Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Αυστραλία που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by panultimate View Post
    Την έχουμε πιο μεγάλη από τους Ινδούς, τους Βρετανούς και τους Πακιστανούς?
    πάντα μου άρεσε αυτό το επίπεδο συζήτησης...και χαίρομαι που είδα από κάτω ότι το επίπεδο αυτό το υποστηρίζουν και άλλοι και το επικροτούν...

    panultimate θα μπορούσες να ρωτήσεις γιατί θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει η μεταναστευτική πολίτικη μόνο για τους έλληνες...

    εντάξει ας το δούμε ρεαλιστικά, σου προτείνω να πάμε αυστραλία να κάνουμε μια κατάληψη και να φιλοξενούμε μόνο μετανάστες, συνελεύσεις και πορείες κάθε μέρα...
    ας το δούμε ρεαλιστικά να ξεκινήσουμε από εδώ να πάμε σε πρεσβείες να διαμαρτυρόμαστε απο έξω, να βάλουμε και σκηνές να σταματήσουν οι χώρες να έχουν σύνορα, γιατί απλά τα σύνορα είναι χαρακιές στο σώμα του πλανήτη...

    αυτό που πιστεύω σε ουτοπικό επίπεδο είναι ότι τα βήματα πρέπει να γίνονται σιγά σιγά, δηλαδή μια ελληνική κοινότητα νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να θέσει το θέμα για τους έλληνες και μετά για τους Ινδούς, τους Βρετανούς και τους Πακιστανούς... όχι ότι θα πετύχει κάτι , αλλά γενικά πιστεύω ότι όταν τίθεται ένα θέμα συνέχεια και υπάρχει επιχειρηματολογία ( υπάρχουν πολλοί μορφωμένοι έλληνες ) κτλ κτλ ίσως να διευκολύνουν το πλαίσιο σίγα σιγά...
    δεν υποστηρίζω ότι η ελληνική κοινότητα της αυστραλίας δεν το κάνει ήδη... δεν έχω ιδέα.. μπορεί ήδη να προσφέρει πιο πολλά από ότι μπορεί.. όταν ευκοληνθεί η ελληνική μετανάστευση τότε στηρίζουμε και τους Ινδούς, τους Βρετανούς και τους Πακιστανούς... αν και οι Βρετανοί δεν νομίζω να έχουν ανάγκη

    Comment


      Αν και δεν μου αρέσει καθόλου να αποπαίρνω κάποιον γιατί καταλαβαίνω την αγωνία όλων μας, δεν μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο και να μην πω πως το επίπεδο έκφρασης του panultimate ταιριάζει απόλυτα με το επίπεδο σκέψης του sakistha. Tη συγκεκριμένη στιγμή τουλάχιστον.
      Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα γίνεται πόλεμος. Κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά. Είμαστε όλοι στρεσαρισμένοι και καμιά φορά μπορεί και η σκέψη μας να ξεφεύγει. Σαφέστατα και δεν πρέπει να διεκδικούμε ιδιαίτερη μεταχείριση λόγο εθνικότητας γιατί τότε θα χάσουμε και το δικαίωμα να διαμαρτυρηθούμε αν χάσουμε την ίση.
      Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

      Comment


        Ναι αλλα το θεμα με την Working Holiday Visa (Subclass 417) επρεπε να ειχε γινει πολυ καιρο τωρα!! Ακομα στην αρχη των συζητήσεων ειναι !! Ζησε Μαι μου δηλαδη μεχρι να γινει!!!!

        Comment


          λοιπόν έκανα ένα φευγαλέο χιούμορ που βλέπω ότι εξελίσσεται σε "σοβαρή" κουβέντα.

          ΤΟ όλο θέμα ξεκινά από την μεγάλη ιδέα που έχουμε οι Έλληνες για την αρχοντιά μας. Νομίζουμε ότι είμαστε κάτι ξεχωριστό, σε καμμιά περίπτωση δεν είμαστε στο ίδιο σακί με εκείνους τους καφέ τους Ινδοπακιστανούς. Νομίζουμε ότι επειδή εμείς τους φερόμαστε εδώ στην Ελλάδα σα σκουπίδια, έτσι τους φέρονται και στην Αυστραλία ή δεν ξέρω εγώ που αλλού. Λοιπόν, Ελληνάρες μου συνέλθετε διότι αν νομίζετε ότι υπερτερείτε φυλετικά ή ότι η Ιστορία σας χρωστά η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο..θα φάτε αρκετές κατραπακιές στην ζωή σας στο εξωτερικό.

          Σπούδασα στο εξωτερικό και τέτοιες συμπεριφορές τις έζησα από Ελληνάρες.
          Αν νομίζεις sotiris ότι οι Ελληνες υπερτερούν στα προσόντα και στις δεξιότητες..ρίξε μια ματιά στις παγκόσμιες κατατάξεις πανεπιστημίων, δες που είναι τα Ινδικά, δες που είναι τα ελληνικά και έλα ξαναγράψε μου τότε.

          Comment


            Originally posted by efrosini View Post
            . Σαφέστατα και δεν πρέπει να διεκδικούμε ιδιαίτερη μεταχείριση λόγο εθνικότητας γιατί τότε θα χάσουμε και το δικαίωμα να διαμαρτυρηθούμε αν χάσουμε την ίση.
            ρε παιδιά η σκέψη δεν είναι εθνικιστική ... έλεος τι είπα... αυτό που εννοούσα απλά είναι να ενεργοποιηθουν οι ελληνικές κοινότητες του εξωτερικου να βοηθήσουν σε όλα τα επίπεδα... ΔΕΝ είπα να πάνε να πούνε οι ελληνες είναι οι υπερκαλυτεροτεροι ... ΔΕΝ είπα οι έλληνες είναι η άρια φυλη... δηλαδή από την στιγμη που εδώ όντως έχουμε πόλεμο είπα οι έλληνες του εξωτερικου και όσοι πάνε εκεί να μην ξεχνιουνται και να βοηθήσουν ακόμα και σε πολιτικό επίπεδο τους υπόλοιπους μετανάστες, δεν είπαμε να λενε οι πακιστανοι είναι κακοί οι έλληνες είναι οι μονοι καλοί... τα έχουμε κάνει όλα αχταρμα μου φαίνεται... αλληλοβοήθεια ακόμα και σε πολιτικό επίπεδο είπα.. οχι να ζητήσουμε διαφορετική μεταχείρηση λόγω εθνικότητας... και πως να το κάνουμε όταν φύγω στο εξωτερικό σε λίγο καιρό , πρώτα θα κοιτάξω να δω πως θα βοηθήσω ένα πατριοτάκι άμα μπορώ... δηλαδή τι το παράξενο είπα... εδώ μέσα τι κάνουμε δηλαδή , βοηθάει ο ένας τον άλλον, σε επίπεδο πολιτείας δεν μπορούμε να πιέσουμε .. μια ελληνική κοινότητα όμως θα μπορούσε ίσως να προσπαθήσει να βοηθήσει και σε τέτοιο επίπεδο... τώρα άν η κίνηση να βοηθήσει κάποιος τους πατριώτες του η ακόμα να σκεφτεί πως θα βοηθήσει τους πατριώτες του όπως μπορεί είναι κακό και εθνικιστικο τότε οκ συγνωμη...

            ..... συμφωνώ με τον sotiris ..

            Comment




              αυτές είναι οι 10 χώρες των οποίων οι κάτοικοι απολαμβάνουν την υψηλότερη ποιότητα ζωής
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Για να βοηθήσουμε εδω τους φίλους συν-patriotes, που θέλουν να έρθουν με τουριστική αλλά με τα δημοσιεύματα θα προβληματιστούν να πούμε τα εξής:

                Στο σύμπαν που ζούνε οι αρχές των συνόρων της Αυστραλίας, δεν υπάρχει λόγος κάποιος να βγάλει τουριστική βίζα και να έρθει για να βολιδοσκοπήσει την κατάσταση πριν μεταναστεύσει ή να βρεί δουλειά ή να κάνει έρευνα για δουλειά ή οτιδήποτε άλλο διαφορετικό απο τον τουρισμό. Μιλάμε για καθαρό τουρισμό. Μπάνια στην θάλασσα, επισκέψεις στα μουσεία, ταξίδια με τα τραίνα κ.τ.λ.
                Ετσι περιμένουν οτι αν κάποιος έρχεται για τουρισμό θα έχει και την κατάλληλη συμπεριφορά και τα κατάλληλα πράγματα κοντά του. Πάνω του γιατι τις αποσκευές του δεν τις ξέρουν και δεν έχουν λόγο να τις ψάχνουν αν δεν υπάρχει υποψία για κάτι παράνομο. Και όταν λέμε παράνομο εννοούμε να μην εισαχθεί στην χώρα κάτι παράνομο όπως όπλα ναρκωτικά ή φυτά ή ζώα που μπορεί να έχουν ασθένειες.

                Πάνω μας δηλαδή δεν κουβαλάμε φάκελλο με τα χαρτιά μας όπως βιογραφικά, συστατικές επιστολές, μεταφρασμένα χαρτιά κ.τ.λ. Αυτό αποτελεί τεκμήριο οτι μάλλον ήρθαμε για κάτι άλλο εκτός απο τουρισμό και είναι λόγος να μας βάλουν στην άκρη και να αρχίσουν τις ερωτήσεις.

                Στην κάρτα απο το τελωνείο συμπληρώνουμε οτι είμαστε επισκέπτες και αναγράφουμε που θα μείνουμε. Αυτό πρέπει να το έχουμε λύσει απο πρίν. Οι αρχές έχουν την δυνατότητα και να επαληθεύσουν τον ταχυδρομικό κωδικό και να κάνουν τηλέφωνο στο νούμερο που αναγράφουμε για να επαληθεύσουν οτι έχουμε κάνει τις ανάλογες κρατήσεις ή μας περιμένει πράγματι κάποιος.

                Δεν κουβαλάμε το άμμο της θάλασσας μαζί μας, σαν να προσπαθούμε να μεταναστεύσουμε μαζί μας ολη την πραμάτεια μας. Τα βασικά που θα παίρναμε αν πραγματικά πηγαίναμε για διακοπές, και τα υπόλοιπα με πρακτορείο μεταφορών αργότερα.

                Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε εισιτήριο επιστροφής! Μην ακούτε τα πρακτορεία που χρησιμοποιούν την άγνοια και τα τελευταία δημοσιεύματα που είναι επιεικός απαράδεκτα και άσχετα για όφελός τους. Είναι δικαίωμα του καθενός να βγάλει εισιτήριο επιστροφής όποτε το θελήσει. Δεν αποτελεί τεκμήριο οτι δεν θα φύγει. Πλέον με το internet μάλιστα δεν χρειάζεται πρακτορείο για να βγάλει το εισιτήριό του και έχει κάθε δικαίωμα να θέλει να επωφεληθεί απο προσφορές ή έρευνα.

                Πρέπει να καταλάβουμε όμως οτι και οι αρχές, που γνωρίζουν οτι αν βγάλει κάποιος εισιτήριο με επιστροφή, πετυχαίνει καλύτερες τιμές συνήθως, έχουν κάθε δικαίωμα για τους λόγους τους να μας κάνουν ερωτήσεις. Δεν είμαστε συνηθισμένοι σε αυτό και είναι κατανοητό. Εδω είναι όμως συνηθισμένοι και ρωτάνε.
                Στο δικό μας μυαλό, αν μας ρωτήσουν κάτι είναι σχεδόν προσβολή, και πάει να πει οτι μας έβγαλαν στην άκρη και ασχολούνται μαζί μας.
                Εδω πάει να πει οτι απλά κάνουν την δουλειά τους. Αυτό θα έπρεπε να κάνουν και οι αντίστοιχοι δικοί μας στα δικά μας σύνορα αλλά δεν.

                Η σωστή προετοιμασία είναι το κλειδί.
                Εκτός απο τα παραπάνω και ίσως κάποια άλλα που μπορούν να προσθέσουν και άλλοι πρέπει να έχουμε και τις κατάλληλες απαντήσεις στις ερωτήσεις τους αν τυχόν μας ρωτήσουν κάτι.

                π.χ. Αν είμαστε με τουριστική είμαστε με τουριστική. Οτι μας ρωτήσουν σχετικό με την παραμονή μας δεν απαντάμε οτι θα δούμε δουλειές ή θα δούμε σχολές. Είναι δικαίωμά σας τι θα κάνετε όσο θα είστε εδω. Αυτό που πρέπει να ξέρουν οι αρχές είναι οτι θα κάνουμε τουρισμό και θα επιστρέψουμε ήσυχα και όμορφα απο εκεί που ήρθαμε.
                Ακόμα και αν αυτό σκοπεύουμε να το αλλάξουμε κάπως στην πορεία, δεν το ανακοινώνουμε.
                Αυτά.

                Και θα πει κάποιος οτι : Δηλαδή να πω ψέματα?
                Δεν είναι ψέματα, ούτε μισή αλήθεια. Είναι η ξύλινη γλώσσα που θέλουν οι αρχές όλου του κόσμου να ακούνε. Με τουριστική είμαι τουρίστας είμαι. Αλλο αν είμαι σε κατάθλιψη γιατι είμαι άνεργος 4 χρόνια και τα παιδιά πεινάνε. Αυτό δεν χρειάζεται να το ξέρει ο συνοριοφύλακας γιατι δεν θα δείξει την ανάλογη επιείκια αλλά θα του κινήσει το ενδιαφέρον μήπως και σκοπεύω να εργαστώ παράνομα όσο θα είμαι εδω.
                Αυτό απαγορεύεται, είναι εκτός συνθηκών της τουριστικής και κανείς δεν λέει να το κάνετε. Απλά απαγορεύεται.
                Δεν απαγορεύεται όμως να κάνεις έρευνα στην αγορά εργασίας, ή έρευνα για σχολή και σπουδές. Απλά δεν απαγορεύεται. Είναι εκτός όμως των συνηθισμένων πρακτικών ενός τουρίστα.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  ένα μικρό σχόλιο.... Ο Έλληνας του εξωτερικού φέρεται όπως κάθε Έλληνας στην Ελλάδα (όποιος κατάλαβε...κατάλαβε). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουμε απαιτήσεις από τους παλιότερους μετανάστες;;; Αντί να γκρινιάζουμε να εκμεταλλευόμαστε καλύτερα την ευκαιρία που έχουμε σε κάθε άλλη χώρα που βρισκόμαστε, όπου υπάρχει αξιοκρατία και αντί να γκρινιάζουμε καλύτερα θα ήταν για μια φορά στη ζωή μας να αγωνιστούμε και να διεκδικήσουμε αυτό που θέλουμε και όχι να περιμένουμε/απαιτούμε από την "θεία από το Σικάγο". Όποιος είναι άξιος προχωράει στη ζωή ...Καλώς ή κακώς εδώ στην Αυστραλία πρέπει να διεκδικείς και όχι να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη. Όποιος δεν είναι διατεθιμένος να αγωνιστεί ας κάτσει καλύτερα πίσω...

                  Comment


                    Originally posted by NIKOLAoS View Post
                    Ναι αλλα το θεμα με την Working Holiday Visa (Subclass 417) επρεπε να ειχε γινει πολυ καιρο τωρα!! Ακομα στην αρχη των συζητήσεων ειναι !! Ζησε Μαι μου δηλαδη μεχρι να γινει!!!!
                    Για το συγκεκριμένο θέμα ευθύνεται η Ελληνική κυβέρνηση,η Αυστραλιανή κυβέρνηση είχε ανταποκριθεί
                    στο αίτημα απο το 2011.... Greek Orthodox Community of Melbourne and Victoria - Υπογραφή διακρατικής συμφωνίας Αυστραλίας-Ελλάδας για εργασία κατά τις διακοπές

                    Comment


                      Σήμερα κιολας ανακοινώθηκε στην ΝΕΤ οτι κάποιοι που ήρθαν με τουριστική βίζα στην Αυστραλία, τους έβαλαν σε κέντρα υποδοχής αλλοδαπών και ετοιμαζονται να τους στείλουν πίσω με το αεροπλάνο...το επαλήθευσε εφημερίδα της ομογένειας...

                      Comment


                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Για να βοηθήσουμε εδω τους φίλους συν-patriotes, που θέλουν να έρθουν με τουριστική αλλά με τα δημοσιεύματα θα προβληματιστούν να πούμε τα εξής:.....................

                        Comment


                          Originally posted by australian View Post
                          Για το συγκεκριμένο θέμα ευθύνεται η Ελληνική κυβέρνηση,η Αυστραλιανή κυβέρνηση είχε ανταποκριθεί
                          στο αίτημα απο το 2011.... Greek Orthodox Community of Melbourne and Victoria - Υπογραφή διακρατικής συμφωνίας Αυστραλίας-Ελλάδας για εργασία κατά τις διακοπές
                          ΑΥΤΟΙ (3oo) ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ...
                          ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ...!!! Κ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΨΗΦΟ+ΦΟΡΟΥΣ...!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            Για το συγκεκριμένο θέμα ευθύνεται η Ελληνική κυβέρνηση,η Αυστραλιανή κυβέρνηση είχε ανταποκριθεί
                            στο αίτημα απο το 2011.... Greek Orthodox Community of Melbourne and Victoria - Υπογραφή διακρατικής συμφωνίας Αυστραλίας-Ελλάδας για εργασία κατά τις διακοπές
                            Ναι το γνωρίζω, και ενω έκαναν οτι μπορούσαν απο την Ελληνορθόδοξη Κοινότητα εδω στην Ελλάδα το θέμα κινήθηκε με τους γνωστούς τρόπους "φεεεεεεεεεεεταααααααααα"!!!!!!! Αλλά η βίζα αυτή είναι για μέχρι 30 ετών!!! Βλακεία αυτό!!!!!

                            Comment


                              Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δύσκολα θα είχαν καλή θέση στην παγκόσμια κατάταξη γιατί ποτέ οι πρυτάνεις δεν έδωσαν έμφαση σε αυτό. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως το επίπεδο σπουδών τους δεν είναι καλό.
                              Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                              Comment

                              Working...
                              X