Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (ΙΙ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by christos71 View Post
    Εν μέσω επισκέψεων συγκενών και φίλων για τη γιορτή του γιου μου Γιάννη χαρήκαμε πολύ που μας απάντησες τόσο γρήγορα.
    Μου λες ότι είναι καλύτερα να είμαστε εκεί για να αποκτήσει ο γιος μου ο μεγάλος πρόσβαση στο εκεί εκπαιδευτικό σύστημα.Τι σημαίνει αυτο?Ποιες οι προιποθέσεις για να δεχθεί ένα πανεπιστήμιο παιδιά απο το εξωτερικό?
    Και τώρα να σε ρωτήσω κάτι και για εμένα,είχα 7 χρόνια στην Γερμανία (με γνώση της γλώσσας) δουλεύοντας ως τεχνίτης σε βουλγκανιζατέρ.
    Υπάρχουν δουλειές εκεί με αυτό το αντικείμενο ή μπορώ να κάνω κάτι σχετικό με την αστυνομία?Όπως καταλαβαίνεις το μεγάλο μου άνγχος είναι αν θα μπορέσει ο Γιάννης να σπουδάσει και τι δουλειά μπορώ να κάνω.
    Να είσαι κάλα φίλε! Έξω έχει -5!

    Χρόνια πολλά να τον χαίρεστε.
    Δεν συνηδητοποίησα οτι είναι η γιορτή γιατι τα έχω χάσει αυτά απο τότε που ήρθαμε.
    Μαύρα μπορείς να κάνεις οτι θές. Όπως παντού. Το θέμα είναι να αξιοποιήσεις πρώτον αν γίνεται την προυπηρεσία στην Αστυνομία. Δεν είναι λίγο πράμα να έχεις 12 χρόνια στην πλάτη προυπηρεσία. Μάζεψε λοιπόν οτι χαρτιά μπορείς για να το αποδικνείεις και κάντα μεταφράσεις να τα πάρεις κοντά γιατι θα σου χρειαστούνε σίγουρα.
    Για βοηθός σε βουλκανιζατέρ σίγουρα θα σου δώσει κάποιες δυνατότητες για μερικάματα αυτή σου η προυπηρεσία. Εφόσον θα έχεις βίζα που να μπορείς να εργαστείς θα το αξιοποιήσεις και αυτό στην αρχή πιστεύω.
    Δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία που εντάσεται ενα παιδί που πάει σχολείο στο εδώ εκπαιδευτικό σύστημα και θα προσπαθήσω να βρώ πληροφορίες και να κάνω ενα σχετικό post γιατι πολλοί σιγά σιγά ενδιαφέρονται και για αυτό το θέμα.

    Σήμερα εδώ κάνει 38 απο τις 10 το πρωί. Σκέψου αργότερα τι θα γίνει.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #32
      Originally posted by Agoriani View Post
      Καλώς τον Βασίλη τον Γεωλόγο στην παρέα μας!

      Όπως καταλαβαίνεις ενα κράτος όπως η Αυστραλία που έχει βαριά βιομηχανία της τα ορυχεία και τις μεταλευτικές δραστηριότητες είναι ισχυρός εργοδότης για επιστήμες που έχουν να κάνουν με αυτά. Και οχι μόνο βέβαια γιατι έχει αξιόλογη δραστηριότητα σαν οικονομία σε οτι αφορά το περιβάλον, την προστασία του κ.τ.λ.
      Πράγματι λοιπόν δεν θα είναι πρέπει να σου φαίνετε παράξενο που εχει πολλές θέσεις εργασίας για το αντικείμενό σου.
      Οι τρόποι για να βγάλεις βίζα είναι:
      Να σου βγάλει βίζα ο εργοδότης σου εφόσον βρείς δουλείά σε εργοδότη που ενδιαφέρεται για εργαζομένους απο το εξωτερικό και είναι διαθέσιμος να τους βγάλει βίζα για να τους φέρει. Κάτι τέτοιο έχει σχεδιαστεί για ανθρώπους που θέλουν να έρθουν να εργαστούν και δεν τους ενδιαφέρει να αποχτήσουν μόνιμη σχέση με την Αυστραλία.Employer Sponsored Workers
      Άλλος τρόπος είναι να βγάλεις βίζα με σπόνσορα μια περιοχή-πολιτεία της Αυστραλίας που να έχει προκυρήξει ενδιαφέρον για ανθρώπους με το δικό σου γνωστικό αντικείμενο. Αυτές είναι συγκεκριμένες σε αριθμό βίζες για κάθε οικονομικό έτος και σου δίνουν σχεδόν τα πάντα αλλά με περιορισμούς όπως να κατοικήσεις την περιοχή που σου κάνει στο σπόνσορα και συγκεκριμένα στην επαρχία της.Skilled – Regional Sponsored (Provisional) Visa (Subclass 475)
      Άλλος τρόπος είναι να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου σύμφωνα με τα ισχύοντα στην Αυστραλία και μετά να αιτηθείς την ανεξάρτητη βίζα εξειδικευμένου μετανάστη και να έρθεις να εγκατασταθείς μόνιμα εδω όπου θέλεις με πλήρη δικαιώματα και πρόσβαση στην εργασία κ.τ.λ.(Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175))
      Αν έχεις συγγενή στην Αυστραλία μπορεί να γίνει εκείνος σπόνσοράς σου και να έρθεις εδώ με στην σχετική βίζα.Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176)
      Αν έχεις σπουδάσει σε κάποιο απο αυτα (Recognised overseas institutions - Europe) ή και εκτός Ευρώπης τότε μπορείς να βγάλεις την Skilled – Recognised Graduate (Temporary) visa (subclass 476)

      Όπως και να έχει τα πάντα είναι στο www.immi.gov.au

      Αν σε ενδιαφέρει να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου κοίτα εδώ.


      Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, προς το παρων στελνω CV σε αγγελιες εταιρειων απο τα site seek.com.au και geologyjobs.com.au, θα προτιμουσα να με αποδεχτει καποιος εργοδοτης ωστε να ειναι πιο ομαλη η εκδοση της VISA.

      Ευχαριστω

      Comment


        #33
        Originally posted by Βασιλης Γεωλογος View Post
        Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, προς το παρων στελνω CV σε αγγελιες εταιρειων απο τα site seek.com.au και geologyjobs.com.au, θα προτιμουσα να με αποδεχτει καποιος εργοδοτης ωστε να ειναι πιο ομαλη η εκδοση της VISA.

        Ευχαριστω
        Καλή τύχη στην αγορά εργασίας.
        Κοίτα όμως και αυτο το site, www.crimes-of-persuasion.com και δες και το μύνημα της Ευγενίας απο εδώ.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #34
          Originally posted by Βασιλης Γεωλογος View Post
          Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, προς το παρων στελνω CV σε αγγελιες εταιρειων απο τα site seek.com.au και geologyjobs.com.au, θα προτιμουσα να με αποδεχτει καποιος εργοδοτης ωστε να ειναι πιο ομαλη η εκδοση της VISA.

          Ευχαριστω
          Βασίλη καλημέρα. Επειδή είμαστε σχεδόν συνάδελφοι αφού εγώ είμαι μεταλλειολόγος - μεταλλουργός μηχανικός και είμαι αυστραλή υπήκοος και κοιτάω και εγώ το seek.com για δουλειά περίπου ένα μήνα τώρα και έχω στείλει και κάποια CV θα ήθελα αν μου επεις να σου δώσω κάποιες οδηγίες :

          - Καταρχήν να έχεις υπομονή γιατί οι δουλειές είναι αρκετές αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να σε δεχτούνε σε δουλειά εξ αποστάσεως.
          - Μην αναφέρεις στο CV διεύθυνση Ελλάδας ή γενικά στοιχεία επικοινωνίας από Ελλάδα. Δώσε μόνο e-mail και αν έχεις κάποια θετική απάντηση τότε μπαίνεις σε περισσότερες λεπτομέρειες.
          - Δώσε έμφαση στην οποιαδήποτε προυπηρεσία έχεις , γιατί αυτοί κοιτούν πάντα την προυπηρεσία, έχει μεγάλη σημασία για αυτούς. Γράψε ακόμα και προυπηρεσία μαιμού αν σε παίρνει.
          - Προσπάθησε σε κάθε CV που στέλνεις να φτιάχνεις και μια συνοδευτική επιστολή (cover letter) προσαρμοσμένο κάθε φορά στην εκάστοτε αγγελία.

          Σου εύχομαι Καλή Τύχη.

          Comment


            #35
            που μπορω

            που μπορω να βρω ποσο κοστιζει η visa 1) αν ειναι απο συγγενης η 2)αν ειναι απο εργοδοτη ???? και επισης
            εγω ειμαι οδηγος πως μπορω να δω για το επαγγελμα αθτο αν εχει ποντους και ποσους γιατι εδω και 2 μερες ψαχνω και ακρη δεν μπορω να βγαλω !!!! ευχαριστω προκαταβολικα

            Comment


              #36
              Originally posted by kakos001 View Post
              που μπορω να βρω ποσο κοστιζει η visa 1) αν ειναι απο συγγενης η 2)αν ειναι απο εργοδοτη ???? και επισης
              εγω ειμαι οδηγος πως μπορω να δω για το επαγγελμα αθτο αν εχει ποντους και ποσους γιατι εδω και 2 μερες ψαχνω και ακρη δεν μπορω να βγαλω !!!! ευχαριστω προκαταβολικα
              Τα κόστη για όλες τις βίζες είναι εδώ.

              1) Για την βίζα απο συγγενή.
              2) Για την βίζα απο εργοδότη.

              Το επάγγελμα δεν σου δίνει πόντους. Τους πόντους τους παίρνεις ανάλογα με τα προσόντα που έχεις και σύμφωνα με τον πίνακα του point test της βίζας που σε ενδιαφέρει και έχει το σύστημα των πόντων.
              Το επάγγελμα του οδηγού απο οτι κοίταξα δεν είναι στην λίστα SOL. Δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις μόνος σου την βίζα skilled indipendet immigrand. Μπορείς όμως την βίζα απο τον εργοδότη π.χ.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Καλησπέρα και πάλι από εμένα.
                Επειδή λόγω έλλειψη εργασιακής εμπειρίας δε μπορώ να κάνω αναγνώριση στην ACS θεωρώ πως η καλύτερη λύση έιναι να βγάλω μια προσωρινή 457. μπορεί να λειτουργήσει σαν μεταβατική περίοδος για να μπορέσω στη συνέχεια να βγάλω μια μόνιμη.
                Όπως κατάλαβα το μόνο που χρειάζεται πέρα από τον εγγυητή/σπόνσορα είναι το τέστ Αγγλικών (δεν είμαι σιγουρος αν χρειάζεται η παίρνει εξαίρεση επειδή δεν το ζητάει η αρχή της Πληροφορικής ACS, αλλά θα το κάνω), ιατρικές εξετάσεις (ακτινογραφία θώρακα) και ποινικό μητρώο. Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάτι παραπάνω? Ιατρική περίθαλψη όπως καταλαβαίνω πρέπει να βγάλω ιδιωτική. Μπορεί ή γνωρίζει κάποιος να μου δώσει παραπάνω πληροφορίες για την βίζα αυτή ή κάτι που πρέπει να προσέξω? Τί σημαίνει το ότι δεν μπαίνει σφραγίδα στο διαβατήριο (no Visa label)? Πόσο χρόνο θέλει αυτή για να βγεί? Να αναφέρω πως έχω γνωστούς στην Αυστραλία που θα με βοηθήσουν εκεί και ιδιαίτερα στα πρώτα μου βήματα, αλλά θέλω να γνωρίζω όσα περισσότερα πρίν φύγω από εδώ, γιατί την απόφαση την έχω πάρει.
                Ευχαριστώ, και περιμένω τη βοήθεια σας..

                Comment


                  #38
                  agoriani καλημερα.
                  Δεν ξερω τελικα αν εναι καλη ιδεα για μενα να παρω την οικογενεια μου και να φυγουμε για αυστραλια μιας και δεν ξερω πως θα ανταποκριθω στα πρωτα εξοδα εκει.
                  Απο την αλλη δεν ειναι σιγουρα καλη ιδεα να μεινουμε εδω στην ελλαδα μιας ειμαι ιδαιτερα ανησυχος για το μελλον των παιδιων μου εδω.Μπερδεμα ετσι
                  Τωρα μπορει και να τρεφουμε ελπιδες οι οποιες δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν γιατι δεν εχουμε ακομα μιλησει με την αδερφη της γυναικας μου.Θα ηθελα ομως να σε ρωτησω,αν υποθεσουμε οτι αφου παρουμε VISA με την οποια θα μπορω να εργαζομαι εκει θα μπορεσω να να βρω αμεσα μια αξιοπρεπεις δουλεια η οποια θα μου διασφαλιζει την αυταρκεια μου εκει και μετα να προσπαθησω να αναγνωρισω την προυπηρεσια στην αστυνομια.
                  Δουλεια ανειδικευτου οτιδηποτε,και ποσο θα ειναι περιπου τα εσοδα μου απο αυτην και μονο αφου τα δυο πρωτα χρονια δεν θα δικαιουμαστε επιδοματα.
                  Και κατι για τον Ιωαννη.
                  Η χωρα μας οντως τρωει τα παιδια της γιατι εδω οποιος χρωσταει λιγα κινδυνευει να παει φυλακη και οποιος χρωσταει πολα βρισκεται στο απυροβλητο.Σου ευχομαι να τα καταφερεις γιατι βλεπω οτι δεν τα παρατας.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by christos71 View Post
                    agoriani καλημερα.
                    Δεν ξερω τελικα αν εναι καλη ιδεα για μενα να παρω την οικογενεια μου και να φυγουμε για αυστραλια μιας και δεν ξερω πως θα ανταποκριθω στα πρωτα εξοδα εκει.
                    Απο την αλλη δεν ειναι σιγουρα καλη ιδεα να μεινουμε εδω στην ελλαδα μιας ειμαι ιδαιτερα ανησυχος για το μελλον των παιδιων μου εδω.Μπερδεμα ετσι
                    Τωρα μπορει και να τρεφουμε ελπιδες οι οποιες δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν γιατι δεν εχουμε ακομα μιλησει με την αδερφη της γυναικας μου.Θα ηθελα ομως να σε ρωτησω,αν υποθεσουμε οτι αφου παρουμε VISA με την οποια θα μπορω να εργαζομαι εκει θα μπορεσω να να βρω αμεσα μια αξιοπρεπεις δουλεια η οποια θα μου διασφαλιζει την αυταρκεια μου εκει και μετα να προσπαθησω να αναγνωρισω την προυπηρεσια στην αστυνομια.
                    Δουλεια ανειδικευτου οτιδηποτε,και ποσο θα ειναι περιπου τα εσοδα μου απο αυτην και μονο αφου τα δυο πρωτα χρονια δεν θα δικαιουμαστε επιδοματα.
                    Και κατι για τον Ιωαννη.
                    Η χωρα μας οντως τρωει τα παιδια της γιατι εδω οποιος χρωσταει λιγα κινδυνευει να παει φυλακη και οποιος χρωσταει πολα βρισκεται στο απυροβλητο.Σου ευχομαι να τα καταφερεις γιατι βλεπω οτι δεν τα παρατας.
                    Christos71 θα έλεγα να τελειώσεις πρώτα την διαδικασία μέχρι και διαβατήρια στα παιδιά και την σύζηγο και μέχρι τότε θα έχεις ξεκαθαρίσει και εσύ στο μυαλό σου περισσότερα τα πράγματα γιατι τώρα σκεφτεσει εκτός απο τα δικά σου και τα υπόλοιπα και είναι συγχαιώμενες οι σκέψεις. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι ήταν.
                    Αν με ρωτάς σου λέω τολμήστε το. Δεν θα αλλάξει τίποτα στην πατρίδα προς το καλύτερο τουλάχιστον. Κοίτα όσο θυμάσαι και απάντα στην ερώτηση. Έγινε τίποτα προς το καλύτερο τόσα χρόνια;
                    Είσαι απο την άλλη πολύ πιο δύσκολη περίπτωση απο εμένα γιατι έχεις 2 παιδιά και καριέρα που αφήνεις.
                    Ενα σενάριο θα ήταν να στείλεις την γυναίκα και τα παιδιά και να μήνεις μέχρι να τελειώσεις με την βίζα σου και εσύ. Αν στο μεταξύ αλλάξει κάτι τραβάς μια τουριστική και έρχεσε και εσύ μέχρι να βγεί η partner. Μέχρι να βγάλεις τα διαβατήρια για τα παιδιά θα έχω ξεκαθαρίσει και εγώ τι γίνεται με το Centrelink και τα επιδόματα.
                    Αλλά να σε ρωτήσω: Μήπως η γυναίκα σου γεννήθηκε στην Αυστραλία; Ή η κουνιάδα σου μετανάστευσε μεγάλη;
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by nick7 View Post
                      Καλησπέρα και από εμένα.
                      Εχω διαβασει αρκετά περί της μετανάστευσης στην Αυστραλία αλλά έχω μία βασική απορια για να ξεκινήσω ή οχι τη διαδικασία.
                      Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ πληροφορικής της Ελλάδας αλλά με πολύ μικρή προυπηρεσία. Η Australian Computer Society αναγνωρίζει 3 γκρουπ, το 3ο ζητάει επίπεδο γνωσεων 'Australian Qualifications Framework (AQF) Bachelor (undergraduate) degree or Graduate Diploma or higher degree level qualification' και δίνει απαλλαγή εργασιακής εμπειρίας: 'Recent work experience exemption under the DIAC provisions for applicants who meet the Australian study requirement'
                      Η απορια μου είναι ότι 'λογικά' σαν επίπεδο σπουδών το καλύπτω, αλλά με την απαλλαγή προυποθέτει να έχω τελειώσει πανεπιστήμιο αυστραλίας ή με καλύπτει το δικό μου? Μήπως πρέπει, αν γίνεται, να αναγνωρίσει το πτυχίο μου πρώτα το www.aei.gov.au και μετά να απευθυνθω στην ACS?
                      Eχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία η γνώση για τους μη έχοντες προυπηρεσία?
                      Έχω στείλει mail στην ACS και περιμένω απάντηση.
                      Ευχαριστώ
                      Το AEI.gov.au είναι για Αυστραλούς υπηκόους. Σύμφωνα με το post του panos1966 και το δικό μου που του έκανα παράθεση.
                      Μήπως υπάρχει κάτι που δεν είχαμε καταλάβει και μπορείς μέσω ΑΕΙ.gov.au να αναγνωρίσεις σπουδές και μάλιστα χωρίς να είσαι Αυστραλός υπήκοος;
                      Σου απάντησε η ACS στο μάιλ σου;
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Το AEI.gov.au είναι για Αυστραλούς υπηκόους. Σύμφωνα με το post του panos1966 και το δικό μου που του έκανα παράθεση.
                        Μήπως υπάρχει κάτι που δεν είχαμε καταλάβει και μπορείς μέσω ΑΕΙ.gov.au να αναγνωρίσεις σπουδές και μάλιστα χωρίς να είσαι Αυστραλός υπήκοος;
                        Σου απάντησε η ACS στο μάιλ σου;
                        Γεια σου Agoriani και σε ευχαριστώ πολύ και για τη μεχρι τώρα βοήθεια σου!!
                        'Οπως έγραψα και λίγο πιο πάνω η ACS δεν μου αναγνωρίζει χωρίς προυπηρεσία, και για αυτό αποφάσισα σαν ενδιάμεση λύση να φύγω με μία προσωρινη βίζα (457) και στην συνέχεια αποκτώντας εκεί την προυπηρεσία να βγάλω τη μόνιμη. Άν γνωρίζεις κάτι παραπάνω για αυτήν τη βίζα σε παρακαλώ δώσε μου άλλες λίγες γνώσεις όπως και για κάθε άλλον που θέλει μια τέτοια μεταβατική κατάσταση

                        Comment


                          #42
                          Καλησπερα σε ολους.
                          Agoriani καλημερα.Η κουνιαδα μου εφυγε μεγαλη απο την Ελλαδα για εκει .Εγω και η γυναικα μου εχουμε γεννηθει στην Γερμανια οπως και ο μεγαλος μου ο γιος.
                          Ειναι μια λυση αυτο που μου προτεινες για την γυναικα μου και τα παιδια μου.
                          Εχω την εντυπωση οτι σημερα εχεις ραντεβου για τα επιδοματα σου.Περιμενουμε νεα σου.
                          Να ειστε καλα.

                          Comment


                            #43
                            Καλημέρα και Καλή χρονιά σε όλα τα πατριωτάκια! Είμαι Ελληνίδα με οικογένεια και διαβάζοντας το forum, αρχίζω και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να μεταναστεύσω στην Αυστραλία, που είναι όνειρο των τελευταίων ετών... Όλα μου φαίνονται τόσο δύσκολα! Πού μπορώ να αποτανθώ για πρώτη πληροφόρηση;

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Πόλεκον View Post
                              Καλημέρα και Καλή χρονιά σε όλα τα πατριωτάκια! Είμαι Ελληνίδα με οικογένεια και διαβάζοντας το forum, αρχίζω και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να μεταναστεύσω στην Αυστραλία, που είναι όνειρο των τελευταίων ετών... Όλα μου φαίνονται τόσο δύσκολα! Πού μπορώ να αποτανθώ για πρώτη πληροφόρηση;
                              Διάβασε αυτό: http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005 και θα βρείς πολλές πληροφορίες που σίγουρα σε ενδιαφέρουν.Επίσης μπορείς να διαβάσεις και αυτό http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2124 και να γράψεις κάποια ερώτηση ώστε να πάρεις απάντηση από τους γνώστες του θέματος.
                              Σου εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου.

                              Comment


                                #45
                                Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Evans1 για την άμεση ανταπόκριση, γιατί έχω πελαγώσει! Και για σένα εύχομαι ό,τι καλύτερο!:

                                Comment

                                Working...
                                X