Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους και ιδιαίτερα σε σένα Αγόριανη Η γυναίκα μου είναι ελληνοαυστραλέζα Βγάλαμε το αυστραλέζικο διαβατήριο Αλλάξαμε την υπηκοότητα στά 2 μας παιδιά Και στις εικοσιδύο Ιουνίου έχω ραντεβού στην πρεσβεία για να τους βγάλω τα διαβατήρια Έτσι όπως καταλαβαίνεις μένω μόνο εγώ Και έρχομαι στο θέμα μας Από την επήρεια σου τι μας συμφέρει να κάνω καλύτερα να κατέβω με τουριστική βίζα και να κάνω τα χαρτιά μου κάτω η να τα φτιάξω από εδώ .Υπάρχει διαφορά στο κόστος ,Κι αν μπορείς να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες για το ποια βίζα θα πρέπει να βγάλω Είμαι παντρεμένος με τη γυναίκα μου δεκαπέντε χρόνια Με δύο παιδιά ,ευχαριστώ πολύ να περνάς καλά εσύ κι όσοι κατάφεραν να κατέβουν κάτω
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      Originally posted by greky View Post
      geia sas ξανα.... θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με την συνταξη ενος βιογραφικου ; τι ακριβως πρεπει να αναφερω ;; αρκει να αναφερω ...εμπειρια ..το ποσο ετων ειμαι και την ειδικοτητα μου ; συνταξα κατι τετοιο αλλα μου φαινεται σαν αγγελια !!! παρακαλω βοηθηστε με
      Κοίτα εδώ και θα βρείς πληροφορίες και για το βιογραφικό αλλά και για την συνέντευξη και άλλα θέματα.

      Χοντρικά να θυμάσαι οτι το βιογραφικό πρέπει να τραβήξει το ενδιαφέρον του εργοδότη έτσι ώστε να θέλει να μάθει παραπάνω πράγματα μετά μέσω της συνέντευξης.
      Δεν πρέπει να είναι μια σελίδα μόνο, περιγραφικά μόνο τίτλοι. Συνήθως είναι 2-4 σελίδες.
      Απο την άλλη συνήθως φτιάχνουμε ενα και το κρατάμε στον υπολογιστή και το εκτυπώνουμε ή το στέλνουμε όποτε θέλουμε αλλά ουσιαστικά θα πρέπει κάθε φορά να το τροποποιούμε σύμφωνα με την δουλειά για την οποία το υποβάλουμε.
      Για όσους δεν γνωρίζουν, στο Office μέχρι την έκδοση 2003, έχει πρότυπα βιογραφικών εγκατεστημένα ήδη με το Word.
      Απο το 2003 και μετά πρέπει να τα κατεβάσεις απο το site της Microsoft.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by kikirikoy View Post
        Καλησπέρα σε όλους και ιδιαίτερα σε σένα Αγόριανη Η γυναίκα μου είναι ελληνοαυστραλέζα Βγάλαμε το αυστραλέζικο διαβατήριο Αλλάξαμε την υπηκοότητα στά 2 μας παιδιά Και στις εικοσιδύο Ιουνίου έχω ραντεβού στην πρεσβεία για να τους βγάλω τα διαβατήρια Έτσι όπως καταλαβαίνεις μένω μόνο εγώ Και έρχομαι στο θέμα μας Από την επήρεια σου τι μας συμφέρει να κάνω καλύτερα να κατέβω με τουριστική βίζα και να κάνω τα χαρτιά μου κάτω η να τα φτιάξω από εδώ .Υπάρχει διαφορά στο κόστος ,Κι αν μπορείς να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες για το ποια βίζα θα πρέπει να βγάλω Είμαι παντρεμένος με τη γυναίκα μου δεκαπέντε χρόνια Με δύο παιδιά ,ευχαριστώ πολύ να περνάς καλά εσύ κι όσοι κατάφεραν να κατέβουν κάτω
        Με δεκαπέντε χρόνια γάμου και να μην είχατε παιδιά πάλι την 100 ή την 801 θα σου δώσουν.
        Αν κάνεις μέσα απο Αυστραλία αίτηση για βίζα συζήγου είναι αυτή:
        Partner temporary visa (subclass 820) and permanent visa (subclass 801)
        Αν κάνεις αίτηση έξω απο Αυστραλία είναι αυτή:
        Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

        η απο έξω κοστίζει: $1995
        η απο μέσα εφόσον έχεις τουριστική : $2960
        όπως λέει εδώ.

        Ο χρόνος που κάνει η απο εξω είναι περίπου 4 μήνες.
        Η απο μέσα είναι όπως λέει ο πίνακας 6 μήνες αλλά 6 μήνες λέει και για την απο εξω που έχουμε επαληθεύσει οτι βγαίνει σε 4. Ουσιαστικά επειδή κανένας δεν μας έχει πει πόσο έκανε να του βγεί η απο μέσα δεν γνωρίζουμε πόσο κάνει να βγεί.

        Συμπέρασμα, αν είναι να κάνεις μερικούς μήνες μέχρι να φύγεις απο Ελλάδα, στείλτη στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο, αιτούμενος την 309-100 (η ίδια αίτηση είναι και για τις 2 και αυτοί διαλέγουν πια θα σου δώσουν), για να κερδίζεις χρόνο. Και ενα μήνα μετά να έρθεις Αυστραλία με τουριστική των 3 μηνών και ενα που πέρασες, νάτοι οι 4 που κάνει να βγεί. Θα χρειαστείς όμως να βγείς απο την Αυστραλία με ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία και να ξαναμπείς για να αρχίσει να ισχύει.
        Η απο μέσα δεν εχει ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Originally posted by Agoriani View Post
          Με δεκαπέντε χρόνια γάμου και να μην είχατε παιδιά πάλι την 100 ή την 801 θα σου δώσουν.
          Αν κάνεις μέσα απο Αυστραλία αίτηση για βίζα συζήγου είναι αυτή:
          Partner temporary visa (subclass 820) and permanent visa (subclass 801)
          Αν κάνεις αίτηση έξω απο Αυστραλία είναι αυτή:
          Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

          η απο έξω κοστίζει: $1995
          η απο μέσα εφόσον έχεις τουριστική : $2960
          όπως λέει εδώ.

          Ο χρόνος που κάνει η απο εξω είναι περίπου 4 μήνες.
          Η απο μέσα είναι όπως λέει ο πίνακας 6 μήνες αλλά 6 μήνες λέει και για την απο εξω που έχουμε επαληθεύσει οτι βγαίνει σε 4. Ουσιαστικά επειδή κανένας δεν μας έχει πει πόσο έκανε να του βγεί η απο μέσα δεν γνωρίζουμε πόσο κάνει να βγεί.

          Συμπέρασμα, αν είναι να κάνεις μερικούς μήνες μέχρι να φύγεις απο Ελλάδα, στείλτη στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο, αιτούμενος την 309-100 (η ίδια αίτηση είναι και για τις 2 και αυτοί διαλέγουν πια θα σου δώσουν), για να κερδίζεις χρόνο. Και ενα μήνα μετά να έρθεις Αυστραλία με τουριστική των 3 μηνών και ενα που πέρασες, νάτοι οι 4 που κάνει να βγεί. Θα χρειαστείς όμως να βγείς απο την Αυστραλία με ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία και να ξαναμπείς για να αρχίσει να ισχύει.
          Η απο μέσα δεν εχει ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία.
          Συμπέρασμα
          απο έξω $1995 +ταξίδι Νέα Ζηλανδία = ?
          από μέσα $2960 χωρίς ταξίδι = $2960

          Comment


            Καλησπέρα από κερκυρα και σας ευχαριστώ για της πληροφορίες μέχρι τώρα με έχουν βοηθήσει πολύ. Η γυναίκα μου εχει citizenship Αυστραλία έδωσα και στα παιδιά μου citizenship πριν ένα μηνά και τώρα του ετοιμάζω passports. Τώρα ήθελα να ρωτήσω λίγο για μένα περά από τα χαρτιά που γραφής Agoriani που πρεπει να
            Στύλο στο Βερολίνο ,1) χρειάζεται και φόρμα όπως τα παιδιά
            2) δεν έχω καταλάβει και μπερδεύει (άλλο viza 100 και άλλο citizenship)
            3) θα είναι καλύτερα να τα κάνω από Αυστραλία έχουμε και συγκινείς και δυο μας
            4) δεν ξέρω αγγλικά θα μπορώ να πάρω citizenship
            Και ένα νέο από την πατρίδα χτες πλημύρισε η Αθηνά με την ομιλία του Θεοδωράκη

            Comment


              --Για οικογένειες που εχουν εναν Αυστραλό υπήκοο που άρχισε να παίρνει τα επιδόματα μόλις ήρθε και ο άλλος περίμενε για την partner visa:
              Επειδή προφανός ο Αυστραλός υπήκοος είναι περασμένος στα συστήματα του Centrelink σαν single γιατι ο άλλος παρόλο που υπάρχει δεν είναι Αυστραλός μόνιμος κάτοικος ή υπήκοος, όταν θα γίνει και θα πάει για να αλλάξει την κατάσταση του πρώτου σε married, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτός που έπερνε τα επιδόματα μπαίνει σε κατάσταση suspend και σταματάνε τα επιδόματα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία του δεύτερου. Αντί να συμβεί αυτό, ξεκινήστε πρώτα με αίτηση TFN στην εφορία, με το που θα μπορεί να πάρει TFN σαν Αυστραλός υπήκοος ή μόνιμος κάτοικος και αφού πάρετε το TFN πάτε στο Centrelink και αλλάξτε την κατάσταση του πρώτου σε married και κάντε εγγραφή και για επίδομα ανεργίας.

              Agoriani καλημέρα

              θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα το παραπάνω post. Εγώ έχω TFN το οποίο απ'όσο έμαθα από Αυστραλία μόλις φτάσω απλώς θα το ενεργοποιήσω αμέσως δεν χρειάζεται να κάνω νέα αίτηση. Το TFN που αναφέρεις είναι για τον μη υπήκοο σύζυγό μου? Προς το παρόν θα είναι με τουριστική visa έχει δικαίωμα για TFN? Σ'ευχαριστώ για όσες πληροφορίες δίνεις μας βοηθάνε όσο δεν φαντάζεσαι
              Heal the past. Live the present. Dream the future.

              Comment


                Originally posted by g sotiriadis View Post
                Καλησπέρα από κερκυρα και σας ευχαριστώ για της πληροφορίες μέχρι τώρα με έχουν βοηθήσει πολύ. Η γυναίκα μου εχει citizenship Αυστραλία έδωσα και στα παιδιά μου citizenship πριν ένα μηνά και τώρα του ετοιμάζω passports. Τώρα ήθελα να ρωτήσω λίγο για μένα περά από τα χαρτιά που γραφής Agoriani που πρεπει να
                Στύλο στο Βερολίνο ,
                1) χρειάζεται και φόρμα όπως τα παιδιά
                2) δεν έχω καταλάβει και μπερδεύει (άλλο viza 100 και άλλο citizenship)
                3) θα είναι καλύτερα να τα κάνω από Αυστραλία έχουμε και συγκινείς και δυο μας
                4) δεν ξέρω αγγλικά θα μπορώ να πάρω citizenship
                Και ένα νέο από την πατρίδα χτες πλημύρισε η Αθηνά με την ομιλία του Θεοδωράκη
                Κάθε αίτηση για βίζα είναι μια φόρμα ή περισσότερες μαζί με τα δικαιολογητικά.
                Άλλο η βίζα και άλλο το citizenship. Επίσης άλλο το permanent residency.
                Απο που είναι καλύτερα να τα κάνεις είναι δικό σου θέμα και άσχετο με το αν έχεις συγγενείς εκεί. Κοίτα και εδώ μια σχετική απάντηση. Περίπου στη μέση.
                Αρχικά θα πάρεις permanent redidency και μετά απο 4 χρόνια θα μπορείς να πάρεις citizenship. Μέχρι τότε θα μάθεις την γλώσσα θες δεν θές αφού θα είσαι εδώ.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Originally posted by marie View Post
                  Agoriani καλημέρα

                  θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα το παραπάνω post. Εγώ έχω TFN το οποίο απ'όσο έμαθα από Αυστραλία μόλις φτάσω απλώς θα το ενεργοποιήσω αμέσως δεν χρειάζεται να κάνω νέα αίτηση. Το TFN που αναφέρεις είναι για τον μη υπήκοο σύζυγό μου? Προς το παρόν θα είναι με τουριστική visa έχει δικαίωμα για TFN? Σ'ευχαριστώ για όσες πληροφορίες δίνεις μας βοηθάνε όσο δεν φαντάζεσαι
                  Κοίτα τι συμβαίνει και πως μπορείς να το αποφύγεις:
                  Ο υπήκοος είναι στο Centrelink και παίρνει τα επιδόματα κανονικά. Στο σύστημα είναι καταχωρημένος σαν single γιατι παρόλο που είναι married επειδή το έτερον ήμιση δεν έχει visa παραμονής με δικαίωμα για Centrelnk γιατι είναι με τουριστική, δεν μπορεί να περαστεί διαφορετικά.
                  Με το που παίρνει την partner visa πάει στο Centrelink και δηλώνει οτι ήρθε, και καλά, και να περαστεί στο σύστημα. Αυτοί (το Centrelink), αφού ελέγξουν οτι έχει κατάλληλη βίζα το αμέσως επόμενο είναι να ζητήσουν το TFN (ΑΦΜ) του το οποίο επειδή δεν το έχει πάρει το ζητάνε αυτοί για αυτόν ενδοϋπηρεσιακά ή σου λένε πήγαινε και πάρτο μόνος σου και φέρτο μας.
                  Η διαδικασία όποιος και να την κάνει για να εκδόσει η εφορία καινούργιο είναι 28 εργάσιμες.
                  Επειδή παγώνει το επίδομα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία χάνεις 2 δεκαπενθήμερα επιδόματα. Τα παίρνεις μετά αναδρομικά στην αμέσως επόμενη πληρωμή, αλλά αν τα υπολόγιζες μέσα στο διάστημα των 28 ημερών δεν θα τα έχεις.
                  Αυτό το αποφεύγεις αν πας και κάνεις αίτηση μόνος σου για TFN αφού πάρεις την βίζα και εφόσον πάρεις TFN πας και κάνεις αλλαγή στο Centrelink γιατι μόλις θα σου ζητήσουν TFN θα το έχεις και θα τους το δώσεις και δεν θα παγώσει κανένα επίδομα.
                  Ελπίζω να τα εξήγησα με τρόπο που να κατάλαβες.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    Σ΄ευχαριστώ τώρα κατάλαβα το σκεπτικό..........οκ
                    Heal the past. Live the present. Dream the future.

                    Comment


                      Καλησπερα παιδια!!!!!!! Ειμαι και εγω μια απο αυτες που θα ηθελα πολυ να μεταναστευσω Αυστραλια...αλλα διαβασα πολλα εδω μεσα στο forum και μου φενονται βουνο! Καταρχην εχω πτυχιο ΑΕΙ προσχολικη αγωγης και εκπαιδευσης εχω μακρυνους συγγενεις στην αυστραλια μεσω των οποιων ομως δεν μπορω να βγαλω βιζα..Πως θα μπορέσω να βγαλω βιζα με την οποια να μπορεσω να μεινω και να εργαστω εκει?? Επισης τα εξοδα για εκδοση βιζας μου φενονται αφορητα...Ακομα διαβασα καπου οτι το Lower δεν αναγνωριζετε εκει και θα πρεπει να δωσω εξετασεις για καποιο αλλο για να μπορεσω να βγαλω βιζα... θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσε καποιος να με κατατοπισει λιγο..

                      Comment


                        Originally posted by geli986 View Post
                        Καλησπερα παιδια!!!!!!! Ειμαι και εγω μια απο αυτες που θα ηθελα πολυ να μεταναστευσω Αυστραλια...αλλα διαβασα πολλα εδω μεσα στο forum και μου φενονται βουνο! Καταρχην εχω πτυχιο ΑΕΙ προσχολικη αγωγης και εκπαιδευσης εχω μακρυνους συγγενεις στην αυστραλια μεσω των οποιων ομως δεν μπορω να βγαλω βιζα..Πως θα μπορέσω να βγαλω βιζα με την οποια να μπορεσω να μεινω και να εργαστω εκει?? Επισης τα εξοδα για εκδοση βιζας μου φενονται αφορητα...Ακομα διαβασα καπου οτι το Lower δεν αναγνωριζετε εκει και θα πρεπει να δωσω εξετασεις για καποιο αλλο για να μπορεσω να βγαλω βιζα... θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσε καποιος να με κατατοπισει λιγο..
                        Geli986 welcome
                        για κάνε αυτό το test μήπως σε βοηθήσει http://www.immi.gov.au/visawizard/#

                        Comment


                          Originally posted by geli986 View Post
                          Καλησπερα παιδια!!!!!!! Ειμαι και εγω μια απο αυτες που θα ηθελα πολυ να μεταναστευσω Αυστραλια...αλλα διαβασα πολλα εδω μεσα στο forum και μου φενονται βουνο! Καταρχην εχω πτυχιο ΑΕΙ προσχολικη αγωγης και εκπαιδευσης εχω μακρυνους συγγενεις στην αυστραλια μεσω των οποιων ομως δεν μπορω να βγαλω βιζα..Πως θα μπορέσω να βγαλω βιζα με την οποια να μπορεσω να μεινω και να εργαστω εκει?? Επισης τα εξοδα για εκδοση βιζας μου φενονται αφορητα...Ακομα διαβασα καπου οτι το Lower δεν αναγνωριζετε εκει και θα πρεπει να δωσω εξετασεις για καποιο αλλο για να μπορεσω να βγαλω βιζα... θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσε καποιος να με κατατοπισει λιγο..
                          Θα πρέπει ή να βρείς σπόνσορα περιοχή πολιτεία της Αυστραλίας ή εργοδότη που να σου βγάλει βίζα εργασίας για να πληρώσει κάποια θέση που σε χρειάζεται ή να βγάλεις την αυτόνομη βίζα εξειδικευμένου εργαζόμενου.
                          Τα πάντα όλα στο immi.gov.au
                          To lower δεν αναγνωρίζεται και θα πρέπει να δώσεις και να περάσεις με συγκεκριμένο βαθμό επιτυχίας, το IELTS. Στις σελίδες για τις βίζες περιγράφεται το τέστ και οι βαθμοί του και πως μαζέυεις τον μεγαλύτερο δυνατό. Αυτά στην περίπτωση της βίζας απο σπόνσορα.
                          Στην περίπτωση απο εργοδότη δεν είναι απαραίτητο το IELTS αν ο εργοδότης είναι ικανοποιημένος απο τα Αγγλικά σου.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Agoriani έχεις 8 μέρες να μας γράψεις... Τι έγινε;; Κανένα νέο;; Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μου πεις πώς είναι οι Δημόσιες Βιβλιοθήκες εκεί και αν ο κόσμος εκεί χρησιμοποιεί φανατικά ποδήλατο/Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Επίσης, ισχύει αυτό που λένε "Στο εξωτερικό μετά τις 9:00 το βραδυ δεν κυκλοφορεί κανείς;; Ευχαριστώ!! Πότε γεννάει η γυναίκα σου;; :P
                            Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                            Comment


                              Originally posted by konstantinos1 View Post
                              μιας και ετοιμαζομαι να κατηφορισω και εγω προς αυστραλια, ηθελα να σε ρωτησω αγοριανη σχετικα με τα εισητηρια, αλλα και γενικα οποιος εχει σχετικες πληροφοριες ας κανει παρακαλω τον κοπο να γραψει!
                              sorry αν υπαρχουν ηδη πληροφοριες σχετικα με αυτο και δεν τις ειδα, αν υπαρχουν σχετικα ποστ παρακαλω πολυ αναφερτε τα.
                              απο που συμφερει να αγοραζουμε τα εισητηρια, απο τουριστικο γραφειο ή απο καποιο site στο ιντερνετ? πχ. για ολλανδια εγω τα ποιο φτηνα τα βρηκα στο airtickets.gr
                              σχετικα με τις αποσκευες καλο αυτο που δεν ειναι πολυ αυστηροι, γιατι και εμενα δε θα με φτασουν 37 κιλα συνολικα οποτε σκεφτομαι να βαλω κατι παραπανω στη χειραποσκευη και να εχω και ενα σακιδιο πλατης ( του λαπτοπ).
                              το ιδιο εκανα και απο ολλανδια και ολα καλα, δεν ζυγισαν καν τη χειραποσκευη και παροτι μου ειπαν δεν δικαιουμαι επιπλεον σακιδιο για το λαπτοπ, με αφησαν οκ.
                              Εγώ δεν έχω κάτι να σε βοηθήσω, μιας και είμαι και μικρός ακόμη για να ασχοληθώ με το τελευταίο στάδιο της μετανάστευσης, την αποχώρηση και την άφιξη στη νέα χώρα. Είμαι πολύ χαρούμενος που βλέπω τον κόσμο να φεύγει! Ειλικρινά αυτη τη στιγμή μου έχεις φτιάξει πάααρα πολύ τη διάθεση!
                              Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! Πότε το βλέπεις να την κωπανάς;
                              Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                              Comment


                                Originally posted by panos1966 View Post
                                Ευτυχως εγω δεν θυμαμαι τοσες λεπτομερειες οσο εσυ οσον αφορα τα αεροδρόμια, ακομα και τα κακως κειμενα της Ελλαδας τα εχω ξεχασει μετα απο 5 μηνες εδω περα και θυμαμαι μόνο τα καλα, αφου οι γνωστοί μου λένε για αυτά που συμβαίνουν εκει τώρα αλλά εμεις εδώ πέρα πλέον αρχίζουμε να τα ξεχνάμε αφού είμαστε τόσο μακριιά........ αλλά πίσω κάπου στο μυαλό μας βλέπουμε τις διαφορές.....
                                Ειναι η ψυχολογία του ανθρώπου να θυμάτε μόνο τα ομορφα από ένα τόπο και καταστάσεις και να φιλτραρει όλα τα περιττά και άσχημα, εκτός αν συμβαίνει σε μένα μόνο αυτό.....
                                Νοσταλγια λεγετε...

                                Comment

                                Working...
                                X