Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Αυστραλία που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Ειδικευμένους εργάτες απ’ όλο τον κόσμο θα φέρει η Αυστραλία
    Για να εργαστούν στην κατασκευή μιας μεγάλης μονάδας υγραερίου στο Βόρειο Κουίνσλαντ.

    Comment


      #77
      Στη Μελβούρνη, η χειρότερη αγορά ακινήτων
      Οι τιμές των σπιτιών στη Μελβούρνη έχουν υποστεί την μεγαλύτερη πτώση -ύψους $33.000- μέσα σε μόνο έξι μήνες.

      Comment


        #78
        Originally posted by australian View Post
        Στη Μελβούρνη, η χειρότερη αγορά ακινήτων
        http://neoskosmos.com/news/el/node/16566
        Το διάβασα κι εγώ αυτό κι έμεινα κάγκελο.. Γιατί τόοοσο ακριβά; Δεν πιστεύω να αναφέρετε σε κανα διαμέρισμα διπλα απο το CBD βεβαια γιατι εκει λογικο το βρίσκω.
        Είναι πολλές οι 622 μέρες;

        Comment


          #79
          αναλογα την περιοχη οσο ποιο κοντα στο κεντρο εισαι τοσο πιο ακριβα ειναι κοιτα στα μεστικα σιτε της μελβουνης και αναλογα την περιοχη ειναι και η τιμες αλλη τιμη σπιτη με οικοπεδο και αλλο διαμερισμα αλλη τιμη σε καινουργια περιοχη ειναι πιο φτηνα !!!!!

          Comment


            #80
            Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
            Το διάβασα κι εγώ αυτό κι έμεινα κάγκελο.. Γιατί τόοοσο ακριβά; Δεν πιστεύω να αναφέρετε σε κανα διαμέρισμα διπλα απο το CBD βεβαια γιατι εκει λογικο το βρίσκω.
            Το ακριβό είναι σχετικό πράγμα, τί σημαίνει ακριβό...?
            είναι σοβαρή ερώτηση δεν την κάνω για πλάκα, οι οικονομολόγοι εδώ ακόμα τσακώνονται, οι μισοι λένε ότι είναι πανάκριβα οι μισοί λένε είναι λογικά

            Βασικά ένας κάτοικος Μελβούρνης χρειάζεται εφτάμιση μέσους ετήσιους μισθούς ($67χιλ.) για ν'αγοράσει το μέσο σπίτι ($500χιλ.).
            Άρα; Ξέρω γώ... εμένα που μεγάλωσα Ελλάδα λογικό μου φαίνεται. πχ ο μέσος ετήσιος μισθός στην Αθήνα (πρό κρίσης που θυμάμαι) ήταν περίπου 25.000 ευρώ, άρα επί 7μιση μας κάνει 187.500 ευρώ. Παίρνεις το μέσο Αθηναϊκό σπίτι με τόσα; πχ ένα τριάρι δεκαετίας στο Νέο Ηράκλειο; Πριν την κρίση χλωμό, τώρα δεν ξέρω. Μάλλον τα διπλά ήθελες άρα 15 ετήσιους μισθούς, άρα τί γκρινιάζουν οι κακομαθημένοι Αυστραλοί;

            Υπόψην εδώ όταν λένε το μέσο σπίτι κάνει μισό εκ. δολάρια, μιλάνε για σπίτι μονοκατοικία 200 τετραγωνικά μαζί με το γκαράζ πάνω σε μισό στρέμμα οικόπεδο, σε προάστιο χωρίς ούτε μία πολυκατοικία, με τρένο στα 10 λεπτά, πάρκο στη γωνία και μισή ώρα απ'το κέντρο. Αυτό αγοράζεις στη Μελβούρνη με $500.000. Αν το προσγείωνες με κάποιο μαγικό τρόπο αυτό το πράμα σε αντίστοιχο προάστιο στην Αθήνα, πόσο θα έκανε; Και τί προάστιο θα έπρεπε να είναι αυτό, μόνο κάτι Ψυχικό και Φιλοθέη έχουν τέτοια χαρακτηριστικά.

            Είναι μπερδεμένη φάση τα ακίνητα στη Μελβούρνη, προσωπικά δεν έχω καταλήξει ακόμα αν είναι ακριβά ή λογικά.

            Comment


              #81
              Ελληνοφρένεια

              Μην παίζετε με την Ελληνομάθεια
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #82
                Originally posted by Poltergeist View Post
                Το ακριβό είναι σχετικό πράγμα, τί σημαίνει ακριβό...?
                είναι σοβαρή ερώτηση δεν την κάνω για πλάκα, οι οικονομολόγοι εδώ ακόμα τσακώνονται, οι μισοι λένε ότι είναι πανάκριβα οι μισοί λένε είναι λογικά

                Βασικά ένας κάτοικος Μελβούρνης χρειάζεται εφτάμιση μέσους ετήσιους μισθούς ($67χιλ.) για ν'αγοράσει το μέσο σπίτι ($500χιλ.).
                Άρα; Ξέρω γώ... εμένα που μεγάλωσα Ελλάδα λογικό μου φαίνεται. πχ ο μέσος ετήσιος μισθός στην Αθήνα (πρό κρίσης που θυμάμαι) ήταν περίπου 25.000 ευρώ, άρα επί 7μιση μας κάνει 187.500 ευρώ. Παίρνεις το μέσο Αθηναϊκό σπίτι με τόσα; πχ ένα τριάρι δεκαετίας στο Νέο Ηράκλειο; Πριν την κρίση χλωμό, τώρα δεν ξέρω. Μάλλον τα διπλά ήθελες άρα 15 ετήσιους μισθούς, άρα τί γκρινιάζουν οι κακομαθημένοι Αυστραλοί;

                Υπόψην εδώ όταν λένε το μέσο σπίτι κάνει μισό εκ. δολάρια, μιλάνε για σπίτι μονοκατοικία 200 τετραγωνικά μαζί με το γκαράζ πάνω σε μισό στρέμμα οικόπεδο, σε προάστιο χωρίς ούτε μία πολυκατοικία, με τρένο στα 10 λεπτά, πάρκο στη γωνία και μισή ώρα απ'το κέντρο. Αυτό αγοράζεις στη Μελβούρνη με $500.000. Αν το προσγείωνες με κάποιο μαγικό τρόπο αυτό το πράμα σε αντίστοιχο προάστιο στην Αθήνα, πόσο θα έκανε; Και τί προάστιο θα έπρεπε να είναι αυτό, μόνο κάτι Ψυχικό και Φιλοθέη έχουν τέτοια χαρακτηριστικά.

                Είναι μπερδεμένη φάση τα ακίνητα στη Μελβούρνη, προσωπικά δεν έχω καταλήξει ακόμα αν είναι ακριβά ή λογικά.
                Εγώ τώρα που τα ανέλυσες μη σου πω και φτηνα τα βρίσκω.. Για αυτά που προσφερουν είναι μια χαρά η τιμή τους
                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                Comment


                  #83
                  Μοντέλο η Αυστραλία
                  Για να πάει μπροστά η ελληνική οικονομία.


                  Απρόσμενη αύξηση της ανεργίας
                  Αλλά η αυστραλιανή οικονομία επέστρεψε στην αναπτυξιακή της πορεία


                  «Παράδεισος»
                  Την προσεχή εικοσαετία θα τρώμε με χρυσά κουτάλια, σύμφωνα με προβλέψεις έγκριτων οικονομολόγων για την πορεία της αυστραλιανής οικονομίας τις αμέσως προσεχείς δεκαετίες.

                  Comment


                    #84
                    45 δις «χάθηκαν» στην Αυστραλία


                    Ενάμιση εκατομμύριο «πράσινες» θέσεις εργασίας στην Αυστραλία

                    Comment


                      #85
                      Η νέα Πρέσβυς της Αυστραλίας στην Ελλάδα, δίνει συνέντευξη στην Καθημερινή: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...09/2011_456510

                      Comment


                        #86
                        http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=146744
                        Για τσεκαρετε κι αυτο...αν γινει θα ειναι πολυ καλο νεο

                        Comment


                          #87
                          «Έχουμε 200 κλήσεις κάθε μέρα από υποψήφιους Έλληνες μετανάστες»


                          Σκέτο δηλητήριο
                          «Έθνος απατεώνων» η Ελλάδα, σύμφωνα με άρθρο μεγάλης αυστραλιανής εφημερίδας.


                          Νέα οικονομική κρίση
                          Η Αυστραλία δεν κινδυνεύει, εκτιμά το ΔΝΤ.

                          Comment


                            #88
                            Άνοδος της καταναλωτικής εμπιστοσύνης στην Αυστραλία

                            Comment


                              #89
                              Πραγματικό κύμα.......

                              Ως ένα ιδιότυπο γραφείο ευρέσεως εργασίας λειτουργούν τα γραφεία της ελληνικής κοινότητας της Μελβούρνης, όπου ζουν περίπου 300.000 Έλληνες.
                              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                              Comment


                                #90
                                Athens skills expo to follow London model


                                With two weeks to go before the Skills Australia Needs event takes place in Athens, further details are emerging.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X