Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Νέα Ζηλανδία που μπορεί να ενδιαφέρουν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Air NZ ranks amongst world's safest airlines.

    Air NZ ranks amongst world's safest airlines - One News | TVNZ

    Comment


      #92
      Αλλαγή του γραφείου κατάθεσης Visas, από κατοίκους της Δυτικής Ευρώπης.

      Από τις 10 Δεκεμβρίου 2012, οι ενδιαφερόμενοι από την Δυτική Ευρώπη ( π.χ Ελλάδα ), για να διεκπεραιώσουν τις
      αιτήσεις τους για Visa θα πρέπει να επικοινωνούν με το Immigration New Zealand Visa Application Centre (VAC) στο Λονδίνο.

      Links :

      visas-western-europe



      Η πρεσβεία της Νέας Ζηλανδίας στη Ρώμη της Ιταλίας, που ήταν μέχρι πρότινος υπεύθυνη για την Ελλάδα,
      δεν δέχεται πλέον αιτήσεις για Visas. Όλες οι αιτήσεις πρέπει να στέλνονται στο Λονδίνο.

      Link :

      NZEmbassy.com

      Χρήσιμο :

      New Zealand Residence Programme: Skilled Migrant Category fortnightly selection.
      Selection of Expressions of Interest (EOI) under the Skilled Migrant Category on 9 January 2013.

      Link :

      EOI 9 January 2013

      News

      Comment


        #93
        Οι πιο ελεύθερες και οι πιο ανελεύθερες χώρες του κόσμου.

        Οι χώρες με την καλύτερη κατάταξη:

        1. Νέα Ζηλανδία
        2. Ολλανδία
        3. Χονγκ Κονγκ
        4. Αυστραλία - Καναδάς - Ιρλανδία
        7. ΗΠΑ - Δανία
        9. Ιαπωνία - Εσθονία

        Links :

        Οι πιο ελεύθερες και οι πιο ανελεύθερες χώρες του κόσμου

        Towards a Worldwide Index of Human Freedom | Fraser Institute

        Comment


          #94
          The latest jobs in skill shortage. ( Up to date as of 09.01.13 )

          The latest jobs in skill shortage | 09 Jan 2013 | Working In New Zealand

          Comment


            #95
            New visa rule to help New Zealanders into Canterbury rebuild jobs.

            beehive.govt.nz - New visa rule to help New Zealanders into Canterbury rebuild jobs

            Skills hub streamlined process

            New skills hub process qanda

            Comment


              #96
              Kia Ora, Μενω στη μονη χωρα που ακομα αγαπαει την Ελλαδα και θελω να σχολιασω τις δικες μου αποψεις εχοντας μεινει πολυ εδω. Μενω στο Invercargill το τελος της Νεας Ζηλανδιας και ευτυχως ειμαι μονιμος κατοικος. Απο οτι βλεπω οσοι ερχονται εδω κατι τους χαλαει. Ακριβες οι στολες για το σχολειο (σιγα ρε παιδια 70 ευρω σας χαλασε μονο τα παπουτσια στην Ελλαδα τα σπορτεξ θελατε πανω απο μια κατοσταρα)τους χαλαει που πινουνε (δεν εχω δει παντως πρεζονια αλα Ομονοια να παρακαλανε για τη δοση και να τρυπιουνται στο δρομο), οι αυτοκτονιες ειναι πολυ λιγες αλλα εχουνε μεγαλη καλυψη, ανεργια εχει μονο το Οκλαντ (η πολη μου 1%)σιγα τις συμοριες (στην αρχη εμεινα Οκλαντ για 6 μηνες στο Μανουκαου αμα ξερετε και κανεις δε με ενοχλησε και οι οικογενειες μια χαρα ειναι οι περισσοτερες και οπως σε ολες τις χωρες εχουν τα προβληματα τους. Εγω ξερω οτι εδω οι Μαορι και οι πακεχα με εχουν στα ωπα ωπα εχουν καλη καρδια ολοι και κανεις δε βρεθηκε να μου κανει πλακα για την Ελλαδα ισα ισα ολοι εχουν μια παρηγορητικη γνησια σταση. Το προβλημα ειναι οτι ερχονται απο την Ελλαδα και μπαινουνε στο γκετο μονο με την κοινοτητα και μετα παραπονιουνται γιατι δεν εντασσονται. Μια χαρα εχω ενταχθει εδω και μια φορα πηγα Ουελλινγτον να βγαλω διαβατηριο. Εγω εχω να πω οτι εδω σε αντιθεση με την Αυστραλια ερχεται οποιος πραγματικα θελει και του αρεσει να συναναστραφει και με αλλες κουλτουρες. Οσο για τη θητεια που λες εγω εκανα με το παλιο συστημα τριζωνικο και εμαθα να κανω ψυχαναλυση στις λαμπες. Ευτυχως που τους εχει μεινει μια αγνοτητα. εμενα παντως στην κλινικη ολοι οι απειθαρχοι νεοι ειναι ευγενεστατοι και οι γονεις επιμενουν τα παιδια τους να λενε ευχαριστω και να σεβονται την κλινικη

              Comment


                #97
                Originally posted by Antonios
                Kia Ora, Μενω στη μονη χωρα που ακομα αγαπαει την Ελλαδα και θελω να σχολιασω τις δικες μου αποψεις εχοντας μεινει πολυ εδω. Μενω στο Invercargill το τελος της Νεας Ζηλανδιας και ευτυχως ειμαι μονιμος κατοικος. Απο οτι βλεπω οσοι ερχονται εδω κατι τους χαλαει. Ακριβες οι στολες για το σχολειο (σιγα ρε παιδια 70 ευρω σας χαλασε μονο τα παπουτσια στην Ελλαδα τα σπορτεξ θελατε πανω απο μια κατοσταρα)τους χαλαει που πινουνε (δεν εχω δει παντως πρεζονια αλα Ομονοια να παρακαλανε για τη δοση και να τρυπιουνται στο δρομο), οι αυτοκτονιες ειναι πολυ λιγες αλλα εχουνε μεγαλη καλυψη, ανεργια εχει μονο το Οκλαντ (η πολη μου 1%)σιγα τις συμοριες (στην αρχη εμεινα Οκλαντ για 6 μηνες στο Μανουκαου αμα ξερετε και κανεις δε με ενοχλησε και οι οικογενειες μια χαρα ειναι οι περισσοτερες και οπως σε ολες τις χωρες εχουν τα προβληματα τους. Εγω ξερω οτι εδω οι Μαορι και οι πακεχα με εχουν στα ωπα ωπα εχουν καλη καρδια ολοι και κανεις δε βρεθηκε να μου κανει πλακα για την Ελλαδα ισα ισα ολοι εχουν μια παρηγορητικη γνησια σταση. Το προβλημα ειναι οτι ερχονται απο την Ελλαδα και μπαινουνε στο γκετο μονο με την κοινοτητα και μετα παραπονιουνται γιατι δεν εντασσονται. Μια χαρα εχω ενταχθει εδω και μια φορα πηγα Ουελλινγτον να βγαλω διαβατηριο. Και εχεις βεβαια και την Αρτανις71 την ψωναρα με το ψωνομπλογκ που τη χαλανε ολα. Αμα σε χαλαγανε αγαπη μου να μην δεχοτανε ο αντρας σου να διοριστει στο ελληνικο σχολειο και ολο φευγεις και ολο εδω εισαι. Εγω εχω να πω οτι εδω σε αντιθεση με την Αυστραλια ερχεται οποιος πραγματικα θελει και του αρεσει να συναναστραφει και με αλλες κουλτουρες. Ευτυχως που τους εχει μεινει μια αγνοτητα. Eμενα παντως στην κλινικη ολοι οι απειθαρχοι νεοι ειναι ευγενεστατοι και οι γονεις επιμενουν τα παιδια τους να λενε ευχαριστω και να σεβονται την κλινικη

                Εξω οι ψωναρες και οι καραγκιοζομπλογερισσες απο τη Νεα Ζηλανδια. Αγνοηστε τις μπουρδες

                Antonios, μιας και είσαι αρκετά χρόνια στη Νέα Ζηλανδία, κάνε τον κόπο εαν θές, και γράψε την ανταπόκριση σου εδώ :
                ( βάλε μέσα σε παρένθεση Νέα Ζηλανδία )

                Ανταπόκριση απο την Αυστραλία

                Επειδή βλέπω και μιλάς για κλινικές, υποθέτω πως είσαι γιατρός. Πιστεύω η ανταπόκριση σου θα είναι πολύ χρήσιμη
                για τους γιατρούς που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, και θα θέλουν να εργαστούν στην Νέα Ζηλανδία.
                Ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη σημαντικό μεταναστευτικό ρεύμα πρός το εξωτερικό από γιατρούς. Κοίτα το παρακάτω Link :

                Πρώτο ΘΕΜΑ online : Η μεγάλη «έξοδος» των Ελλήνων γιατρών - Ελλάδα

                Εάν διαβάσεις το forum θα δείς ότι ακούγονται όλες οι απόψεις : και αυτοί που πήγαν σε μία χώρα η οποία τους άρεσε και κατάφεραν να μείνουν, και αυτοί που πήγαν σε μια χώρα η οποία τελικά δεν τους άρεσε και έφυγαν. Ό καθένας γράφει τις προσωπικές του εμπειρίες και εντυπώσεις από την διαβίωση του στη χώρα που διαμένει. Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Όπως μου έλεγε και ένας παλιός μετανάστης : ο ενημερωμένος μετανάστης έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να πετύχει, από κάποιον άλλο που δεν γνωρίζει. Καλημέρα.

                Comment


                  #98
                  Εάν μπορούν οι Moderators του forum να βάλουν και αυτή την ανάρτηση, μαζί με τα άλλα post
                  στο τμήμα της Νέας Ζηλανδίας. Για να μην είναι σκορπισμένα. Ευχαριστώ.

                  Comment


                    #99
                    Antonios: Για όλες τις χώρες, ΜΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ, έχω ακούσει πολλά θετικά και πολλά αρνητικά σχόλια. ΚΑΙ πολύ θετικά ΚΑΙ πολύ αρνητικά. Το πως βιώνει ο καθένας τα πράγματα στην μετανάστευση είναι προσωπικό και έχει να κάνει με το ποιος είναι, που ζει, τύχη και άλλα πολλά....
                    Προσπαθούμε κάθε φορά να συλλέξουμε πληροφορίες, να συγκρίνουμε τα πράγματα και να δούμε τι ταιριάζει στον καθένα.
                    Ας μην είμαστε τόσο κριτικοί και απόλυτοι λοιπόν...
                    Συμμερίζομαι την άποψη σου και ειλικρινά σε πιστεύω, πιστεύω όμως και την Αρτάνις με τον τρόπο της...

                    Comment


                      Originally posted by jkostop View Post
                      Το πως βιώνει ο καθένας τα πράγματα στην μετανάστευση είναι προσωπικό και έχει να κάνει με το ποιος είναι, που ζει, τύχη και άλλα πολλά....
                      Προσπαθούμε κάθε φορά να συλλέξουμε πληροφορίες, να συγκρίνουμε τα πράγματα και να δούμε τι ταιριάζει στον καθένα.
                      Συμφωνώ. Έτσι όπως τα λές είναι. Είναι όλα σχετικά και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
                      Έχω διαβάσει εδώ στο forum, ανταποκρίσεις ατόμων που πήγαν σε μία χώρα και έμειναν ευχαριστιμένοι και ανταποκρίσεις
                      άλλων ατόμων που πήγαν στην ίδια χώρα και έφυγαν απογοητευμένοι. Είναι όλα τόσο σχετικά.

                      Comment


                        Kiwi companies recruiting foreign workers for Christchurch rebuild. ( Video )

                        Kiwi companies recruiting foreign workers for Christchurch rebuild - Campbell Live - Video - 3 News

                        Comment


                          The Auckland Plan.

                          The Auckland Plan

                          Comment


                            Χρήσιμα Links.

                            Welcome - NZ Ready

                            Τράπεζες που λειτουργούν στη Νέα Ζηλανδία :

                            Register of registered banks in New Zealand

                            Επιδόματα στη Νέα Ζηλανδία :

                            A-Z benefits - Work and Income

                            Social Welfare and Support — Search newzealand.govt.nz

                            Family benefits — Search newzealand.govt.nz

                            Working For Families - Working For Families

                            Family Assistance - Financial Help from the Government in New Zealand

                            Comment


                              Big pay rises forecast for skilled workers.

                              Big pay rises forecast for skilled workers - National - NZ Herald News

                              Auckland the growth giant :

                              Auckland the growth giant - Business - NZ Herald News

                              Comment


                                The Occupation Outlook reports for 2013.

                                Occupation Outlook - February 2013 - NZ Department of Labour - MBIE

                                Comment

                                Working...
                                X