Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (ΙΙ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Agoriani View Post
    Δεν το διάβασα απλός αλλά το έκανα πέρσι με την γυναίκα μου.
    Σκέψου το εξής:
    Είσαι στην Αυστραλία με είσοδο στον έλεγχο διαβατηρίων με το emergency.
    Πώς ενώ δεν έχεις σβηστεί απο τα αρχεία τους και είσαι ακόμα μέσα, σβήνεσαι εφόσον βγείς, μπορείς να στείλεις πίσω το emergency και να παραλάβεις το κανονικό.
    Ακόμα και να το έκανες θα ήσουν στα αρχεία τους με το emergency ενώ εσύ θα είχες στα χέρια σου το κανονικό. Αυτό στην πρώτη συναλλαγή με το κράτος θα έσκαζε στην οθόνη του υπαλλήλου σαν πρόβλημα.
    αν ήταν βίζα μου ακούγεται απολυτα λογικό, αλλα είναι διαβατήριο και αφορά αυστραλό οπότε τι σημασία θα είχε με τι μπήκα αφού είναι δεδομένο οτι εχω δικαίωμα να βρίσκομαι εκεί σαν αυστραλός....ακριβώς για να μπω θα το ήθελα το emergency, αυτός ο ρόλος του, γιατι να αποτελεί πρόβλημα έπειτα....

    τεσπα, ευχαριστώ για την απαντηση
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #17
      Καλησπέρα και από εμένα.
      Εχω διαβασει αρκετά περί της μετανάστευσης στην Αυστραλία αλλά έχω μία βασική απορια για να ξεκινήσω ή οχι τη διαδικασία.
      Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ πληροφορικής της Ελλάδας αλλά με πολύ μικρή προυπηρεσία. Η Australian Computer Society αναγνωρίζει 3 γκρουπ, το 3ο ζητάει επίπεδο γνωσεων 'Australian Qualifications Framework (AQF) Bachelor (undergraduate) degree or Graduate Diploma or higher degree level qualification' και δίνει απαλλαγή εργασιακής εμπειρίας: 'Recent work experience exemption under the DIAC provisions for applicants who meet the Australian study requirement'
      Η απορια μου είναι ότι 'λογικά' σαν επίπεδο σπουδών το καλύπτω, αλλά με την απαλλαγή προυποθέτει να έχω τελειώσει πανεπιστήμιο αυστραλίας ή με καλύπτει το δικό μου? Μήπως πρέπει, αν γίνεται, να αναγνωρίσει το πτυχίο μου πρώτα το www.aei.gov.au και μετά να απευθυνθω στην ACS?
      Eχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία η γνώση για τους μη έχοντες προυπηρεσία?
      Έχω στείλει mail στην ACS και περιμένω απάντηση.
      Ευχαριστώ

      Comment


        #18
        Kαλή χρονιά από ελλάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω, πόσο είναι ο βασικός μισθός στην μελβούρνη (μικτά- καθαρά), το ενοίκιο, καθώς κα το κόστος ζωής. Ευχαριστώ.
        xenofon

        Comment


          #19
          Originally posted by xenofon View Post
          Kαλή χρονιά από ελλάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω, πόσο είναι ο βασικός μισθός στην μελβούρνη (μικτά- καθαρά), το ενοίκιο, καθώς κα το κόστος ζωής. Ευχαριστώ.
          xenofon
          Καλώς τον φίλο xenofon στην παρέα μας.

          Διάβασε τα post στο patriotaki.com και θα βρείς απαντήσεις σε πολλά περισσότερα ερωτήματα.

          Κοίτα στο www.realestate.com.au/rent για ενοίκια σε όποιο μέρος της Αυστραλίας θέλεις.

          Κοίτα στην εθνική στατιστική υπηρεσία της Αυστραλίας για τα εισοδήματα ανα επάγγελμα σε όποια περιοχή, και κόστος ζωής κ.τ.λ.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #20
            Ευχαριστώ για την βοήθεια. Απ'ότι κατάλαβα ο βασικός μισθός είναι 2300$ περίπου μικτά το μήνα. Θα ήθελα να μάθω πόσα είναι καθαρά; Μπορείς να ζήσεις με αυτά; Και το ενοίκιο γύρω στα 1000$. Σωστά;

            Comment


              #21
              AGORIANI γεια σου διβαζω τα νεα σασ και χαιρομαι που τα καταφερατε και πηγατε ειναι ωραια χωρα η Αυστραλια εχει πολλουσ
              Ελληνεσ και εχει ωραιο κλιμα και πανω απο ολα ειναι κρατοσ με ποιοτητα ζωησ.Η δικη μου η περιπτωση ειναι η εξεισ-
              ειμαστε ενα ζευγαρι 36 και 27 ετων με ενα μωρακι.Εγω εχω πτυχιο ηλεκτρολογου εγκαταστασεων υπαρχει στην λιστα sol βεβαια δεν το εχω εξασκησει αλλα αν χρειαστει μπορω να βρω προυπηρεσια.Μιλαω καλα αγγλικα εχω ενα πτυχιο αγγλικων pitman elementery ονομαζεται ειναι παι τησ εποχησ που πηγαινα σχολειο.
              Τωρα παμε στην συζηγο-κοινωνικη λειτουργοσ επαγγελμα περιζητητο εκει απο οτι εχω δει και ειναι στην λιστα εννοητε πτυχιο πανεπιστημιου εχει περασει πολλα σεμιναρια εξειδικευσεισ και εργαζετε ηδη 2 χρονια.Εχει ecdl πτυχιο πληροφορικησ αλλα δεν εχει πτυχιο αγγλικων ielts διαβαζει για να δοσει καποια στιγμη.σκοπευουμε σε καμια δεκαρια μηνεσ οποτε δεν βιαζομαστε αλλα απο ποτε να ξεκινησω περνει χρονο?
              Να διευκρινισω οτι ενδιαφερομαι να μεινω επαρχια π.χ townsville north qld η darwin nt γιατι απο οσο ξερω βοηθαει λιγο.
              θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο την γνωμη σου για την περιπτωση μασ εχουμε πιθανοτητεσ? απο που να ξεκινησουμε την ολη διαδικασια και ποιοσ ειναι ο πιο ευκολοσ δρομοσ?ευχαριστω περιμενω απαντηση σου ναμε διαφωτισεισ.Και ολι οι υπολοιποι που διαβαζετε την περιπτωση πειτε μου ιδεεσ.ευχαριστω

              Comment


                #22
                Originally posted by MANOS KARRAS View Post
                AGORIANI γεια σου διβαζω τα νεα σασ και χαιρομαι που τα καταφερατε και πηγατε ειναι ωραια χωρα η Αυστραλια εχει πολλουσ
                Ελληνεσ και εχει ωραιο κλιμα και πανω απο ολα ειναι κρατοσ με ποιοτητα ζωησ.Η δικη μου η περιπτωση ειναι η εξεισ-
                ειμαστε ενα ζευγαρι 36 και 27 ετων με ενα μωρακι.Εγω εχω πτυχιο ηλεκτρολογου εγκαταστασεων υπαρχει στην λιστα sol βεβαια δεν το εχω εξασκησει αλλα αν χρειαστει μπορω να βρω προυπηρεσια.Μιλαω καλα αγγλικα εχω ενα πτυχιο αγγλικων pitman elementery ονομαζεται ειναι παι τησ εποχησ που πηγαινα σχολειο.
                Τωρα παμε στην συζηγο-κοινωνικη λειτουργοσ επαγγελμα περιζητητο εκει απο οτι εχω δει και ειναι στην λιστα εννοητε πτυχιο πανεπιστημιου εχει περασει πολλα σεμιναρια εξειδικευσεισ και εργαζετε ηδη 2 χρονια.Εχει ecdl πτυχιο πληροφορικησ αλλα δεν εχει πτυχιο αγγλικων ielts διαβαζει για να δοσει καποια στιγμη.σκοπευουμε σε καμια δεκαρια μηνεσ οποτε δεν βιαζομαστε αλλα απο ποτε να ξεκινησω περνει χρονο?
                Να διευκρινισω οτι ενδιαφερομαι να μεινω επαρχια π.χ townsville north qld η darwin nt γιατι απο οσο ξερω βοηθαει λιγο.
                θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο την γνωμη σου για την περιπτωση μασ εχουμε πιθανοτητεσ? απο που να ξεκινησουμε την ολη διαδικασια και ποιοσ ειναι ο πιο ευκολοσ δρομοσ?ευχαριστω περιμενω απαντηση σου ναμε διαφωτισεισ.Και ολι οι υπολοιποι που διαβαζετε την περιπτωση πειτε μου ιδεεσ.ευχαριστω
                Καλώς τον Μάνο στην παρέα.

                Θα έλεγα πρώτα απο όλα να οπλιστείτε με υπομονή και επιμονή γιατι είναι μακρά διαδικασία.
                Εφόσον η σύζηγος έχει πτυχίο ξεκινήστε πρώτα με την αναγνώριση του πτυχίου της, πράμα που θα πάρει καιρό απο μόνο του και έπειτα να κάνετε αίτηση για βίζα με την σύζηγο σαν κεντρική αιτούμενη.
                Εσύ και το παιδί θα μπείτε στην αίτηση της σηζύγου χωρίς πρόσθετα έξοδα εκτός απο τα δικά σου για την γλώσσα όταν φτάσετε γιατι εκτός απο εκείνη πρέπει να έχεις και εσύ το IELTS. Αλλιώς πληρώνεις και όταν έρθετε κάνεις μαθήματα Αγγλικών εδώ.
                Το οτι θέλετε να εγκατασταθείτε σε επαρχία βοηθάει εφόσον κάνετε αίτηση για την βίζα με σπόνσορα κάποια περιοχή. Εσείς είσαστε μάλον για την skilled indipendet immigrand. Βέβαια μπορείτε εφόσον έχει θέσεις για τέτοιες βίζες η περιοχή που σας ενδιαφέρει να αιτηθείτε την βίζα με σπόνσορα την παριοχή που σας ενδιαφέρει.
                Θα κοιτάξω περισσότερες λεπτομέρειες και θα σου απαντήσω σύντομα.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #23
                  Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

                  Agoriani σου εύχομαι εσένα και την οικογένεια σου το 2011 να είναι πολύ καλύτερο απ'όλα τα προιγούμενα.Θέλω να πιστεύω ότι όποιος προσπαθεί ανταμοίβετε.Αυτό όμως δεν ισχύει εδώ στην Ελλάδα.Έχει ένα μήνα που διαβάζοντας αυτά που γράφεις μου γεννήθηκε η ιδέα να μετακομήσω και εγώ στην Αυστραλία.Οι ερωτήσεις που έχω είναι πολλές.Η οικογένειά μου αποτελείτε απο εμένα 39 χρονών 12 χρόνια στην Ελληνική Αστηνομία ως αστυφύλακας,την γυναίκα μου 35 χρονών άνεργη και με αδελφή στην Μελβούρνη,τον γιο μου τον Γιάννη 17 χρονών μαθητή τρίτης λυκείου και τον μικρό μου γιο τον Νίκο 6,5 χρονών μαθητή πρώτης Δημοτικού.Μέσα από συζήτηση μαζί τους καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει μέλλον εδώ ειδικά για τα παιδιά.
                  -Εάν έρθουμε εκεί τουλάχιστον ώσπου να βρούμε δουλειά πως θα περνάμε?
                  -Σε πια επιδώματα θα έχουμε πρόσβαση πριν περάσουν τα 2 χρόνια αναμονής?
                  -Ποιές οι υποχρεώσεις αυτού που θα μας κάνει πρόσκληση (της αδελφής της γυναίκας μου που είναι Αυστραλή υπήκοος)
                  -Είναι όντως καλύτερο το μέλλον των παιδιών μας εκεί (αφού καταφέρουν να σπουδάσουν)

                  Έχω ακόμα πολλές ερωτήσεις δεν θα τις κάνω τώρα.
                  Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος αλλά είναι η πρώτη φορά,τα επόμενα θα είναι μικρότερα και το σημαντικότερο σε ευχαριστώ για το ό,τι μοιράστηκες μέχρι σήμερα με το forum!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by christos71 View Post
                    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

                    Agoriani σου εύχομαι εσένα και την οικογένεια σου το 2011 να είναι πολύ καλύτερο απ'όλα τα προιγούμενα.Θέλω να πιστεύω ότι όποιος προσπαθεί ανταμοίβετε.Αυτό όμως δεν ισχύει εδώ στην Ελλάδα.Έχει ένα μήνα που διαβάζοντας αυτά που γράφεις μου γεννήθηκε η ιδέα να μετακομήσω και εγώ στην Αυστραλία.Οι ερωτήσεις που έχω είναι πολλές.Η οικογένειά μου αποτελείτε απο εμένα 39 χρονών 12 χρόνια στην Ελληνική Αστηνομία ως αστυφύλακας,την γυναίκα μου 35 χρονών άνεργη και με αδελφή στην Μελβούρνη,τον γιο μου τον Γιάννη 17 χρονών μαθητή τρίτης λυκείου και τον μικρό μου γιο τον Νίκο 6,5 χρονών μαθητή πρώτης Δημοτικού.Μέσα από συζήτηση μαζί τους καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει μέλλον εδώ ειδικά για τα παιδιά.
                    -Εάν έρθουμε εκεί τουλάχιστον ώσπου να βρούμε δουλειά πως θα περνάμε?
                    -Σε πια επιδώματα θα έχουμε πρόσβαση πριν περάσουν τα 2 χρόνια αναμονής?
                    -Ποιές οι υποχρεώσεις αυτού που θα μας κάνει πρόσκληση (της αδελφής της γυναίκας μου που είναι Αυστραλή υπήκοος)
                    -Είναι όντως καλύτερο το μέλλον των παιδιών μας εκεί (αφού καταφέρουν να σπουδάσουν)

                    Έχω ακόμα πολλές ερωτήσεις δεν θα τις κάνω τώρα.
                    Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος αλλά είναι η πρώτη φορά,τα επόμενα θα είναι μικρότερα και το σημαντικότερο σε ευχαριστώ για το ό,τι μοιράστηκες μέχρι σήμερα με το forum!
                    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι και εγω να βρήτε το δρόμο σας μέσα στο 2011 με υγεία.
                    Τα ερωτήματά σου είναι ερωτήματα κάθε μετανάστη. Τι θα κάνω μέχρι να βρώ δουλειά. Που θα μένουμε. Τι θα τρώμε. Απο που θα ξοδεύουμε. Που θα μένουμε. Πως θα μετακινούμαστε.
                    Ο κάθε ενας τα λύνει μόνος του, όπως κατάλαβες με μαγικά. Για παράδειγμα εσείς θα πρέπει να συζητήσετε το ενδεχόμενο να σας φυλοξενήσει στο σπίτι της η αδερφή της γυναίκας σου, εαν εχει χώρο και γίνεται αυτό, έστω και με το να μοιράσετε κάποια έξοδα του σπιτιού ή λογαριασμούς.
                    Είναι πολύ βασικό αυτό γιατι στην αρχή δεν θα έχεις προσανατολισμό, που είναι τι και πως παω εκεί κ.τ.λ.
                    Είναι επίσης αρκετά μεγάλη επιβάρυνση στην καθημερινότητα της κουνιάδας σου και ενδεχωμένος με το πρόγραμμα και τις υποχρεώσεις της να θέλει και να μην μπορεί.
                    Γιατι δεν είναι μόνο η αναστάτωση που θα επιφέρει εκείνη στην δική της οικογένεια αλλά και θα επιβαρυνθεί με το να σας κάνει τον ξεναγό για ενα διάστημα.
                    Αν δεν μπορεί να εξετάσετε το ενδεχόμενο να ενοικιάσεται ενα σπίτι απο πριν πάτε. Θα πρέπει εκείνη πάλι όμως να κάνει σχεδόν τα πάντα γιατι δεν ενοικιάζουν απο απόσταση όπως καταλαβαίνεις.
                    Ακόμα και αν μείνετε στο σπίτι της κουνιάδας σου θα πρέπει το συντομότερο να ενοικιάσετε σπίτι.
                    Ίσως με τις γνωριμίες της να μπορεί να σας βρεί σπίτι γρήγορα πριν ή αφού πάτε.
                    Όπως και να έχει είναι ολοφάνερο οτι η κουνιάδα είναι ο άνθρωπος κλειδί.
                    Τώρα με τίνος τα χρήματα θα παιρνάτε μέχρι να βρεθεί δουλειά; Με τα δικά σας. Δεν μπορείτε να υπολογίζεται σε επιδόματα πρίν απο το χρονικό διάστημα των 2 ετών που θα γίνεται μόνιμοι κάτοικοι και θα έχετε πρόσβαση στα επιδόματα. Άρα θέλει γενναίες οικονομίες που θα μεταφέρεται στην Αυστραλία αφού έρθετε και ανοίξετε λογαριασμό σε τράπεζα εδώ. Μαζί σας δεν μπορείτε να έχετε πάνω απο 10.000$. Μπορείτε αλλά θα πρέπει να τα δηλώσετε στο τελωνείο στο αεροδρόμιο πριν περάσετε έλεγχο διαβατηρίων.
                    Θα κάνω μια έρευνα αλλά νομίζω οτι δεν έχετε πρόσβαση σε κανένα επίδομα πριν τα 2 χρόνια.

                    Μιλάμε για την Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) και ο σπόνσοράς σας, δηλαδή η κουνιάδα θα πρέπει να :
                    An eligible relative sponsor is required to sign a sponsorship undertaking.
                    This is an agreement to provide:
                    * adequate accommodation and/or financial assistance as required to meet their relative's living needs during their first two years in Australia
                    * other support, such as child care, to enable their relatives to attend English language classes
                    * information and advice (including information about employment in Australia) to help their relatives settle in Australia.

                    The two year period starts from the date the applicant enters Australia as a holder of this visa.

                    Before lodging an application, please read all related obligation requirements.
                    See: Other obligations

                    Για τα παιδιά τώρα. Ο μικρός θα βρεί τη χαρά του εδώ. Το ίδιο και η μαμά. Παντού παιδικές χαρές ειδικές για κάθε ηλικία. Στα μαγαζιά δωμάτια γωνιών να αλλάζει το παιδί κ.τ.λ. Στα 5 πάνε σχολείο στις περισσότερες περιοχές, οχι σε όλες όμως, οπότε μέχρι τότε θα μιλάει και Αγγλικά, λίγο απο τον παιδικό σταθμό λίγο με τα ξαδέρφια του, αν υπάρχουν, λίγο το περιββάλον και οτι ακούει.
                    Ο μεγάλος είναι ενα θέμα. Κατα πάσα πιθανότητα θα χάσει μια χρονιά. Σιγά το πράμα αν είναι να κερδίσει τόσα πολλά με την καλύτερη ζωή στην Αυστραλία. Τι ακριβώς συμβαίνει και πως εντάσεται στο σχολείο είναι ενα θέμα που θέλει διερεύνηση. Θα το κοιτάξω και θα σας πω.

                    Κατα την γνώμη μου θα είναι πολύ καλύτερα για τα παιδιά απο όλες τις απόψεις και αυτό είναι εύκολο να το καταλάβουμε εμείς οι μεγαλύτεροι και ο μικρός δεν χρειάζεται, αλλά ο μεγάλος θα πρέπει να καταλάβει και εκείνος τους λόγους της απόφασης μην τυχών και με διάφορα προβληματάκια τα παίξει και αρχίσει τα τι ήρθαμε εδώ και δεν καθόμαστε με τον παππού και τη γιαγιά, π.χ. Γιατι κάτι τέτοιο θα είναι πολύ ψυχοφθόρο για τους γονείς. Μεγάλος είναι, καθήστε και συζητήστε τον να καταλάβει τι εστί Ελλάδα το 2011 και τι Αυστραλία. Τάξτε του και τίποτα να έχει και κάνα κίνητρο. π.χ. Εδώ αρχίζουν να οδηγούν απο τα 16 τα παιδιά. Νόμιμα υπάρχει διαδικασία.
                    Θα επανέλθω αφού ψάξω τις εκρεμότητες.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #25
                      Γεωλογος στην Αυστραλια

                      Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας, ειμαι 27 χρονων, εχω τελειωσει Γεωλογος κ φετος το μαστερ στο περιβαλλον,εχω πτυχιο στα αγγλικα Edexcel Proficiency, αναζητωντας αγγελιες γεωλογων προφανως οχι στην Ελλαδα που ειναι ανυπαρκτες, αλλα στα site seek.com.au, geology.com.au εμεινα εκπληκτος με το πληθος αγγελιων στο αντικειμενο μου, παρακαλω θα επιθυμουσα καποιες πληροφοριες για την εκδοση βιζας στην περιπτωση μου κ για τους γεωλογους στην αυστραλια.

                      καλη χρονια
                      ευχαριστω

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Βασιλης Γεωλογος View Post
                        Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας, ειμαι 27 χρονων, εχω τελειωσει Γεωλογος κ φετος το μαστερ στο περιβαλλον,εχω πτυχιο στα αγγλικα Edexcel Proficiency, αναζητωντας αγγελιες γεωλογων προφανως οχι στην Ελλαδα που ειναι ανυπαρκτες, αλλα στα site seek.com.au, geology.com.au εμεινα εκπληκτος με το πληθος αγγελιων στο αντικειμενο μου, παρακαλω θα επιθυμουσα καποιες πληροφοριες για την εκδοση βιζας στην περιπτωση μου κ για τους γεωλογους στην αυστραλια.

                        καλη χρονια
                        ευχαριστω
                        Καλώς τον Βασίλη τον Γεωλόγο στην παρέα μας!

                        Όπως καταλαβαίνεις ενα κράτος όπως η Αυστραλία που έχει βαριά βιομηχανία της τα ορυχεία και τις μεταλευτικές δραστηριότητες είναι ισχυρός εργοδότης για επιστήμες που έχουν να κάνουν με αυτά. Και οχι μόνο βέβαια γιατι έχει αξιόλογη δραστηριότητα σαν οικονομία σε οτι αφορά το περιβάλον, την προστασία του κ.τ.λ.
                        Πράγματι λοιπόν δεν θα είναι πρέπει να σου φαίνετε παράξενο που εχει πολλές θέσεις εργασίας για το αντικείμενό σου.
                        Οι τρόποι για να βγάλεις βίζα είναι:
                        Να σου βγάλει βίζα ο εργοδότης σου εφόσον βρείς δουλείά σε εργοδότη που ενδιαφέρεται για εργαζομένους απο το εξωτερικό και είναι διαθέσιμος να τους βγάλει βίζα για να τους φέρει. Κάτι τέτοιο έχει σχεδιαστεί για ανθρώπους που θέλουν να έρθουν να εργαστούν και δεν τους ενδιαφέρει να αποχτήσουν μόνιμη σχέση με την Αυστραλία.Employer Sponsored Workers
                        Άλλος τρόπος είναι να βγάλεις βίζα με σπόνσορα μια περιοχή-πολιτεία της Αυστραλίας που να έχει προκυρήξει ενδιαφέρον για ανθρώπους με το δικό σου γνωστικό αντικείμενο. Αυτές είναι συγκεκριμένες σε αριθμό βίζες για κάθε οικονομικό έτος και σου δίνουν σχεδόν τα πάντα αλλά με περιορισμούς όπως να κατοικήσεις την περιοχή που σου κάνει στο σπόνσορα και συγκεκριμένα στην επαρχία της.Skilled – Regional Sponsored (Provisional) Visa (Subclass 475)
                        Άλλος τρόπος είναι να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου σύμφωνα με τα ισχύοντα στην Αυστραλία και μετά να αιτηθείς την ανεξάρτητη βίζα εξειδικευμένου μετανάστη και να έρθεις να εγκατασταθείς μόνιμα εδω όπου θέλεις με πλήρη δικαιώματα και πρόσβαση στην εργασία κ.τ.λ.(Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175))
                        Αν έχεις συγγενή στην Αυστραλία μπορεί να γίνει εκείνος σπόνσοράς σου και να έρθεις εδώ με στην σχετική βίζα.Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176)
                        Αν έχεις σπουδάσει σε κάποιο απο αυτα (Recognised overseas institutions - Europe) ή και εκτός Ευρώπης τότε μπορείς να βγάλεις την Skilled – Recognised Graduate (Temporary) visa (subclass 476)

                        Όπως και να έχει τα πάντα είναι στο www.immi.gov.au

                        Αν σε ενδιαφέρει να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου κοίτα εδώ.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #27
                          καλησπερα και παλι, και παλι σε ευχαριστω για τον κοπο σου.Μου ειπεs για τον μεγαλο μου οτι μπορει να εχει ενα θεμα με αυτη μας την αποφαση, χαιρομαι ομως γιατι μονος του καταλαβαινει οτι δεν εχει μελλον εδω στην ελλαδα,οποτε και αυτος βλεπει μια τετοια προοπτικη με καλο ματι.

                          Μπορεί κάποια από αυτά που θα σου πω να σου φανούν ανόητα αν όμως κάπου κάνω λάθος διόρθωσέ με.
                          Επειδή όπως σου είπα είμαι στην Ελληνική Αστυνομία 12 χρόνια με μισθό 1300Ε και με μεγάλες πάγιες ανάγκες που τρέχουν θα ήθελα να ακολουθήσω τον εξής τρόπο(αν γίνεται).Να ξεκινήσουμε τη διαδικασία να πάρουμε τη visa μέσο της αδερφής της γυναίκας μου και με εμάς μέσα σε αυτήν την visa σαν οικογένεια και αφού πάρουμε την visa να μην φύγουμε αμέσως.Να φύγουμε για παράδειγμα όταν έρθει ο καιρός να σπουδάσει ο μεγάλος.

                          Από τη στιγμή που θα πάρουμε τη visa εως να μετακομίσουμε στην Αυστραλία ο χρόνος αυτός μετράει για την περίοδο αναμονής των 2 χρόνων ή θα πρέπει να είμαστε εκεί απο την πρώτη στιγμή.
                          Ενοήτε πως αν χρειάζεται να βρίσκεται η γυναίκα μου εκεί για τα πρώτα διαδικαστηκά,θα βρίσκεται.
                          Όπως καταλαβαίνεις θέλω να μειώσω τον χρόνο αναμονής των δύο ετών και για να μπορέσω να μαζέψω κανά φράγκο για τα πρώτα έξοδα αλλά και για να μπορώ να βγω όσο πιο γρήγορα γίνεται από τη στιγμή που θα φτάσω εκεί στο σύστημα των επιδομάτων της Αυστραλίας.

                          Υ.Γ Χωρίς να σε ξέρουμε νιώθουμε όλοι μας ότι γνωριζόμαστε χρόνια.Να ξέρεις ότι στη Φλώρινα έχεις τέσσερεις καλούς φίλους.

                          Comment


                            #28
                            8a ithela na seuxaristisw gia tis polutimes plirofories sou "Agoriani" !!!
                            tha ithela na se rotisw kati akoma.. !Εφόσον δεν έχετε εκεί κάποιον συγγενή δεν μπορείτε για την βίζα του σπόνσορα Αυστραλού υπηκόου (Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176)).
                            Το επάγγελμα είτε του ενός είτε του άλλου αν είναι στην SOL (Skilled Occupation Lists (formerly known as Form 1121i)) τότε τα πράγματα είναι εύκολα.
                            Οποισδήποτε και να κάνει την αίτηση μπορεί να βάλει τον άλλον μέσα στην αίτηση του είτε σαν αραβωνιαστικό/ά, είτε σαν σύζηγο είτε σαν μόνιμη και διαρκή σχέση.
                            sto pinaka SOL den einai kaneis apo emas i malon den exoume ptixia gia tis doulies mas pou kanoume... alla exw mia ksadelfi mou ekei , i opia einai pantremeni me australezo... mporei na kanei kati i idia gia na mporesoume na vgaloume kapia visa ... i kapois alos tropos ... euxaristw polu !

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by christos71 View Post
                              καλησπερα και παλι, και παλι σε ευχαριστω για τον κοπο σου.Μου ειπεs για τον μεγαλο μου οτι μπορει να εχει ενα θεμα με αυτη μας την αποφαση, χαιρομαι ομως γιατι μονος του καταλαβαινει οτι δεν εχει μελλον εδω στην ελλαδα,οποτε και αυτος βλεπει μια τετοια προοπτικη με καλο ματι.

                              Μπορεί κάποια από αυτά που θα σου πω να σου φανούν ανόητα αν όμως κάπου κάνω λάθος διόρθωσέ με.
                              Επειδή όπως σου είπα είμαι στην Ελληνική Αστυνομία 12 χρόνια με μισθό 1300Ε και με μεγάλες πάγιες ανάγκες που τρέχουν θα ήθελα να ακολουθήσω τον εξής τρόπο(αν γίνεται).Να ξεκινήσουμε τη διαδικασία να πάρουμε τη visa μέσο της αδερφής της γυναίκας μου και με εμάς μέσα σε αυτήν την visa σαν οικογένεια και αφού πάρουμε την visa να μην φύγουμε αμέσως.Να φύγουμε για παράδειγμα όταν έρθει ο καιρός να σπουδάσει ο μεγάλος.

                              Από τη στιγμή που θα πάρουμε τη visa εως να μετακομίσουμε στην Αυστραλία ο χρόνος αυτός μετράει για την περίοδο αναμονής των 2 χρόνων ή θα πρέπει να είμαστε εκεί απο την πρώτη στιγμή.
                              Ενοήτε πως αν χρειάζεται να βρίσκεται η γυναίκα μου εκεί για τα πρώτα διαδικαστηκά,θα βρίσκεται.
                              Όπως καταλαβαίνεις θέλω να μειώσω τον χρόνο αναμονής των δύο ετών και για να μπορέσω να μαζέψω κανά φράγκο για τα πρώτα έξοδα αλλά και για να μπορώ να βγω όσο πιο γρήγορα γίνεται από τη στιγμή που θα φτάσω εκεί στο σύστημα των επιδομάτων της Αυστραλίας.

                              Υ.Γ Χωρίς να σε ξέρουμε νιώθουμε όλοι μας ότι γνωριζόμαστε χρόνια.Να ξέρεις ότι στη Φλώρινα έχεις τέσσερεις καλούς φίλους.
                              Μεγάλη χαρά μου δίνεται με τα καλά σας λόγια.
                              Απο όσο γνωρίζω δεν μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις αλλά όταν εκδίδεται μια βίζα μετανάστευσης (με δικαίωμα εργασίας), σου δίνει και ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να έχεις μεταβεί στην Αυστραλία.
                              Το πόσο χρόνο σου δίνει, τουλάχιστον στις περιπτώσεις της Partner, sklilled indipendet είναι μέχρι να λήξει το ποινικό μητρώο ή οι ιατρικές εξετάσεις. Ότι λίγει πιο σύντομα.

                              Ο χρόνος δε αρχίζει να μετράει με την άφιξή σας στην Αυστραλία. Για τα 2 χρόνια.

                              Χαίρομαι που ο μεγάλος καταλαβαίνει τι συμβαίνει γιατι πολλά παιδιά της ηλικίας του ζούνε σε ενα εικονικό κόσμο. Λές να έρθετε όταν θα είναι για σπουδές ο μεγάλος. Αν μήνει εκεί και δώσει πανελλαδικές άχρηστες θα είναι γιατι πως θα σπουδάσει αν περάσει αφού θα έρθετε εδώ.
                              Ίσως είναι καλύτερα να έρθετε εδώ και να ακολουθήσει το εδώ εκπαιδευτικό σύστημα για να αποχτήσει πρόσβαση σε σπουδές, ακόμα χάνωντας και μερικά χρόνια. Στο τέλος όφελος θα τα έχει αφού θα έχει μάθει και τη γλώσσα και θα αποχτήσει σπουδάζωντας γνώσεις και χαρτιά χρήσιμα εδώ και αναγνωρισμένα.

                              Υ.Γ. Λυπάμαι πολύ για την πατρίδα μας που ενας αστυνομικός με 12 χρόνια υπηρεσία δεν μπορεί να μεγαλώσει τα παιδιά του και παίρνει 1300/μήνα και εδώ αντίστοιχα ενας αστυνομικός παίρνει περίπου AU$54,745 - AU$75,714 το χρόνο. Δηλ. AU$4,562 με AU$6,309 το μήνα.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #30
                                Εν μέσω επισκέψεων συγκενών και φίλων για τη γιορτή του γιου μου Γιάννη χαρήκαμε πολύ που μας απάντησες τόσο γρήγορα.
                                Μου λες ότι είναι καλύτερα να είμαστε εκεί για να αποκτήσει ο γιος μου ο μεγάλος πρόσβαση στο εκεί εκπαιδευτικό σύστημα.Τι σημαίνει αυτο?Ποιες οι προιποθέσεις για να δεχθεί ένα πανεπιστήμιο παιδιά απο το εξωτερικό?
                                Και τώρα να σε ρωτήσω κάτι και για εμένα,είχα 7 χρόνια στην Γερμανία (με γνώση της γλώσσας) δουλεύοντας ως τεχνίτης σε βουλγκανιζατέρ.
                                Υπάρχουν δουλειές εκεί με αυτό το αντικείμενο ή μπορώ να κάνω κάτι σχετικό με την αστυνομία?Όπως καταλαβαίνεις το μεγάλο μου άνγχος είναι αν θα μπορέσει ο Γιάννης να σπουδάσει και τι δουλειά μπορώ να κάνω.
                                Να είσαι κάλα φίλε! Έξω έχει -5!

                                Comment

                                Working...
                                X