Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λέω μήπως υπάρχει ελπίδα και για εμάς που δεν είμαστε γιατροί. Τέλος πάντων, ευχαριστώ.

    Comment


      πεντε χρονια?έχω αλλα αν δεν ειχα τι θα γινοταν?εσυ τι έκανες για την αναγνώριση?

      Comment


        kaλημερα παιδια ευχαριστω ΣΟΝΕΑ για την απαντηση ,,,,, το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τιμες παιζουν στην Γερμανια με το τετραγωνικο για να δωσω προσφορα κατα τα αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι η γλωσσα λιγο .... εγω θα δουλεψω σε ελληνα εργολαβο γνωστο φιλου απλα ο ανθρωπος ειπε δωσε μου τιμη το τετραγωνικο αυτο τπτ αλλο οτι εχει να κανει με ασφαλεια κτλ μασ τα ειπε ,,,,,,

        Comment


          Originally posted by geothepatiot View Post
          Λέω μήπως υπάρχει ελπίδα και για εμάς που δεν είμαστε γιατροί. Τέλος πάντων, ευχαριστώ.
          Γεια σου geothepatiot !

          Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
          Δεν έγραψα ότι, ΔΕΝ πρόκειται να βρείς δουλειά σαν ανειδίκευτος.
          Για να βρείς δουλειά(σαν ανειδίκευτος, βοηθητικό προσωπικό, υπάρχουν πολλές δουλειές, αν ξέρεις βασικά Γερμανικά, ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα)πρέπει να είσαι στην χώρα που θέλεις να μεταναστεύσεις.Όσο για τους γιατρούς που λές, πολλοί γιατροί στην αρχή που ΔΕΝ είχαν αρκετά χρήματα μέχρι να "τακτοποιηθούν", δούλεψαν και δουλεύουν σε ανειδίκευτες θέσεις, γιατί τα έξοδα τρέχουν...(διάβασε καλύτερα το forum, μπορεί να βρείς και δουλειές σαν ανειδίκευτος, τα πατριωτάκια βάζουν κατά καιρούς δουλειές για ανειδίκευτους στην Γερμανία).
          Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Originally posted by dannykostas View Post
            ..το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τιμες παιζουν στην Γερμανια με το τετραγωνικο για να δωσω προσφορα κατα τα αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι η γλωσσα λιγο .... τιμη το τετραγωνικο αυτο τπτ αλλο οτι εχει να κανει με ασφαλεια κτλ μασ τα ειπε ,,,,,,
            Η προσφορά που πρέπει να δώσεις, δεν είναι με το τετραγωνικό, είναι με την ώρα, εφόσον τα υλικά δεν είναι δικά σου.
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Originally posted by patrioten View Post
              Η προσφορά που πρέπει να δώσεις, δεν είναι με το τετραγωνικό, είναι με την ώρα, εφόσον τα υλικά δεν είναι δικά σου.
              - απο τιμές δεν έχω ιδεά . Επίσεις νομίζω οτι έχει σχέση και η περιοχη . Αλλή τιμή θα δώσεις στο Μόναχο και άλλη στο Dortmund

              Comment


                Γεια σας παιδια και παλη η περιοχη ειναι η Νυρεμβεργη και ειναι με το τετραγωνικο (εργατικα) μονο !!!!

                Comment


                  Originally posted by dannykostas View Post
                  ΓΕΙΑ ΣΑΣ θα ηθελα να με βοηθηση οποιος μπορει ειναι αναγκη ,,,,,,, ασχολουμε με την οικοδομη χρονια και τωρα μου εκατσε μια φαση για δουλεια στη Νυρεμβεργη .... ανακαινιση διαμερισματα .... ολα καλα μου ζητησανε να δωσω τιμες για το μετρο εχω δικο μου συνεργειο και μπορω να αναλαβω τα παντα απο γκρεμισμα κτλ κτλ μεχρι και ολες τισ εργασιες μεχρι να τελειοποιηθει το διαμερισμα .... δεν εχω ιδεα λοιπον τι τιμες παιζουν εκει πανω το τ.μ απο βαψιμο σπατουλαρισμα ταπετσαρια πλακακια υδραυλικα ηλεκτρολογικα γυψοσανιδα κτλ για εργατικα μιλαω τα υλικα τα βαζουν αυτοι .... αν καποιος μπορει να βοηθηση η εστω να μου πει καποιον που ξερει να μιλησω μαζι του ..... ευχαριστω
                  dannykostas για ποιά δουλειά ακριβώς θέλεις να βγάλεις το κοστολόγιο (για γκρέμισμα, βάψιμο σπατουλάρισμα, ταπετσαρίες, πλακάκια, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, γυψοσανίδες)...τι από όλα αυτά (κουτουρού) ?

                  Πές του τις τιμές, που δίνεις στην Ελλάδα(τώρα), και βάλε λίγο παραπάνω για τα έξοδα διαμονής. (Εφόσον έχεις να κάνεις με Έλληνα, αυτός ξέρει, τι τιμές παίζουν τώρα στην Ελλάδα...θα πάς για μεροκάματο...).
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Αν δεν έχεις 5 χρονια δεν μπορείς να αναγνωρισεις το ελληνικο πτυχιο, θα πρεπει να πας εδώ( Γερμανια) στην αντιστοιχη σχολη στην περιπτωση που δεν εχεις την προϋπηρεσία των 5 χρονων. Σε κάθε κρατίδιο υπαρχει τμημα για την αναγνώριση των πτυχίων . Το τμημα αυτό ανηκει στο Bezirksregierung του κρατιδίου που θέλεις να πας.Το πρωτο πραγμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να έρθεις να δηλωθείς στη Γερμανια,το πρωτο χαρτι που θα σου ζητήσουν είναι το χαρτί που σου δίνουν στο Δημαρχείο όταν δηλωθείς. Δεν θελω να σε απογοητεύσω εγω ειχα 18 χρονια προϋπηρεσία και χρειαστηκε να κανω 3 μήνες πρακτική .Τα δικαιολογητικα που χρειαζεσαι για να ετοιμασεις το φακελο που πρεπει να καταθεσεις στην υπηρεσια αναγνώρισης θα τα βρεις στην ηλεκτρονικη διεύθυνση του Bezirksregierung του κρατηδιου της Bαδης Βυτεμβεργης .Baden-Württemberg.de: Startseite αν χρειαστείς κατι άλλο και μπορω να βοηθησω γραψε, εμενα αυτή η διαδικασια μου πηρε περιπου ένα χρονο,καλο κουραγιο.

                    Comment


                      praktikh aney apodoxwn?to ptyxio mas pianete san tritovathmia ekpaideysh?h to ypovivazoyn?twra eisai eyxaristhmenos omws?

                      Comment


                        καλησπερα,
                        θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει μεταφρασει το πτυχιο του στα αγγλικα, και αν δουλευει ηδη σε καποιο μερος τησ Αγγλιας.! Πως ειμαι μεταφρασμενος ο τιτλος σπουδων επ'ακριβως? Θα ηθελα να κανω ενα search πριν μπω στη διαδικασια μεταφρασης!
                        Ευχαριστω πολυυυ...!

                        Comment


                          ο τίτλος ειναι Biomedical Scientist. Η αναγνωριση γίνεται σε εναν φορεα που λέγεται HCPC. Θέλει περίπου ενα χρονο η αναγνωριση αλλα πραγματικα αξιζει τον κόπο

                          Comment


                            επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα , την αναγνωριση μπορω να την κανω και στην Ελλαδα η μονο στο εξωτερικο μεσω αυτου του φορεα? Μηπως γνωριζεις καποιο link που μπορω να διαβαζω για τη διαδικασια της αναγνωρισης? Αν το πτυχιο μου μεταφραστει εδω στην Ελλαδα στο Υπουργειο Εξωτερικων, θα ειναι το ιδιο ?
                            Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.!!

                            Comment


                              Μπορείς να την ξεκινήσεις από εδώ δεν έχουν πρόβλημα.Θα πατήσεις στο google HCPC και στην ιστοσελιδα τους τα λέει όλα.
                              Καλύτερα οι μεταφράσεις να γίνονται σε μεταφραστικά γραφεία γιατί συνήθως δεν ισχύουν οι σφραγίδες του δικού μας Υπουργείου.Καλύτερα όμως αυτά να τα συννενοηθείς με τον φορέα γιατί η κάθε χώρα έχει κ άλλες απαιτήσεις.Άσε που αν ψάξεις μπορείς να βρεις τις μεταφράσεις πολύ πιο οικονομικά από το υπουργείο.

                              Comment


                                Lohn vs Stundenlohn

                                Διαβάζοντας μια αγγελια για δουλειά μου ήρθε η απορία πια είναι η διαφορά του να πληρώνεσαι με την ώρα και του να πληρώνεσαι με μισθό. πχ η αγγελία έλεγε στανταρ μισθός, και εχτρα οι υπερωρίες. φανταζομαι ο μισθός θα διαιρείται πχ με 160 κατι ώρες που δουλευεις κανονικά το μήνα, και απο εκεί θα βγαίνει πάλι ένα ωρομίσθιο για να υπολογίζονται οι υπερωρίες σωστά? απο ότι μου είπανε όμως υπάρχει καποια διαφορά στο τι γίνεται με το αν περνας πχ τις 20 υπερωριες το μήνα. απο ότι είδα αν πληρώνεσαι με ωρομίσθιο μετα τις οι 20 πρώτες υπερωρίες είναι Χ1.25 και απο εκει και μετά Χ1.5. Αυτό ισχύει και όταν είσαι με μισθό?

                                Comment

                                Working...
                                X