Announcement

Collapse
No announcement yet.

Parent visa permanent (Non-Contributory) subclass 103

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ευχαριστω, είστε πολυ κατατοπιστικοι, ευχαριστω...

    Comment


      #32
      Καλημέρα και καλησπέρα σε όλους.

      Σήμερα άρχισα να μαζεύω χαρτιά για την partner. Όλο αυτό όμως απ' ότι κατάλαβα θα μου πάρει αρκετό καιρό. Τα χαρτιά που θα έχουν ημερομηνία επάνω ή και οι επικυρώσεις που επίσης έχουν ημερομηνία, λήγουν κάποια στιγμή; Έχουν κάποιο χρονικό περιθώριο που πρέπει να τα χρησιμοποιήσω;
      Ευχαριστώ

      Comment


        #33
        Originally posted by thena View Post
        Καλημέρα και καλησπέρα σε όλους.

        Σήμερα άρχισα να μαζεύω χαρτιά για την partner. Όλο αυτό όμως απ' ότι κατάλαβα θα μου πάρει αρκετό καιρό. Τα χαρτιά που θα έχουν ημερομηνία επάνω ή και οι επικυρώσεις που επίσης έχουν ημερομηνία, λήγουν κάποια στιγμή; Έχουν κάποιο χρονικό περιθώριο που πρέπει να τα χρησιμοποιήσω;
        Ευχαριστώ
        ισχύουν για 1 χρόνο από την ημερομηνία έκδοσις τους

        Comment


          #34
          Originally posted by Dionysis68 View Post
          ισχύουν για 1 χρόνο από την ημερομηνία έκδοσις τους
          Ωραία έχω περιθώριο λοιπόν
          Thank you Dionysis68

          Comment


            #35
            Originally posted by panos1966 View Post
            1. nai einai gia sintaksiouxous den to anefera...
            2. Eno stin Ellada o sintaksiouxos mporei na paei sto IKA gia eksetaseis meta apo poli kairo kai telika katafevgei ston idioti giatro opos o pateraw mou kai i mana mou pou kanane enixirisi se dimosio nosokomeio me fakelaki kai tous irthe oso o idiotikos giatros to idio, mipos telika edo sto Australia plironis ta idia me tous giatrous stin Ellada? kai as exeis kai IKA? giati telika to IKA den ta kanei ola? Sigoura den exoun asfaleia edo Australia alla tha tous kano mia idiotiki asfalisi pou einai gia nosokomeia mono kai afta einai ta poio akriva giati an thelo giatro eite Ellada eimai eite Australia tha ton pliroso gmt kai edo oute fakeliakia oute tipota einai stantaer i timi, oxi na pigeno ston idioti stin Ellada ta paidia kai molis tou leo oti thelo apodiksi apo 30 EURO mou leei 40 giati mopu leei oti tha ta plirosei i idiotiki mou asfalisi gmt.
            Etsi ki allios tha pliroso pou tha pliroso makakies to na pliroso mia akoma idiotiki asfaleia gia tous goneis tous to ofeilo tosa xronia pou me eixan mexri na telioso tis spoudes kai me taizane mexri na piaso doulia.
            Stin Australia kai as einai me pliromi i pedeia den anisixeis gia tetia pragmata exoun pronoiesei kai na min exei lefta o gonios ta pernei se morfi daneiou to paidi gia na spoudasei, ego tha eixa kaliteri tixi an porousan oi dikoi mou na plironoun to frontistirio sto Likeio (den exo kanei frontistirio katholou kai mpika sta TEI Ilektronikis Peiraia to 1986 pou itan diskola ta pragmata tote ) gia na mpo se kaliteri sxoli, edo den exei frontistiria kai makakies,,,,,, ante giati ta perno oso ta skeptome afta, toys kathigitew sta ellinika gimnasia - likeia na rixnoun to epipedo gia na kanoyn idietera sto spiti i na exoun ta frontistiria oi filoi tous........ Kai akoma kai sta TEI ekana to proto kai monadiko moy frontistirio sta Efarmosmena mathimatika se idioti kathigiti. Kai me 5 mathimata mono piga kai egrapsa kai perasa, toso skprapas imouna? giati den mporousa na katalavo ton kathigiti sta TEI? pos katalaba ton allon sto frontistirio? kai to eixa dosei isa me 5 fores to mathima kai parakolouthousa kanonika sta TEI stis paradoseis alla den katalabena gri ti elege o anthropos............

            filia polla na eiste kala......

            kai opoios erthei kata Adelaide meria na steilei ena mail na sinantithoume .-
            θέλω να ρωτήσω κάτι για την ιδιωτική ασφάληση για τους γονείς. Μέχρι ποια ηλικία καλύπτει η ιδιωτική ασφάλεια; Έχω σκοπό να φέρω τη μαμά μου αλλά είναι μεγάλη τον Ιούνιο κλείνει 74 θα βρω ασφαλιστική να την ασφαλήσει ή θα φάω πόρτες λόγω ηλικίας;

            Comment


              #36
              τελευταία ημέρα εισόδου

              Originally posted by Dionysis68 View Post
              ισχύουν για 1 χρόνο από την ημερομηνία έκδοσις τους
              ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : απόσπασμα από βίζα 100
              Now that your visa has been granted, your initial entry date cannot be changed under any circumstances.

              As part of your application process, you provided us with medical examination (γιατρούς) results and police clearance certificates(ποινικό μητρώο). These are all valid for one year, and you are required to make your initial entry to Australia while they are still valid – there are no exceptions to this whatsoever. This is why you must make at least one entry to Australia on or before 1χρονο. Not complying with the initial entry condition would render your visa liable to cancellation and if you still wished to migrate, you would have to apply for a new migration visa.

              You are not required to migrate to Australia before the above-mentioned date, although of course you may, but you are required to make at least one entry to Australia in whatever capacity you choose before the initial entry date expires.
              γιαυτό τελευταίο χαρτί βγάλε το ποινικό
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #37
                Originally posted by xri23 View Post
                θέλω να ρωτήσω κάτι για την ιδιωτική ασφάληση για τους γονείς. Μέχρι ποια ηλικία καλύπτει η ιδιωτική ασφάλεια; Έχω σκοπό να φέρω τη μαμά μου αλλά είναι μεγάλη τον Ιούνιο κλείνει 74 θα βρω ασφαλιστική να την ασφαλήσει ή θα φάω πόρτες λόγω ηλικίας;
                den iparxei orio ilikias alla merikes paroxes arxizoun meta ta 2 xronia pliromis stin idiotiki asfalisi.....
                des sto internet stin Medibank.com.au

                Comment


                  #38
                  Originally posted by panos1966 View Post
                  den iparxei orio ilikias alla merikes paroxes arxizoun meta ta 2 xronia pliromis stin idiotiki asfalisi.....
                  des sto internet stin Medibank.com.au
                  Thanx Panos gia tin apantisi

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by panos1966 View Post
                    Η λυση για προσκληση γονεων στην Αυστραλια.... πανε οι γονεις Αυστραλια με ηλεκτρονικη τριμηνη βιζα στο τεκνο το οποιο εχει τακτοποιηθει εκει, και κανουν αιτηση για μονιμη κοντριπιουταρι ον σορ βιζα η οποια στοιχιζει γυρα στα 3000 δολ και οι δυο μαζι, τοτε μπορουν να μεινουν μονιμα μεχρι να βγει η αποφαση για την βιζα σε 10 με 15 χρονια. Μπορουν να πανε Ελλαδα μονο για 3 μηνες την φορα, δεν θα εχουν περιθαλψη και ιατρους τσαμπα αλλα μενουν μονιμα εκει και δεν τους κουναει κανεις. Αν τωρα εχεις να πληρωσεις 90000 δολ και για τους 2 σε 2 χρονια ειναι πολιτες Αυστραλοι. δατσ ολ φολκσ και τιποτα αλλο!!!!!
                    καλησπέρα,
                    ξανά ανοίγω το θέμα αυτό με κάποιες ερωτήσεις & απορίες εχω διαβάσει ολα τα μνμ του thread αυτού.
                    Και θέλω να αναφέρω την δική μου περίπτωση και μήπως βρεθεί κάποια λύση στήν ερωτησή μου.
                    Εγω κατεβαίνω partner, σε λίγο καιρό μόλις καταφέρω να οργανωθώ και να κατέβω απόλυτα κατωχηρωμένη.
                    Εχω μια μανούλα ηλικία 74 ετών και συνταξιούχα του ικα.
                    Δέν ξέρω αν σε αυτή την ηλικία θα ήθελε να κατέβει και να μείνει μόνιμα
                    εκεί που απο ο,τι κατάλαβα pano1966 βάσει με αυτό που γράφεις υπάρχει λύση και σε αυτό και μπράβο σου που τα κατάφερες.

                    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
                    1)Πέρα απο τον χρόνο που τούς παρέχετε τούς 3 μήνες τουριστική αν αυτή η γυναίκα κατέβει και θελήσει να μείνει παραπάνω ας πούμε 5 μήνες να χορτάσει παραπάνω τα εγγόνια της εκεί υπάρχει λύση?

                    2)Θα μπορέσουμε να παρατείνουμε παραπάνω χρόνο η αυτό και πάει και τελείωσε.

                    3)στήν περίπτωση που έχω και έναν αδερφό,μπορώ να κάνω και σε αυτόν sponsor μετά απο 2 χρόνια αν κατάλαβα καλά?(και με τι προυποθέσεις?)

                    είναι κάποια ερωτήματα καταλαβαίνετε φαντάζομαι που σε ολους μας είναι
                    δύσκολα,όταν αποφασίζουμε να αλλάξουμε τόπο,και σε ένα τέτοιο μέρος
                    όπου κυριαρχούν οι νόμοι και είναι τυπικοί.

                    ευχαριστώ εκ των προτέρων
                    για την όποια απάντηση λάβω
                    κάθε συμβουλή δεκτή

                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #40
                      Κι εγώ για τους 2 γονείς μου αγωνιώ, τώρα που θα πάρω το μωράκι μου και θα φύγω για Αυστραλία...Ο σύζυγός μου είναι Αυστραλός (Ελληνοαυστραλος για την ακρίβεια) κι εγώ Ελληνίδα, προσεχώς κάτοχος permanent partner visa.
                      Η ερώτησή μου είναι η εξής.
                      Δεν έχω 100.000 $ για να φέρω τους γονείς μου Αυστραλία άμεσα. Μπορεί να τα βγάλω αν πουληθεί το σπίτι μας, αλλά ας πάρουμε ως δεδομένο ότι δεν υπάρχουν.
                      Έχετε ακούσει όσοι είσαστε ήδη Αυστραλία αν γίνεται κάποια κίνηση-πρόταση από τις ελληνικές κοινότητες σε NSW ή από την κυβέρνηση για να μπορέσουμε να φέρουμε 2 Έλληνες γονείς, συνταξιούχους, όσοι μένουμε εκεί, σαν βοήθεια στη χώρα μας λόγω της κρίσης που περνάει? Ιδανικά θα ήθελα να έχουν ασφαλιστική-ιατρική κάλυψη. Υπάρχει τρόπος? Ο ένας ΙΚΑ ο άλλος ΟΑΕΕ.
                      Φαντάζομαι χαζή η ερώτησή μου, αλλά ψάχνω τρόπο, οποιοδήποτε τρόπο να τους διαφυλάξω από τη στεναχώρια, τη μιζέρια, την τρομοκρατία στην Ελλάδα. Φοβάμαι μην τους χάσω, είμαι απελπισμένη πια με αυτά που γίνονται κάθε μέρα. Συν ότι θα φύγω εγώ και το παιδί μου, η μοναχοκόρη και το εγγόνι τους, και θα τους αφήσω μόνους στη μιζέρια.
                      Ψάχνω ελπίδα, λύση για τους μοναδικούς ανθρώπους που έχω στον κόσμο μετά το παιδί και τον άντρα μου. Σίγουρα δεν είμαι η μόνη. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
                      Ευχαριστώ

                      Comment


                        #41
                        Think before you driving@world.......

                        Comment


                          #42
                          Και εγώ μια από τα ίδια. Θέλω να πάρω μαζί μου τη μαμά μου και τον αδερφό μου λόγω διαζυγίου των δικών μου. Απλά δεν μπορώ να τους αφήσω πίσω. Η μαμά μου όμως είναι νέα, 45 ετών!

                          Comment


                            #43
                            @Boubis
                            ama exeis lefta, graftoys kai toys 2 se university Agglikwn (den xreiazetai IELTS), 160/week for each person. toylaxiston gia ton epomeno 1xrono 8a einai ok kai meta blepeis.

                            more @ FAQ3 @
                            Code:
                            http://pipiscrew.com/escape.htm

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by ZAKARI View Post
                              @Boubis
                              ama exeis lefta, graftoys kai toys 2 se university Agglikwn (den xreiazetai IELTS), 160/week for each person. toylaxiston gia ton epomeno 1xrono 8a einai ok kai meta blepeis.

                              more @ FAQ3 @
                              Code:
                              http://pipiscrew.com/escape.htm
                              sorry αλλά δεν κατάλαβα το (160/week for each person) Τι θες να πιεις
                              Think before you driving@world.......

                              Comment


                                #45
                                160$ ανά βδομάδα

                                Comment

                                Working...
                                X