Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Αυστραλία που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χριστούγεννα στα «ξένα» για χιλιάδες νεοφερμένους


    "Η ζωή, τελικά, μας παίζει τρελά παιχνίδια"






    Χριστούγεννα στο Bondi Beach







    «Βλέπαμε τους λουόμενους τα Χριστούγεννα στις πλαζ της Αυστραλίας με τα κύματα μέχρι τον ουρανό και μας φαινόταν τόσο διασκεδαστικό! Πού να φανταστούμε ότι θα το ζούσαμε μετά από λίγο κι εμείς! Η ζωή, τελικά, μας παίζει τρελά παιχνίδια».
    Είναι η απάντηση στο ερώτημά μου στον νεοφερμένο Κώστα (η παράκλησή του «όχι επώνυμο»), στην ερώτηση «πώς θα γιορτάσει τα Χριστούγεννα στην Αυστραλία».
    «Τρελαίνομαι, όταν συγκρίνω τα Χριστούγεννα που περνούσα στο χωριό, με αυτά που έζησα πέρυσι στη Μελβούρνη και θα επαναληφθούν φαντάζομαι τα ίδια και ίσως πιο άχρωμα φέτος».
    Τον ακούω και σκέφτομαι «χάθηκαν τα θέματα». Ποιος θέλει να ψυχοπλακωθεί μέρες που είναι - όσο μαζοχιστής και αν είναι.
    Αστόχησα, όμως, στις εκτιμήσεις μου, όπως φαίνεται, γιατί, όπως προχωρά η συζήτηση, δεν υπάρχει κατήφεια. Αντίθετα, ο νέος άντρας που έχω απέναντί μου και για ... αντί φραπέ, όπως συνήθιζε στη Μυτιλήνη, πίνει καφέ λάτε, δηλώνει «προσγειωμένος» και «πραγματιστής».
    'Ήλθα πριν ένα χρόνο, με φοιτητική βίζα, κυρίως, για να εξερευνήσω το τοπίο. Να δω αν με σηκώνει το κλίμα. Από το μελτεμάκι του Μακρύ Γιαλού, βρέθηκα να αντιμετωπίζω τουλάχιστον τρεις εποχές σε μια μέρα. 'Μα ο καιρός είναι το πρόβλημά σου' θα μου πείτε. Ναι, είναι κι αυτό. Τώρα όμως το συνήθισα και δεν με νοιάζει. Μπροστά στην αβεβαιότητα του αν θα μπορέσω να βρω κανονική δουλειά και να μείνω, η αστάθεια του καιρού αποτελεί θέμα δευτερεύον, σας διαβεβαιώ».
    Η κουβέντα, βέβαια, ξεκίνησε από την εμμονή μου ενόψει των Χριστουγέννων, να μιλήσω με νεοφερμένους. Ο συνάδελφος Σωτήρης Χατζημανώλης, προσπάθησε να στρέψει αλλού την προσοχή μου, αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Μου είχε γίνει εμμονή, γι' αυτό και ζήτησα τη βοήθεια συναδέλφου, νεοεφερμένου, να με φέρει σ' επαφή με άτομα που βρέθηκαν, για λόγους ανώτερους της θελήσεώς τους, κοντά μας και θα ζήσουν τα αυστραλιανά Χριστούγεννα μαζί μας.
    ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ
    Ο Νικόλας Ξυνός, 49 χρόνων, ήλθε από την Αθήνα τον περασμένο Μάιο. Οι εντυπώσεις του, όπως θα πει, θετικές. «Ίσως γιατί ήμουν κατατοπισμένος. Δεν υπήρξαν πολλές εκπλήξεις, πλην του καιρού φυσικά. A, και το ότι τα πάντα σταματούν στις 6 το απόγευμα, όταν κλείνουν τα μαγαζιά. Μένει σε παραθαλάσσιο προάστιο και αυτό, βέβαια, είναι ευτύχημα, μια και συμβαίνει να έχει μία από τις ωραιότερες πλαζ της Μελβούρνης, αλλά... πού καιρός να την απολαύσει. Ο υδράργυρος πάει βόλτα πάνω-κάτω και θα πρέπει να διασκεδάζει τρελά με όσους δεν γνωρίζουν τα τερτίπια του.
    «Μου έχει κάνει εντύπωση η ομορφιά της Dromana. Αυτή η υπέροχη θάλασσα».
    Και τα Χριστούγεννα; Πώς νοιώθει από τα Χριστούγεννα των Αθηνών να βρεθεί να γιορτάζει Χριστούγεννα στην άστατη Μελβούρνη και νεομετανάστης κανονικά.
    «Περίεργα. Τέτοιες μέρες η νοσταλγία γίνεται βέβαια πιο έντονη».
    Βιάζεται, εντούτοις, να προσθέσει ότι 'δεν έχει μετανοιώσει που πήρε την απόφαση, για μερικά χρόνια τουλάχιστον, να ξενιτευτεί'.
    «Η Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο και η κατάσταση δεν πρόκειται να βελτιωθεί άμεσα. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Εδώ έχεις την ευκαιρία να ζήσεις αξιοπρεπώς. Βέβαια, εκείνο που σου στοιχίζει πολύ είναι η έλλειψη φίλων. Το ότι δεν είναι εύκολο να δημιουργήσεις νέες φιλίες και αυτό δεν είναι κάτι για το οποίο μπορείς να αδιαφορήσεις.
    Οι Αυστραλοί, βλέπεις, από τη φύση τους, δεν είναι άνθρωποι ζεστοί. Αν συμβαίνει, δε, να είσαι κλειστός και συνεσταλμένος, όπως είναι η γυναίκα μου Ειρήνη, τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Το παλεύουμε, όμως, γιατί τα θετικά είναι περισσότερα από τα αρνητικά».
    ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
    Πνοή αισιοδοξίας αποπνέει η ανταπόκριση της Χαράς Ραφτογιάννη στο ερώτημα «πώς νοιώθει τα Χριστούγεννα στη Μελβούρνη».
    Βρίσκεται μόνο ένα μήνα στην πόλη μας, με τον άνδρα της και ήταν εκπαιδευτικός στην Πάτρα.
    «Κατεβαίνουμε στο κέντρο και είναι υπέροχα. Υπάρχει αυτή η εορταστική ατμόσφαιρα, με δρώμενα που δημιουργούν ένα πολύ ωραίο συναίσθημα. Βέβαια, μας λείπουν οι δικοί μας και αυτό δεν αναπληρώνεται με τίποτε. Η απόφασή μας, όμως, να μείνουμε αρκετό διάστημα εδώ, δεν θα έλεγα ότι είναι οριστική. Θα εξαρτηθεί πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή...» .
    «Όχι, έχω αποφασίσει να μη μελαγχολήσω αυτά τα Χριστούγεννα» θα πει η Έφη Μ. («μη γράφεις επώνυμο, δεν χρειάζεται»). Πέρυσι πέρασα όλη τη μέρα περπατώντας στην πλατεία του Όκλι μόνη μου, πίνοντας εκατό καφέδες για να πνίξω τη λύπη μου. Είχα τότε μόνο ένα μήνα στην Αυστραλία, στη Μελβούρνη δηλαδή, και δεν γνώριζα κανέναν. Όλοι οι δικοί μου στην Αθήνα κι εγώ εδώ με φοιτητική βίζα και παντελή άγνοια του τι θα αντιμετώπιζα.
    Ήταν ένα φοβερό συναίσθημα που δεν θα ήθελα να ζήσω ξανά με τίποτε. Φέτος, έστω και με τους 30 βαθμούς -που είναι τρελό, αν το σκεφτείς- θα πάω με την παρέα μου στη θάλασσα. Έχουμε κανονίσει να φάμε σε ένα παραθαλάσσιο καφέ και μετά να πάμε για κολύμπι. Σίγουρα θα είναι πολύ διαφορετικά Χριστούγεννα από αυτά που περνούσα στην Καρδίτσα πηγαίνοντας κάθε χρόνο την προπαραμονή με τους δικούς μου από την Αθήνα.
    Είμαι, όμως, καλά. Αυτό μπορώ να σας το διαβεβαιώσω!».
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ... ΑΛΛΑ
    Για την Ξανθούλα Μιχαλοπούλου, που βρίσκεται εδώ ως αποσπασμένη εκπαιδευτικός με τριετές συμβόλαιο, θα είναι τα πρώτα Χριστούγεννα στην Αυστραλία.
    Κατάγεται από τις Σέρρες και ο σύζυγός της από την Καβάλα.
    Τελευταία ζούσε στα Χανιά και, όπως εξομολογείται, δεν περίμενε ότι θα της έλειπε τόσο πολύ η Ελλάδα. «Όλα καλά εδώ, μας λείπουν όμως οι δικοί μας άνθρωποι, η μουσική...», το λιμάνι και τα στενοσόκκακα των Χανίων, ίσως, η πρόσθετη, δική μου υπόθεση.
    «Μου φαίνεται περίεργο να κάνουμε Χριστούγεννα με καύσωνα και παρ' ότι η εορτάσιμη ατμόσφαιρα είναι διάχυτη παντού, δεν μας αγγίζει» καταλήγει η Ξανθούλα Μιχαλοπούλου.
    Κατάληξη και γενικό συμπέρασμα: Τα Χριστούγεννα της Ελλάδας είναι αναντικατάστατα.
    Αυτό το νοιώθουν εντονότερα οι νεοφερμένοι.
    Ευτυχείς οι συμπάροικοι που έχουν τη δυνατότητα -και αποφασίζουν- να τα περάσουν εκεί!

    Πηγή: neoskosmos



    Comment


      Αλλαγές στη ζωή μας από 1ης Ιανουαρίου | SBS Your Language

      Απόσπασμα: "..... Αλλαγές υπάρχουν και στα επιδόματα πρόνοιας που αφορούν και τους νεομετανάστες. Από 1ης Ιανουαρίου τα κριτήρια λήψης επιδομάτων κοινωνικής πρόνοιας έχουν γίνει πιο αυστηρά, ενώ προτού καταβληθούν γίνεται διασταύρωση των στοιχείων του υποψήφιου λήπτη με την Εφορία. Επίσης, όλοι οι νεοαφιχθέντες μετανάστες θα περιμένουν πλέον δύο χρόνια προτού αποκτήσουν το δικαίωμα να δικαιούνται επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας, είτε είναι μέλη οικογένειας Αυστραλών είτε μόνιμων κατοίκων. ....."
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Σφίγγει ο κλοιός Για συνταξιούχους, ανέργους και όσους έχουν καταθέσεις στο εξωτερικό

        Σφίγγει ο κλοιός για όσους έχουν καταθέσεις στο εξωτερικό με την ενεργοποίηση μιας νέας διεθνούς συμφωνίας την οποία έχουν υπογράψει η Ελλάδα και η Αυστραλία.
        Την ίδια στιγμή, ισχύουν ήδη οι νέες αλλαγές στην καταβολή αυστραλιανών συντάξεων που, ουσιαστικά, σημαίνουν περικοπές, ενώ και το Centrelink στέλνει «λογαριασμούς» σε χιλιάδες άτομα που λαμβάνουν συντάξεις (γήρατος και αναπηρίας) επιδόματα ανεργίας και άλλα και ζητά τα λεφτά του πίσω!

        Πιο αναλυτικά τώρα:
        Common Reporting Standard (CRS) ή Κοινό Πρότυπο Αναφοράς, είναι οι τρεις λέξεις που έχουν κάνει χιλιάδες καταθέτες από εκατοντάδες χώρες σε όλο τον κόσμο να χάσουν τον ύπνο τους και σύντομα θα μετατραπούν σε εφιάλτη για πολλές χιλιάδες ακόμα, μεταξύ αυτών και για αρκετούς συμπατριώτες μας!

        Όπως εξήγησε στο «Νέο Κόσμο», ο συμπάροικος δικηγόρος Αντώνιος Αναμουρλής -που ασχολείται με θέματα φορολογίας σε διεθνές επίπεδο-, «πρόκειται για την ενεργοποίηση από 1ης Ιανουαρίου 2017 του προτύπου αυτόματης ανταλλαγής πληροφοριών χρηματοοικονομικών λογαριασμών (CRS) ή, σε απλά Ελληνικά, της ενημέρωσης των φορολογικών Αρχών κάθε χώρας με τα λεπτομερή στοιχεία των τραπεζικών λογαριασμών και άλλων περιουσιακών στοιχείων που διατηρούν οι πολίτες τους σε χώρες του εξωτερικού»
        Δηλαδή, οι ελληνικές φορολογικές Αρχές θα ενημερωθούν αναλυτικά για κάθε λογαριασμό και άλλα περιουσιακά στοιχεία που διατηρούσαν Έλληνες πολίτες στις 31 Δεκεμβρίου 2016 σε πολλές δεκάδες χώρες συμπεριλαμβανόμενης και της Αυστραλίας.
        Η εφαρμογή του CRS γίνεται σε δύο στάδια, με πρώτο μεγάλο βήμα την 1η Ιανουαρίου 2017 (με συμμετοχή 54 χωρών, μεταξύ αυτών και η Ελλάδα) και δεύτερο μεγάλο βήμα την 1η Ιανουαρίου 2018 (με τη συμμετοχή 47 επιπλέον χωρών. Ανάμεσά τους θα είναι και η Αυστραλία). Με λίγα λόγια, μετέχουν όλες οι χώρες όπου κάποιος λογικός άνθρωπος θα διατηρούσε τραπεζικές καταθέσεις, επενδυτικά προϊόντα και άλλα περιουσιακά στοιχεία.

        Όσοι διαθέτουν χρήματα στο εξωτερικό, τα οποία δικαιολογούνται από τα περιουσιακά τους στοιχεία και έχουν φορολογηθεί, ασφαλώς δεν έχουν να ανησυχούν για το παραμικρό. Ωστόσο, χρήματα που δεν δικαιολογούνται, που αποτελούν προϊόν φοροδιαφυγής ή άλλων παράνομων δραστηριοτήτων, δεν κινδυνεύουν απλώς με πρόστιμο, αλλά σχεδόν με αφανισμό!

        Ο κ. Αναμουρλής μας είπε, ότι το CRS αποτελεί συντονισμένη πολυεθνική πρωτοβουλία για τη ριζική αντιμετώπιση της φοροαποφυγής και φοροδιαφυγής, που τα τελευταία χρόνια ενισχύθηκε λόγω της παγκοσμιοποίησης, της ευκολίας μετακίνησης κεφαλαίων λόγω της ψηφιακής επανάστασης αλλά και του ανταγωνισμού προς τα κάτω μεταξύ κρατών και φορολογικών παραδείσων για την προσέλκυση κεφαλαίων.
        Σκοπός του CRS είναι ο εντοπισμός και η υποβολή πληροφοριών στη χώρα της φορολογικής κατοικίας φυσικών και νομικών προσώπων, τα οποία διατηρούν χρηματοπιστωτικούς λογαριασμούς εκτός της χώρας της φορολογικής τους κατοικίας.
        Η Αυστραλιανή Εφορία (ΑΤΟ) έχει αρκετές πληροφορίες στην ιστοσελίδα της για το πώς θα λειτουργήσει το CRS και ποιους θα επηρεάσει.

        TO CENTRELINK
        Στο μεταξύ, τις τελευταίες μέρες έχει προκληθεί σάλος από μια νέα μέθοδο που εφαρμόζει το Centrelink.

        Σύμφωνα με δημοσιεύματα του αυστραλιανού Τύπου, το Centrelink έστειλε κατά την διάρκεια των εορτών επιστολές σε χιλιάδες πολίτες ζητώντας τους να επιστρέψουν χρήματα που έλαβαν για συντάξεις ή επιδόματα που δεν δικαιούντο.
        Το Centrelink παίρνει πληροφορίες από την Εφορία και άλλες κρατικές υπηρεσίες, για τα περιουσιακά στοιχεία και το εισόδημα αυτών στους οποίους καταβάλει συντάξεις και επιδόματα και αν αυτά δεν ταιριάζουν με τα στοιχεία που έχει δώσει ο πολίτης, τότε του στέλνει επιστολή και ζητά πίσω τα καταβληθέντα χρήματα.
        Οι επιστολές αυτές στέλνονται «αυτόματα» χωρίς να γίνεται ξεχωριστός έλεγχος. Η κυβέρνηση λέει ότι το σύστημα αποδίδει αφού έχουν ήδη επιστραφεί 300 εκατομμύρια δολάρια στο Δημόσιο, αλλά τα κόμματα της αντιπολίτευσης υποστηρίζουν ότι το Centrelink «κατατρομάζει» αδύναμους πολίτες αφού στέλνει επιστολές και σε άτομα που δεν χρειάζεται να επιστρέψουν χρήματα στο δημόσιο.

        ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ

        Την ίδια στιγμή, από την 1η Ιανουαρίου 2017, τέθηκαν σε ισχύ οι νέοι κανονισμοί για τις συντάξεις. Συγκεκριμένα, τα περιουσιακά κριτήρια που καθορίζουν την καταβολή πλήρους σύνταξης άλλαξαν και η αξία των περιουσιακών στοιχείων (στην οποία δεν περιλαμβάνεται η αξία της πρώτης κατοικίας) αυξήθηκε για ζευγάρια που διαθέτουν δικό τους σπίτι και περιουσιακά στοιχεία άνω των $375,000, για ανύπανδρο ή ανύπανδρη με δικό τους σπίτι και περιουσιακά στοιχεία άνω των $450,000, και ζευγάρια που δεν διαθέτουν ακίνητο -αν και διαθέτουν περιουσιακά στοιχεία άνω των $575,000-, θα υπάρξουν περικοπές στις συντάξεις.

        Και κάτι που αφορά ιδιαίτερα τους ομογενείς.
        Ορισμένοι συνταξιούχοι που πηγαίνουν στην Ελλάδα (ή άλλες χώρες) και μένουν εκεί πάνω από έξι βδομάδες ίσως δουν να μειώνεται η αυστραλιανή σύνταξή τους.

        ΠΗΓΉ: neoskosmos

        Comment


          Αυστραλία: Παιδεραστές

          --

          Κάπως έτσι είναι ο ελληνισμός σε άλλες χώρες, από 60 χρονών και πάνω @:
          Coburg Festival Melbourne @ Coburg Greek Orthodox Church

          Comment


            A FAMILY could be deported to Greece for having ticked the wrong box on a visa

            A FAMILY of four could be deported to Greece for having ticked the wrong box on a visa application.

            Nina Christidi, her husband, Stefanos Stefanoglou, and their two children have been living in Melbourne for five years but because of an administrative error, they could be forced to leave the country.
            Ms Christidi said when she was filling out the online visa application, she mistakenly answered “no” to the question “do you or anyone else intend to study” as she believed it applied to her.
            “It was an honest mistake, I genuinely thought the question referred to whether I intended to study or not,” she said.
            But the family has been caught by Public Interest Criteria (PIC) 4020, which implies that the Department of Immigration was provided with misleading information.
            As her children attend school in Melbourne, the department found she dishonestly answered the question.

            Ms Christidi said the possibility of being forced to leave Australia “worried her sick”. Picture: Andrew Henshaw


            If the Oakleigh-based family withdraw their application, they also face the possibility of their current visa being cancelled, and would have to spend anywhere from $5000 to $10,000 on a relodgement.


            “I can’t afford to spend the money on another application ... I just wanted to fix my mistake,” Ms Christidi said.


            “My children have never been to school in Greece. Melbourne is our home.”

            Her son was 11 months old and her daughter four years old when they moved to Melbourne in 2012.

            “Australia is all they know, they don’t even know how to speak Greek,” she said.

            Ms Christidi’s son, Erotokriti, has global developmental delay and attends a special school.

            “Until he’s ready for a mainstream school, Erotokriti goes to a special school to help and guide him,” she said.


            “He wouldn’t stand a chance in Athens.”

            Ms Christidi said the possibility of being forced to leave Australia “worried her sick”.
            “Australia is our home, we came here to give our children a better life and more ­opportunities,” she said. “My husband and I work very hard and want to give back to this beautiful country.”

            Migration agent said: “There was no consideration for the human element and in many cases this leads to ­refusals ending in enormous amounts of money being spent and families left in grief being torn apart by ­deportation.”


            The Department of Immigration and Border Protection said: “All visa applicants are responsible for the ­accuracy of information and supporting documentation provided as part of their ­application.”


            The department said visa applicants could fill in an online form telling the department of an error in the application.

            “Visa applicants will be given a chance to provide an explanation regarding what has occurred before the application is decided. If the explanation is satisfactory, there is no need to withdraw an application and it can continue to be processed.”

            http://www.heraldsun.com.au/

            Comment


              Αυστραλία: Συντριβή αεροπλάνου με 5 νεκρούς

              Comment


                Australia refuses entry to 500 Syrian refugees ‘on security grounds’

                Comment


                  Cyclone Debbie: Thousands evacuate in Queensland, Australia

                  Comment


                    In-flight Laptop ban: Australia to follow US and UK with new security checks on Middle East flights

                    Comment


                      Δύο γυναίκες νεκρές από τυφώνα στην Αυστραλία

                      Comment


                        Φονικός κυκλώνας στην Αυστραλία: 3 νεκροί

                        Comment


                          Apple sued for 'bricking' iPhones, iPads

                          Comment

                          Working...
                          X