Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by spiros View Post
    Και η Ιρλανδια εχει χρεωκοπησει οπως και εμεις.
    Υπαρχει κανενας που δεν γουσταρει τους Ιρλανδους γι αυτο το λογο?

    Επισης μπορει στην Γερμανια-Αυστρια-Ολλανδια και αλλες βορειες χωρες,να υπαρχει οργανωμενο κρατος κ.λ.π,αλλα γενικα στις μεσογειακες χωρες,ψιλομπαχαλο ειναι και αλλος τροπος ζωης.

    Εχει παει κανεις νοτεια Ιταλια?Μπαρι ας πουμε...ειναι ιδια κατασταση με Ελλαδα.
    Η Πορτογαλλια στα προθυρα της χρεωκοπειας ειναι και αυτοι.
    Στην Ελλαδα εχουν φτασει στο σημειο να λενε οτι ειναι ντροπη που απεργουν και γραφουν οι ξενες εφημεριδες οτι ολο απεργουμε και μετα βλεπουμε οτι και στην Γαλλια και στην Αγγλια γινονται απεργιες και πεφτει ξυλο με την εκει αστυνομια και τοτε μονο λενε τα ιδια γινονται και εξω.

    Εγω πιστευω απλα,οτι στην Ελλαδα οταν μπηκαμε στο ΔΝΤ,ξεκινησε μια οργανωμενη προσπαθεια απο τους πολιτικους και τα ελενχομενα ΜΜΕ,να περασει στον κοσμο οτι οι Ελληνες φταιμε για την κατασταση,γιατι ειμαστε λαμογια,γιατι ''μαζι τα φαγαμε'',γιατι ετσι...γιατι αλλιως....ωστε να νιωσει ο κοσμος οτι ειναι συνυπευθηνος και να μην ξεσηκωθει κατα των πολιτικων και γινει κολαση,οπως πχ ειχε γινει στην Αργεντινη.

    Γιατι οταν ειχε χρεωκοπησει η Αργεντινη,τοτε γραφανε στον Ελληνικο τυπο,οτι φταιει η κυβερνηση της Αργεντινης και η διαφθορα τους και κανενας δεν εγραφε οτι οι Αργεντινοι πολιτες ειναι λαμογια?

    Εχει περασει λοιπον στον Ελληνα αυτη η απαξιωση και νομιζουμε οτι παντου δεν μας χωνευουν και μας θεωρουν σκαρτους,ενω δεν ειναι ετσι.
    η ιρλανδία δε χρεοκοπησε επειδή επεσε εξω το κράτος λόγω διαφθορας, λαμογιάς, ανοργανωσιάς , τεμπελιας κτλ., χρεοκοπησε γιατι πηγε να σωσει τις τράπεζες ! ειναι εντελώς διαφορετικο γιατι προκυπτει χρεοκοπία λογω κακης διοικησης των τραπεζων και οχι για ολους τους γνωστούς λογους της ελλάδας.

    η πορτογαλια ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση παροτι ξεκινήσαμε απο πολύ καλύτερη αφετηρία απο αυτούς και πολύ υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο... και ισπανια ιταλια κτλ. εννοείται οτι ειναι σε καλυτερη κατάσταση

    αλλα και σε κάθε περιπτωση επειδή και αυτοί δεν είναι σωστοί εμενα δε μου λεει κατι....εγω κοιταζω τι κανω εγώ! και εννοείται πως ουτε αυτους τους εχουν σε εκτίμηση οπως ακόμα και εγω που είμαι απο την πλέον τραγικη χωρα την ελλάδα δεν τους εχω σε εκτίμηση σαν κράτος και σαν νοοτροπία των περισσότερων ανθρώπων

    και φυσικα ειναι ντροπη να κανουν απεργια το μισο χρόνο σαν ασκηση επαναστατικης γυμναστικης!!!!

    και φυσικα δεν προκειται για καμια οργανωμένη προσπάθεια κανενός σκοτεινού κέντρου περα απο την οργανωμενη προσπάθεια πολλών ελλήνων εδω και χρόνια που καταντησαν την χωρα ετσι!!!!!!
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #77
      Μήπως ξεφύγαμε από το θέμα;

      Comment


        #78
        Originally posted by lift View Post
        Μήπως ξεφύγαμε από το θέμα;
        κοιτα, απο το θεμα της μετανάστευσης ξεφύγαμε οντως αλλα γιατι θα πρεπει να συζητάμε μόνο τα πρακτικά θεματα της μετανάστευσης εδώ και τιποτα αλλο? εγω εχω ξαναπεί πως ειναι κουραστικο να συζητάμε μονιμως μονο πρακτικα θεματα. και αλλωστε η συζητηση εξω απο αυτα μπορεί να μας δωσει σημαντικες πληροφορίες για την ιδια την μετανάστευση....πχ εγω εξακολουθώ να εχω την απορία ως προς το ποια ειναι η αποψη των αυστραλων για τους ελληνες....δεν ειναι βασικο αυτο για καποιον που μεταναστευει? αντε και την εβγαλες τη βιζα και πηγες σου λεω εγω...θα σου κανει εκει η χωρα, οι ανθρωποι, η συμπεριφορές ή τσαμπα ο κοπος γιατι οπως πηγες ετσι θα γυρισεις?
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          #79
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          κοιτα, απο το θεμα της μετανάστευσης ξεφύγαμε οντως αλλα γιατι θα πρεπει να συζητάμε μόνο τα πρακτικά θεματα της μετανάστευσης εδώ και τιποτα αλλο? εγω εχω ξαναπεί πως ειναι κουραστικο να συζητάμε μονιμως μονο πρακτικα θεματα. και αλλωστε η συζητηση εξω απο αυτα μπορεί να μας δωσει σημαντικες πληροφορίες για την ιδια την μετανάστευση....πχ εγω εξακολουθώ να εχω την απορία ως προς το ποια ειναι η αποψη των αυστραλων για τους ελληνες....δεν ειναι βασικο αυτο για καποιον που μεταναστευει? αντε και την εβγαλες τη βιζα και πηγες σου λεω εγω...θα σου κανει εκει η χωρα, οι ανθρωποι, η συμπεριφορές ή τσαμπα ο κοπος γιατι οπως πηγες ετσι θα γυρισεις?
          Συμφωνώ
          Άρα δημιουργούμε καινούργιο θέμα παρακάτω, και όχι εδώ στο υπόμνημα, σωστά:
          Καμιά ιδέα για την ονομασία του καινούργιου θέματος;
          Πχ τα κακά της Αυστραλίας ίσος ;

          Comment


            #80
            Απο Agoriani :

            " Τώρα περιμένετε να σας πω για το νοσοκομείο ε; Το νοσοκομείο είναι ενα μεγάλο κτήριο που πρέπει να είναι καθαρό, ήσυχο, με χώρους πάρκινγκ, με γιατρούς και προσωπικό να σε εξυπηρετήσει οτι ώρα και να πας γιατι δεν προγραμματίζεις πότε θα πάθεις ατύχημα, με σύστημα, με οργάνωση, μπλα μπλα μπλα
            Ετσι ήταν ακριβώς. Πως βλέπαμε στις σειρές με τους γιατρούς, που μας τα πρήξανε τα τελευταία χρόνια; Έτσι ακριβώς. "

            Ακριβώς με τον ιδιο τρόπο περιεγραφα και εγω στους φίλους όταν γύρισα την κατάσταση σε ένα νοσοκομειο που ετυχε να πάω. Το τελευταιο βραδυ στη Μελβούρνη η μικρή του θειου έσπασε το χέρι της (για την ακριβεια εσπασε το κοκκαλο εντελώς) και σε δευτερο χρόνο πηγα και εγω να τη δω αλλα και να ζήσω λιγο το συστημα απο κοντά μιας και δυστυχώς μου δόθηκε αυτη η ευκαιρια. Ήταν σαν να ήμουν ηθοποιός και να έπαιζα στο greys anatomy! Υποτίθεται πως το νοσοκομείο ήταν πολύ busy εκεινο το βράδυ και όμως δεν άκουγες ψυχη. Υπήρχε πλήρη ενημέρωση από την αρχή από τους γιατρούς και γενικά μια αντιμετώπιση που στην ελλάδα δεν την συναντας ούτε σε ιδιωτικα νοσοκομεια όταν τα σκας χοντρα! Λίγο αργότερα το πήγαν το παιδι σε δωμάτιο μιας και θα έκανε εγχειρηση το πρωι. Ήταν ένα πεντακάθαρο δωματιο, όπως και όλο το νοσοκομειο βεβαια, με τρια κρεβάτια που τα χωρίζει μια κουρτινα το ενα από το άλλο, αναπαυτική πολυθρονα-κρεβατι για τον καθε συνοδο και φυσικά πριν φυγουμε ρωτησαν τη μαμα αν θα κοιμοταν εκει και της εφεραν σεντόνια και κουβέρτα για να κοιμηθει! (Δεν είδα αν της τα έστρωσαν κιολας!- και στην Ελλαδα έτσι μας κανουν...) Το πρωί οταν πήγαμε να δουμε τη μικρή μας έβγαλε ευγενικα καποια στιγμη μια νοσοκομα έξω και καθισαμε σε ένα σαλονακι-κουζινουλα που ειναι για τους επισκεπτες και σε αυτό μπορουσες να κανεις τοστ, καφε, να αφήσεις το φαγητο σου στο ψυγειο κλπ. Τοστ-καφε εννοειται τσαμπα. Η τουαλέτα ήταν τεράστια και πιο καθαρη και απο αυτη ενος 5στερου ξενοδοχειου! Αυτην ήταν η εμπειρία σε νοσοκομειο της Μελβούρνης και συγκεκριμενα το Austin.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #81
              Australia

              Agoriani s efxaristo yia tis plirofories...lift 20000 yia 3 mines nomizo einai arketa...20000 ypologizo ego yia tin oikogenia mou, menontas se enoikio...sou efxomai kali tyxi....

              Comment


                #82
                Originally posted by jojos71 View Post
                Agoriani s efxaristo yia tis plirofories...lift 20000 yia 3 mines nomizo einai arketa...20000 ypologizo ego yia tin oikogenia mou, menontas se enoikio...sou efxomai kali tyxi....

                DEMI Θέλεις να πεις

                Comment


                  #83
                  Originally posted by jojos71 View Post
                  Agoriani s efxaristo yia tis plirofories...lift 20000 yia 3 mines nomizo einai arketa...20000 ypologizo ego yia tin oikogenia mou, menontas se enoikio...sou efxomai kali tyxi....
                  Τα 20.000 ευρώ τα έχω βάλει σαν πάνω όριο αφού έρθει και ο άντρας μου με το γιό μου , για την πρώτη εγκατάσταση και χωρίς να υπολογίσω μισθους που πιθανόν να έχουν αρχίσει να τρέχουν. Γιατί αν στο 3μηνο δεν βρώ δουλειά θα γυρίσω πίσω και δεν θα έρθουν οι υπόλοιποι. Θα μείνω σε συγγενείς, με σπίτι και με δανεικό προσωπικό αυτοκίνητο στην αρχή. Θα χρειαστεί βέβαια να πάω και στο Perth γιατί εκεί κοιτάω για να βρώ δουλειά. Υπολογίζω κανά 2-3 μεταβάσεις στο Perth με εισητήρια και ξενοδοχείο, (για πιθανά Interview) κανά 2500 ευρώ αυτά τα έξοδα και κανά 2000 ευρώ όλα τα υπόλοιπα (χωρίς το εισητήριο Ελλάδα - Μελβούρνη - Αυστραλία) που το έχω αγοράσει ήδη. Δηλαδή κανά 5000 ευρώ για 2-3 μήνες νομίζω φτάνουν.

                  Comment


                    #84
                    agorianni kalispera,

                    gia ena paidaki 1-3 etwn poio einai to kostos gia ena paidiko stathmo gia oso ergazontai kai oi dyo goneis??

                    se euxaristw ek ton proteron....

                    Comment


                      #85
                      Australia

                      Kapios pou einai monimos katikos stin Australia kai theli na kani prosklisi se kapion filo tou apo Ellada posa xrimata prepei na desmefsi kai yia poso diastima??...opios xeri as mou apantisi...efxaristo ek ton proteron.........

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by jojos71 View Post
                        Kapios pou einai monimos katikos stin Australia kai theli na kani prosklisi se kapion filo tou apo Ellada posa xrimata prepei na desmefsi kai yia poso diastima??...opios xeri as mou apantisi...efxaristo ek ton proteron.........
                        Προσκλήσεις μεταξύ φίλων δεν γίνονται. Μόνο μεταξύ οικογενειών και μάλιστα 1ου βαθμού συγγένεια και μεταξύ εργοδοτών και υπαλλήλων.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by gepan21 View Post
                          agorianni kalispera,

                          gia ena paidaki 1-3 etwn poio einai to kostos gia ena paidiko stathmo gia oso ergazontai kai oi dyo goneis??

                          se euxaristw ek ton proteron....
                          Υπάρχουν πάρα πολλοί δημόσιοι σταθμοί με εξαιρετικές παροχές.

                          Comment


                            #88
                            ena endiktiko miniaio kostos????

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by gepan21 View Post
                              ena endiktiko miniaio kostos????
                              Τι κόστος στους δημόσιους δεν πληρώνεις.

                              Comment


                                #90
                                Agoriani,

                                Μια ερώτηση πρακτική. Στην μεταφορά των πραγμάτων που θα κάνεις με κοντέινερ τι είδους συσκευασίες χρησιμοποίησες? Παράδειγμα επειδή σκέπτομαι να μεταφέρω είδη ιματισμού , αυτά άμα μείνουν στο κοντέινερ και στο καράβι κανά μήνα το πιθανόν είναι να φτάσουν στην Αυστραλία μουχλιασμένα και κατεστραμένα. Για δώσε καμιά συμβουλή για το τρόπο συσκευασίας. Χαρτοκιβώτια, ξιλοκιβώτια, μπαούλα τι από όλα?

                                Comment

                                Working...
                                X