Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Νέα Ζηλανδία που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ένα 2ωρο αφιέρωμα στον Ελληνισμό της Νέας Ζηλανδίας από την ΕΤ3.(2013)

    Από την εκπομπή "Αληθινά Σενάρια" στην ΕΤ3.

    Περιγραφή του πρώτου μέρους της εκπομπής "Νέα Ζηλανδία ", (διάρκεια 48' λεπτά) :

    Ο Νίκος Ασλανίδης καταγράφει με το φακό της εκπομπής τα σημαντικότερα στοιχεία της καθημερινότητας και του πολιτισμού των κατοίκων της περιοχής, αναζητώντας ταυτόχρονα τα χνάρια των Ελλήνων που μετανάστευσαν εκεί στο παρελθόν, αλλά και των σημερινών νέο-μεταναστών που ολοένα πληθαίνουν λόγω κρίσης.
    Η Νέα Ζηλανδία είναι μια χώρα που αποτελείται από δύο μεγάλα και πολλά μικρότερα νησιά, στο νοτιοδυτικό Ειρηνικό Ωκεανό. Αν και σε έκταση είναι διπλάσια από την Ελλάδα, ο πληθυσμός της δεν υπερβαίνει τα 4.500.000 κατοίκους. Πρώτοι της κάτοικοι ήταν οι Μαορί, οι οποίοι εγκαταστάθηκαν εκεί από την Πολυνησία πριν από 800 χρόνια. Οι Ευρωπαίοι έφτασαν μετά τον 17ο αιώνα. Μεγαλύτερη πόλη είναι το Ώκλαντ, αλλά πρωτεύουσα είναι το Ουέλιγκτον με 400.000 κατοίκους, όπου ζουν και οι περισσότεροι Έλληνες.
    Περίπου 6.000 ήταν οι Έλληνες που μετανάστευσαν στην περιοχή, μετά το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Η εκπομπή παρουσιάζει μία συγκινητική ιστορία αγάπης που κρύβεται πίσω από αυτό το μεγάλο κύμα μεταναστών: Ο Νεντ Νέϊθαν, ένας Μαορί που είχε έρθει στη Ελλάδα μαζί με άλλους 7.000 Νεοζηλανδούς για να πολεμήσουν εναντίον των ναζί, τραυματίστηκε σοβαρά στη μάχη του Μάλεμε και σώθηκε από μια οικογένεια Κρητικών. Όταν επέστρεψε στην πατρίδα του μίλησε στον κυβερνήτη της Νέας Ζηλανδίας και τον έπεισε να προσκαλέσουν εκεί Έλληνες που ήταν εξαθλιωμένοι μετά τον εμφύλιο πόλεμο. Ανάμεσα τους ήταν και η Κατίνα Τοράκη, από την οικογένεια των Κρητικών που τον περιέθαλψαν, την οποία τελικά παντρεύτηκε.
    Η Νέα Ζηλανδία ψηφίστηκε πρόσφατα ως η τρίτη χώρα παγκοσμίως ως προς το βιοτικό επίπεδο. Παρόλο που το κόστος ζωής θεωρείται ακριβό και η νομοθεσία μετανάστευσης αυστηρή, πολλοί είναι οι Έλληνες που μετά την κρίση επιλέγουν τη μακρινή αυτή χώρα για να δοκιμάσουν την τύχη τους. Ήδη, περισσότερες από 400 οικογένειες Ελλήνων έχουν εγκατασταθεί στη Νέα Ζηλανδία την τελευταία τριετία, αναζητώντας ένα καλύτερο αύριο.

    ( Στο video μιλάνε παλαιοί και νέοι Έλληνες μετανάστες, απο Wellington και Auckland )

    Link για το πρώτο μέρος του Video, από την Ελληνική κοινότητα του Auckland στη ΝΖ :

    HTML Code:
    https://docs.google.com/file/d/0Bxu2dCS7Q1SbVHpITTY2azRxRG8/edit?pli=1

    Comment


      Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του

      Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και είναι ελεύθερος να έχει τη γνώμη του. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε και έχουμε τις ίδιες εμπειρίες. Εγώ θεωρώ οτι είμαστε τυχεροί, εγώ και η οικογένειά μου, που γυρίσαμε στην Ελλάδα "ολόκληροι", και δεν σκοτωθήκαμε πχ στους σεισμούς του Christchurch, ή που δεν αρρωστήσαμε από οτιδήποτε άλλο σοβαρότερο, από αυτά που αρρωστήσαμε...Δεν μπορώ να πείσω, ούτε και θέλω να πείσω τον οποιοδήποτε σχετικοάσχετο να πάει ΝΖ ή να μην πάει, γούστο του και καπέλο του να κάνει ό,τι θέλει! Όσο για το μπλογκ που διατηρώ, τα έχουμε ξαναπεί αυτά: Είναι δικό μου, και αυτά που γράφω τα έχω ζήσει και είναι πραγματικά γεγονότα, και για του λόγου το αληθές, πάντα στο τέλος των αναρτήσεων, παραθέτω ΝΖηλανδικά λινκ. Όποιος θέλει, μπορεί να ανατρέξει σε αυτά, ή να τα χρησιμοποιήσει σαν μπούσουλα για την περαιτέρω διαδικτυακή ενημέρωσή του. Διαφορετικά, όποιος ενοχλείται, ας μην διαβάζει το μπλογκ, ή ας ανοίξει ένα δικό του.
      Εγώ τουλάχιστον, προσπάθησα να ενημερώσω για τα καθημερινά προβλήματα που αντιμετώπισα, με όσον το δυνατόν περισσότερη αντικειμενικότητα. Ούτε έκρινα, ούτε συνέκρινα (αυτό το έχει αναλάβει αυτοβούλως ο ΔΡ) και σίγουρα δεν κολάκεψα ούτε και ωραιοποίησα τα πράγματα. Ίσως αυτό ακριβώς να θέλανε, ορισμένοι, αλλά εγώ δεν μπορούσα να παριστάνω την κουφή, τυφλή, μουγκή και αναίσθητη. Τα όμορφα τα ανέφερα πάντα, όπως και τα άσχημα, και προσπάθησα να κρατήσω μια ισορροπία. Αν μπορείτε, κάντε το κι εσείς...
      Τεσπά, οι αναρτήσεις από ΝΖ τελείωσαν, μιας και εγκαταλείψαμε τη χώρα και γυρίσαμε πίσω στην δική μας, οπότε μπορείτε πλέον να κοιμάστε όλοι, ήσυχοι.
      Καληνύχτα σας, κύριοι .

      Comment


        Artanis 71, ο καθένας που μπαίνει εδώ μέσα στο forum, προσπαθεί να αντλήσει όσες περισσότερες πληροφορίες μπορεί, για την χώρα που τον ενδιαφέρει να μεταναστεύσει.
        Καμία χώρα στον πλανήτη που ζούμε δεν είναι τέλεια, όλες έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.
        Ο ενδιαφερόμενος ζυγίζει τα θετικά και τα αρνητικά που του προσφέρει η κάθε χώρα και αναλόγως, τι ψάχνει και τι ζητάει, παίρνει τις αποφάσεις του.
        Το έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν, ότι η δουλειά που έχετε κάνει στο Blog σας, για τη Νέα Ζηλανδία, είναι καλή και χρήσιμη. Και καλό είναι να την μελετάει κάποιος, μαζί με τόσες άλλες ανταποκρίσεις που υπάρχουν στο διαδίκτυο για τη Νέα Ζηλανδία.
        Όλες οι εμπειρίες των ανθρώπων που έχουν ζήσει στο εξωτερικό είναι χρήσιμες, και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές ( αρκεί να εκφράζονται με κόσμιο τρόπο και με σεβασμό προς το συνομιλητή μας ). Προσωπικές κόντρες και διαφορές, πιστεύω προσωπικά, ότι δεν ενδιαφέρουν τον αναγνώστη αυτού του forum, και δεν είναι και ωφέλιμες.
        Λύπαμαι πραγματικά, που σας έτυχαν οι παραπάνω καταστάσεις κατά την διάρκεια της διαμονής σας στη Νέα Ζηλανδία. Σας εύχομαι καλή συνέχεια στη διαβιωσή σας στην Ελλάδα.

        Comment


          Το δεύτερο μέρος του αφιερώματος στην Νέα Ζηλανδία από την ΕΤ3.(2013)

          Από την εκπομπή "Αληθινά Σενάρια" στην ΕΤ3.

          Περιγραφή του δεύτερου μέρους της εκπομπής "Ο ελληνισμός της Νέας Ζηλανδίας",
          (διάρκεια 48' λεπτά) :

          Στο δεύτερο μέρος του αφιερώματος στους Έλληνες που ζουν κυριολεκτικά στην άλλη άκρη της Γης, ο Νίκος Ασλανίδης καταγράφει ενδιαφέρουσες και συγκινητικές ιστορίες συμπατριωτών μας που πήραν το δρόμο της ξενιτιάς, με την ελπίδα ότι θα έχουν ένα καλύτερο αύριο. Ανάμεσά τους, ένας ιερωμένος που διδάσκει εθελοντικά ελληνικά και κωπηλασία στα παιδιά των ομογενών, αλλά και οι μοναχοί της ελληνορθόδοξης Μονής Ταξιαρχών, που βρίσκεται εκατό χιλιόμετρα μακριά από την πρωτεύουσα Ουέλιγκτον.
          Είναι χαρακτηριστικό ότι αρκετοί από τους παλαιότερους Έλληνες μετανάστες που αποφάσισαν να επιστρέψουν στην πατρίδα, βρέθηκαν τελικά αντιμέτωποι με την οικονομική κρίση και αναγκάστηκαν να ξαναγυρίσουν πίσω, αναζητώντας δουλειά. Την ίδια περίοδο, η κρίση έγινε η αιτία για ένα νέο κύμα φυγής στη Νέα Ζηλανδία, το οποίο αριθμεί περισσότερους από χίλιους ακόμη Έλληνες.

          ( Στο video μιλάνε αρκετοί έλληνες νεομετανάστες απο Auckland και Wellington )

          Link για το δεύτερο μέρος του video, από την Ελληνική κοινότητα του Auckland στη ΝΖ :

          HTML Code:
          https://docs.google.com/file/d/0Bxu2dCS7Q1SbdDNWNENCOXZGdkk/edit?pli=1

          Comment


            Ναί, είναι εύκολο για τους Νεοζηλανδούς να μπούν και να δουλέψουν
            στην Αυστραλία. Το ίδιο ισχύει και για τους Αυστραλούς στη Νέα Ζηλανδία.
            Η Αυστραλία είναι πολύ μεγαλύτερη οικονομία από τη Νέα Ζηλανδία,
            οπότε οι ευκαιρίες είναι περισσότερες στην Αυστραλία.

            Χρήσιμα Links για τις σχέσεις μεταξύ Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας:

            New Zealand and Australia | Relationship between New Zealand and Australia | Australia | NZEmbassy.com

            Australia-New Zealand relations - Australian High Commission

            Και μιά ανταπόκριση από μια Αυστραλέζα που ζεί στη Νέα Ζηλανδία :

            Nicky Park: An Aussie living in NZ - Life & Style - NZ Herald News

            Comment


              Employment News.

              Job vacancies on the rise again - Employment - NZ Herald News

              Imported workers fill rebuild gaps - Business - NZ Herald News

              Useful Link :

              Home | BCITO

              Comment


                Η σελίδα στο Facebook της Ελληνικής κοινότητας στο Christchurch της Νέας Ζηλανδίας.


                https://www.facebook.com/groups/237655919627794/



                Χρήσιμο Link για το online learning στη NZ, από μια ελληνίδα καθηγήτρια στο Christchurch :

                Quest for Ithaca


                Link από μια Ελληνική Κατασκευαστική εταιρεία στο Christchurch.

                Olympicon – Steel Constructions

                Facebook page :

                Comment


                  Θερμή παράκληση πρός τα μέλη του forum.

                  Ο σκοπός αυτού του forum, είναι να ενημερώνει όσο είναι δυνατόν περισσότερο για τις συνθήκες ζωής που υπάρχουν στις χώρες του εξωτερικού. Ό καθένας γράφει τις προσωπικές του εμπειρίες και εντυπώσεις από την διαβίωση του στη χώρα που διαμένει.

                  Θα παρακαλέσω η όλη ανταλλαγή απόψεων, για τη ζωή στο εξωτερικό, να παραμείνει στο επίπεδο της ενημέρωσης και μόνο.
                  Διαφορές και αντιπαραθέσεις, πιστεύω προσωπικά, ότι δεν ωφελούν και δεν ενδιαφέρουν τον αναγνώστη αυτού του forum.
                  Θερμή παράκληση παρακαλώ.....

                  Comment


                    Originally posted by nz35 View Post
                    Ο σκοπός αυτού του forum, είναι να ενημερώνει όσο είναι δυνατόν περισσότερο για τις συνθήκες ζωής που υπάρχουν στις χώρες του εξωτερικού. Ό καθένας γράφει τις προσωπικές του εμπειρίες και εντυπώσεις από την διαβίωση του στη χώρα που διαμένει.

                    Θα παρακαλέσω η όλη ανταλλαγή απόψεων, για τη ζωή στο εξωτερικό, να παραμείνει στο επίπεδο της ενημέρωσης και μόνο.
                    Διαφορές και αντιπαραθέσεις, πιστεύω προσωπικά, ότι δεν ωφελούν και δεν ενδιαφέρουν τον αναγνώστη αυτού του forum.
                    Θερμή παράκληση παρακαλώ.....
                    Εχεις δικιο και δε θα επαναληφθει αλλα αυτη η χωρα μας αγαπαει και μας προσφερει το ψωμι που τρωμε. Ευτυχως που ειμαι εδω και μπορω να βοηθαω την οικογενεια μου στην Ελλαδα. Φιλε nz35 ελατε εδω να δειτε. Ειναι ευκολο. Αν δεν πατε στο γκετο του Ωκλαντ θα περασετε τελεια.

                    Comment


                      Εμένα πραγματικά με ενδιαφέρει να ενημερωθώ σχετικά με την κατάσταση στη ΝΖ όμως δεν καταλαβαίνω όλη αυτή την εμμονή , είτε εναντίον αυτής της χώρας, είτε εναντίον συγκεκριμένων μελών. Ας κάνουμε όλο αυτό το εγχείρημα λίγο πιο εύκολο για όσους θέλουν ΑΠΛΑ να ενημερωθούν για αυτή την όμορφη χώρα, δίνοντας ίσως και συγκεκριμένες πληροφορίες όταν ζητούνται από όσους θέλουν να μάθουν πως λειτουργούν εκεί τα πράγματα. Αυτό σαν παράκληση και με καλή διάθεση προς όλους...

                      Comment


                        Originally posted by dim-mar View Post
                        Ας κάνουμε όλο αυτό το εγχείρημα λίγο πιο εύκολο για όσους θέλουν ΑΠΛΑ να ενημερωθούν για αυτή την όμορφη χώρα, δίνοντας ίσως και συγκεκριμένες πληροφορίες όταν ζητούνται από όσους θέλουν να μάθουν πως λειτουργούν εκεί τα πράγματα. Αυτό σαν παράκληση και με καλή διάθεση προς όλους...

                        Έτσι ακριβώς είναι.

                        Comment


                          Ρε φιλε εισαι κινητη εγκυκλοπαιδεια.
                          εχω πολυ μελετη ακομα.
                          Ηθελα να μεταναστευσω, τωρα ειμαι στη φαση να παω ΝΖ κατα τον Νοεμβρη να δω πως ειναι τα πραγματα εκει.
                          Βεβαια θα ξεσκονισω τα αγγλικα μου, γιατι οπως καταλαβαινω θα τα βρω μπαστουνια.
                          Σκεφτομαι να αγορασω μια μοτο και να ταξιδεψω σε ολη την ΝΖ, κανας μηνας φτανει?
                          Ημουν Αμστερνταμ στην καλη εποχη και δεν ειχα προβλημα, ουτε μειωνοτητας, ουτε με τις φυλες που ζουσαν εκει.
                          θα ηθελα να ζησω με τους μαορι δεν εχω προβλημα ενταξης και εχω παρα μα παρα πολλες γνωσεις ηλεκτρολογου, μηχανικου, σιδερα, υδραυλικων συστηματων με λαδια, ηλεκτροσυγκολητη, εργοδηγου,εχω μια εταιρεια και κατασκευαζουμε μηχανικες θεσεις σταθμευσης και αναβατορια ΑΜΕΑ και φορτιων.
                          Εχουμε δουλεια αλλα ειμαι απογοητευμενος με το κρατος και τα συστηματατα εδω, αισθανομαι υποτιμημενος.
                          Δεν θελω να φανω υπεροπτης με αυτα που γραφω, αλλα εχω 38 χρονια ενσημα στις κατασκευες.

                          Σινεχιζω να σε διαβαζω!
                          Keep walking..................

                          Comment


                            Originally posted by epicourosan View Post
                            Ρε φιλε εισαι κινητη εγκυκλοπαιδεια.
                            εχω πολυ μελετη ακομα.
                            Ηθελα να μεταναστευσω, τωρα ειμαι στη φαση να παω ΝΖ κατα τον Νοεμβρη να δω πως ειναι τα πραγματα εκει.
                            Βεβαια θα ξεσκονισω τα αγγλικα μου, γιατι οπως καταλαβαινω θα τα βρω μπαστουνια.
                            Σκεφτομαι να αγορασω μια μοτο και να ταξιδεψω σε ολη την ΝΖ, κανας μηνας φτανει?
                            Ημουν Αμστερνταμ στην καλη εποχη και δεν ειχα προβλημα, ουτε μειωνοτητας, ουτε με τις φυλες που ζουσαν εκει.
                            θα ηθελα να ζησω με τους μαορι δεν εχω προβλημα ενταξης και εχω παρα μα παρα πολλες γνωσεις ηλεκτρολογου, μηχανικου, σιδερα, υδραυλικων συστηματων με λαδια, ηλεκτροσυγκολητη, εργοδηγου,εχω μια εταιρεια και κατασκευαζουμε μηχανικες θεσεις σταθμευσης και αναβατορια ΑΜΕΑ και φορτιων.
                            Εχουμε δουλεια αλλα ειμαι απογοητευμενος με το κρατος και τα συστηματατα εδω, αισθανομαι υποτιμημενος.
                            Δεν θελω να φανω υπεροπτης με αυτα που γραφω, αλλα εχω 38 χρονια ενσημα στις κατασκευες.

                            Σινεχιζω να σε διαβαζω!
                            Keep walking..................

                            Ένας μήνας, καλός είναι, για να πάρεις μια γεύση του τι εστί Νέα Ζηλανδία και να δείς εάν θα σου αρέσει.
                            Μήν ξεχνάς, είναι και μεγαλύτερη χώρα από την Ελλάδα. Το διπλάσιο μέγεθος.
                            Μελέτησε καλά το Forum, και σχεδόν όλες οι απορίες σου θα απαντηθούν.
                            Τα παιδία που γράφουν εδώ μέσα, ενημερώνουν όσο μπορούν και έχουν κάνει καλή δουλειά.

                            Υ.Γ : Θα σου έλεγα επίσης να επικοινωνήσεις και με την ελληνική κοινότητα στο Auckland εδώ, και να μιλήσεις με άτομα που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη ΝΖ,( γιατί εγώ βρίσκομαι στην Ελλάδα ), και οι οποίοι έχουν μεταναστεύσει εκεί σχετικά πρόσφατα. Έτσι θα πάρεις πίο άμεσες και περισσότερες πληροφορίες για το πώς είναι τα πράγματα, αυτή τη στιγμή, στη Νέα Ζηλανδία.

                            Comment

                            Working...
                            X