Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    aaa θα ηθελα επισης να προσθεσω και να ρωτησω ταυτοχρονα ......πως γινεται να αναφερωνται τοσο μικροι μισθοι πχ 600 δολαρια την εβδομαδα οταν τα εξοδα διαβιωσης ειναι τοσα πολλα και να λετε η λενε οτι ειναι καλα ;;;;;; και αν και ξαναεκανα την ερωτηση ...πως φιλος μου που ηρθε εκει περιση και δουλεψε μαυρα ελαβε 400 την ημερα ;;; ελαιοχρωματιστης !!!!!!! δλδ. μια τεχνη ξυλουργος η κουζινας ιδιαιτερα γνωστης και παραγωγικος με ποια τιμη αμοιβεται ανα ωρα ;;; πως γινεται να φενεται οτι περνουν πχ 12 εως 18000 τον χρονο .....καπου το ειδα γραμενο και να την βγαζουν ;;;;;; μου φαινεται αστειο σε σχεση με ολα τα αλλα που ακουω !!!

    Comment


      Originally posted by greky View Post
      geia σας και απο μενα..... παρακολουθω καιρο τωρα τα γραφωμενα σας και προσπαθω μεσα απο αυτα να λυσω τις δικες μου αποριες.... εχω γραψει κανα δυο φορες στον αγοριανη και ειμαι υποχρεος απεναντι του και σε εσας για τις γνωσεις που παιρνω μεσα απο τη σελιδα αυτη....... ομως βρε παιδια διαβαζωντας πιο πανω ειδα οτι μαλλον ομοφωνα καταληξατε οτι ειναι λιγο κουτο το να ερθει καποιος με τουριστικη βιζα 3μηνης ισχυος και να προσπαθησει μετα να ερθει σε επαφη με καποιον εργοδοτη που θα τον δει ..δοκιμασει ...και ισως μετα τον καλεσει η εγγυηθει για αυτον με την εργασια που θα του προσφερει..... και το λεω ετσι με παραπονο γιατι ετσι λεω η ελεγα να κανω με τα μεχρι τωρα στοιχεια που εχω .... και που μαλλον θα μου κανει καλο που τα διαβασα ... γιατι θα αρχισω να σκεφτωμαι εναν αλλο τροπο προσεγγισης της χωρας αυτης ... αλλα που μου γονατισαν λιγακι την αισιοδοξια μου στο τολμημα αυτο. εχω να προσθεσω ομως σαν πληροφορια οτι σε συνεντευξη που εδωσε ερχομενος στην κρητη πριν λιγες ημερες ο αντωνης τσουρδαλακης ......προεδρος πανκρητιας ενωσης μελβουρνης . ανεφερε συν των αλλων οτι η παροικια κανει πολλες προσπαθειες για την ευκολοτερη προσβαση των κρητων μεταναστων..... και οτι με καποιον τροπο θα μπορουσαμε να ερθουμε σε επαφη με την ενωση αυτη που θα μας δεχωνταν με τις καλητερες προθεσεις... θα μπορουσε να ειναι μονο λογια και μαλλον θα συμφωνησω με τον αγοριανη στην θεση αυτη που εθεσε πιο πανω .......δεν χανω ...χανουμε .....ομως τιποτε με το να ερθουμε σε επαφη με τον εν λογο κυριο..... θα ηθελα να ρωτησω ομως για οποιον εχει τις γνωσεις , να μου πει εαν τα εως τωρα γραφωμενα σας ισχειουν και για το κουινσλαντ ;;μηπως εκει σαν πιο παραμεθοριο περιοχη ειναι πιο ευκολα τα πραγματα ;;; εγω ενδιαφερωμαι για εργασια ως ξυλουργος και παρολο που εχω μπει στα περισσοτερα σιτε δεν βρηκα και πολλες δουλειες στο επαγγελμα μου !! ανθρακορυχος δεν θελω να παω !!! και αν και κουμπωνομαι λιγο με τις δυσκολιες που βλεπω οτιι υπαρχουν ελπιζω οτι χαρη και στην ΔΙΚΗ ΣΑς βοηθεια θα βρω εναν αλλο τροπο να εργαστω εκει..................... χαιρετω προς το παρον !
      Γειά σου φίλε απο την πανέμορφη Κρήτη.
      Όπως μπορείς να δείς απο το αρχικό post σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα, σχεδόν στην πρώτη σελίδα, προτάθηκε η διαδικασία του να έρθει κάποιος εδώ με τουριστική ώστε να έρθει γρήγορα και τσάμπα (χωρίς έξοδα βίζας) και ενώ είναι εδώ να βρεί εργασία και να αλλάξει την βίζα ώστε να μπορεί να εργαστεί και να παραμήνει. Η προταση έγινε απο κάποιον που δεν ξανάγραψε απο τότε, ούτε αν το έκανε ούτε αν δεν το έκανε.
      Επειδή είναι η φυσική τάση για κάποιον που διαβάζει περι βίζας για Αυστραλία και αρχίζει να χάνει τον μπούσουλα με τις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες, πολλοί είναι εκείνοι που κατα καιρούς γράφουν οτι θα πράξουν έτσι. Κανένας εδω μέσα δεν έχει ενθαρρύνει τέτοιες διαδικασίες ή συγκεκριμένα αυτή.
      Ο λόγος είναι οτι τα πιο ενεργά μέλη είναι ήδη στην Αυστραλία και είναι υπήκοοι ή μόνιμοι κάτοικοι χωρίς να έχουν περάσει απο αυτη τη διαδικασία είτε να την σκέφτηκαν καν οπότε και επειδή κανείς άλλος δεν μπήκε να μας πει μέχρι τώρα οτι το έκανε έτσι και του βγήκε ή δεν του βγήκε για αυτό και αυτό τον λόγο, απουσιάζει όπως κατάλαβες και η οποιαδήποτε εμπειρία.
      Εκείνο που λέμε σχεδόν ολοι με μια φωνή είναι οτι για περιπτώσεις πολύπλοκες, με διαδικασίες κ.τ.λ. που ετσι κι αλλιώς θα χρειαστεί και χρόνος αρκετός για την ολη διαδικασία, για να μην γίνουν λάθη ή παραλήψεις που θα οδηγήσουν και σε παραπανίσιο χρόνο ή και σε αποτυχία έγκρισης της βίζας συνιστούμε την χρήση επαγγελματία πράκτορα μετανάστευσης απο τους πιστοποιημένους και εγγεγραμμένους στην ένωσή τους MARA (mara.gov.au)

      Originally posted by greky View Post
      aaa θα ηθελα επισης να προσθεσω και να ρωτησω ταυτοχρονα ......πως γινεται να αναφερωνται τοσο μικροι μισθοι πχ 600 δολαρια την εβδομαδα οταν τα εξοδα διαβιωσης ειναι τοσα πολλα και να λετε η λενε οτι ειναι καλα ;;;;;; και αν και ξαναεκανα την ερωτηση ...πως φιλος μου που ηρθε εκει περιση και δουλεψε μαυρα ελαβε 400 την ημερα ;;; ελαιοχρωματιστης !!!!!!! δλδ. μια τεχνη ξυλουργος η κουζινας ιδιαιτερα γνωστης και παραγωγικος με ποια τιμη αμοιβεται ανα ωρα ;;; πως γινεται να φενεται οτι περνουν πχ 12 εως 18000 τον χρονο .....καπου το ειδα γραμενο και να την βγαζουν ;;;;;; μου φαινεται αστειο σε σχεση με ολα τα αλλα που ακουω !!!
      Αυτά είναι υποκειμενικά και το έχω ξαναπεί. Αλλουνού του φτάνουνε 2 χιλιάρικα για να ζήσει και αλλουνού ούτε 4. Προσωπικά η δική μου οικογένεια ζούμε και μας περισεύουν τα λίγο πάνω απο 2,5 χιλιάρικα το μήνα σε σπίτι με 275 την εβδομάδα και αρκετά έξοδα για βενζίνες γιατι είμαστε εκτός πόλης. Είμαστε και 3 και σε λίγο 4.
      Αν θες να πληροφορηθείς τους μισθούς κοίτα στην στατιστική τους υπηρεσία και θα πάρεις μια ιδέα και για full time job και για part time καθώς και για την κατανομή και τον αριθμό των εγγεγραμμένων επαγγελματιών ανα κλάδο κ.τ.λ.
      Επίσημα στοιχεία που θα σε βοηθήσουν στον σχεδιασμό σου και τα πλάνα σου. Αν ακούς τι λέμε εδω μέσα χάθηκες. Πολλές φορές παρεκτρέπεται η συζήτηση σε φιλολογικού χαρακτήρα θεωρίες και αναφορές.
      Το οτι ξέρω εναν που πληρώνετε τόσα ή ο ξάδερφος της γυναίκας μου παίρνει τόσα και άλλα τέτοια όπως καταλαβαίνεις είναι θεωρίες για να περνάει η ώρα.
      Κοίτα επίσημα στοιχεία και μετά πάρε αν θες και μια γεύση απο την εμπειρική γνώση μας εδω μέσα.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by greky View Post
        aaa θα ηθελα επισης να προσθεσ 8 ores tin imeraω και να ρωτησω ταυτοχρονα ......πως γινεται να αναφερωνται τοσο μικροι μισθοι πχ 600 δολαρια την εβδομαδα οταν τα εξοδα διαβιωσης ειναι τοσα πολλα και να λετε η λενε οτι ειναι καλα ;;;;;; και αν και ξαναεκανα την ερωτηση ...πως φιλος μου που ηρθε εκει περιση και δουλεψε μαυρα ελαβε 400 την ημερα ;;; ελαιοχρωματιστης !!!!!!! δλδ. μια τεχνη ξυλουργος η κουζινας ιδιαιτερα γνωστης και παραγωγικος με ποια τιμη αμοιβεται ανα ωρα ;;; πως γινεται να φενεται οτι περνουν πχ 12 εως 18000 τον χρονο .....καπου το ειδα γραμενο και να την βγαζουν ;;;;;; μου φαινεται αστειο σε σχεση με ολα τα αλλα που ακουω !!!
        Kapioi gnostoi mou pou doulevoun se mavri ergasia ergates, pernoun 100 dol tin imera stin Adelaida, den einai polla, gia 400 den to pistevo.......

        sinithos ta merokamata stin adelaide einai 25 dolaria tin ora..... kai apo afta sou pernoun kai efories asfaleia ktlp....

        Comment


          πολλα τα ερωτηματα...τελικα τι ισχυει με ακριβεια δεν ξερω..αλλα η αποψη μου ειναι οτι αν εχεις εδω εστω και κατι λιγο , σιγουρο ομως, δεν κανεις την κινηση να ψαχτεις για αυστραλια..αλλα αν δεν εχεις πιστευω οτι , οτι και να παιρνεις εκει ειναι καλο...σημερα προκειτε ο αντρας μου να χασει την δουλεια του...ειναι 40 ετων και γεματος ενεργεια και ορεξη για δουλεια...το αντικειμενο του ειναι κλεισμενο και απο αυριο θα καθετε...εχει αλλη λυση; οχι δυστυχως...σκεφτετε οπως εχω ξαναγραψει να φυγει με τουριστικη , να τον προσλαβουν εκει και μετα να κανει τα χαρτια για βιζα εργασιας αλλα την δουλεια την εχει βρει ηδη..αν εχεις οικογενεια και παιδια δεν φευγεις χωρις κατι σιγουρο στα χερια σου...εκτος του οτι τιθετε θεμα επιβιωσης δεν μπορεις να καθεσαι απο τα 40 σου στο καφενειο της γειτονιας..κανουμε οτι μπορουμε για να φυγουμε και θα τα βολεψουμε οπως μπορουμε...εδω δεν υπαρχει τιποτα και εχουμε μικρα παιδια που πρεπει να σκεφτουμε το μελλον τους...να μην βρεθουν στη δικη μας θεση..πιστευω οτι αν εχουμε περιπου 8 με 10 χιλιαδες δολαρια στην τσεπη μας ειναι αρκετα μεχρι να τακτοποιηθουμε αλλα και με λιγοτερα κατι θα γινει...υπομονη λοιπον σε ολους ευχομαι δυναμη και αντοχες ...

          Comment


            Καλημέρα σε όλους
            Μπορεί κάποιος να μου πεί αν γνωρίζει τίποτα σχετικά με έκδοση working visa στην Νέα Ζηλανδία?
            Agoriani η κάποιος α΄΄λος έχουμε κανένα link με την πρεσβέια της Νέας Ζηλανδίας να μάθω τα περί βίζας εκεί?μου είπε ένας φίλος μου που έχει ένα γνωστό που δουλεύει εκέι ότι είναι πιο εύκολα να ωγάλεις βίζα για εκεί,ισχύει?ξέερι κανένας κάτι γαι τι ισχύουν στις βίζες εκει?
            Σας ευχαριστώ

            Comment


              Originally posted by Angus View Post
              Καλημέρα σε όλους
              Μπορεί κάποιος να μου πεί αν γνωρίζει τίποτα σχετικά με έκδοση working visa στην Νέα Ζηλανδία?
              Agoriani η κάποιος α΄΄λος έχουμε κανένα link με την πρεσβέια της Νέας Ζηλανδίας να μάθω τα περί βίζας εκεί?μου είπε ένας φίλος μου που έχει ένα γνωστό που δουλεύει εκέι ότι είναι πιο εύκολα να ωγάλεις βίζα για εκεί,ισχύει?ξέερι κανένας κάτι γαι τι ισχύουν στις βίζες εκει?
              Σας ευχαριστώ
              Για ψάξε για πληροφορίες εδώ.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Originally posted by Agoriani View Post
                Για ψάξε για πληροφορίες εδώ.
                Σε ευχαριστώ φίλε μου για άλλη μια φορά
                Επειδή δεν μπορώ να βρώ πουθενά τον Μιχαλή η την demi και επιδή έχω επανειλημένως ποστάρει στα site me θέμα το Μηχανικοί στην Αυστραλία 4 επισυνάπτω και εδώ τα λεγόμενα της demi thn opo;ia thn parakal;v an janamp;ei sto σιτε αν με ενημερώσεισ αν τελικά η αναγνώριση του πτυχίου μπορεί να γίνει σύμφωνα με τα γραφίομενα της από το ΤΕΕ Ελλάδας με ένα χαρτί/διαπίστευση η χρειάζετε κάπιοσ αάλλοτς τρόποσ?

                η dEMI ανέφερε το παρακάτω

                ""Η βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ είναι επίσημη μετράει για την προυπηρεσία και την έχω χρησιμοποιήσει στους engineers. Tώρα γιατί το ίδιο το ΤΕΕ δεν δέχεται την δική του βεβαίωση ας μην το σχολιάσω καλύτερα. Επίσης τι πάει να πει το πρώτο τιμολόγιο αφού βάσει ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ δεν θεωρούμαστε ποτέ άνεργοι αλλά μονίμως αυτοαπασχολούμενο"'

                Παρακαλώ λοιπόν όποιν γνωρίζει κάτι ανα ισχύει αυτό η η αναγνώριση γίνεετ με α΄λλο τροπο?και εγώ δούελευα σαν ελεύθερος επαγγελματίας Μηχανολόφγος Μηχανικός και μου λείπει μόνο αυτή η λεπτομέρεια ταης αναγνώρισης για να ξεκινήσω να κάνω τηαν αίτησ για την βίζα,οπο΄τε όποιος/όποια γνωρ΄λιζει κάτι παρακαλώ να ενημερώσει
                ευχαριστώ

                Comment


                  Γεια χαρά σε όλους,
                  Διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ, ψάχτηκα και στο immi και σύμφωνα με αυτά κατέληξα ότι η visa που θα πρέπει να ψαχτώ είναι η Temporary Business (Long Stay) - Standard Business Sponsorship (Subclass 457).
                  Δεδομένου ότι έχω τον αδερφό μου με υπηκοότητα εκεί, δεν ξέρω καλά αγγλικά, και δεν είμαι στα skills που χρειάζονται, εαν βρεθεί σπόνσορασ εργοδότης που δεν υπάγεται στα skills (π.χ για courier, η στο επάγγελμά μου επιγραφοποιός ειδικευμένος στα αυτοκόλλητα) είναι εύκολο να πάρω την εν λόγω visa?
                  Και εαν ναι, όταν στο τέλος της τετραετείας ανανεώνοντας ξανά την ίδια visa για άλλα 4 χρόνια (σύνολο 8) , θα μπορέσω να πάρω υπηκοότητα?
                  Ευχαριστώ για την όποια κατατοπιστική απάντηση...

                  Comment


                    Originally posted by Angus View Post
                    Σε ευχαριστώ φίλε μου για άλλη μια φορά
                    Επειδή δεν μπορώ να βρώ πουθενά τον Μιχαλή η την demi και επιδή έχω επανειλημένως ποστάρει στα site me θέμα το Μηχανικοί στην Αυστραλία 4 επισυνάπτω και εδώ τα λεγόμενα της demi thn opo;ia thn parakal;v an janamp;ei sto σιτε αν με ενημερώσεισ αν τελικά η αναγνώριση του πτυχίου μπορεί να γίνει σύμφωνα με τα γραφίομενα της από το ΤΕΕ Ελλάδας με ένα χαρτί/διαπίστευση η χρειάζετε κάπιοσ αάλλοτς τρόποσ?

                    η dEMI ανέφερε το παρακάτω

                    ""Η βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ είναι επίσημη μετράει για την προυπηρεσία και την έχω χρησιμοποιήσει στους engineers. Tώρα γιατί το ίδιο το ΤΕΕ δεν δέχεται την δική του βεβαίωση ας μην το σχολιάσω καλύτερα. Επίσης τι πάει να πει το πρώτο τιμολόγιο αφού βάσει ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ δεν θεωρούμαστε ποτέ άνεργοι αλλά μονίμως αυτοαπασχολούμενο"'

                    Παρακαλώ λοιπόν όποιν γνωρίζει κάτι ανα ισχύει αυτό η η αναγνώριση γίνεετ με α΄λλο τροπο?και εγώ δούελευα σαν ελεύθερος επαγγελματίας Μηχανολόφγος Μηχανικός και μου λείπει μόνο αυτή η λεπτομέρεια ταης αναγνώρισης για να ξεκινήσω να κάνω τηαν αίτησ για την βίζα,οπο΄τε όποιος/όποια γνωρ΄λιζει κάτι παρακαλώ να ενημερώσει
                    ευχαριστώ
                    Νομίζω ότι το έχω πει πολλές φορές ότι εγώ δεν χρειαζόμουνα πόντους για να πάρω βίζα γιατί είμαι υπήκοος και έτσι δεν χρειάστηκε να αναγνωρίσω προυπηρεσία. Απλά αναγνώρισα το πτυχίο του Πολυτεχνείου μέσα από τους engineers australia σύμφωνα με το stage 1 competency assesment που είναι για αυσταλούς υπήκοους. Εκεί μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά έβαλα μαζί και μια βεβαίωση από το ΤΕΕ μεταφρασμένη και επικυρωμένη σαν επιπλέον στοιχείο. Λογικά λοιπόν αυτό πρέπει να είναι και το αντίστοιχο χαρτί της προυπηρεσίας στην Ελλάδα, το χαρτί δηλαδή που επιβεβαιώνει από πότε έχεις άδεια εξασκήσεως επαγγελματος σαν μηχανικός. Είναι γνωστό ότι οι μηχανικοί στην Ελλάδα δεν θεωρούνται ποτέ άνεργοι αφου μαζί με τους γιατρούς και τους δικηγόρους δεν μπορούν να γραφτούν στον ΟΑΕΔ της Ελλάδας αφού θεωρούνται πάντα αυτοαπασχολούμενεοι. Πιστεύω λοιπόν ότι το χαρτί του ΤΕΕ είναι το πιό κατάλληλο.Σημειωτέο όπμως και προσοχή αυτό μπορεί να καλύψει ίσως μόνο το θέμα της προυπηρεσίας και όχι το θέμα της αναγνώρισης του πτυχίου σαν μηχανικός όπου εκεί πρέπει να ακολουθήσεις την κατάλληλη διαδικασία από το engineers australia.

                    Comment


                      Originally posted by greky View Post
                      geia σας και απο μενα..... παρακολουθω καιρο τωρα τα γραφωμενα σας και προσπαθω μεσα απο αυτα να λυσω τις δικες μου αποριες.... εχω γραψει κανα δυο φορες στον αγοριανη και ειμαι υποχρεος απεναντι του και σε εσας για τις γνωσεις που παιρνω μεσα απο τη σελιδα αυτη....... ομως βρε παιδια διαβαζωντας πιο πανω ειδα οτι μαλλον ομοφωνα καταληξατε οτι ειναι λιγο κουτο το να ερθει καποιος με τουριστικη βιζα 3μηνης ισχυος και να προσπαθησει μετα να ερθει σε επαφη με καποιον εργοδοτη που θα τον δει ..δοκιμασει ...και ισως μετα τον καλεσει η εγγυηθει για αυτον με την εργασια που θα του προσφερει..... και το λεω ετσι με παραπονο γιατι ετσι λεω η ελεγα να κανω με τα μεχρι τωρα στοιχεια που εχω .... και που μαλλον θα μου κανει καλο που τα διαβασα ... γιατι θα αρχισω να σκεφτωμαι εναν αλλο τροπο προσεγγισης της χωρας αυτης ... αλλα που μου γονατισαν λιγακι την αισιοδοξια μου στο τολμημα αυτο. εχω να προσθεσω ομως σαν πληροφορια οτι σε συνεντευξη που εδωσε ερχομενος στην κρητη πριν λιγες ημερες ο αντωνης τσουρδαλακης ......προεδρος πανκρητιας ενωσης μελβουρνης . ανεφερε συν των αλλων οτι η παροικια κανει πολλες προσπαθειες για την ευκολοτερη προσβαση των κρητων μεταναστων..... και οτι με καποιον τροπο θα μπορουσαμε να ερθουμε σε επαφη με την ενωση αυτη που θα μας δεχωνταν με τις καλητερες προθεσεις... θα μπορουσε να ειναι μονο λογια και μαλλον θα συμφωνησω με τον αγοριανη στην θεση αυτη που εθεσε πιο πανω .......δεν χανω ...χανουμε .....ομως τιποτε με το να ερθουμε σε επαφη με τον εν λογο κυριο..... θα ηθελα να ρωτησω ομως για οποιον εχει τις γνωσεις , να μου πει εαν τα εως τωρα γραφωμενα σας ισχειουν και για το κουινσλαντ ;;μηπως εκει σαν πιο παραμεθοριο περιοχη ειναι πιο ευκολα τα πραγματα ;;; εγω ενδιαφερωμαι για εργασια ως ξυλουργος και παρολο που εχω μπει στα περισσοτερα σιτε δεν βρηκα και πολλες δουλειες στο επαγγελμα μου !! ανθρακορυχος δεν θελω να παω !!! και αν και κουμπωνομαι λιγο με τις δυσκολιες που βλεπω οτιι υπαρχουν ελπιζω οτι χαρη και στην ΔΙΚΗ ΣΑς βοηθεια θα βρω εναν αλλο τροπο να εργαστω εκει..................... χαιρετω προς το παρον !
                      Είμαι 3 μήνες στην Αυστραλία και η άποψη που έχω για τους Έλληνες που είναι σε διάφορους συλλόγους και κοινότητες δεν είναι και η καλύτερη. Αυτοί είναι κλασσικοί έλληνες που απλά σε γεμίζουν με λόγια και υποσχέσεις και από ουσία τίποτα. Ακριβώς όπως και οι Έλληνες πολιτικοί στην πατρίδα λόγια -λόγια και από ουσία τίποτα. Αυτοί το μόνο που ενδιαφέρονται είναι πως θα πουν καμμιά κουβέντα για να αποκτήσουν λίγη δημοσιότητα είτε μέσα από τον Νέο Κόσμο την εφημερίδα είτε μέσα από την Τηλεόραση ΕΡΤ στην εκπομπή ODYSSEY. Προσωπική μου εμπειρία όταν επικοινώνησα επίσημα μαζί τους και τους είπα ότι είμαι ένα παιδί πρώην μετανάστη που έχω έρθει και ψάχνω δουλειά σαν μηχανικός και μήπως μπορείτε να βοηθήσετε με κάποιον τρόπο η δήλωση τους ήταν ότι ναι και να δούμε και τα επόμενα χρόνια κάτι αναμένετε να γίνει και πιάστο το αυγό και κούρεφτο που λένε και στην πατρίδα. Όλο λόγια -λόγια και από έργα τίποτα. Χαρακτηριστικό όμως είναι πως οι ίδοι αυτοί Έλληνες που είναι από τους πρώτους μετανάστες και ανήκουν σε τέτοιους συλλόγους και κοινότητες δεν έχουν καταφέρει να προσελκύσουν τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους σε αθτούς τους συλλόγους και αυτό γιατί όταν τα παιδιά ζητήσανε να συμμετέχουν με το δικό τους τρόπο απλά τα διώξανε με τον τρόπο και έχουν μείνει τώρα οι ηλικιωμένοι αυτοί μόνοι χωρίς καινούριο αίμα με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο κόσμο τους . Αυτά έχω αντιληφθεί και έχω διασταυρώσει από την μέχρι τώρα παραμονή μου στην Αυστραλία.

                      Comment


                        Originally posted by greky View Post
                        geia σας και απο μενα..... παρακολουθω καιρο τωρα τα γραφωμενα σας και προσπαθω μεσα απο αυτα να λυσω τις δικες μου αποριες.... εχω γραψει κανα δυο φορες στον αγοριανη και ειμαι υποχρεος απεναντι του και σε εσας για τις γνωσεις που παιρνω μεσα απο τη σελιδα αυτη....... ομως βρε παιδια διαβαζωντας πιο πανω ειδα οτι μαλλον ομοφωνα καταληξατε οτι ειναι λιγο κουτο το να ερθει καποιος με τουριστικη βιζα 3μηνης ισχυος και να προσπαθησει μετα να ερθει σε επαφη με καποιον εργοδοτη που θα τον δει ..δοκιμασει ...και ισως μετα τον καλεσει η εγγυηθει για αυτον με την εργασια που θα του προσφερει..... και το λεω ετσι με παραπονο γιατι ετσι λεω η ελεγα να κανω με τα μεχρι τωρα στοιχεια που εχω .... και που μαλλον θα μου κανει καλο που τα διαβασα ... γιατι θα αρχισω να σκεφτωμαι εναν αλλο τροπο προσεγγισης της χωρας αυτης ... αλλα που μου γονατισαν λιγακι την αισιοδοξια μου στο τολμημα αυτο. εχω να προσθεσω ομως σαν πληροφορια οτι σε συνεντευξη που εδωσε ερχομενος στην κρητη πριν λιγες ημερες ο αντωνης τσουρδαλακης ......προεδρος πανκρητιας ενωσης μελβουρνης . ανεφερε συν των αλλων οτι η παροικια κανει πολλες προσπαθειες για την ευκολοτερη προσβαση των κρητων μεταναστων..... και οτι με καποιον τροπο θα μπορουσαμε να ερθουμε σε επαφη με την ενωση αυτη που θα μας δεχωνταν με τις καλητερες προθεσεις... θα μπορουσε να ειναι μονο λογια και μαλλον θα συμφωνησω με τον αγοριανη στην θεση αυτη που εθεσε πιο πανω .......δεν χανω ...χανουμε .....ομως τιποτε με το να ερθουμε σε επαφη με τον εν λογο κυριο..... θα ηθελα να ρωτησω ομως για οποιον εχει τις γνωσεις , να μου πει εαν τα εως τωρα γραφωμενα σας ισχειουν και για το κουινσλαντ ;;μηπως εκει σαν πιο παραμεθοριο περιοχη ειναι πιο ευκολα τα πραγματα ;;; εγω ενδιαφερωμαι για εργασια ως ξυλουργος και παρολο που εχω μπει στα περισσοτερα σιτε δεν βρηκα και πολλες δουλειες στο επαγγελμα μου !! ανθρακορυχος δεν θελω να παω !!! και αν και κουμπωνομαι λιγο με τις δυσκολιες που βλεπω οτιι υπαρχουν ελπιζω οτι χαρη και στην ΔΙΚΗ ΣΑς βοηθεια θα βρω εναν αλλο τροπο να εργαστω εκει..................... χαιρετω προς το παρον !
                        Είναι παραπάνω από κουτό να έρθει κάποιος με τουριστική βίζα και να ελπίζει ότι θα βρεί δουλειά και σπόνσορα και θα συνεχίσει τα υπόλοιπα από εδώ. Αλλωστε το λέει και το όνομά της τουριστική και τι νομίζετε αν υπήρχε αυτή η περίπτωση δεν θα υπήρχε κάποιος που να το έχει κάνει. Έχω αρκετούς φίλους εδώ που έχουν έρθει πριν από χρόνια με working vza αλλά κανείς δεν έχει αναφέρει αυτή την περίπτωση της τουριστικής βίζας. Η τουριστική βίζα μπορεί να σε βοηθήσει μόνο να έρεθεις να δεις αν σου αρέσει το κλίμα, η χώρα και ο τρόπος ζωής και το πολύ-πολύ να βάλεις και κάποιον ατζέντη από εδώ να σε βοθήσει και να τρέξει την αίτηση σου και μετά να ξαναγυρίσεις πίσω στην Ελλάδα και να περιμένεις . Γιατί τι μπορείς να κάνεις με τουριστική βίζα , παρά μόνο διακοπές . Και εν τω μεταξύ τι θα τρώς πως θα ζείς, θα σου στέλνουν το έμβασμα από την Ελλάδα? Απλά θέλω να κάνω σαφές ότι δεν υπάρχουν παράδεισοι και αν υπάρχουν σίγουρα δεν ανήκουν στους αγγλοσάξωνες που λειτουργούν αλλιώς. Ξαναείπα και θα ξαναπώ ότι η απόφαση και οι ενέργειες του καθενός είναι προσωπική αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν θα δίνω την πραγματική διάσταση των πραγμάτων και η πραγμτική διάσταση είναι ότι πράγματι η οικονομία της Αυστραλίας είναι εύρωστη και υγιέστατη και ευκαιρίες υπάρχουν και μπορούν να υπάρξουν αλλά εμείς πρέπει να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια και ίσως , λέω ίσως μετά από αυτήν την προσπάθεια να μπορέσουμε μια μέρα να ανταμειφθούμε. Η αρχή όμως είναι σκληρή, ανταγωνιστική και εξαιρετικά δύσκολη. Η Αυστραλία εκτός ότι έχει αρκετο δικό της εργατικό δυναμικό δέχεται κάθε χρόνο μετανάστες και από άλλα μέρη του κόσμου άρα ο ανταγωνισμός στο εργασιακό επίπεδο μεγαλώνει. Μην νομίζετε ότι θα έρθετε εδώ και το μόνο που θα βρείτε είναι μόνο αγράμματοι aboriginals. Υπάρχουν όλες οι φιλές και μάλιστα κάποιες φιλές με πολύ αξιόλογους ανθρώπους με ικανότητες και γνώσεις (όπως π.χ. οι Ασιάτες) και γι αυτό λοιπόν μπορεί ο επαγγελματικός τομέας να είναι τόσο ανταγνωνιστικός.

                        Comment


                          Originally posted by demi View Post
                          ...Έχω αρκετούς φίλους εδώ που έχουν έρθει πριν από χρόνια με working vza αλλά κανείς δεν έχει αναφέρει αυτή την περίπτωση της τουριστικής βίζας. ...
                          Και για να γλιτώσω κάποιον απο άδικο ψάξιμο σας λέω οτι η working Holiday visa δεν δίνεται σε κάτοχο Ελληνικού διαβατηρίου αλλά μόνο απο τις εξής χώρες:
                          Belgium, Canada, Republic of Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Hong Kong, Republic of Ireland, Italy, Japan, Republic of Korea, Malta, Netherlands, Norway, Sweden, Taiwan and United Kingdom.

                          Προς το παρόν τουλάχιστον γιατι γίνονται προσπάθειες, λένε τα media, απο πλευράς της παροικίας να συμπεριληφθεί και η Ελλάδα στην παραπάνω λίστα.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

                            ΑΓΟΡΙΑΝΙ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ < ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ > . Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΡΩΣΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ . ΡΩΣΙΚΑ , ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ < ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ > ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΤΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΑΠΟ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ?

                            Comment


                              Originally posted by ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΣ View Post
                              ΑΓΟΡΙΑΝΙ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ < ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ > . Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΡΩΣΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ . ΡΩΣΙΚΑ , ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ < ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ > ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΤΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΑΠΟ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ?
                              Έκανα την ίδια διαδικασία πριν από ένα χρόνο για τον εαυτό μου που έχω γεννηθεί στην αυστραλία και για τον γιό μου. Η διαδικασία χρονικά μου πήρε και για τους δύο μαζί 2-3 μήνες (πιστοποιητικό δικό μου από αυστραλία, διαβατήριο αυστραλέζικο δικό μου, υπηκόότητα γιού μου, διαβατήριο ελληνικό γιού και διαβατήριο αυστραλέζικο γιού μου) και περίπου με μεταφράσεις , φωτογραφίες και παράβολα 700 ευρώ και για τους δύο. Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες των site και συμπληρώσεις τις σωστές φόρμες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα , η διαδικασία προχωράει ομαλά. Σημείωση : Χρειάζεσαι και μια κάρτα visa για να πληρώνεις όλες αυτές τις αιτήσεις και σου λέω visa γιατί αν προσπαθήσεις με επιταγή , έμβασμα ή άλλου είδους κάρτα θα μπλεχτείς αρκετά και θα χάσεις και χρόνο.Και ένα e-mail για να επικοινωνήσουν μαζί σου σε περίπτωση που χρειαστούν να διευκρινίσουν κάτι.

                              Comment


                                Originally posted by ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΣ View Post
                                ΑΓΟΡΙΑΝΙ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ < ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ > . Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΡΩΣΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ . ΡΩΣΙΚΑ , ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ < ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ > ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΤΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΑΠΟ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ?
                                Φίλε Κώστα έχεις γεννηθεί στην Αυστραλία. Έχεις την υπηκοότητα? Αν ναί είναι εύκολο να βγάλεις διαβατήριο για εσένα, υπηκοότητα και διαβατήριο στο παιδί σου και μετά βίζα partner στην σύζυγο ώστε να έρθετε.
                                Το καλύτερο είναι οτι θα έχετε άμεση πρόσβαση στα επιδόματα και στο σύστημα υγείας.
                                Τώρα τι προοπτικές υπάρχουν για εργασία εδώ? Στο επάγγελμά σου δεν γνωρίζω τι επικρατεί. Όμως γενικά δουλειές υπάρχουν και η οικονομία γενικά καλπάζει με πολύ χαμηλό ποσοστό ανεργίας και καινούργιες θέσεις εργασίας να δημιουργούνται συνεχώς. Είναι κάτι που το έχουμε ξεμάθει εντελώς στην πατρίδα και δεν το βάζει ο νούς μας. Ετσι κι αλλιώς εδω, την βρίσκεις την άκρη. Αν είσαι και ευέλικτος στο τι εργασία θα κάνεις μέχρι να φτάσεις να κάνεις ίσως τον γυμναστή θα βρεις εργασία και εσύ και η σύζυγος με τις πολλές ξένες γλώσσες. Το καλύτερο είναι όμως οτι θα έχεις απο την πρώτη στιγμή βοήθεια και σύμμαχο το κράτος με τα επιδόματα και άλλα, να σε σπρώχνει και να σε βοηθάει. Εαν έχεις την υπηκοότητα είσαι απο τους τυχερούς που δεν θα ταλαιπωρηθούν με διαδικασίες που παίρνουν χρόνο και χρήμα.
                                Πόσο θα σου πάρει σε χρόνο και χρήμα για να πάρεις το πιστοποιητικό απο Μελβούρνη δεν το γνωρίζω αλλά το έχουν απαντήσει πολλές φορές κάποιοι που το έκαναν. Θα προσπαθήσω να βρώ αυτά τα post και να στα υποδείξω.

                                Υ.Σ. Μέχρι να γράψω αυτό σου απάντησε και η Demi. Αν δεν σε καλύπτει πές μου να βρώ και τις υπόλοιπες απαντήσεις να στις υποδείξω.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X