομορφη Καβαλα;

                                δες εδω

                                Comment

                                Working...
                                X