Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ναι αναφέρομαι στο SGB II!

    Comment


      Originally posted by nikos13 View Post
      Σε ευχαριστώ πολύ...Μένω μαζί με την κοπέλα μου (...) η μόνο στον ένα οργανισμό?
      Ευχαριστώ και πάλι!!
      H κοπελα σου με τι ασχολειται; Μαθαινει κι αυτη τη γλωσσα; Εργαζεται καπου; Εχει καποιο εισοδημα;
      Παντως αν ειναι και αυτη ανεργη και εχει υπηκοοτητα κρατους μελους της ΕΕ δικαιουται και αυτη το επιδομα οπως και εσυ. Τουλαχιστον εξ' οσων γνωριζω. Δεν υπαρχει προβλημα που το σπιτι ειναι δηλωμενο και στους δυο, τοσο το καλυτερο. Αναγνωριζουν την συμβιωση. Δεν χρειαζεται να μεταφρασεις τιποτα, απλα να γραψεις ενα βιογραφικο στην γερμνανικη. Κατα τη γνωμη μου καλο ειναι πρωτα να πας να γραφεις στoν Agentur für Arbeit. Αυτοι θα σε στειλουν στο JoBCenter, κι αν δεν το κανουν να πας μονος σου. Υστερα να ξερεις στο JoBCenter δεν ειναι ο δρομος στρωμενος με ροδοπεταλα. Συνηθως ειναι παρα πολυ αρνητικοι γιατι ερχεται αρκετος κοσμος και δεν ειναι ευκολη η διαχειριση τους.
      Στη συνεχεια με τον Partener δεν ειναι σιγουρο πως θα σου προτνει γλωσσα, εσυ να κανεις την προταση. Πες τους ηρθα εχω ορεξη να μαθω γλωσσα (εχω ξεκινησει ηδη κλπ κλπ), μιλα για το πτυχιο σου. Πλασαρε το πως σαν πτυχιουχος μολις μαθεις καλα τη γλωσσα θα βρεις δουλεια. Βεβαια για να φτασεις στο σημειο να μιλας με τον Partener παει να πει πως εχεις περασει απο ολα τα δυσκολα πρωτα στρωματα του JoBCenter. Σαν επιπλεον συμβουλη θα σου προτεινα να πας με καποιον που μιλα καλα τη γλωσσα.
      Εδω θελω να σημειωσω οτι αυτα που γραφω ειναι προιον δικης μου προσωπικης εμπειριας και οτι εχω ακουσει απο φιλους και γνωστους, δεν ειμαι 100% γνωστης της νομοθεσιας.
      Wir werden über die Runden kommen!

      Comment


        Η κοπέλα μου έχει τελειώσει ιατρική.Εχουμε ξεκινήσει μαζί να κάνουμε την γλώσσα και πρέπει να φτάσουμε μεχρι κάποιο επίπεδο για να ζητησουμε στα αντικείμενα μας δουλειά.Δεν έχει επίσης κάποιο εισόδημα.
        Ευχαριστώ πολύ!!!
        Πάρα πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!!

        Comment


          Ποίες είναι οι συνθήκες Εργασίας στη Γερμανία αυτήν την περίοδο;

          Καλημέρα σε όλους!!

          Επειδή ακούω αρκετά για Γερμανία, θα ήθελα να μου πείτε όσοι ζείτε εκεί πως τα βλέπετε τα πράγματα;

          Υπάρχουν όντως δουλειές ή η κρίση έχει επηρεάσσει και τη Γερμανία;

          Και αν υπάρχουν δουλειές οι μισθοί είναι καλοί ή έχουν πέσει πολύ και αυτοί;

          Επειδή σίγουρα το να φύγει κάποιος για Γερμανία προς αναζήτηση καλύτερης ζωής είναι μεγάλο βήμα οπότε να ξέρει κάπως τι να περιμένει...

          Comment


            καλημερα noulaki2011 εγω εδω εχω 7 μηνες μονο, απο οτι ακουω απο αλλους, σιγουρα δεν ειναι εδω ο παραδεισος που ηταν παλια, κατα καποιο τροπο εχει επηρεαστει και αυτη με την αποψη οτι εχει μεγαλη εισσροη απο ξενους, δουλειες υπαρχουν, οι μισθοι ειναι αναλογα το τι προσφερεις εσυ... πχ εισαι ανειδικευτος? δεν εχεις πολλες επιλογες θα πιασεις δουλεια σε φιρμα για αρχη, (προσωπικα την εχω πει την αποψη μου γι αυτες, ειμαι υπερ απο πολλες αποψεις) ο μισθος στην φιρμα πανω κατω ειναι γυρω στα 1200 ευρω μαζι με τις υπερωριες η το 1 σαββατοκυριακο το μηνα οι υπολοιπες μερες ειναι 5νθημερο και 8ωρο εκτος αν εχεις καποια υπερωρια οπως ανεφερα παραπανω, οποτε υπολογισε οτι 1 ατομο μονο του στην γερμανια δουλευοντας ετσι τα λεφτα θα του φτανουν ισα ισα σχεδον, (εξαρταται βεβαια τι ζωη θελει να κανει, και σε ποιο κρατιδιο ζει, πχ δουλευεις σε μονοχαο? ζεις στο Μοναχο....ο μισθος θα παει μονο στο ενοικιο....(εξαλου Γερμανια δεν ειναι το μοναχο...εκτος και αν μενεις παραεξω..)εαν εχεις ειδικοτητα σιγουρα εχεις αλλες πορτες ανοικτες...σε καθε περιπτωση γνωμη μου να ξερει καποιος λιγα γερμανικα να μπορει να συννενοηθει...ας κανει καποιος μια ερευνα στην εργασια που τον ενδιαφερει στην πολη που θελει να μεινει, για σπιτια, ενοικια, και οταν ερθει η ωρα να φυγει απο ελλαδα, γνωμη μου και παλι, προσωπικη συμβουλη, μην ερθει με ισα ισα τα λεφτα, γιατι μια στραβη να γινει δεν θα εχει να κινηθει, (δεν σου γραφω να βγαλει εισητηρια για πισω, οπως κανουν πολλοι οταν τα βρισκουν σκουρα και απο αποψη οικονομικων, γιατι το να αποφασισει να ερθει εδω σημαινει οτι ηρθε για να μεινει να παλεψει για να φτιαξει εδω μια αξιοπρεπεη ζωη) ξερω μερικους ανθρωπους που δουλευουν σε φιρμες και μπορουν καποιο σαββατοκυριακο να κανουν και μια δευτερη δουλεια η καποιο τετραωρο εξτρα (το οποιο ειναι και αφορολογητο σημαινει οτι σου μενουν καθαρα τα λεφτα αυτα...)ετσι ανεβαζουν το μηνιαιο εισοδημα... Θα πει καποιος θα ερθω στην Γερμανια για να κανω δυο δουλεις???
            αν ειναι οικογενεια η δυο μαζι (ζευγαρι) τα πραγματα αλλαζουν, υπαρχουν βοηθηματα απο το κρατος επιδομα ενοικιου, παιδιων, ομως στην περιπτωση αυτη δεν ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα...Το σιγουρο ειναι οτι σε καθε περιπτωση θελει σωστες κινησεις και οχι σπασμωδικες αντε πηραμε την βαλιτσα και παμε στο αγνωστο και κατι θα βρουμε εκει...
            ελπιζω να σε διαφωτισα λιγακι, με τα λιγα που ξερω, οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε ...

            Comment


              Καλημέρα Blacktulip,
              εγώ σκεφτόμουν για Βερολίνο που από ότι είδα τα ενοίκια κινούνται σε λογικά πλαίσια...
              Ανειδίκευτη δεν ξέρω αν είμαι έχω πτυχίο και προυπηρεσία αλλά για Γερμανικά έχω το Β1 και δυστυχώς ενώ έλεγα να ξεκινήσω μαθήματα για Β2 δεν βγαίνω οικονομικά!
              Η αρχική σκέψη βέβαια ήταν να κάνω αίτηση για ένα μεταπτυχιακό στο Βερολίνο (στα αγγλικά πάντα) έτσι ώστε να έχω χρόνο να μάθω και τη γλώσσα και παράλληλα να δουλεύω σε ημιαπασχόληση.
              Παρόλα αυτά τα οικονομικά είναι ιδιαίτερα περιορισμένα και δυστυχώς η δουλειά μου εδώ δεν μου δίνει πολλά περιθώρια για να μαζέψω λεφτά...
              Εσύ πως αποφάσισες για Γερμανία και πως είναι η ζωή σου εκεί;

              Comment


                Για απλή πληροφόρηση όσων θέλουν να επιδοτηθούν απο προγράμματα σαν το SGBII (κάτι σαν την πρόνοια στην Ελλάδα)

                - Οι λογαριασμοί τραπεζών θα γίνουν φύλο και φτερό και θα γίνεται έλεγχος ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Δηλαδή δεν μπορείς να έχεις καταθέσεις (ακόμα και €3000 για αυτούς είναι πολλά λεφτά), θα ελένχονται οι κινήσεις των λογαριασμών σε όλες τις τράπεζες, τι αγορές κάνεις (π.χ δεν μπορείς να επιδοτήσε και να πάρεις δερμάτινο μπουφανάκι ή NIKE παπουτσάκι κ.α.)
                - Δεν μπορείς να έχεις στο όνομα σου αυτοκίνητο.
                - Δεν μπορείς να κάνεις διακοπές ή ταξίδια για περισσότερο απο 3 εβδομάδες και όχι πιο μακριά απο μια συγκεκριμένη ακτίνα απο την πόλη που μένεις. Δηλαδή δεν υπάρχει το "πάω με αεροπλάνο στην Ελλάδα ή γενικά στην Ελλάδα ή και αλλού".
                - Είσαι στην λίστα των εργατών του δήμου με 1€/ώρα (κλάδεμα, βοηθητικές δουλειές κτλ.). Αν δεν θές να το κάνεις πρέπει να πάς χαρτί γιατρού.

                Και πολλά άλλα.....Γενικά ισχύει αυτό που πρέπει να ισχύει. Θές βοήθημα απο την κοινωνία και απο αυτούς που πληρώνουν φόρους? Δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με τα χρήματα αυτά. Είναι μόνο για επιβίωση.

                Στην παραπάνω κατηγορία δεν εντάσσονται όλα τα επιδόματα π.χ το βοήθημα για το ενοίκιο αλλά επιδόματα όπως το SGBII εντάσσονται. Στην Γερμανία δεν θα σε αφήσουν στον δρόμο αν έχεις πραγματικά ανάγκη (πιστεύω και η εκκλησία και κάποιοι δήμοι στην Ελλάδα δεν σε αφήνουν) αλλά θα ζήσεις πραγματικά σαν φτωχός και δεν θα ειναι ένα έξτρα εισοδηματάκι. Απλά για να γνωρίζουμε κάποια πράγματα πρίν πάμε να ζητήσουμε χρήματα.
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω οσο αφορα πληροφοριες για μεταπτυχιακα, δυστυχως δεν γνωριζω τα παιδια μου ειναι μικρα ακομα, εχω την εντυπωση οτι το Β1 για αρχη ειναι πολυ καλο...με την ημιαπασχοληση θα μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα?εγω ηρθα εδω για τα παιδια μου, πανω απολα, για ενα καλυτερο αυριο, για τον αντρα μου που εδω εχει δουλεια, εν στην ελλαδα εψαχνε να βρει δουλεια, και αν ηταν τυχεροςκαι εβρισκε, μετα εψαχνε να βρει αυτον που πληρωνει...
                  εδω ειναι ζωη, στην ελλαδα ειναι επιβιωση!!!δεν μας τρεχουν τα λεφτα απο τις τσεπες, ομως αρχιζεις σιγα σιγα και ηρεμεις...ναι ετσι ειναι οπως το ακουσες, εδω σε λιγο καιρο θα εχεις μια αξιοπρεπη ζωη, στην ελλαδα ηταν survivor!!!!

                  Comment


                    Νομιζω κανουν πολυ καλα! ετσι θα επρεπε να λειτουργουν, εφοσον σε πληρωνουν για να ζησεις πρεπει να ξερουν ακριβως που πανε τα χρηματα... οχι οπως στην ελλαδα που ο αλλος επαιρνε επιδομα τυφλου και ειχε πολυκατοικια ολοκληρη...και ποσα αλλα παραδειγματα...Λαμογια και κουτοπονηρηδες υπαρχουν παντου!!!

                    Comment


                      Ακριβως τις ιδιες αποριες εχω και εγω και ενα σορο αλλες.. Αν μπορειτε πειτε 1-2 λογια παραπανω ή να μας γραψουν κι αλλοι για αυτες τις αποριες μας.

                      Btw η φιρμα τι ειναι? Εργοστασιο?
                      You Can Have Whatever You Like...

                      Comment


                        Originally posted by Blacktulip View Post
                        μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω οσο αφορα πληροφοριες για μεταπτυχιακα, δυστυχως δεν γνωριζω τα παιδια μου ειναι μικρα ακομα, εχω την εντυπωση οτι το Β1 για αρχη ειναι πολυ καλο...με την ημιαπασχοληση θα μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα?εγω ηρθα εδω για τα παιδια μου, πανω απολα, για ενα καλυτερο αυριο, για τον αντρα μου που εδω εχει δουλεια, εν στην ελλαδα εψαχνε να βρει δουλεια, και αν ηταν τυχεροςκαι εβρισκε, μετα εψαχνε να βρει αυτον που πληρωνει...
                        εδω ειναι ζωη, στην ελλαδα ειναι επιβιωση!!!δεν μας τρεχουν τα λεφτα απο τις τσεπες, ομως αρχιζεις σιγα σιγα και ηρεμεις...ναι ετσι ειναι οπως το ακουσες, εδω σε λιγο καιρο θα εχεις μια αξιοπρεπη ζωη, στην ελλαδα ηταν survivor!!!!
                        Για μεταπτυχιακά έχω βρει και εγώ τις πληροφορίες που χρειάζομαι... Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν μπορώ να ανταπεξέλθω :( Αλλά εδώ δεν υπάρχουν σίγουρα ελπίδες για κάτι καλύτερο... Και έχω κουραστεί και ψάχνω να βρω εναλλακτικές αλλά χωρίς λεφτά ούτε καν Γερμανία δεν πας...

                        Comment


                          καλησπερα σε ολους

                          διαβασα παραπανω καποια θεματα που εθιξαν καποια μελη.

                          δεν ειναι ευκολο φιλοι μου να πει καποιος κατι και να ειναι αυτο ΚΑΝΟΝΑΣ.

                          και αυτο γιατι ο καθε ενας απο εμας εχει ερθει με διαφορετικες συνθηκες, αλλοι ειχαν γεννηθει και μεγαλωσει εδω και ηξεραν πανω κατω πως να κινηθουν

                          αλλοι ηρθαν και ειχαν την αβαντα καποιου συγγενη η καποιου φιλου,γνωστου.

                          υπαρχουν και ατομα που ηρθαν γιατι ειχαν δουλεψει κατα το παρελθον και τους ηταν σχετικα απλο το να ξανα ερθουν.

                          και τελος υπαρχουν και παιδια που δεν ειχαν απολυτος κανεναν, και απλα, τα πραγματα κατω δεν τους ''σηκωναν'' αλλο και πηραν την αποφαση να φυγουν χωρις να εχουν καμια βοηθεια και στιριχτηκαν στις δυναμεις τους

                          δεν ξερω εαν μου εχει διαφυγει καποια περιπτωση και δεν την εχω αναφερη μια και εκατσα και σκεφτηκα τι ξερω απο εμενα και τον περιγυρο μου

                          εσεις λοιπον ζητατε, και καλα κανετε, να παρετε πληροφοριες, αλλα και εμεις δεν ξερουμε σε ποια απο τις παραπανω περιπτωσεις να σας καταταξουμε και αναλογα οποιος ξερει να πει τι εχει υπ'οψιν του.

                          γενικα να πω οτι σιγουρα δεν ειναι οπως παλια, αλλα..............οταν λεμε παλια μιλαμε για το μεταναστευτικο κυμα του 60 που αν και δεν ειχαν, σχεδον ολοι καμια ειδικευση, και δεν μιλουσαν καλα καλα ουτε ελληνικα (εννοω οτι δεν ειχαν τελειωσει ουτε το δημοτικο πολλοι μεταναστες τοτε) μπορεσαν να σταθουν μια και που οι αναγκες ηταν μεγαλες και ετσι και οι γερμανοι εκαναν την αναγκη φιλοτιμο και τους προσεφεραν δουλεια μια και που ειχαν αναγκη απο χερια στην παραγωγη των εργοστασιων

                          αποψη μου προσωπικη ειναι οτι για να μεταναστευση κανεις πρεπει να εχει δυο βασικα προσοντα...και το τονιζω οτι ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

                          το πρωτο ειναι να εχει μια υψηλη εξειδικευση σε καποιο επαγγελμα, δηλαδη ακομα και αν μιλαμε για υδραυλικο, σοφαζτι, πλακα, μπογιατζη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ.

                          το δευτερο ειναι η γλωσσα που μιλανε στην χωρα που θα παει να ξερει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ

                          απο εκει και περα εαν καποιος εχει το ενα απο τα δυο πιο πανω προσοντα που ανεφερα σε ικανοποιητικο επιπεδο, νομιζω οτι εχει τυχη σε μια μεταναστευτικη του αποπειρα

                          και αυτο γιατι εαν ξερεις την δουλεια σου καλα, θα σου δωθουν οι ευκαιριες και ας μην ξερεις την γλωσσα τοσο καλα οσο θα ηθελαν.........η......εαν ξερεις την γλωσσα καλουτσικα και εχεις μια ειδικευση τοτε μπορεις να τους ''ψησεις'' να σου δωσουν την ευκαιρια να σταθεις σε μια δουλεια στην οποια δεν εισαι ασχετος εντελος αλλα και δεν εισαι και στο καλυτερο σημειο απο πλευρας ειδικευσης

                          εαν τιποτε απο τα δυο παραπανω δεν υπαρχουν, τοτε το μονο που μενει ειναι να βρεθει μια δουλεια μεσω γνωστων και φιλων εαν υπαρχουν, και συνηθως αυτες οι δουλειες ειναι σε εστιατορια ελληνικα η ισως και σε καποιες εταιριες που εχει ελληνας που θα δεχτει να παρει καποιον ασχετο αλλα και με χαμηλοτερο μισθο η οτιδηποτε αλλο μπορει να εχει να προτεινει(εχουμε ακουσει τοσα και τοσα που δεν βαζει ο νους μας πλεον τι αλλο μπορει να ακουσουμε)

                          πανω κατω ετσι εχουν τα πραγματα κατα την προσωπικη μου παντα αποψη

                          κλεινοντας θα ηθελα να τονιζω οτι : ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΕΔΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΑΒΕΣ,ΤΟΥΡΚΟΥΣ, ΑΦΡΙΚΑΝΟΥΣ,ΚΙΝΕΖΟΥΝ,ΑΣΙΑΤΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ''ΟΥΖΟΥΜΠΟΥΡΟΥ'' ΝΑ ΓΕΜΙΖΕ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ......ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΘΑΡΥΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ''ΙΣΙΩΜΑ'' ΚΑΙ ''ΠΑΡΤΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ''

                          ειναι μεγαλη αποφαση το να φυγει κανεις απο την ελλαδα και παρα πολλοι δεν εχουν το κουραγιο να την παρουν για πολλους και διαφορους λογους(νομιζω οτι υπαρχει και σχετικο ποστ εδω στο πατριωτακι οπου λενε ατομα για ποιο λογο δεν φευγουν απο την χωρα παρα τις δυσκολιες)

                          Comment


                            Ωραια ολα αυτα που λετε.. Πανω-κατω εχουμε μια ιδεα πανω σε αυτα.. θα ηθελα λιγο να μιλησουμε λιγο πιο ειδικα.

                            Ας πουμε μια απορία που μου ερχεται τωρα ειναι οτι αν οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ πληρωνουν τους Ελληνες με μικροτερο μισθο απο οτι θα εδιναν σε εναν Γερμανο (παντα με τα ιδια προσοντα και ο ελληνας να εχει επιπεδο Β1 γερμανικα)?

                            Αλλη απορια ειναι ποσο ειναι ο μεσος ορος περιπου των μισθων, στις σημερινες μερες, σε ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ εταιριες (εχω ακουσει οτι ειναι περιπου 2κ euro, ισχυει)?

                            Σου δινουν ευκαιριες οι γερμανοι η επειδη εισαι ξενος σε εχουν 'στην απο πισω'?

                            Αυτα μου ερχονται τωρα.. ευχαριστω.
                            You Can Have Whatever You Like...

                            Comment


                              εχει να κανει με την εταιρια....αν ας πουμε πας σε μια μεγαλη εταιρια και σε παρουν για δουλεια θα σου δωσουν οτι δινουν σε ολους...δεν θα μπουν στην διαδικασια να σου δωσουν πιο λιγα μια και η πολιτκη τους ειναι να βρουν αυτο που θελουν για προσωπικο και οχι πως θα σε εχουν ριγμενο...εαν πας σε μια μικρη φιρμα οπου ο ιδιοκτητης μπορει να ειναι ελληνας τουρκος γιουγκοσλαβος η οτι αλλο βαλει ο νους σου τοτε μπορει να σου δωσει κατι λιγοτερο απο οτι σε εναν που ειτε ειναι χρονια εδω ειτε ειναι γερμανος......αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι εισαι νεος στην χωρα και εχεις αναγκη απο δουλεια και αυτος ισως και να το υποψιαζετε αυτο.......δεν θα σου δωσει ομως κατω απο αυτο που οριζει ο νομος γιατι μετα μπορεις να τον τρεχεις και θα εχει προβλημα.....ομως οταν ο αλλος θελει να κανει την δουλεια του δεν θα μπει στην διαδικασια να λειτουργησει σαν κλεφτοκοτας αλλα θα σε ξεζουμισει στην δουλεια.....και αυτο ειναι προθυμος να το πληρωσει γιατι θα του τα βγαλεις τα λεφτα.....αλλιως..το μοναστηρι να ειναι καλα και απο κοσμο που ψαχνει για δουλεια αλλο τιποτε

                              να σου φερω ενα παραδειγμα...στην εταιρια που ειμαι εγω με πληρωνουν οσα πληρωνουν και τους αλλους ανεξαρτητα απο την εθνικοτητα τους.....μια και δεν με πηραν γιατι ειμαι ομορφοπαιδο αλλα γιατι τους κανω την δουλεια τους....εχουμε απο ολα τα καλα και σε ολα τα χρωματα απο εργαζομενους...ασπρα, μαυρα, μελαχρινα, ξανθα...οτι βαλει ο νους σου

                              αυτο που λες για 2000 ειναι μυθος......για απλος εργαζομενος και να σου δωσουν 2000 πρεπει να εισαι ''μανουλα στην δουλεια σου'' και σε χαμηλη εκπαιδευση αυτο ειναι too much που λενε στην ελλαδα...δηλάδη αν γεμιζεις ραφια σε σουπερ μαρκετ δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις αυτα τα χρηματα ...αν εισαι τεχιτης ισως τα πλησιασεις και ισως και να τα πιασεις....αλλα αυτο θελει προσοντα ειπαμε και να εισαι εργατικος για να σε κρατησουν μια και που ολοι περνουν απο μια περιοδο δοκιμασιας....απαντες

                              πριν απο κανα 12-14 χρονια ολες οι εταιριες και το ιδιο το κρατος/δημοσιοι υπαλληλοι (οτι περιπου κανουν στην ελλαδα αυτη την στιγμη αλλα στο πιο μαλακο μια και που αυτοι δεν ειχαν τα χαλια τα δικα μας) εκαναν ριζικες αλλαγες στους μισθους και πλεον οι μισθοι ειναι σε εναν μεσο ορο στα 1500 ευρω για οσους εχουν αρχισει μετα απο τα χρονια που ειπα πιο πανω....τα παλια συμβολαια ειναι 300 εως και 500 ευρω παραπανω απο τα καινουργια.......αλλα και τι να κανουμε....αυτο ισχυει για ολους που πιανουν δουλεια σημερα με τα σημερινα δεδομενα
                              επισης αυξησεις δεν περνουν οπως στην ελλαδα.....για καμια 10ετια οι γερμανοι δεν επερναν ουτε σεντς του ευρω αυξηση!!! φυσικα οι τιμες εχουν μια σταθεροτητα και οχι αυτο το χαλι της ελλαδος που το σουπερ μαρκετ ειναι σαν την σοφοκλεους δηλαδη χρηματιστηριο

                              Comment


                                εχει να κανει με την εταιρια....αν ας πουμε πας σε μια μεγαλη εταιρια και σε παρουν για δουλεια θα σου δωσουν οτι δινουν σε ολους...δεν θα μπουν στην διαδικασια να σου δωσουν πιο λιγα μια και η πολιτκη τους ειναι να βρουν αυτο που θελουν για προσωπικο και οχι πως θα σε εχουν ριγμενο...εαν πας σε μια μικρη φιρμα οπου ο ιδιοκτητης μπορει να ειναι ελληνας τουρκος γιουγκοσλαβος η οτι αλλο βαλει ο νους σου τοτε μπορει να σου δωσει κατι λιγοτερο απο οτι σε εναν που ειτε ειναι χρονια εδω ειτε ειναι γερμανος......αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι εισαι νεος στην χωρα και εχεις αναγκη απο δουλεια και αυτος ισως και να το υποψιαζετε αυτο.......δεν θα σου δωσει ομως κατω απο αυτο που οριζει ο νομος γιατι μετα μπορεις να τον τρεχεις και θα εχει προβλημα.....ομως οταν ο αλλος θελει να κανει την δουλεια του δεν θα μπει στην διαδικασια να λειτουργησει σαν κλεφτοκοτας αλλα θα σε ξεζουμισει στην δουλεια.....και αυτο ειναι προθυμος να το πληρωσει γιατι θα του τα βγαλεις τα λεφτα.....αλλιως..το μοναστηρι να ειναι καλα και απο κοσμο που ψαχνει για δουλεια αλλο τιποτε

                                να σου φερω ενα παραδειγμα...στην εταιρια που ειμαι εγω με πληρωνουν οσα πληρωνουν και τους αλλους ανεξαρτητα απο την εθνικοτητα τους.....μια και δεν με πηραν γιατι ειμαι ομορφοπαιδο αλλα γιατι τους κανω την δουλεια τους....εχουμε απο ολα τα καλα και σε ολα τα χρωματα απο εργαζομενους...ασπρα, μαυρα, μελαχρινα, ξανθα...οτι βαλει ο νους σου

                                αυτο που λες για 2000 ειναι μυθος......για απλος εργαζομενος και να σου δωσουν 2000 πρεπει να εισαι ''μανουλα στην δουλεια σου'' και σε χαμηλη εκπαιδευση αυτο ειναι too much που λενε στην ελλαδα...δηλάδη αν γεμιζεις ραφια σε σουπερ μαρκετ δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις αυτα τα χρηματα ...αν εισαι τεχιτης ισως τα πλησιασεις και ισως και να τα πιασεις....αλλα αυτο θελει προσοντα ειπαμε και να εισαι εργατικος για να σε κρατησουν μια και που ολοι περνουν απο μια περιοδο δοκιμασιας....απαντες

                                πριν απο κανα 12-14 χρονια ολες οι εταιριες και το ιδιο το κρατος/δημοσιοι υπαλληλοι (οτι περιπου κανουν στην ελλαδα αυτη την στιγμη αλλα στο πιο μαλακο μια και που αυτοι δεν ειχαν τα χαλια τα δικα μας) εκαναν ριζικες αλλαγες στους μισθους και πλεον οι μισθοι ειναι σε εναν μεσο ορο στα 1500 ευρω για οσους εχουν αρχισει μετα απο τα χρονια που ειπα πιο πανω....τα παλια συμβολαια ειναι 300 εως και 500 ευρω παραπανω απο τα καινουργια.......αλλα και τι να κανουμε....αυτο ισχυει για ολους που πιανουν δουλεια σημερα με τα σημερινα δεδομενα
                                επισης αυξησεις δεν περνουν οπως στην ελλαδα.....για καμια 10ετια οι γερμανοι δεν επερναν ουτε σεντς του ευρω αυξηση!!! φυσικα οι τιμες εχουν μια σταθεροτητα και οχι αυτο το χαλι της ελλαδος που το σουπερ μαρκετ ειναι σαν την σοφοκλεους δηλαδη χρηματιστηριο

                                φυσικα εαν καποιος ειναι γιατρος θα παρει και καλυτερο μισθο και οχι τα 1500 που σου ειπα(δεν εχω ιδεα ποσα αλλα πρεπει να ειναι πανω απο 3000 ευρω απο οτι ειχε παρει το αυτι μου)...ας πουμε για παραδειγμα ξερω εναν ελληνα που δουλευει σε μια εταιρια σαν εργατης και χειριζετε κλαρκ και περνει 1300 ευρω....εχει οικογενια με 2 παιδια και περνει και καποια επιδοματα κα την βολευει την κατασταση(επιδομα ενοικιου, κιντερ γκελντ τα οποια ειναι σεβαστα ποσα)...........αρα αυτο για το οτι μοιραζουν τα λεφτα με το τσουβαλι ειναι μυθος αστικος και ελληναραδικος θα ελεγα

                                να ξερεις για παραδειγμα οτι.....αν εσυ εισαι με οικογενια και εγω μονος μου. και δουλευουμε στην ιδια δουλεια με τον ιδιο μισθο...εσυ θα παρεις πιο πολλα λεφτα στο χερι γιατι εσυ εχεις οικογενεια και γιατι εγω θα εχω μεγαλυτερες κρατησεις στον ιδιο μισθο που αρχικα θα περνουμε γιατι ειμαι μονος μου......αρα?? δεν μπορεις να κανεις συκγριση γιατι παιζει ρολο η οικογενειακη κατασταση σου

                                δεν ειναι λοιπον τοσο απλα τα πραγματα και ειναι ............πολυ ''ελληνικη''(για να μην πω καμια αλλη λεξη) η ερωτηση ''ποσα περνεις??''

                                ευκαιριες σου δινουν εαν εχεις μια ειδικευση και την εχουν αναγκη....εαν εχουν επαρκεια απο γερμανους γιατι να μπουν στην διαδικασια να εχουν εναν ξενο που ισως και να μην τους καταλαβαινει.....εαν το θεμα της γλωσσας δεν υπαρχει και μιλας την γλωσσα τους καλα τοτε δεν νομιζω οτι δεν θα εχεις ευκαιριες μια και που οι γερμανοι εχουν αλλα ''κουσουρια''...δηλαδη....τραβανε και μια ασθενεια ετσι για κανα 10αρια μερες και το θεωρουν και δικαιωμα τους για να μην πω υποχρεωση τους να παρουν και μερικες ημερες αδεια για ασθενεια.....οι ξενοι -κατα την αποψη μου- το αποφευγουν για να μην δινουν δικαιωματα, και εαν κανεις την δουλεια σου καλα δεν εχουν θεμα με το απο που εισαι

                                Comment

                                Working...
                                X