Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οχι 1500 παραπανω, 1500 συνολικα ;-)
    ..Δε θα μεινω στην Ελλαδα, η αποφαση εχει ληφθει ετσι κ αλλιως.
    Απλα απαντησα με το δεδομενο 1000 στη Γερμανια 500 στην Ελλαδα!

    Comment


      giati mono ta xrimata einai??? i asfaleia psihiki kai somatiki, to melon tis oikogeneia sou, i eleytheria sou, na zeis xoris, aghos, ta epidhomata, i koinoniki asfaleia.... ti les more kai mou les gia ta 1000 euro, osoi einai me 1000 euro pernoun epidhoma, giati epidhoma , i epidhima enoikiou, stin elladha ta 500 einai mono gia mia vdhomadha, dhen exoun aksia stin eladha ta xrimata , eno stin germania ta katalaveneis, exeis ena stathero programa to ti plironeis, statheres times sta super market, akoma kai i benzini einai pio ftini... akoma kai gia 100 euro tha efeyga apo tin eladha,.. giati apla, mporei na exo leyta ala dhen tha eixa ola ta ala

      Comment


        Veronika δε διαφωνουμε σε κατι! Συμφωνω με ολα οσα λες. Δε μενω ακομα μονιμα στη Γερμανια αλλα εχω πολλες εμπειριες απο εκει κ ξερω την κατασταση. Επιβεβαιωνω τα οσα λες!
        Η μονη μας διαφορα ειναι οτι εγω για 100, 200 ίσως κ 500ε παραπανω δε νομιζω να αφηνα τους ανθρωπους μου. Μονο αυτο!
        Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω.

        Comment


          o kathenas metanastevii gia ton dhiko tou logo, prosopika metanastevsa oxi apo thema oikonomiko, eixa dhuleia, kai oute kan miosi dhen eixame parei, epomenos o kathenas kserei, ala pistevo opoudhipote kai na pas ektos elladhos teteies epoxes, tha einai i kalyteroi epilogiii

          Comment


            Kalispera paidia.. gnwrizete kanena grafeio eyresis ergasias stin bayer prin to offenbach pros wertheim pleyra pou na min thelei glwssa!!!!!!
            . Na .mi ksexnas na xamogelas

            Comment


              an apanthso opos mou hrthe sto mualo tha gino kakos kai den to thelo EILIKRINA....apo pote o koinonikos perigyros tha kanonisei ean kapoios tha fugei apo thn xora gia kapoia allh?? ektos kai plhronei autos (o koinonikos periguros kai oi anthropoi mas h xora mas opos eipes ktl) opote kai pao paso, tote kai polu sosta ton lamvaneis yp'opsin sou, ta idia kai gia thn xora....an se frontizei mhn to kounas.....episis ta 1500+ den einai kati pou den ginete alla thelei kai kapoia prosonta....allios exoun dikous tous aneidikeutous na koitaxoun kai den xreiazonte kai eisagogh....telika na po oti nomizo autoi pou pragmatika den exon elpida kato, feugoun ... autoi pou thn exoun ftiagmenh thn douleia kai ta koutsovoleuoun me ton ena h ton allo tropo kanoun deuteres skepseis.....exoun thn douleia tous alla tous xalaei pou tous exoun koutsourepsi tous misthous kai rixnoun kai kamia loxi matia pros to exoteriko alla.....den feugoun...ekei menoun....giati gia na fugeis prepei na mhn exeis epilogh.....eno autoi exoun

              Comment


                ..Αν αναφερεσαι σ'εμενα παντως, εγω δεν ανηκω σε αυτους που τα "κουτσοβολευουν"! Ανεργος ειμαι αυτη τη στιγμη.
                Δεν ειμαι ομως ανειδικευτος. Οσο για αυτο που λες "κοινωνικο περιγυρο", την οικογενεια μου εννοω, οχι κανεναν αλλο.
                Νομιζω οτι ειναι σεβαστο αυτο κ απασχολει τον καθενα που σκεφτεται να μεταναστευσει. Κ εξεφρασα την αποψη λοιπον, οτι αν ειναι να στερηθουμε τους ανθρωπους που αγαπαμε, ας το κανουμε για κατι που αξιζει πραγματικα. Εκτος αν βρισκομαστε στο σημειο που δεν εχουμε ενα πιατο φαγητο, οποτε τοτε η κατασταση αλλαζει, κανεις την καρδια σου πετρα κ δε σκεφτεσαι τιποτα.

                Comment


                  @Theo85:
                  άκουσες κι εσύ σήμερα τις καμπάνες που χτυπούσαν χαρμόσυνη (αν και Μ. Παρασκευή), μετά την έκθεση που βγήκε; (του Eurogroup; θα σε γελάσω!).
                  Τέλος πάντων τα άκουγα πριν στις ειδήσεις στο ραδιόφωνοκαι ματώσαν τα αυτάκια μου. Λέει:
                  μέσα στο 2014 θα έχουμε ανάκαμψη!
                  στο 2015 θα βγούμε στις αγορές!!!!
                  βέβαια στα ψιλά γράμματα έτρεξαν οι κρυφοί όροι, δηλαδή αν τηρηθούν όλα τα μέτρα και το πρόγραμμα.

                  Εν ολίγοις παιδιά, δεν θέλω να γκρινιάζω αλλά τα πράγματα δεν θα φτιάξουν, το αντίθετο. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά θα πρέπει να μην μετράμε μόνο το οικονομικό κίνητρο για να φύγουμε, και προς Θεού, δενξέρω πόση υπομονή μπορώ να δείξω ακόμα όταν ακούω ότι κάποιοι φεύγουν για να κυνηγήσουν μεγάλους μισθούς. 1.500 ευρώ δεν κατάφερα ποτέ μου να βγάλω στην Ελλάδα και δεν είναι επειδή δεν είχα τα προσόντα. Αν πετύχετε το μεγάλο μισθό μπραβο σας και να ρίξουμε βεγγαλικά μέρες που είναι να το γιορτάσουμε αλλά μην φεύγετε με αυτό το στόχο. Γιατί αλλιώς υπάρχει το ενδεχόμενο να απογοητευτείτε, και δεν θα σας φταίει η ξένη χώρα γι' αυτό.

                  Και κυρίως σκεφτείτε ότι αν κυνηγάτε το μεγάλο μισθό (και μαγκιά σας), σημαίνει ότι ακόμα δεν έχετε πεινάσει. Υπάρχει όμως πολύυυυυυς κόσμος που μέχρι πριν λίγο καιρό ζούσε αξιοπρεπέστατα και τώρα λέει το ψωμί-ψωμάκι.

                  Comment


                    Originally posted by Theo85 View Post
                    Κ εξεφρασα την αποψη λοιπον, οτι αν ειναι να στερηθουμε τους ανθρωπους που αγαπαμε, ας το κανουμε για κατι που αξιζει πραγματικα. Εκτος αν βρισκομαστε στο σημειο που δεν εχουμε ενα πιατο φαγητο, οποτε τοτε η κατασταση αλλαζει, κανεις την καρδια σου πετρα κ δε σκεφτεσαι τιποτα.
                    Έτσι είναι. αν φεύγεις χωρίς να το πιστεύεις δεν θα βρεις την ψυχική ηρεμία και τη δύναμη που χρειάζεται για να τα καταφέρεις. Το μυαλό σου θα είναι πάντα αλλού. Αλλά κι αν πάλι κάποιος βρίσκεται πολύ στριμωγμένος οικονομικά μπορεί να πάρει δύναμη στη σκέψη ότι δεν επιβαρρύνει τους δικούς του, κι ίσως, (ίσως), να μπορέσει να συνεισφέρει και κάτι.

                    Comment


                      ..Αυτο το 1500 χτυπησε πολυ ασχημα τελικα...
                      Αν ηξερα οτι θα το παρετε ετσι δε θα το εγραφα. Φυσικα κ ο μισθος ειναι αναλογος των προσοντων, κανεις δεν εχει την απαιτηση φανταζομαι να φυγει ως ανειδικευτος και να παιρνει φοβερους μισθους. Αλλο μισθο θα απαιτησει πχ ο γιατρος, αλλον ο σερβιτορος κλπ. Θεωρω ρε παιδια οτι ενας μισθος των 1500e ειναι σε γενικες γραμμες ενας μεσος μισθος για εναν Γερμανο! Με αυτη τη λογικη το εγραψα. Νομιζω οτι τα 1000ε για εναν πολιτη της Γερμανιας ειναι αρκετα χαμηλος μισθος. Κ φυσικα αυτος που βρισκεται στο μηδεν θα πει κ ευχαριστω για αυτα τα λεφτα! Αν ειμαι τοσο εξω απο την πραγματικοτητα τι να πω, οπως προανεφερα δεν εχω ζησει μονιμα στη Γερμανια. Αν ηξερα οτι τα 1500 σας ακουγονται τοσο υψηλος μισθος, δε θα το ανεφερα καν. Δε το εγραψα υπεροπτικα.

                      Comment


                        Theo έτσι όπως πάμε σε λίγο και 5 ευρώ να γράφεις πάλι πολύ θα μας φαίνεται.

                        Είναι πολύ ο κόσμος που έχει αγανακτήσει γιατί πλέον δεν έχει νόημα ούτε αν έχεις γνώσεις, ούτε θέληση για δουλειά, ούτε προϋπηρεσία.
                        Άλλος κόσμος πάλι (σ'αυτούς κι εγώ), έχει αγανακτήσει γιατί αυτά τα έβλεπε από πριν αλλά το δίκιο του δεν το έβρισκε.
                        Είναι και τα νεότερα παιδιά, οι εικοσάρηδες, που πόσο μπερδεμένοι πρέπει να είναι αφού δεν πρόλαβαν τις εποχές όταν ο κόσμος είχε εξασφαλισμένη εργασία.

                        Εσύ λογικά τα γράφεις, 1.500 για κάποιον που ζει σε μια οργανωμένη χώρα δεν είναι πολλά.
                        Όμως έχουμε περάσει σε άλλη φάση πλέον οι περισσότεροι που φεύγουμε.

                        Για να το πώ πολυ απλά, και συγχωρέστε με μέρα που είναι, έχει πιάσει φωτιά ο πισινός μας και τρέχουμε.

                        Comment


                          Κατά την άποψη μου, η κατάσταση στη χώρα εξελίχθηκε έτσι, γιατί ακριβώς μετά τη μεταπολίτευση, μεταφράζαμε τα πάντα σε οικονομικά μεγέθη και αξιολογούσαμε τη ζωή μας σαν χρήμα και οικονομικές ανέσεις.Τα ουσιώδη ελληνικά στοιχεία και τον αληθινό ελληνικό πλούτο που μας ένωνε με την χώρα μας δεν τον εκτιμήσαμε κι αποκτήσαμε ότι μας αξίζει, τελικά...

                          Επί του θέματος:Δε μπορώ ν'απαντήσω, με μέτρο σύγκρισης ένα ποσό σε ευρώ, για μια ζωή εδώ ή στην Ελλάδα.
                          Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                          Comment


                            Originally posted by Kleanthis View Post
                            Κατά την άποψη μου, η κατάσταση στη χώρα εξελίχθηκε έτσι γιατί ακριβώς από τη μεταπολίτευση και μετά, μεταφράζαμε τα πάντα σε οικονομικά μεγέθη και αξιολογούσαμε τη ζωή μας σαν χρήμα και οικονομικές ανέσεις.Τα ουσιώδη ελληνικά στοιχεία και τον αληθινό ελληνικό πλούτο που μας ένωνε με την χώρα μας δεν τον εκτιμήσαμε κι αποκτήσαμε ότι μας αξίζει, τελικά...
                            ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟ(ΚΛΕΠΤΟ)ΚΡΑΤΙΑΣ - H ΓΕΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ !

                            Οι διάδοχοι των προδοτών και δοσίλογων της κατοχής και της μεταπολεμικής περιόδου αποδεικνύονται
                            ότι είναι εξελιγμένο (μεταλλαγμένο) είδος πολιτικής και επιχειρηματικής "ακρίδας".

                            Σπάνια θα βρείτε ανάλογη πληροφόρηση.

                            ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ !

                            Η “μητέρα” όλων των μαχών | EAM B' - ΥΔΡΟΧΟΟΣ

                            * Αν και off topic θεώρησα ενδεδειγμένο να το παραθέσω γιατί αξίζει τον κόπο να το διαβάσετε *

                            ================================================== ========
                            Σχετικά με τα έσοδα από αμοιβές 1000 vs 500 εξαρτάται από την οπτική γωνία και την προσωπική ιστορία του καθενός.
                            Θεωρητικά δεν αξίζει τον κόπο και τις θυσίες να μεταναστεύσει κάποιος για τόσο μικρή διαφορά αποδοχών.
                            Από την άλλη η "νέα πατρίδα" μπορεί να προσφέρει προοπτικές και εμπειρίες που στην χώρα μας πλέον είναι απαγορευτικές.
                            < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                            Comment


                              Ανοίγουμε ένα τεράστιο θέμα...το οποίο είναι τελείως μα τελείως υποκειμενικό. Τι ζωή πάει στον καθένα? Πώς βλέπει το αύριο του? Σε τι οικονομική και ψυχολογική κατάσταση είναι όταν θα κάνει το βήμα της μετανάστευσης? Για πιο λόγο, μόνο για να μαζέψει κάποια χρήματα ή για να γνωρίσει και να ζητήσει κάτι άλλο σε ένα πιιο οργανωμένο κράτος-κοινωνία?

                              Όλα αυτά αγαπητά πατριωτάκια έχουν να κάνουν με τον καθένα ξεχωριστά και μοναδικά. Τι εικόνες έχει ο καθένας στην ζωή τού, τι όνειρα έχει δεν μπορεί να το γνωρίζει κανένας μας. Η κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετική. Ο καθένας τραβάει τον δικό του σταυρό.

                              Σε ότι αφορά τον μισθό και μόνο αυτό έχει να κάνει με το τι έχεις να δώσεις εσύ εδώ. Απλά εργατικά χέρια χωρίς την γνώση της γλώσσας και χωρίς γνωστούς δεν....είναι απλά πολύ δύσκολο εώς απίθανο. Η γλώσσα είναι το σύνορο για όλα....Αυτό δεν ισχύει βέβαια για εργασίες άλλου είδους π.χ. Μηχανικούς, πληροφορικάριους και γενικά σε διεθνείς εταιρείες και επιστημονικά κέντρα κ.α. Η αναζήτηση εργασίας για έναν "ανιδίκευτο" για τα δεδομένα της γερμανίας σε σχέση με έναν νέο με χαρτιά και γνώσεις σε επιστημονικούς τομείς είναι η μέρα με την νύχτα. Το πάν στο σύστημα της Γερμανίας είναι τα χαρτιά. Ντοκουμέντα που δείχνουν τις γνώσεις και την δεξιοτεχνία του καθενός. Στην Γερμανία όλα έχουν εκπαίδευση και όταν λέμε όλα εννοούμε ΟΛΑ. Απο μπογιατζής, αλουμινάς....μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.

                              Ο μισθός που αναφέρει ο Theo85 (€1500) είναι ο μέσος μισθός ενός που διορίζεται για πρώτη φορά και χωρίς ιδιαίτερα χαρτιά (Πτυχία). Ας πούμε μετα απο ένα Ausbildung. Δεν είναι κανένας τρομερός μισθός για τα δεδομένα της Γερμανίας.

                              Το θέμα δεν είναι πόσα μπαίνουν σε ένα πορτοφόλι είναι και πόσα βγαίνουν. Εκεί βλέπεις με τι μπορείς να ζήσεις. Το κόστος ζωής είναι πάνω κάτω στο κόστος της Ελλάδας (εκτός σπιτιών που παίζει απο περιοχή σε περιοχή και από πόλη σε πόλη).

                              Με τα €1000 που αναφέρεις δεν πιστεύω να σου μείνει και τίποτα στο τέλος του μήνα αλλά θα έχεις Ιατροφαρμακευτική ασφάλεια, Μισθό στην μέρα και στην ώρα του και γενικά όνειρα για κάτι καλύτερο στο αύριο. Στην Ελλάδα μπορείς? Είναι όπως είπα θέμα χαρακτήρα + πολλά άλλα....Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                συμπερασμα.....εδω(γερμανια) μπορουμε να αποκτησουμε τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ,εφοσον στη ελλαδα υπαρχει αυτη η κατασταση πλεον.ομως χρειαζετε πολυ υπομονη και σωστες επιλογες...

                                Comment

                                Working...
                                X