Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Νέα Ζηλανδία που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευκαιρίες σε πληροφορική και κατασκευές στη Νέα Ζηλανδία.

    Απόσπασμα της εφημερίδας " Εθνος "
    για την εργασία στο εξωτερικό, στις 25/10/2011.

    Comment


      #17
      Νέα Ζηλανδία : Η χώρα με τη μικρότερη διαφθορά στο πλανήτη.

      Corruption index 2011 from Transparency International.

      2011 Corruption Perceptions Index -- Results

      Νέα Ζηλανδία ( 1 ).Επίσης καλή βαθμολογία έχουν και οι παρακάτω χώρες:
      Σουηδία ( 4 ), Νορβηγία ( 6 ), Αυστραλία ( 8 ), Καναδάς ( 10 ), Γερμανία ( 14 ). Η Ελλάδα βρίσκεται στη θέση ( 80 ) μαζί με Ταϊλάνδη, Περού,
      Κολομβία και Μαρόκο. Διαφθορά, ένας απο τους σοβαρούς λόγους, μεταξύ άλλων, που η έλλαδα βρίκεται σε αυτή την κατάσταση.......

      Comment


        #18
        Χρήσιμες Ιστοσελίδες για τη Νέα Ζηλανδία.

        Άλλο ένα όμορφο βιντεάκι για το Auckland της Νέας Ζηλανδίας :





        1) Ιστοσελίδα για το Auckland της Νέας Ζηλανδίας :

        Auckland, New Zealand | Official visitor information


        2) The Official Auckland Facebook page :

        Visit Auckland, Auckland. Gefällt 149.078 Mal · 757 Personen sprechen darüber. Follow us to keep up with what’s on, what’s new, and the best things to see and do in Auckland, New Zealand. World-class...



        3) A photographic guide to New Zealand :

        Your photographic guide to New Zealand

        Facebook page :

        viewnewzealand.com. Gefällt 529 Mal. Welcome to our site dedicated to stunning photos and worth visiting places of New Zealand. To see more please visit www.viewnewzealand.com.



        4) Μεταναστευτική υπηρεσία Νέας Ζηλανδίας :

        Immigration New Zealand


        5) Visas, Work, Study, Live in New Zealand.

        New Zealand Now Home

        Facebook Page :

        New Zealand Know Before You Go. Gefällt 2.434 Mal. So many people put New Zealand on their bucket list. NZ is for the young at heart! Don't wait go now!



        6) Find government information fast!

        Search New Zealand Government


        7) Αναγνώριση εππαγελματικών προσόντων τα οποία έχουν αποκτηθεί
        στο εξωτερικό
        :
        " Recognition of qualifications gained overseas "

        International qualifications » NZQA


        8) Εύρεση κατοικίας στη Νέα Ζηλανδία :

        Homes for Rent - Realestate.co.nz

        Trade Me Property - New Zealand real estate. rentals, houses for sale & more

        Houses, Homes, Apartments & Properties For Rent in New Zealand

        Homepage - Department of Building and Housing

        Renting a Residential Property in New Zealand: Download the Guide | Immigration Perspectives & Success Stories

        Home Owners & Buyers Association of NZ

        Real Estate Agents Authority | Home


        9)
        Πανεπιστήμια στη Νέα Ζηλανδία :

        Universities New Zealand - Te P


        10) Τηλεοπτικά κανάλια της Νέας Ζηλανδίας :

        Home - TV3

        Latest News, Sport & Weather | TV Guide & On Demand TV Shows* | TVNZ


        11) Πρόγνωση καιρού για τη Νέα Ζηλανδία :

        Weather Forecasts, Snow Reports & Traffic Updates | TVNZ

        Comment


          #19
          Κανείς για ΝΖ ?
          Εγώ έχω Invitation to apply για skilled migrant visa και μάλλον θα κάνω το ταξίδι. Τώρα αν καταλήξω Αυστραλία τελικά θα δείξει.
          Μάλλον για CHCH που έχει πολλές δουλειές για μηχανικούς.
          Έχω ακούσει πολλά και καλά και κακά για ΝΖ.
          Paradise Lost

          Comment


            #20
            Το καλύτερο που θα κάνεις είναι να πας ο ίδιος εκεί.

            Originally posted by banskoboy View Post
            Κανείς για ΝΖ ?
            Εγώ έχω Invitation to apply για skilled migrant visa και μάλλον θα κάνω το ταξίδι. Τώρα αν καταλήξω Αυστραλία τελικά θα δείξει.
            Μάλλον για CHCH που έχει πολλές δουλειές για μηχανικούς.
            Έχω ακούσει πολλά και καλά και κακά για ΝΖ.

            Πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή, το να πάς κάτω και να διαπιστώσεις με τα ίδια σου τα μάτια τι παίζει ( Δυστυχώς η Νέα Ζηλανδία και η Αυστραλία δεν είναι και ακριβώς δίπλα στην ελλάδα, και έχει ένα κόστος το ταξίδι αυτό - Προσωπική μου άποψη : δεν θα το μετανιώσεις ). Προσωπική συμβουλή : ξεσκόνισε όσο μπορείς τα αγγλικά σου καλύτερα, οι Νεοζηλανδοί και οι Αυστραλοί έχουν περίεργες προφορές. Στην αρχή, μπορεί να σου μιλάνε και να καταλαβαίνεις λίγα πράγματα.

            To Christchurch είχε χτυπηθεί από τους σεισμούς πέρσι και πράγματι έχει μεγάλη ανάγκη από μηχανικούς και παρεμφερής ειδικότητες. Υπάρχουν πολλές δουλειές για μηχανικούς και παρεμφερή επαγγέλματα. Για την ζωή στο Christchurch μπορείς να δείς στο Blog που έχει η Artanis71, έχει μείνει εκεί 3 χρόνια, τώρα βρίσκεται στο Wellington.



            Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές ανταποκρίσεις ατόμων που ζούν και εργάζονται ήδη στη Νέα Ζηλανδία, για να πάρουμε περισσότερες πληροφορίες και να σχηματίσουμε μια σφαιρική άποψη. Μακάρι στο μέλλον να βρεθούν και άλλα άτομα και να γράψουν τις εμπειρίες τους από την Νέα Ζηλανδία, όπως έχουν κάνει και τα παιδία στο Forum της Αυστραλίας, όπου έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά.

            Το οικονομικό κέντρο της Νέας Ζηλανδίας είναι το Auckland, βρίσκεται ψηλά στο βόρειο νησί, πανέμορφη πόλη με πολύ καλή ποιότητα ζωής. Πρωτεύουσα του κράτους και διοικητικό κέντρο της χώρας είναι το Wellington, στο νότιο μέρος του βόρειου νησιού. Εκεί βρίσκονται οι περισσότερες κρατικές υπηρεσίες και το κοινοβούλιο. Γενικά το βόρειο νησί είναι πιό πυκνοκατοικημένο από το νότιο νησί. Το κλίμα είναι αρκετά ευμετάβλητο και συνήθως ο καιρός αλλάζει μέσα στη μέρα αρκετές φορές. Υπάρχουν βέβαια και στη Νέα Ζηλανδία μέρη όπου το κλίμα τους πλησιάζει αρκετά το μεσογειακό κλίμα, όπως η περιοχή του Hawke's Bay, στο βόρειο νησί, με κέντρο το πανέμορφο Napier. Στο Wellington βρίσκεται επίσης και η μεγαλύτερη ελληνική κοινότητα της χώρας. Τα τοπία της χώρας πάντως είναι πράγματι πανέμορφα.

            Η Αυστραλία είναι ο μεγάλος παίκτης στην περιοχή της Ωκεανίας. Μεγάλη οικονομία με μεγάλες πλουτοπαραγωγικές πηγές. Έχει επίσης και πιό ζεστό κλίμα από τη Νέα Ζηλανδία, επειδή βρίσκεται πιό ψηλά και είναι κοντά στον Ισημερινό. Και οι δύο χώρες πάντως έχουν έχουν καταπληκτική κρατική οργάνωση.

            Ο παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά στον πλανήτη. Παντού υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά. Τα βάζεις κάτω τα ζυγίζεις, και αναλόγως αποφασίσεις. Εγώ είχα την τύχη να γεννηθώ στη Νέα Ζηλανδία, ( ήρθα στην ελλάδα σε μικρή ηλικία, θυμάμαι αμυδρά κάποια πράγματα ), και έχω και την Νεοζηλανδέζικη υπηκοότητα. Μέχρι στιγμής έχω δουλειά, άλλα με αυτά που βλέπω γύρω μου και με την κατάσταση στην Ελλάδα να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, έχω αρχίσει να ανησυχώ.

            Comment


              #21
              Σίγουρα δεν μπορείς να μιλάς για μόνιμη μετανάστευση χωρίς να έχεις πάει καν σε μία χώρα και μάλιστα τόσο μακρινή.Θεωρώ ότι είναι ένα calculated risk το οποίο έχω κρίνει αποδεκτό. Η αλήθεια είναι ότι από το Νοέμβριο του 2010 περίπου δειλά δειλά ασχολήθηκα με το θέμα Νέα Ζηλανδία, η Αυστραλία προέκυψε καθαρά από σπόντα....
              Έχοντας ήδη πληρώσει το 50% των εξόδων για τη βίζα και με επίσημη πρόσκληση στα χέρια μου θα προτιμήσω τη ΝΖ παρά να πάω στην Αυστραλία με student visa και....βλέπουμε.
              Έχω και κάποιες πληροφορίες γιατί η ξαδέλφη μου είμαι παντρεμένη με kiwi....
              Το μεγάλο μου δίλημμα είναι νότιο ή βόρειο νησί αλλά αυτό μάλλον θα λυθεί επιτόπου!
              Πάντως το blog της Artanis μου έκοψε λίγο τη φόρα.
              ΥΓ μεταξύ σοβαρού και αστείου, τελικά ίσως πάω τις πιο ακριβές διακοπές της ζωής μου εν μέσω κρίσης.....
              Paradise Lost

              Comment


                #22
                Είσαι σε καλό δρόμο.

                Originally posted by banskoboy View Post
                Σίγουρα δεν μπορείς να μιλάς για μόνιμη μετανάστευση χωρίς να έχεις πάει καν σε μία χώρα και μάλιστα τόσο μακρινή.Θεωρώ ότι είναι ένα calculated risk το οποίο έχω κρίνει αποδεκτό. Η αλήθεια είναι ότι από το Νοέμβριο του 2010 περίπου δειλά δειλά ασχολήθηκα με το θέμα Νέα Ζηλανδία, η Αυστραλία προέκυψε καθαρά από σπόντα....
                Έχοντας ήδη πληρώσει το 50% των εξόδων για τη βίζα και με επίσημη πρόσκληση στα χέρια μου θα προτιμήσω τη ΝΖ παρά να πάω στην Αυστραλία με student visa και....βλέπουμε.
                Έχω και κάποιες πληροφορίες γιατί η ξαδέλφη μου είμαι παντρεμένη με kiwi....
                Το μεγάλο μου δίλημμα είναι νότιο ή βόρειο νησί αλλά αυτό μάλλον θα λυθεί επιτόπου!
                Πάντως το blog της Artanis μου έκοψε λίγο τη φόρα.
                ΥΓ μεταξύ σοβαρού και αστείου, τελικά ίσως πάω τις πιο ακριβές διακοπές της ζωής μου εν μέσω κρίσης.....
                Εφόσον έχεις επίσημη πρόσκληση στα χέρια σου, μην φοβάσε είσαι στον σωστό δρόμο.Έχεις και συγγενείς εκεί, που πολλές φορές βοηθάει και αυτό αρκετά. Με 6.5% ανεργία στην Νέα Ζηλανδία, σε σχέση με το 21% με 22% στην ελλάδα οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Μην ανησυχείς.
                Πάντως απο ότι βλέπω τον τελευταίο χρόνο, λόγω της κρίσης στην ελλάδα, καταφθάνουν στη Νέα Ζηλανδία καινούργια άτομα ( ιατροί, μηχανικοί, και αλλοί ).

                Σχετικά με το βόρειο ή το νότιο νησί όπως πολύ σωστά αναφέρεις, αυτό θα το λύσεις επιτόπου. Εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το βόρειο νησί, και ειδικά το Auckland και οι γύρω περιοχές. Και οι περιοχές γύρω από το Hawke's Bay δεν είναι και άσχημες.
                Πρώτη προτεραιότητα βέβαια είναι η δουλειά, αυτή θα σε οδηγήσει αρχικώς, και μετά βλέπεις.

                Μην σου κόβει τη φόρα το Blog της Artanis.
                Η Artanis πιστεύω έχει κάνει καλή δουλειά, γράφει τις προσωπικές τις εντυπώσεις και εμπειρίες απο την διαβίωση της στη Νέα Ζηλανδία.
                Στο μέλλον μπορεί να διαβάσεις την ανταπόκριση κάποιου άλλου, ο οποίος θα ζεί και θα εργάζεται στη Νέα Ζηλανδία, και θα τα βλέπει τα πράγματα διαφορετικά. Μην ξεχνάς ότι και εδώ στο patriotaki, θα διαβάσεις ανταποκρίσεις ατόμων τα οποία πήγαν σε μία χώρα και τελικά δεν τους άρεσε ή δεν τα βρήκαν όπως τα περίμεναν, και επέστρεψαν στην ελλάδα. Όπως και θα δείς άτομα τα οποία βρήκαν πραγματικά αυτό που περίμεναν στην χώρα που πήγαν, και ίσως και κάτι καλύτερο από αυτό. Έχει αναφερθεί και εδώ σε αυτό το Forum, ότι η μετανάστευση είναι κάτι το εντελώς προσωπικό, και είναι και πως τα βλέπει τα πράγματα ο καθένας. Να συνεχίζεις να διαβάζεις το Blog της, όλο και κάτι θα αποκομίσεις απο τη διαβίωση και τις εμπειρίες της στη Νέα Ζηλανδία. Μπορεί να σου φανούν χρήσιμες στο μέλλον και να αποφύγεις κάποιες κακοτοπιές.
                Καλό είναι να είσαι πάντα ενημερωμένος.

                Μην ξεχάσεις όταν με το καλό εγκατασταθείς στη Νέα Ζηλανδία, να γράψεις και την δική σου ανταποκρισή, εδώ στο patriotaki. Θα είναι πολύ χρήσιμη και ωφέλιμη για τα άτομα που θα θέλουν να κάνουν ότι έκανες και εσύ. Αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του Forum, να ενημερώνει. Όπως βρήκες βοήθεια και εσύ από εδώ, έτσι να δώσεις βοήθεια και σε κάποιον άλλο. Σου έυχομαι καλή τύχη, και να τα βρείς όπως τα περιμένεις.

                Υ.Γ: Πετυχημένο αυτό αυτό με τις διακοπές.Καλό.

                Comment


                  #23
                  4 θέσεις πάνω το Auckland της Νέας Ζηλανδίας, απo πέρσι.

                  Monocle's Most Livable Cities Index 2012

                  1 Zurich Switzerland (02)
                  2 Helsinki Finland (01)
                  3 Copenhagen Denmark (03)
                  4 Vienna Austria (06)
                  5 Munich Germany (04)
                  6 Melbourne Australia (05)
                  7 Tokyo Japan (09)
                  8 Sydney Australia (07)
                  9 Auckland New Zealand (13)
                  10 Stockholm Sweden (11)

                  Mέσα στη παρένθεση είναι η περσινή τους βαθμολογία (2011).
                  Με την Αυστραλία να έχει επίσης 2 πόλεις μέσα στη δεκάδα,
                  ( Melbourne, Sydney ).

                  Link :

                  Auckland named one of world's top 10 cities | Stuff.co.nz

                  Comment


                    #24
                    New Zealand Country Profile 2011.

                    Comment


                      #25
                      The Global Competitiveness Index 2011-2012 rankings.

                      Έκθεση για την Παγκόσμια Ανταγωνιστικότητα 2011-2012.



                      Αυστραλία στη Θέση 20.
                      Νέα Ζηλανδία στη Θέση 25.
                      Ελλάδα στη Θέση 90 (!), μαζί με Λίβανο, Γεωργία, Ελ Σαλβαδόρ και Αρμενία.
                      Άλλος ένας σημαντικός παράγοντας, για την άσχημη κατάσταση στην Ελλάδα.

                      Comment


                        #26
                        100% Pure New Zealand.




                        New Zealand 100% Pure | Official Travel information from Tourism New Zealand

                        Facebook Page :


                        100% Pure New Zealand. Gefällt 3.084.204 Mal · 17.040 Personen sprechen darüber. Kia ora, welcome to Tourism New Zealand’s official account. Tag @purenewzealand to be featured.


                        Challenging New Zealand's '100 percent pure' reputation
                        :

                        ( Video )

                        Challenging New Zealand's '100 percent pure' reputation - Campbell Live - Video - 3 News
                        ( Actually, it seems more like 56.6% Pure New Zealand ).

                        Comment


                          #27
                          Άλλη μια ανταπόκριση έλληνα, ο οποίος μετανάστευσε στο Auckland της Νέας Ζηλανδίας.

                          Απόσπασμα από την εκπομπή "Μένουμε Ελλάδα" της ΝΕΤ.
                          Η ανταπόκριση βρίσκεται στη διάρκεια της εκπομπής, από το 51' : 20''
                          εώς το 01: 02': 40''.

                          Στο παρακάτω Webpage:

                          17/07/2012 - WebTv

                          Ως σύνοψη θα έλεγα τα εξής :

                          Βασικός Μισθός : 1.300 Euro.
                          Μέσος Μισθός : 2.000 Euro.
                          Ο Μισθός φορολογείται από το πρώτο σέντ.
                          Ενδεικτικές τιμές :
                          Γεύμα σε ένα μέτριο εστιατόριο : 25 Euro.
                          1 λίτρο γάλα : 1.20 Euro.
                          Τα Ενοίκια είναι ακριβότερα από την ελλάδα ( Βέβαια, σε σπίτια
                          μονοκατοικίες με κήπο κ.τ.λ, όχι σε διαμέρισμα ).
                          Εγκληματικότητα πολύ μικρή.
                          Πολύ οργανωμένο κράτος.
                          Ποιότητα ζωής εξαιρετική.
                          Οι διαδικασίες για έκδοση visas, για τους ιατρούς είναι
                          εύκολες.
                          Τυχεροί όσοι έχουν την Νεοζηλανδέζικη υπηκοότητα,
                          ( όπως ο κύριος στην ανταπόκριση ).

                          Comment


                            #28
                            A fantastic overview of New Zealand and Immigration to New Zealand.

                            Is New Zealand for You ?

                            Comment


                              #29
                              Επαγγέλματα και ειδικότητες, τις οποίες χρειάζεται η Νέα Ζηλανδία.

                              Essential Skills in Demand Lists, for New Zealand.

                              If your skill appears on New Zealand's Immediate or Long Term Skill Shortage Lists, obtaining a work visa may be easier for you...


                              Immediate Skill Shortage List :




                              Long Term Skill Shortage List :



                              Canterbury Skill Shortage List :



                              Useful links:

                              Essential Skills In Demand Lists

                              Review of the Essential Skills in Demand Lists

                              Comment


                                #30
                                nz35 είδα τις λίστες που έβαλες.Να σε ρωτήσω κάτι;Αν το επάγγελμα είναι στην Immediate Skill Shortage List τι γίνεται μετά;Που μπορείς να απευθυνθείς;...Άσε οκ το βρήκα.

                                Comment

                                Working...
                                X