Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Vera Sot View Post
    απλα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις απο σας καποιο ελληνικο μαγαζι
    Εδώ και εδώ θα βρεις Ελληνικά εστιατόρια στο Dachau, απλά παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς για θέση εργασίας.

    Comment


      Χμμμ οκ καταλαβα milu..
      Σε ευχαριστω και μη ζητας συγνωμη για το κατεβατό.
      Απο αυτα τα κατεβατα βγαζουμε ακρη.

      Comment


        μπορειτε να στα,ατησετε να γραφετε γερμανικα?
        λιγος σεβασμος στους υπολοιπους δεν βλαπτει..
        το καταλαβαμε ξερετε να μιλατε κι να γραφετε..
        Καλά εσύ τι κάνεις στο forum ψάχνεις να βρεις ποιος γράφει γερμανικές λέξεις να του την πεις? Υπάρχει και το google translate καθώς επίσης και το linguee και τέλος το collins dictionary βάλε την λέξη και δες τι σημαίνει αν έχεις απορίες. Αλλά είδα ότι κάτι danke = ευχαριστώ δεν σε ενοχλούν γιατί την ξέρεις μάλλον τη λέξη
        Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω άσχετα πράγματα συνέχεια σε κάθε θέμα (μαζί και το δικό μου post). Συνέχεια τσακώνεστε, άλλος αποχωρεί απο το forum, άλλος spamάρι ασταμάτητα. Αν θέλετε να ξεθυμάνετε γράψτε στα διάφορα ότι σας κατέβει. Αν πάλι δεν σας αρέσουν οι ερωτήσεις που κάνει κάποιος μπορείτε να μην του απαντήσετε. Σταματήστε όμως την κριτική ο ένας στον άλλον, ειδικά μιας και δεν γνωρίζεστε.
        making the wrong move at the right time

        Comment


          prepei na kaneis aitisi sthn ellada gia diakopi kai aytoi tha steiloyn edo to e411

          Comment


            zita πηγε η γυναικα μου στον οαεδ και ζητησε ενα χαρτι οτι δεν θα ξαναπαρει επιδομα παιδιου, τους ειπε πως θα το περνει στη γερμανια απο εδω και στο εξης και της ειπαν οτι πρεπει να σταλει το Ε411 απο γερμανια.

            Comment


              Originally posted by anestis View Post
              zita πηγε η γυναικα μου στον οαεδ και ζητησε ενα χαρτι οτι δεν θα ξαναπαρει επιδομα παιδιου, τους ειπε πως θα το περνει στη γερμανια απο εδω και στο εξης και της ειπαν οτι πρεπει να σταλει το Ε411 απο γερμανια.
              ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.......
              ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ KINDERGELD,,τωρα μου ζητανε βεβαιωση οτι δεν περνω κανενα επιδομα για τα παιδια απο την Ελλαδα...Αφου το εψαξα λιγο εμαθα πως αυτο το χαρτι ειναι το εντυπο Ε 411..μιλησα τηλεφωνικα με τον ΟΑΕΔ στη Δραμα και μου ειπαν να τους στειλω απο εδω σφραγισμενο το Ε411 για να το συμπληρωσουνε και να μου το ξανα στειλουν πισω....

              Ωποτε σωστα ειπανε και την γυναικα σου,,,,,,αν καταλαβα καλα εσυ εισαι Γερμανια και η γυναικα σου Ελλαδα ,,,,σωστα;;;

              Aν θελεις κατι αλλο να ρωτησεις ,,,εδω ειμαστε για να βοηθησουμε!!

              Comment


                paidia kalimera , to epidoma triteknias sthn ellada to pername apo ton OGA oxi apo ton OAED .

                Comment


                  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΑΚΗ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΕΙΜΑΙ ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΠΛΑΚΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΜΑΡΜΑΡΩΝ.ΕΙΜΑΙ 37 ΕΤΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ (5 ΚΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ) ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΣΤΗΝ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΕ ΠΛΑΚΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΧΙΟΝΙΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ.ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΑΙΤ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ Η ΓΙΑ ΛΑΝΤΖΑ ΕΝΗΜΕΡΟΣΤΕ ΜΕ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΓΓΛΙΚΑ,ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΕΧΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΡΟΝ.

                  Comment


                    Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                    ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.......
                    ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ KINDERGELD.....................
                    χρηστο καλησπερα, εγω ειμαι εδω και η γυναικα ερχεται σε λιγο καιρο με το παιδι...
                    το επιδομα για να το παρω θα πρεπει να ειναι η γυναικα με το παιδι εδω η θα μπορουσα να ξεκινησω την διαδικασια μονος μου;
                    πες μου εφοσον γνωριζεις πιο τμημα ειναι αρμοδιο οσο αφορα το επιδομα και τη χρειαζεται σε πρωτη φαση;

                    Comment


                      Originally posted by anestis View Post
                      χρηστο καλησπερα, εγω ειμαι εδω και η γυναικα ερχεται σε λιγο καιρο με το παιδι...
                      το επιδομα για να το παρω θα πρεπει να ειναι η γυναικα με το παιδι εδω η θα μπορουσα να ξεκινησω την διαδικασια μονος μου;
                      πες μου εφοσον γνωριζεις πιο τμημα ειναι αρμοδιο οσο αφορα το επιδομα και τη χρειαζεται σε πρωτη φαση;
                      Ανεστη καλησπερα και σ'εσενα.
                      Απο τα λιγα που γνωριζω ,πρεπει να ερθει η γυναικα σου και το παιδι σου και αφου πας στο Rathaous να τους δηλωσεις στην συνεχεια θα ρωτησεις σε ποιο γραφειο να πας για τα Kindergeld.Εκει θα σου δωσουν μια αιτηση να συμπληρωσεις...
                      Ας βοηθησει και καποιος πιο εμπειρος!!!!!

                      Comment


                        Εχει δικιο ο CHRISTOS76DRAMA πρεπει να ειναι η γυναικα και τα παιδια σου Ανεστη στην Γερμανια..να δηλωθουν και υστερα παιρνετε τα επιδοματα..

                        Comment


                          mpravo synefaki....

                          Comment


                            Παιδια ηθελα να ρωτησω αν με το καλο βρουν δουλεια και οι δυο γονεις ποιος κραταει τα παιδια;
                            Μιλαω για τις μερες-εβδομαδες που δεν εχουν σχολειο..
                            Τους καλοκαιρινους μηνες επισης.

                            Τι γινεται με αυτο το θεμα;
                            Υπαρχουν ας πουμε σταθμοι που φυλανε το παιδι σε αυτες τις περιπτωσεις;

                            Ας με διαφωτισει παρακαλω καποιος.
                            Eιναι ενα προβλημα αυτο.

                            Παιδια;;;;;;;;;;;;;;;
                            Εδω δεν ξερει κανεις να με βοηθησει;;;;;;;;;;;;;
                            Please!!!!!!!!!!!!!!

                            Comment


                              Καλησπέρα
                              Είμαι φυσικός απο Ελλάδα και ενδιαφέρομαι για καμία θέση στο εξωτερικό.
                              Απο γλώσσες δυστυχώς μόνο Αγγλικά αλλά αν είναι να βρώ δουλειά
                              θα μάθω Γερμανικά όσον το δυνατόν γρηγορότερα.
                              Αν έχετε καμία πληροφορία θα το εκτιμούσα

                              Comment


                                paidia kalimera milame gia to oikogeneiako epidoma poy soy dinei o OAED mia fora to xrono h leme gia to epidoma triteknias poy perneis kathe 2 mhnes apo ton OGA giati exo mperdeftei ligo.
                                giati emena eipan sth gynaika moy tha dosoyn mia veveosi oti to stamathse to epidoma triteknias ,kai meta tha pane oi goneis moy thn veveosh ayth sta kentrika grafeia toy oga tha symplirosoyn ekei to e411 kai meta ayto to e411 tha to steiloyn edo taxydromikos oi dikoi moy na to doso sto germaniko grafeio poy einai ypeythinoi gia to epidoma pedion.

                                Comment

                                Working...
                                X