Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Eρωτηση!

    θα ηθελα εαν καποιος εχει τον χρονο, να μου εξηγησει τον τροπο που λειτουργουν οι εταιρειες δανεισμου εργαζομενων (Leihfirmen) . Δηλαδη σου βρισκουν σχετικα γρηγορα δουλεια η μπαινεις στην ουρα? τετοιες εταιρειες εχουν ολες οι πολεις στη Γερμανια? κρατανε πολλα χρηματα? και οτι αλλο θεωρει ο καθενας οτι θα μου ειναι χρησιμο.. ευχαριστω προκαταβολικα..!

    Comment


      ευχαριστω δεν το ειχα δει..!

      Comment


        Μεταναστευση

        To sιte μου το προτεινε ενας φιλος και συναδελφος και προφατο μελος
        Με λενε Τασο ειμαι 32 χρονων και εργαζομαι τα 11 τελευταια χρονια σε τραπεζα μεσω εταιρειας ενοικιασης προσωπικου
        Ηδη εχουν γινει μειωσεις μισθων και απολυσεις .
        Η μεταναστευση φανταζει ως μονοδρομος
        Σκεφτομαι πολυ σοβαρα για γερμανια/αυστρια.
        Ηδη τον τελευταιο χρονο διαβαζω Γερμανικα και πιστευω μεχρι το τελος του χρονου θα ειμαι σε ενα καλο επιπεδο.
        Θα με ενδιεφερε ( σε βαθος χρονου) να δουλεψω σε τουριστικες επιχειρησεις (μιλαω αγγλικα .ισπανικα και ιταλικα σε αρκετα καλο επιπεδο) ή σε τραπεζα λογω προυπηρεσιας .
        Στην αρχη ειμαι διατεθιμενος να κανω οποιαδηποτε δουλεια .

        Καθε συμβουλη/πηροφορια ειναι ευπροσδεκτη

        Ευχαριστω πολυ

        Comment


          Ντονο μου?
          Γεια σου Αδερφακο μου εν Χριστω!!
          Κοιταξε..Εργοστασιο ειναι καλυτερα!!
          Μενω 100 ΧΛΜ Δυτικα της Νυρεμβεργης..την ξερω καλα..και θα ηθελα βρε Πατριωτακι να σου παρασταθω στα 1τα σου βηματα!!
          Για εστιατορια εισαι πεταγμενος!!
          Σε καποιο Εργοστασικαι κατι καλυτερα!!
          Μπορουμε..εαν και εσυ επιθυμεις να ανοιξουμε επικοινωνια!
          angelidis-agiasofia@freenet.de
          In FB as well!!
          Ομιλω 3ς Γλωσσες!!
          Γερμανικα..μητρικη,
          Αγγλικα,
          Ελληνικα!!

          Comment


            Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες .

            Comment


              Καλησπερα,ειμαι καινουργιος και θα ηθελα να πει καποιος αν ειναι ευκολο να βρεις δουλεια σε νοσοκομεια της γερμανιας..υπαρχει καποια μονημοτητα η βγαζουν θεσεις ορισμενου χρονου?Καθε νοσοκομειο βγαζει αγγελια για τα ατομα που ψαχνει??Απο μισθους περιπου?χωρις γλωσσα σε παιρνουν αμεσα η ειναι απαραιτητο?

              Comment


                Καλημερα Γιωργο,

                σε νοσοκομειο σαν τι; Γιατρος, νοσηλευτης...;
                Σαν νοσηλευτης, για διαδικασιες ασκησεως επαγελλματος εχω γραψει σε αλλο σημειο στο φορουμ.
                Τωρα σαν γιατρος, θα απευθυνθεις απευθειας στο νοσοκομειο που σε ενδιαφερει.
                Αν εισαι γιατρος, επειδης ειμαι του χωρου, θα σου στειλω πμ με λεπτομερειες, μισθους, λινκ για αγγελιες κτλ

                Comment


                  Originally posted by synnefaki View Post
                  Καλημερα Γιωργο,

                  σε νοσοκομειο σαν τι; Γιατρος, νοσηλευτης...;
                  Σαν νοσηλευτης, για διαδικασιες ασκησεως επαγελλματος εχω γραψει σε αλλο σημειο στο φορουμ.
                  Τωρα σαν γιατρος, θα απευθυνθεις απευθειας στο νοσοκομειο που σε ενδιαφερει.
                  Αν εισαι γιατρος, επειδης ειμαι του χωρου, θα σου στειλω πμ με λεπτομερειες, μισθους, λινκ για αγγελιες κτλ
                  Σαν νοσηλευτικο πρωσοπικο(χειρηστης ακτινολογικων μηχανηματων).Αν ειναι ιδια η διαδικασια με το υπολοιπο προσωπικο (που μαλλον ειναι) αν μπορεις να μου παραθεσεις το σημειο του φορουμ θα με βοηθουσες πολυ.Αξιζει τον κοπο νομιζεις να αφησεις 1 θεση εδω για 1 εκει???

                  Comment


                    δες εδω (εκει που ειναι λιγο μεγαλυτερη η γραφη)

                    http://www.patriotaki.com/showthread...9462#post29462

                    Δεν ξερω αν αξιζει να αφησεις την θεση εργασιας σου εκει για εδω. Αυτη ειναι προσωπικη αποφαση του καθενος στην οποια συντελουν και αλλοι παραγοντες εκτος απο τον οικονομικο πχ τροπος ζωης, οικογενεια κτλ
                    Αν εχεις μια σιγουρη θεση εργασιας εκει γιατι να την αφησεις; Τα γερμανικα τα ξερεις; Εχεις ξαναερθει εδω; Το περιβαλλον σου, πχ οικογενεια, φιλοι τι λενε;

                    Στην τελικη ΕΣΥ αποφασιζεις

                    Παντως η γλωσσα παιζει βασικο ρολο

                    Comment


                      Originally posted by synnefaki View Post
                      Καλημερα Γιωργο,

                      σε νοσοκομειο σαν τι; Γιατρος, νοσηλευτης...;
                      Σαν νοσηλευτης, για διαδικασιες ασκησεως επαγελλματος εχω γραψει σε αλλο σημειο στο φορουμ.
                      Τωρα σαν γιατρος, θα απευθυνθεις απευθειας στο νοσοκομειο που σε ενδιαφερει.
                      Αν εισαι γιατρος, επειδης ειμαι του χωρου, θα σου στειλω πμ με λεπτομερειες, μισθους, λινκ για αγγελιες κτλ
                      συνεφακι η κοπελα μου ειναι παρασκευαστρια - μικροβιολογος..με 5 χρονια προυπηρεσια σε μικροβιολογικο (ληψεις αιματος, χειρισμος αναλυτη, επικοινωνια με πελατες)..
                      εχει ζητηση η ειδικοτητα της εκει?ή ολα τα κανουν γιατροι?

                      Comment


                        Καλησπέρα Κ.Αγγελίδη αν θα μπορούσατε να με κάνετε κάποιο αίτημα φιλίας στο FB ώστε να έχουμε την επικοινωνία που προαναφέρατε....Σημείωση ότι θα επισκεφτώ την πόλη της Νυρεμβέργης τις επόμενες μέρες...Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον....

                        Comment


                          και σαν ακτινολογος βρισκεισ κατι και πως? γιατι και εγω ενδιαφερομαι σε παρακαλω αν θελεις στιλε και σε μενα αυτα τα σαιτ,και κατι ακομα δεν ξερω γλωσα αν ομωσ προκυψη κατι θα κανω τα ταχυριθμα και πυστευω να ειναι ενταξει

                          Comment


                            Originally posted by mikael View Post
                            συνεφακι η κοπελα μου ειναι παρασκευαστρια - μικροβιολογος..με 5 χρονια προυπηρεσια σε μικροβιολογικο (ληψεις αιματος, χειρισμος αναλυτη, επικοινωνια με πελατες)..
                            εχει ζητηση η ειδικοτητα της εκει?ή ολα τα κανουν γιατροι?
                            Το επαγγελμα αυτο λεγεται MTA εδω δηλ. Mikrobiologische technische Assistentin. Θα δουλευει σε μικροβιολογ. εργαστηριο ειτε της κλινικης ειτε σε ιδιωτικο συχγρηματοδοτουμενα απτο κρατος.

                            Στα νοσοκομεια παντως ζητανε παντου. Απο λεφτα μια γνωστη μου που ειχα ρωτησει γυρω στα 1600 μικτο. Εξαρταται και απτο αν εργαζεσαι σε πανεπιστημιακη. Υπαρχει Tarifvertrag νομιζω. Η διαδικασια αναγνωρισης ειναι η ιδια, αναγνωριζεται και απο ιδιωτικες σχολες της Ελλαδας

                            Comment


                              Originally posted by marianna View Post
                              και σαν ακτινολογος βρισκεισ κατι και πως? γιατι και εγω ενδιαφερομαι σε παρακαλω αν θελεις στιλε και σε μενα αυτα τα σαιτ,και κατι ακομα δεν ξερω γλωσα αν ομωσ προκυψη κατι θα κανω τα ταχυριθμα και πυστευω να ειναι ενταξει
                              Αμε! Σου στελνω πμ

                              Comment


                                Originally posted by synnefaki View Post
                                Αμε! Σου στελνω πμ
                                Αν ισχυιουν και για χειριστες ακτινολογους στειλτα κα σε μενα ...ευχαριστω!!!

                                Comment

                                Working...
                                X