Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Αυστραλία που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οι Έλληνες «λαθρομετανάστες»

    Comment


      Originally posted by Agoriani View Post
      Άλλη μια είδηση για την μετανάστευση στην Αυστραλία.
      Αν είναι αλήθεια τότε κρίμα.

      Zougla online - Nέο κύμα Ελλήνων μεταναστών στην Αυστραλία
      Εγώ πάντως το περίμενα, 10 επαγγελματικές βίζες όλες κι όλες.

      Πρέπει κάποια στιγμή να κοιτάξουμε την πραγματικότητα στα μάτια φίλε και να το συζητήσουμε σοβαρά αυτό. Εγώ πάντως ήδη έχω αρχίσει όταν με ρωτάν για Αυστραλία άνθρωποι που δεν έχουν Αυστραλέζικο διαβατήριο, να τους λέω ξέχνα την Αυστραλία και ψάξε Ευρώπη, κι ας με λένε κακό. Δε θέλω να χάνουν τον χρόνο και τα χρήματά τους και μετά να απογοητεύονται. Εκτός πιά αν είναι καμμιά τρανταχτή περίπτωση πχ κανένας νέος μηχανικός με εμπειρία, αλλά και πάλι βλέπω τί τράβηξε η Demi μέχρι να βρει δουλειά της προκοπής, και πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχουν πολλοί που θα είχαν την επιμονή και υπομονή της. Και είναι και αυστραλέζα.

      Αν είναι να πιάσω με κάποιον μια ατέλειωτη συζήτηση για τη μετανάστευση στην Αυστραλία, να φάω το χρόνο του και το χρόνο μου και μετά κατά 99,99% να τα παρατήσει, τότε καλύτερα να μην την πιάσουμε καθόλου τη συζήτηση. Εξάλλου ό,τι ξέρω και δεν ξέρω είναι όλα γραμμένα εδώ και ταξινομημένα από εσένα, αν είναι αποφασισμένος και το εννοεί θα τα βρει εύκολα, όπως τα βρήκαμε εσύ κι εγώ χωρίς βοήθεια.

      Επίσης αν είναι να έρθει ο άλλος εδώ και να πλένει πιάτα παράνομα, καλύτερα να πάει στην Ευρώπη και να πλένει πιάτα νόμιμα και ασφαλισμένος, να μπορεί να πάει ένα νοσοκομείο αν χρειαστεί και να μην κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να βρεθεί σε κανα μπουντρούμι.

      Οι δημοσιογράφοι που προέτρεψαν τον κόσμο να έρθει εδώ χωρίς πρώτα να κοιτάξουν κατά πόσο είναι εφικτό, θέλουν κρέμασμα απ'το ψηλότερο δέντρο.

      Comment


        Originally posted by Poltergeist View Post
        Εγώ πάντως το περίμενα, 10 επαγγελματικές βίζες όλες κι όλες....
        Οι δημοσιογράφοι που προέτρεψαν τον κόσμο να έρθει εδώ χωρίς πρώτα να κοιτάξουν κατά πόσο είναι εφικτό, θέλουν κρέμασμα απ'το ψηλότερο δέντρο.
        ΑΛΗΤΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ

        Comment


          Μετανάστευση και παραπληροφόρηση [28/11]

          Διαβάζουμε για παράδειγμα ότι «χιλιάδες Ελληνες έχουν μεταναστεύσει στην Αυστραλία». Ο ισχυρισμός αυτός δεν έχει καμμιά σχέση με την πραγματικότητα. Οι αρμόδιες αρχές της Αυστραλίας αναφέρουν ότι μόνο ένας μικρός αριθμός Ελλήνων έχουν κάνει αίτηση για άδεια εγκαταστάσης και εργασίας στην Αυστραλία. Για την έκδοση των αδειών αυτών απαιτούνται πέντε μήνες με δύο χρόνια για να θεωρηθούν από τις αρμόδιες αυστραλιανές αρχές. Επομένως είναι τελείως ανυπόστατος και ανεύθυνος ο ισχυρισμός ότι «χιλιάδες έχουν μεταναστεύσει» στην Αυστραλία μέσα σε λίγους μήνες.

          Η πραγματικότητα είναι ότι τους τελευταίους μήνες έχει αυξηθεί δραματικά ο αριθμός εκείνων που πηγαίνουν στην Αυστραλία με τουριστική βίζα, επιχειρώντας μια προσωπική έρευνα στην αγορά εργασίας και αναζητώντας κάποιον εργοδότη που θα δεχθεί να τους προσφέρει εργασία και να μπει στη διδαδικασία πρόσκλησης και έκδοσης προσωρινής άδειας εργασίας. Από πληροφορίες μας το ποσοστό αυτών που τελικά μπόρεσαν να πάρουν τέτοια βίζα είναι πάρα πολύ μικρός.
          Από τις πληροφορίες μας είναι γεγονός ότι πολλοί πηγαίνουν στο εξωτερικό χωρίς να είναι προετοιμασμένοι κατάλληλα και χωρίς να έχουν αρκετά χρήματα για να ζήσουν. Αυτό αναγκάζει ορισμένους να εργάζονται παράνομα και να πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης από επιτήδειους, καθώς το κόστος ζωής είναι υψηλό και ιδιαίτερα η στέγαση.
          source :
          Code:
          http://www.tganews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1498:migration&catid=104:editorial&Itemid=507
          --

          Τους πρώτους 9 μήνες του τρέχοντος ημερολογιακού έτους το υπουργείο Μετανάστευσης χορήγησε 4.835 τουριστικές βίζες σε Έλληνες, εκ των οποίων 4.824 ήλθαν στην Αυστραλία.
          Την ίδια περίοδο, το υπουργείο Μετανάστευσης χορήγησε μόνο πέντε άδειες εισόδου σε Έλληνες προσκεκλημένους από Αυστραλούς εργοδότες, άλλες πέντε άδειες εισόδου σε ειδικευμένους Έλληνες -αλλά δεν τις χρησιμοποίησαν-
          source:
          Code:
          http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=162717

          Comment


            Originally posted by Poltergeist View Post
            .......Οι δημοσιογράφοι που προέτρεψαν τον κόσμο να έρθει εδώ χωρίς πρώτα να κοιτάξουν κατά πόσο είναι εφικτό, θέλουν κρέμασμα απ'το ψηλότερο δέντρο.
            Ρε παιδιά να λέμε και του στραβού το δίκιο. Δεν νομίζω οτι είπε κανένας δημοσιογράφος τον αλλον χωρίς κανένα πτυχίο, ielts, προυπηρεσία να πάει στην αυστραλία και θα βρει δουλειά. Και αν κάποιος νόμιζε πως θα πάει με τουριστική και θα μπορεί να δουλέψει, όφειλε να το ξέρει από μόνος του. Εννοείται βέβαια πως οι δημοσιογράφει μυριστικαν πως υπάρχει έντονο ενδιαφέρον και απλά προβάλλουν το θέμα ως δεύτερο κύμα μεταναστευσης για να πουλήσουν. Γι' αυτό θέλουν κρέμασμα γιατι δημιουργούν εντυπώσεις ειδικά για ένα τόσο λεπτό θέμα. Κατα τα άλλα ο καθένας νομίζω είναι άξιος της μοίρας του για τις επιλογές που κάνει. Και μιλάω για τους δημοσιογράφους και όχι για παράνομα "γραφεία μετανάστευσης" που σου πουλάνε βίζες λές και είναι αυτοκίνητα!
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              Εκμεταλλευόμαστε Έλληνες λαθρομετανάστες στην Αυστραλία; | Neos Kosmos

              Ενώ τα λέει μια χαρά στην προτελευταία παράγραφο παίρνει πόντους και με την τελευταία τους έχασε όλους.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Acropolis Now - Wikipedia, the free encyclopedia
                Acropolis Now (TV Series 1989–1992) - IMDb

                Δεν είναι είδηση αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακούσετε κάτι για αυτή τη σειρά αν έρθετε στην Αυστραλία.
                Τουλάχιστον να ξέρετε περι τίνος πρόκειται αν δεν την αγαπήσετε έστω και τόσα χρόνια μετά.

                Τα γομάρια υπεύθυνοι προγραμμάτων στα Ελληνικά κ#$%λοκάναλα δεν μπορούσαν τόσα χρόνια να την φέρουν να την δούμε και εμείς στην πατρίδα.
                Κάτι Βραζιλιάνικες και Τούρκικες ξέρανε μόνο να φέρουν, που δεν έχουν και καμιά σχέση ποιοτικά.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Αυστραλια: 32.000.00 μέχρι το 2050!

                  Zougla online - Αυξάνεται ο αριθμός των μεταναστών προς την Αυστραλία
                  Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                  Comment


                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Ρε παιδιά να λέμε και του στραβού το δίκιο. Δεν νομίζω οτι είπε κανένας δημοσιογράφος τον αλλον χωρίς κανένα πτυχίο, ielts, προυπηρεσία να πάει στην αυστραλία και θα βρει δουλειά. Και αν κάποιος νόμιζε πως θα πάει με τουριστική και θα μπορεί να δουλέψει, όφειλε να το ξέρει από μόνος του. Εννοείται βέβαια πως οι δημοσιογράφει μυριστικαν πως υπάρχει έντονο ενδιαφέρον και απλά προβάλλουν το θέμα ως δεύτερο κύμα μεταναστευσης για να πουλήσουν. Γι' αυτό θέλουν κρέμασμα γιατι δημιουργούν εντυπώσεις ειδικά για ένα τόσο λεπτό θέμα. Κατα τα άλλα ο καθένας νομίζω είναι άξιος της μοίρας του για τις επιλογές που κάνει. Και μιλάω για τους δημοσιογράφους και όχι για παράνομα "γραφεία μετανάστευσης" που σου πουλάνε βίζες λές και είναι αυτοκίνητα!
                    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Λευτέρη. Οι δημοσιογράφοι πράγματι είναι μονίμως σε αναζήτηση θεμάτων και πολλές φορές κάνουν την τρίχα καμήλα. Ωστόσο, το πόση βάση θα τους δώσει κανείς από τη στιγμή που είναι γνωστές οι τακτικές τους, έχει να κάνει με τον κοινό νου που διαθέτει ο καθένας. Δυστυχώς τον Σεπτέμβρη οι πιο ευάλωττοι οικονομικά, αλλά και όλοι μας λίγο πολλοί είχαμε περιέλθει σε κατάσταση πανικού, οπότε πήγε περίπατο η κοινή λογική, με αποτέλεσμα το φαινόμενο της αθρόας μετανάστευσης που παρατηρήθηκε. Αυτό νομίζω ήταν ορατό και μέσα από τα σχόλια που διακινούνταν στο patriotaki, αλλά και την υψηλή συμμετοχή στο forum. Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές κριτήριο, αλλά ειχα παρατηρήσει πως την περίοδο εκείνη όποια ώρα της ημέρας κι αν έμπαινα έβρισκα από 17 ως 50 άτομα να μελετούν το site. Τώρα αυτό περιορίστηκε. Ίσως φταίει η διακοπή της λειτουργίας του, δεν ξέρω. Αυτό που θέλω να πω ωστόσο, είναι πως οι συνθήκες και οι προσωπικές μας ερμηνείες γι' αυτές είναι που μας οδηγούν περισσότερο να ενεργούμε και όχι τόσο η εξωτερικές επιρροές, παρότι αναμφισβήτητα παίζουν ρόλο κι αυτές.

                    Comment


                      Agoriani προσωπικά σε ευχαριστώ γι'αυτή τη καταχώρηση. Καταρχή, είναι ωραίο που μας έφερες σε επαφή με το Δημιουργικό και καλλιτεχνικό Ελληνικό περιβάλλον της Αυστραλίας. Έτσι, εξοικειωνόμαστε με τις καθημερινές συνθήκες ζωής που, λόγω της απόστασης και του διαφορετικού πολιτισμικού περιβάλλοντος, φαντάζουν άγνωστες και ίσως ανησυχητικές. Αν μη τι άλλο, μου έδωσες ένα ευχάριστο μέσο (κίνητρο) για να εξασκηθώ στο listening. Χρειαζόμουν κάτι τέτοιο αυτή την περίοδο. Επιπλέον λατρεύω τις σειρές αυτού του τύπου.

                      Comment


                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Acropolis Now - Wikipedia, the free encyclopedia
                        Acropolis Now (TV Series 1989–1992) - IMDb

                        Δεν είναι είδηση αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακούσετε κάτι για αυτή τη σειρά αν έρθετε στην Αυστραλία.
                        Τουλάχιστον να ξέρετε περι τίνος πρόκειται αν δεν την αγαπήσετε έστω και τόσα χρόνια μετά.

                        Τα γομάρια υπεύθυνοι προγραμμάτων στα Ελληνικά κ#$%λοκάναλα δεν μπορούσαν τόσα χρόνια να την φέρουν να την δούμε και εμείς στην πατρίδα.
                        Κάτι Βραζιλιάνικες και Τούρκικες ξέρανε μόνο να φέρουν, που δεν έχουν και καμιά σχέση ποιοτικά.
                        Agoriani προσωπικά σε ευχαριστώ γι'αυτή τη καταχώρηση. Καταρχή, είναι ωραίο που μας έφερες σε επαφή με το Δημιουργικό και καλλιτεχνικό Ελληνικό περιβάλλον της Αυστραλίας. Έτσι, εξοικειωνόμαστε με τις καθημερινές συνθήκες ζωής που, λόγω της απόστασης και του διαφορετικού πολιτισμικού περιβάλλοντος, φαντάζουν άγνωστες και ίσως ανησυχητικές. Αν μη τι άλλο, μου έδωσες ένα ευχάριστο μέσο (κίνητρο) για να εξασκηθώ στο listening. Χρειαζόμουν κάτι τέτοιο αυτή την περίοδο. Επιπλέον λατρεύω τις σειρές αυτού του τύπου.

                        Comment


                          http://img141.imageshack.us/img141/4553/imag0756.jpg







                          Απο το παράθυρο του νοσοκομείου που εκείνη την μέρα που θα βγαίναμε, είχαν fun Run, για την ενίσχυση του νοσοκομείου και έτρεξαν τόσοι που μαζεύτηκαν πάνω απο 100 χιλιάδες δολάρια.
                          Εντύπωση μου έκανε οτι τρέχανε μανάδες με τα παιδιά μέσα στα καροτσάκια, εκτός απο παιδιά όλων των ηλικιών και άτομα με αμαξίδια όπως ηλικιωμένοι και ανάπηροι.
                          Είπα στον εαυτό μου οτι αν το πω πουθενά δεν θα με πιστεύουν οπότε πλάκωσα τις φωτογραφίες.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Originally posted by Agoriani View Post
                            [U]http://img141.imageshack.us/img141/4553/imag0756.jpg
                            Απο το παράθυρο του νοσοκομείου που εκείνη την μέρα που θα βγαίναμε, είχαν fun Run, για την ενίσχυση του νοσοκομείου και έτρεξαν τόσοι που μαζεύτηκαν πάνω απο 100 χιλιάδες δολάρια.
                            Εντύπωση μου έκανε οτι τρέχανε μανάδες με τα παιδιά μέσα στα καροτσάκια, εκτός απο παιδιά όλων των ηλικιών και άτομα με αμαξίδια όπως ηλικιωμένοι και ανάπηροι.
                            Είπα στον εαυτό μου οτι αν το πω πουθενά δεν θα με πιστεύουν οπότε πλάκωσα τις φωτογραφίες.
                            Κ εδώ γίνονται κάποιες εκδηλώσεις για τέτοιους σκοπούς...........
                            αλλά τα λεφτά πάνε σε ορισμένες τσέπες... πονηρών, λοποδητών κ ανθέλληνων κλεφτών.....
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by Agoriani View Post
                              http://img141.imageshack.us/img141/4553/imag0756.jpg







                              Απο το παράθυρο του νοσοκομείου που εκείνη την μέρα που θα βγαίναμε, είχαν fun Run, για την ενίσχυση του νοσοκομείου και έτρεξαν τόσοι που μαζεύτηκαν πάνω απο 100 χιλιάδες δολάρια.
                              Εντύπωση μου έκανε οτι τρέχανε μανάδες με τα παιδιά μέσα στα καροτσάκια, εκτός απο παιδιά όλων των ηλικιών και άτομα με αμαξίδια όπως ηλικιωμένοι και ανάπηροι.
                              Είπα στον εαυτό μου οτι αν το πω πουθενά δεν θα με πιστεύουν οπότε πλάκωσα τις φωτογραφίες.
                              Καταπληκτικό! Όποια προσωπικά κίνητρα κι αν είχαν αυτοί οι άνθρωποι για να συμμετέχουν, δεν μπορεί κανείς να αγνοήσει ότι πρόκειται για την κινητοποίηση κοινωνικών ομάδων που συνήθως χαρακτηρίζονται ως ειδικές και μένουν στο περιθώριο. Εδώ βλέπουμε την απόλυτη κοινωνική ενσωμάτωση και συμμετοχή των ειδικών ομάδων σε κοινωφελή σκοπό μέσα από μια δραστηριότητα όχι ιδιαίτερα προσαρμοσμένη στις ειδικές ανάγκες! Αν επιπλέον πληρώνουν για να συμμετέχουν ..... Τι να πώ! Μ' ένα σμπαρο, πολλά τριγώνια ... Πολύ μικρή η συσχέτιση της εικόνας αυτής με την Ελληνική πραγματικότητα ....

                              Comment

                              Working...
                              X