Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ναι οκ γιαυτο και φυσικα στην σελιδα τους τα βαζουν και στα γερμανικα και αγγλικα ... και δεν μου λετε ρε παιδια επειδη δεν το αναφερει μεσα-η εγω δεν το διαβασα σωστα... (αναφερει οτι μπορει να καλυφθουν τα εξοδα μετακινησης)... ας πουμε οτι ενας εχει τις προυποθεσεις για να παει να σπουδασει σε αυτο το προγραμμα... βοηθαει το κρατος στην ανευρεση σπιτιου κτλ κτλ? υπαρχει εννοω και οικονομικη καλυψη στα εξοδα διαβιωσης οσο καιρο ενας κανει το ausbildung αυτο?? οποιος εχει πληροφοριες για το θεμα ας μας διαφωτισει ... παντως ειναι καλη ευκαιρια γενικα....

    ΥΓ και ξεχασα επισης... αφορα ανεργους και μονο ??? δηλαδη θα πρεπει να ειναι εγγεγραμμενοι στον ΟΑΕΔ για να μπορουν να δηλωσουν συμμετοχη?
    Better Think twice instead once

    Comment


      Εισαι Dipl.Ingenieur .... αρκετες εταιρειες κανουν και συνεντευξεις μεσω skype!!!
      Better Think twice instead once

      Comment


        Dipl.Ingenieur εισαι όταν είσαι απο πολυτεχνείο παιδιά

        Comment


          Originally posted by georget View Post
          Dipl.Ingenieur εισαι όταν είσαι απο πολυτεχνείο παιδιά
          Dipl. Ingenieur (FA) αμα εισαι απο ΤΕΙ (Fachhochschule).

          Comment


            Originally posted by trelllara View Post
            Dipl. Ingenieur (FA) αμα εισαι απο ΤΕΙ (Fachhochschule).
            Και εγώ αυτό ξέρω,
            Originally posted by georget View Post
            Dipl.Ingenieur εισαι όταν είσαι απο πολυτεχνείο παιδιά
            απλά νομίζω οτι όσοι εχουν τελειώσει πολυτεχνείο επειδή κάνουν 5 χρόνια, έχουν και ταυτόχρονα μεταπτυχιακό.

            Comment


              Originally posted by nk_christina View Post
              Και εγώ αυτό ξέρω,

              απλά νομίζω οτι όσοι εχουν τελειώσει πολυτεχνείο επειδή κάνουν 5 χρόνια, έχουν και ταυτόχρονα μεταπτυχιακό.
              Ακριβώς, Dipl. Ing. (FA).

              Originally posted by tweobavarian View Post
              Δηλαδή να βάζω στο τίτλο αναζήτησης Energietechnik Ingenieur αλλά να μην έχει στην αγγελία το Dipl.Ing;
              Σχετικά με το με ποιες αγγελίες να μην ασχοληθείς, είναι αυτές που ζητάνε αποκλειστικά κ μόνο staatlich geprüfte ingenieure/techniker. Για να σε πάρουν σε αυτες πρεπει να εχουν αναγνωριστει απο το κρατος οι γνωσεις σου, τα πτυχια σου και τα δικαιωματα σου, οπότε για αρχη δεν θεωρω οτι χρειαζεται να βαλεις τον εαυτο σου σε μια τετοια διαδικασια.

              Αν σε αγγελία, βλεπεις να ζητανε Dipl. Ing. τοτε στελνεις κανονικοτατα! Απο όσο γνωρίζω η διαφορα του να είσαι επίσημα Dipl. Ing.(γίνεσαι μεσω μιας διαδικασιας που την εχει περιγραψει καποιος καπου στο φορουμ) είναι οτι μπορεις να συστηνεσαι ως τετοιος, να αναγραφεται στην κατοικια σου, στην καρτα σου, να εμφανιζεται το ονομα σου στις λιστες του VDI(προτερημα για καποιον που εργαζεται ως ελ. επαγγελματιας, κατι το οποιο παλι δεν αφορα πιστευω τον φρεσκο μεταναστη) και νομιζω να πληρωνεσαι βασει καταλογων που ανακοινωνει αυτο το σωματειο. Δλδ, δεν ειναι οπως το ελληνικο ΤΕΕ μονο μεσω του οποιου μπορεις να κατοχυρωσεις επαγγελματικα δικαιωματα κ ασφαλιση.

              Originally posted by tweobavarian View Post
              Στη σχολή μου απέκτησα γνώσεις και Α.Π.Ε.,θα μπορούσα να βρώ εργασία πάνω σε αυτόν τον τομέα;
              Όσον αφορα τις ΑΠΕ δεν ξερω να σου πω εαν κινειται η αγορα τους ακομα εδω. Εαν το ερωτημα σου είναι περισσοτερο της φυσης " έκανα 1 μαθημα φ/β, αρκει για να διεκδικησω μια θεση εργασιας;" τότε μπορω να σου πω οτι εργαζομαι σε εταιρια οπου το 50% του αντικειμενου ηταν μαθημα επιλογης στη σχολη μου(κ δεν το ειχα παρει) κ το άλλο 50% δεν το ειχα καν ακουστα...

              Αυτο που λέει ο something είναι αληθεια, αλλα λιγοτερους τοιχους έχεις να γκρεμισεις οταν βρισκεσαι εντος της χωρας απο οτι οταν είσαι 2000 χλμ μακρυα.

              Comment


                ...ρεαλιστικές πιθανότητες να βρεις μια θέση επαγγελματικής εκπαίδευσης είναι απαραίτητος τα γερμανικά... βέβαια μέχρι εδώ σίγουρα το κατάλαβες και μόνη σου.
                Με ρεαλιστικές πιθανότητες εννοεί όμως ότι η στην πράξη ορίζονται η συνθήκες από τους εργοδότες, εάν θα δεχτούν μαθητευόμενους χωρίς επαρκής γνώση της γλώσσας. Όπως γράφει και εδώ στην οδηγία στα ελληνικά από το Υπουργείο Εργασίας

                ------------------------------------------------------------------
                1.4... Δεν υφίσταται κανενός είδους απαίτηση του αιτούντος αναφορικά με τη διασφάλιση της σχετικής χορήγησης εκ του προϋπολογισμού.

                4.2 Προϋπόθεση για την παροχή επιδότησης πριν την έναρξη επαγγελματικής εκπαίδευσης σε εταιρικό περιβάλλον ή εξειδικευμένης απασχόλησης σε επάγγελμα ή ειδικότητα όπου η ζήτηση δεν καλύπτεται από το υπάρχον εργατικό
                δυναμικό αποτελεί η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου για θέματα εξεύρεσης εργασίας προσωπικού του δικτύου EURES είτε στη Γερμανία είτε στη χώρα προέλευσης ή ή δέσμευση εύρεσης θέσης από άλλον ανεγνωρισμένο οργανισμό ή μία έγγραφη προσφορά θέσης εκπαίδευσης ή εργασίας. Η μη κατειλημμένη θέση εκπαίδευσης ή εργασίας πρέπει να είναι καταχωρισμένη στο αντίστοιχο μητρώο του ΒΑ.

                4.4 Η πληρωμή των επιδοτήσεων πραγματοποιείται αποκλειστικά έναντι προσκόμισης μίας σύμβασης εκπαίδευσης ή εργασίας στη Γερμανία ή αντίστοιχο παραστατικό το οποίο αποδεικνύει συμμετοχή στο πρόγραμμα εξεύρεσης θέσης εργασίας ή εκπαίδευσης (π.χ. EURES, επαγγελματικά επιμελητήρια, κ.λ.π.) ή άλλου αποδεικτικού περί του ότι πραγματοποιήθηκε χρήση των διαθέσιμων πόρων σύμφωνα με κάποια περίπτωση του καταλόγου επιδοτήσεων.

                -----------------------------------------------------------------------

                Οι όροι, όπως διαβάζεις τα παραπάνω, για τη πληρωμή των επιδοτήσεων πραγματοποιείται αποκλειστικά έναντι προσκόμισης με μια σύμβαση εκπαίδευσης.
                “Προϋπόθεση για την παροχή επιδότησης πριν την έναρξη επαγγελματικής εκπαίδευσης... αποτελεί η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου για θέματα εξεύρεσης εργασίας προσωπικού του δικτύου EURES”... και γνώμη του είναι, μεταξύ άλλων, να σε απορρίψει γιατί αμφισβητεί!
                Και θα σου πω γιατί. Από τα παρακάτω που του γράψατε:

                “Gibt es eine Möglichkeit online gezielt nach Stellen über das Förderprogramm zu suchen?
                Wie kann man sich für das Programm einschreiben”
                Έβγαλε το συμπέρασμα ότι δεν έχετε προσωπική πρωτοβουλία.

                “bzw. welche Voraussetzungen müssen erfüllt sein, um Geld über Sie zu erhalten?”
                και σε καμιά περίπτωση δεν θα χρησιμοποιούσα την ορολογία “Geld über Sie zu erhalten”. Είναι σαν να του λες τη να κάνω για να μου τα στάξεις...

                Θέσατε λάθος ερώτησης στο λάθος άτομο. Οι αρμόδιοι του EURES είναι σαν προσωπάρχες. Είναι σαν να πας για θέσει εργασίας χωρίς να γνωρίζεις τη πρέπει να κάνεις. Απορριπτέος, για κάποιον από τον οποίον περιμένεις να σε επιδοτήσει!
                Δεν θα συνεχίσω με άλλες λεπτομέρειες. Η συμβουλή μου είναι να προετοιμαστείς πρώτα καλά με ποια είναι τα επαγγέλματα όπου η ζήτηση δεν καλύπτεται από το υπάρχον εργατικό δυναμικό (σας το απάντησε στο e-mail). Και να συστηθείς όχι με βιογραφικό αλά με συνοδευτική επιστολή (πως και τι διάβασε λίγο εδώ το VI. Αιτήσεις για κάποια θέση και VII. Συνέντευξη. Και τέλος ότι έχεις της τάδε ικανότητες για το τάδε επάγγελμα και σε ενδιαφέρει πάρα πολύ να ραδιουργήσεις στην Γερμανία το επαγγελματικό σου μέλλων... μπλα μπλα μπλα.. και όχι όπως έγραψες “ για να πάρω χρήματα από σας”. Δες και το 1.4

                Όταν καταλήξεις στο τι θέλεις και τι μπορείς να κάνεις, και μια καλή εύρεση στο internet για το πως συστηνόμαστε και άλλα... στέλνεις μια επιστολή εδώ που γράφει ZAV. Όταν θα έχει βρεθεί μία σύμβασης εκπαίδευσης.

                Comment


                  Για να ακριβολογουμε... Ingenieur (Abkürzung Ing.) ist die Berufs- und Standesbezeichnung für wissenschaftlich ausgebildete Fachleute auf technischem Gebiet. Die Ausbildung von Ingenieuren erfolgt in verschiedenen Fachrichtungen und wird an Hochschulen mit einem akademischen Grad abgeschlossen.

                  Das Diplom ist eine Urkunde über Auszeichnungen (Ehrenurkunde), außerordentliche Leistungen und Prüfungen (Abschlussprüfung) an akademischen und nicht-akademischen Bildungseinrichtungen.
                  Το ΤΕΙ ειναι το αντιστοιχο FH οποτε εισαι μια χαρα Dipl.Ing. μην τρελαθουμε κιολας

                  Οσο για το αν ειναι καλυτερα να ψαχνεις εκ των εσω για δουλεια εννοειτε... δεν το συζηταμε...
                  diplom_FH.jpg
                  Attached Files
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    Originally posted by Pass_part_2
                    είμαι τοπογράφος μηχανικός με εξειδίκευση στη γεωπληροφορική.
                    Καλησπερα
                    Για Γερμανια ισχυει το εξης:

                    1. Για τους μισθους στην γεωπληροφορικη ισχυει το εξης.

                    2. Ειναι καλο το οτι εχεις γνωσεις γερμανικων.

                    3.Πιστευω οτι εχεις ελπιδες και πολλες μαλιστα

                    4. Εδω μπορεις να παρεις μια ιδεα για το τι θεσεις υπαρχουν.

                    Comment


                      ΨΑΧΝΩ Δ0ΥΛΕΙΑ

                      Καλησπερα σε ολους θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε ψαχνω για μια ιστιοσελιδα για αναζητηση εργασιασ ειμαι στην περιοχη bad tolz στη γερμανια και δεν μπορω να βρω,Ευχαριστω εκ των προτερων

                      Comment


                        Γεια σου. Μπορεις να κοιταξεις εδω.

                        Επισης:
                        Jobb

                        monster.de Jobbörse & Stellenangebote – Jobs, Jobsuche und Karriere

                        JOBB

                        Καλη τυχη σου ευχομαι

                        Comment


                          Originally posted by Pass_part_2
                          με εξειδίκευση στη γεωπληροφορική.
                          ποπο,φιλε μου ποσο σε ζηλευω!
                          τοχα δηλωσει κιεγω στο ΕΜΠ και φυσικα με φτυσανε!!!
                          απο οτι ξερω εχει ζητηση,,,αλλα κλασικα την προυπηρεσια του τη θελει

                          Comment


                            καλησπερα κοιταξε και εδω στο meine stadt Bad Tölz .

                            Comment


                              Bad Tölz: Auskunft und Information für Bad Tölz bei meinestadt.de

                              Comment


                                Originally posted by trelllara View Post
                                Καλησπερα
                                Για Γερμανια ισχυει το εξης:

                                1. Για τους μισθους στην γεωπληροφορικη ισχυει το εξης.
                                Φίλε μου μήπως μπορείς να βρεις και κάποιο αντίστοιχο λινκ για πολιτικούς μηχανικούς (structural engineers) γιατί δεν ξέρω γρι Γερμανικά? (Αν είναι να αρχίσω ταχύρρυθμα δηλαδή....)

                                Comment

                                Working...
                                X